Sosyal medya

Oyun

Amazon Crucible’ı iptal etti

Amazon, ilk AAA oyunu Crucible‘ı bu sene Mayıs ayında oyunculara sunmuştu. Ancak şirket 9 Kasım‘da oyunu kullanıma tamamen kapatacak.

İlginizi çekebilir: Baldur’s Gate 3 yapımcıları oyuncuları uyardı!

reklam

Amazon‘un Amazon Games isimli şirketinin yaptığı ve şirketin ilk AAA yapımı olan Crucible erken bir kapanış yapıyor. Oynaması ücretsiz olan ve Mayıs ayında piyasaya sürülmüş olan Crucible‘ı 9 Kasım‘dan itibaren oynamak mümkün olmayacak. Oyun tam sürüm olarak çıkış yapmış olmasına rağmen Temmuz ayında kapalı betaya dönmüştü. Oyuna daha önceden sahipseniz halen kapalı betayı oynamanız mümkün, ancak çok kısa bir süre sonra kapalı beta da erişime kapatılacak. Amazon, oyun içi herhangi bir satın alım yapanların tüm alımları için ödedikleri ücreti iade edeceğini açıkladı. Oyunda satın alım yaptıysanız iade talebiniz için burayı inceleyebilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı
Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Outriders oyundaki çökmeler depolama alanınızı doldurabilir!

Yazan:

outriders

Outriders oyunu çıkışından bu yana gündemde kalmaya devam ediyor. 1 Nisan tarihinde piyasaya çıkan yapım ilginç konular ile bizleri karşılamaya devam ediyor. Oyun ilginç bir şekilde oyuncuların depolama alanlarını bitiriyor. Zira bazı oyuncular oyun çökmelerinin yer aldığı bir dosyayı, PC’lerinin derinliklerinde buldular. Aksiyon oyunu, kayıt dosyalarının tutulduğu bir klasörde hata ve çökme raporlarını biriktiriyor. Bununla birlikte bu raporların kayıtları toplamda 23 GB’a yakın.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Oyuncu Bilgisayarı Önerileri | 7.500 TL’den 16.500 TL’ye Kadar, Hangi Gaming Laptopu Almalısınız?

reklam

Outriders oyuncuları ilginç bir hata ile karşılaştı!

Oyun dünyasında gelişen teknoloji her zaman oyuncuların lehine olmuyor ne yazık ki. Daha iyi grafikli, daha büyük haritalı ve daha zeki yapay zekalı oyunlar günümüz teknolojisinde bazen büyük boyutlar ile oyuncuların karşısına çıkmakta. Kimi zaman uçuk boyutlara ulaşan bu depolama sıkıntısı, oyun dünyasında gülün dikeni sayılabilecek türden. Bazı oyunlar neredeyse tek başlarına HDD veyahut SSD‘leri doldurabiliyor. Hal böyle olunca oyunculara da ilave masrafta çıkıyor. 1 Nisan tarihinde piyasaya çıkan Outrider oyunu da güncel oyunlar gibi depolama alanı konusunda ciddi boyutlara sahip. Ortalama 50 GB üstü yer kaplayan yapım, çıkışından bu yana ilginç hatalar ile gündeme geldi. Unreal Engine oyun motoru ile piyasaya çıkan oyun, modern büyük yapımlar gibi görsel kaliteye önem vermiş. Square Enix yapımı oyun, tıpkı aynı firmadan çıkan Marvel’s Avengers oyunu gibi bir yapıya sahip. Sürekli canlı tutulan ve eşli oynamaya müsait oyun rol yapma ögelerine de sık sık bünyesinde yer veriyor.

Outriders

reklam
Aorus reklamı

Yeni piyasaya çıkan ve gelişmekte olan bu oyunla alakalı hali hazırda çıkan hatalar dururken, oyuncular ilginç bir olaya rastladı. Bir Reddit kullanıcısı, oyunun depolama alanı konusunda ciddi bir hata ile karşılaştı. Toasteroven47 kullanıcı adlı oyuncu, oyunun yerel diskte 23 GB‘lık ilave alan kapladığını öğrendi. Oyun dosyalarından ayrı bir klasörde bulunan bu 23 GB‘lık dosyalar bütünü, tamamen rapordan oluşmakta. Bir noktada Outriders oyunu çökme raporlarını gizli klasörlerde depolayarak, boyutunu şişirmekte. C:\Kullanıcılar\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Local\Madness\Saved dizininde yer alan bu dosyalar bütünü depolama alanınızı gerçekten sömürebilir. Zira oyun bu raporlar ile birlikte kendi boyutunu katlıyor. Bununla birlikte bu raporları silmek oyununuza ve PC’nize herhangi bir sıkıntı yaşatmamakta. Unreal Engine oyun motorunun oluşturduğu raporlar ile bu sorunun ortaya çıktığı iddia ediliyor. Ancak firmanın oyun yapım aşamasında bu sorunu dikkate almaması da ilginç. Bununla birlikte oyunda çökme yaşamayan oyuncular için böyle bir sıkıntının varlığı kesin değil. Ayrıca oyun içerisinde aldığınız hataların sayısına göre boyutta değişiklikler mümkün.

outriders demo

Outriders cephesinden konuyla ilgili açıklama gelmedi!

Hatanın varlığı gündemde kalırken, yapımcı firma Square Enix henüz iddialara cevap vermedi. Son dönemlerde popülaritesi düşen ve eleştirilerin odağı olan yapımcı firma, durumu ne zaman düzeltecek henüz belli olmadı. Bununla birlikte hatanın kaynağı olarak gösterilen Unreal Engine cephesinden de bir açıklama gelmedi. Yeni çıkış yaptığı için hatalarının olması sürpriz olmayan yapım, geçtiğimiz günlerde bir diğer hatanın çözümünü oyuncularına sundu. Hali hazırda çapraz platform desteğinin olduğu belirtilen oyunda, çıkışından bu yana bu özellik kullanılamıyordu. Square Enix yayınladığı güncelleme ile bu özelliği tekrardan aktif etmeyi başardı. Oyuncular artık farklı platformlarda olsalar da aynı lobi içerisine bağlanabilecekler. Bununla birlikte bu özellik sonrası oyuncuların envanterleri de ortadan kayboldu. Tabi bu hatanın her oyuncuya yansımadığını da belirtmek gerek. Bakalım Square Enix, oyunun hatalarını ne zamana kadar temizleyecek. Özellikle Cyberpunk 2077 sonrası oyuncuların gözü artık yapımcı firmaların üzerinde olacak kuşkusuz.

Outriders minimum sistem gereksinimleri;

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-3470 veya AMD FX-8350 ve üstü
 • RAM: 8 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 750Ti veya AMD Radeon R9 270x
 • Depolama alanı: 70 GB HDD
 • DirectX: Sürüm 11
 • Minimum sistem gereksinimlerinde oyun 720p 60 FPS vadediyor

Önerilen sistem gereksinimleri;

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • İşlemci: Intel Core i5-7700K veya AMD Ryzen 5 2600X ve üstü
 • RAM: 16 GB RAM
 • Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB veya AMD Radeon RX Vega 56 8 GB ve üstü
 • Depolama alanı: 70 GB SSD
 • DirectX: Sürüm 12
 • Önerilen sistem gereksinimlerinde oyun 1080p 60 FPS vadediyor

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Epic Games özel oyunlar yüzünden para kaybediyor!

Yazan:

Epic Games

Epic Games yürüttüğü özel oyun politikası ile yeniden gündeme geldi. Oyun dünyasında önemli bir yere sahip olmak isteyen dünya devi, daha önceden yürüttüğü “özel oyun” politikası nedeniyle olumsuz eleştiriler almıştı. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için ilk olarak kendi platformunda oyunları çıkarmak isteyen firma pek de istediği maddi getiriye ulaşamamış gibi gözüküyor. Firmanın özel oyunlar yüzünden kaybettiği para miktarı ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu

reklam

Özel oyunlar Epic Games için pek de karlı bir iş olmadı!

Oyun dünyasında, rekabet sadece yapımlar arasında gerçekleşmiyor. Özellikle günümüz modern dünyasında artık internetin önemi nedeniyle dijital oyunlar da piyasada büyük bir yere sahip. Tabi bu dijital oyunlar için de en önemli “mekanlar” yine dijital platformlar. Steam, Origin, Epic Games Store gibi birçok mağaza oyuncuların hizmetine sunulmuş durumdalar. Tabi ki de bu platformların varlığı da kendi içlerinde rekabet oluşturuyor. Yarışmacılardan biri olan Epic Games Store, bildiğiniz üzere 2018 yılının sonunda hayatımıza giriş yaptı. Tencent gibi büyük bir firmayı arkasına alan platform, oyun dünyasındaki pastadan daha büyük pay almak için yoğun çaba harcıyor. Haftalık bedava oyunlardan tutun, ücretsiz yapımları ile gündemde kalan platform, özel oyun politikası ile de adından söz ettiriyor. Firma, oyun geliştiricilerine önden ödeme yaparak, oyunlarını ilk kendi platformunda listelemek istiyor. Birçok büyük oyun da zamanında bu politikaya dahi oldu. Ancak görünüşe göre Epic Games bu hamlesi ile beklenen karı elde etmemiş olabilir.

reklam
Aorus reklamı

IGN‘de yer alan habere göre firma, bu politika yüzünden yüklü miktarlarda para kaybetti. Haberde yer alan detaya göre, Epic Games market hacmini arttırmak için bir nevi cebinden yemiş. Firma özel oyun politikası için görünüşe göre büyük miktarlarda paralar ödemek durumunda kalmış. Ayrıca firmanın haftalık bedava oyunlar nedeniyle de zarar ettiği ortaya çıktı. Epic Games, bedava oyunlar ve özel oyunlar için sadece 2020 yılında 444 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ayrıca firma bu ödemenin yaklaşık olarak 265 milyon dolarlık bir kısmını geri kazandı. Bu rakamlara ilave olarak 2019 yılındaki 180 milyon dolarlık zarar da eklenince, firma için 300 milyon doları aşkın ciddi bir fatura ortaya çıkıyor. Metro Exodus, Control ve Total War Saga: Troy gibi yapımlar nedeniyle ciddi ödemeler yapan firma, şu an için zararı dert etmiyor. Firma IGN tarafından yapılan habere CEO aracılığı ile tepki gösterdi.

Epic Games

Epic Games: “Zara etmiyoruz yatırım yapıyoruz!”

Apple ile davası devam eden firma tabloyu olumsuz olarak değerlendirmiyor. Apple‘ın açıkladığı rakamlarla yapılan haberlere tepki gösteren firma, duruma itiraz etti. Epic Games‘e göre bu rakamlar zarar değil yatırım. Firmanın CEO‘su Tim Sweeney yaptığı açıklama ile firmanın geçtiğimiz yıl elde ettiği başarıları övdü. Ayrıca konuyla ilgili açıklama da yapan CEO, her işletmenin başlarda zarar etme ihtimalinin aktardı. Tim Sweeney bir çeşit yatırım yaptıklarını açıklayarak, doğru yolda olduklarını duyurdu. Firma geçtiğimiz yıl platformu sayesinde 103 adet bedava oyun dağıtmıştı. Ayrıca bu oyunları yaklaşık 750 milyon hesap aldı. Bununla birlikte firma, geçtiğimiz yıl 160 milyondan fazla yeni kullanıcıya platformunda yer verdi. Yine firmanın paylaştığı rapora göre oyuncular platformda toplamda 700 milyon dolardan fazla harcama yaptı. Bu harcamanın da 265 milyon dolarlık kısmı, üçüncü parti geliştiricilerin yaptığı oyunlardan elde edilmiş. Yani firma kazandığı paranın büyük bir kısmını kendi geliştirdiği oyunlara borçlu. Bu oyunlar arasında da en popüler olanı kuşkusuz Fortnite.

Ancak Apple‘a göre firmanın önü çok da açık değil. Zira Apple paylaştığı rakamların yanı sıra ilave bir tahmin daha yaptı. Teknoloji devi 2021‘in sonlarına doğru zararın katlanacağını açıkladı. Apple‘a göre Epic Games böyle devam ederse yıl sonu 600 milyon doları aşkın zararla karşılaşacak. Ayrıca firmaya göre, Epic Games 2027 yılına kadar herhangi bir kar elde edemeyecek. İşlerin ciddiyetini koruduğu bu durum ile alakalı Epic Games cephesinden resmi yanıt gelmedi. Firma şimdilik sadece IGN‘deki habere CEO‘su aracılığı ile tepki gösterdi. Bakalım market hacmini büyütmek isteyen Epic Games, kendi denizinde hayatta kalacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu

Age Of Empires 4

Age of Empires 4 (IV) yolda. 7’den 70’e sıkı bir hayran kitlesi olan serinin dördüncü oyunun geleceği uzun bir süredir belliydi. Hatta, geçtiğimiz sene oyunun gameplay fragmanını bile görmüştük. Ancak bugün gelen haberler bize çok daha fazlasını göstermekte. Oyunun yapımcısı Microsoft, bugün gerçekleştirdiği “Age Of Empires Fan Preview” isimli etkinlikte oyunla ilgili birçok detayı oyuncularla paylaştı.  Oyun içinde yer alacak uygarlıklardan çeşitli campaign modlarına kadar birçok ayrıntının gün yüzüne çıktığı etkinlik bizleri heyecanlandırdı. İşte en popüler gerçek zamanlı strateji (RTS) serisinin yeni oyunuyla ilgili yeni öğrendiğimiz detaylar ve bugüne kadar bildiklerimiz…

Age Of Empires 4 oyunundaki yeni uygarlıklar ve çok daha fazlası

Age Of Empires 4

reklam

Aslında, ilk haberini 2017’de aldığımız Age Of Empires 4 (IV) ile ilgili bugüne kadar çok fazla bir bilgiye sahip değildik. Hatta, 2019’da yayımlanan oynanış fragmanı dışında pek bir şey görmedik desek abartmış olmayız. Fakat, bugünkü etkinlikte geliştiriciler Microsoft ve Relic Entertainment deyim yerindeyse bir geldi pir geldi. Zira, yeni fragmandan oyun içeriğine ve hatta çıkış tarihine kadar oyun hakkındaki birçok yeni detaya artık sahibiz. Öncelikle yeni oynanış (gameplay) fragmanıyla başlayalım:

reklam
Aorus reklamı

Açıkcası, en son oyunu 2005 yılında piyasaya sürülen serinin bu uzun oynanış fragmanı bizleri heyecanlandırdı. Gelelim oyun hakkına bugün öğrendiğimiz detaylara. Öncelikle, oyunun 8 adet uygarlık içereceğini belirtelim. Ancak, bugünkü etkinlikte bu 8 uygarlığın sadece 4 tanesini öğrenebildik. Bu uygarlıklar ise şu şekilde: Mongols, Delhi Sultanate, Chinese Empire ve English Empire. Bu uygarlıklardan Delhi Sultanate seride ilk kez karşımıza çıkarken, Çin, Moğollar ve İngiliz uygarlıkları serinin önceki oyunlarından tanıdığımız ırklar. Bunun yanında, uygarlıklarla ilgili diğer bir dikkat çeken detay ise oynanışın asimetrik olacak olması. Peki bu “asimetrik oynanış” ne anlama geliyor? Özetle, asimetrik terimini farklı uygarlıklarla oynarken oynanışın da tümüyle değişmesi olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, Mongols’la oynarkenki savaş stratejileriniz, kaynaklarınız vb. Delhi ile oynadığınızdan bütünüyle farklı olacak. Yani, eski oyunların aksine sadece itemleriniz değil, farklı uygarlıklarla oynadığınızda gameplay’iniz de komple farklı olacak.


Bu haberi de sevebilirsiniz: PUBG Mobile yeni haritayla güncellendi! İşte tüm yenilikler


Çıkış tarihi, dört çağ ve diğer detaylar

Age Of Empires 4

Serinin hayranlarının çok sevdiği çağ atlama sistemi Age Of Empires 4 oyununda da karşımızda olacak. Bu çağların isimleri ise Medieval (Ortaçağ), Feudal (Feodal), Castle (Kale Çağı) ve Imperial (Emperyal Çağ) şeklinde. Çağlarla ilgili dikkat çeken diğer bir değişiklik ise şövalye gibi yürüyen askerlerinizin binalara saldırış şekli. Öyle ki, şövalyeler artık binalara kılıçla saldırmak yerine alevli toplar fırlatacak. Sadece kozmetik bir değişiklik olup oynanış açısından fark yaratmasa da, çağlara uygunluğu ve gerçekçilik açısından güzel bir hamle diyebiliriz.

Age Of Empires serisinin sevilen diğer bir özelliği ise oyunun hikayesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Campaign’ler. Bugün bu konuda da yeni bilgiler öğrendik. Öyle ki, oyunda 4 adet Campaign yer alacak. Fakat, şimdilik bunlardan sadece bir tanesi ile ilgi ayrıntılar paylaşılmış durumda. Bu Campaign’imizin adı “The Norman Quest”. Bu hikayede Normandy dükü William of Normandy’nin İngiltere’yi Kral Harold’un elinden almaya çalışmasının hikayesine tanıklık edeceğiz. Bunun yanında, bu Campaign’in Hastings Savaşı gibi ünlü muharebeleri de içereceğini ekleyelim.

Age Of Empires 4

Bugün öğrendiğimiz diğer bilgiler ise oyunun mekanikleri hakkındaydı. Örneğin, yeni “Stealh Force” mekaniği gerçekten de heyecan verici ve oynanışa iyi yönde etki edeceğine inandığımız bir yenilik. Bu yeni mekaniği, kısaca ordunuzu düşmanınızdan saklama olarak tanımlayabiliriz. Tüm bu teknik detaylara ek olarak, bugün tam olmasa da bir çıkış tarihi öğrendiğimizi belirtelim. Öyle ki, oyunun 2021 Sonbaharında çıkması planlanıyor.

 Yapımcılar, insanların oyunu oynarken tarih öğrenmesini umuyor

Age of Empires 4

Bugünkü etkinliğin dikkat çeken diğer bir yanı ise etkinlikte gösterilen belgeseldi. Adeta bir Netflix veya History Channel yapımı kalitesinde görünen belgesel, oyundaki Campaign’lerin tarihi yanına dikkat çekiyordu. Bu konuda konuşan Microsoft sorumlusu Emma Briddle, İngiltere’de büyümüş biri olarak İngiliz tarihini okuldan daha çok Age Of Empires’tan öğrendiğini söyledi. Geliştirici ekibi, oyundaki diller, gelenekler vb. gibi tarihi detaylara çok dikkat ettiklerini de ekledi. İşte tam da bu yüzden, geliştirici ekibinin umudu insanların oyundan tarih öğrenmeleri.

Kaynak: GameInformer, TheVerge

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler