Sosyal medya

Sağlık/Tıp

Alphabet Dev Sağlık Araştırması İçin 10.000 Gönüllü Arıyor

Alphabet’in Google bölümü esasen bilgi satıyor ve Verily firması sağlık bilgileriniz için kapınızı çaldığında bunu aklınızdan çıkarmayın.

Alphabet’in sağlık ve tıp girişimi olan Verily’nin Project Baseline servisi için kabaca Gmail ya da Google Docs diyebiliriz. Google görece iyi bir hizmet veriyor ancak bunu sizin bilgilerinizi toplayarak ya da kullanım alışkanlıklarını gözlemleyerek yapıyor.

2014 yılında Verily henüz bir Google X bölümüyken Baseline Project’i duyurmuştu. Duke ve Stanford Üniversitesi ile beraber çalışmaya başladı. Grup normal bir insanın nasıl gözüktüğü üzerine 200 kişilik bir çalışma başlatmıştı şimdi bu sayıyı 10.000’e çıkarma niyetinde. 2014 yılından beri çalışmada araştırmacıları genetik veri, kan, medikal görüntüleme de dahil olmak üzere katılımcıların bazı bilgilerini topluyor.

Toplanan bazı bilgilerin arasında çevresel faktörler, Study Watch isimli cihazdan gelen veriler ve katılımcıların anketlere verdikleri cevaplar yer alıyor. Araştırma San Francisco Bay Area’da ve North Carolina’da başladı. Araştırmacılar bu lokasyonlara çeşitlilik katmak istiyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Corona virüsü ASUS’u da vurdu.

Yazan:

Corona virüsü ASUS’u da vurdu.

Corona virüsü insanlardan sonra elektronik piyasasını da etkisi almaya başladı. Güncel rakamlarda 14,500 insana bulaşan virüs Dünya Sağlık Örgütü tarafından takibe alındı. Piyasalarda da etkisini göstermeye başlayan virüsün son kurbanı ASUS oldu.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Çin’deki mağazalarını Corona sebebiyle geçici olarak kapatıyor.


Peki Corona virüsü ASUS’a ne yaptı?

Çin‘de büyük bir kriz oluşturan ve şehirlerin karantinaya alınmasına kadar giden Corona virüsü, birçok elektronik devinin ülke genelinde mağaza, ofis ve hatta fabrikalarını kapatmasına neden oldu. Bir diğer elektronik devi Tayvan menşeli  ASUS da, Çin’deki Corona virüsünden etkilenen firmalar arasında yerini aldı. Zira geçtiğimiz temmuz ayında tanıttığı “oyuncu telefonu” temalı cihazı ROG Phone 2′yi Hindistan‘da stoklardan “geçici olarak” kaldıran firma kullanıcılarına ve hayranlarına bir özür mesajı yayınladı. ASUS’un Hindistan ofisinin Twitter üzerinden yaptığı açıklama da, doğrudan Çin adı verilmese de, cihazın tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle geçici olarak stoklardan kaldırıldığını ve hayranların favorisi olan telefonun en kısa zamanda tekrar stoklara gireceği belirtildi.

 

Tam olarak dönüş tarihi belli olmayan cihaz, Amazon gibi üçüncü parti sitelerde stokta ve alınabilir bir şekilde sahiplerini bekliyor. Ancak ASUS‘un Hindistan‘daki anlaşmalı perakende ortağı Flipkart‘da telefon stoklardan kaldırıldı. Qualcomm‘un Snapdragon 855+ işlemcisinden gücünü alan cihaz aynı zamanda 12GB RAM ve 256GB dahili depolama ile birlikte bizleri karşılıyor. Arkasında yer alan 48 megapiksel + 13 megapiksellik iki, ön tarafta ise 24 megapiksellik tek kamera bulunuyor.

Devamını oku

Genel

Çinli teknoloji devlerinden Corona virüsü mücadelesine büyük destek

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü artan vaka sayısı ile birlikte evrensel bir sağlık problemi haline geldiğini biliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü 14.500 kayıtlı vaka sayısı ile birlikte geçtiğimiz günlerde uluslararası acil durum ilan etti. Birçok ülke Çin’e seyahatleri yasakladı veya kısıtlama yoluna gitti.

İlginizi çekebilir: Taipei Game Show 2020, Koronavirüs nedeniyle ertelendi

Çinli teknoloji devleriden yapay zeka ile Corona virüsü mücadelesine büyük destek

Virüsün tedavisi için yapılan araştırmalara geçtiğimiz günlerde mobil telefon üretisi Huawei, e-ticaret şirketi Tencent, arama motoru Baidu(BIDU) ve TikTok uygulamasının sahibi ByteDance gibi büyük Çinli şirketlerden 115 milyon dolar bağış yapılmıştı. Ayrıca Alibaba şirketi kurucusu ve Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma virüsün tedavisi için yapılan araştırmalara 14.4 milyon dolar bağışlamıştı. Yapılan yardımlar sadece Çin’le sınırlı kalmadı. Bill ve Melinda Gates vakfı 15 milyon dolar bağışta bulundu.

Çinli teknoloji devleri Alibaba ve Baidu  Corona virüsü ile mücadeleyi ekonomik desteğin bir adım ilerisine taşıdı. Yapay zeka ile çalışan gen sıralama araçlarını  virüsün tedavisi üzerine çalışan bilim adamlarının kullanımı açtı.

corona virüsü

Alibaba geçtiğimiz hafta Pekin’de bulunan İlaç Keşif Enstitüsü ile iş birliğine giderek Corona virüsü yapay zeka ile takip edebilmek için açık kaynak kodlu veri platformu oluşturdu. Şirket geliştirdikleri bu aracı virüs üzerine çalışan bütün enstitülerin kullanımına açtı.

Çin’in en büyük arama motorunu işleten teknoloji devi Baidu, RNA tahmin algoritması olan Linear-Fold’u genetik test kurumlarına, salgın önleme merkezlerine ve dünyadaki bilimsel araştırma enstitülerine açtı. Şirket algoritmasının, Corona virüsün RNA yapısın incelme süresini 55 dakikadan 27 saniyeye indirdiğini iddia ediyor.

Corona virüsü

Bu süreçte diğer büyük teknoloji şirketleri de salgını kontrol etmeye yardımcı olmaya çalışıyor. Google SOS alert uygulaması kullanıma sundu. Facebook ve Instagram  sürekli olarak virüs ile ilgili yanlış bilgi veren haberleri taramaya devam ediyor.

Devamını oku

Sağlık/Tıp

Koronavirüs yayılma süreci online olarak takip edilebiliyor

Koronavirüs

Koronavirüs, Çin için büyük bir tehdit olmayı sürdürürken yavaş yavaş dünyayı da sarmaya başlıyor. Her ne kadar resmi sonuçlar salgın rakamlarını net olarak göstermese de virüs yeni ortaya çıktığı için önlem alınması gerekiyor.


İlginizi çekebilir: Koronavirüs, iPhone 9 ve AirPods üretimini etkileyebilir


Amerika merkezli Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Araştırma ve Mühendislik Merkezi, sistemi daha doğru takip etmek adına virüsün yayılma sürecini gösteren bir harita oluşturdular.

Böylece, gerçek zamanlı olarak, 2019-nCoV virüsünün yayılma süreçleri ve ölüm istatistiklerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Şu ana kadar çevrim içi panelde doğrulanmış hasta sayısı ise durumu göz önüne seriyor. Çin genelinde 4.409,Tayland ve Hong Kong’da 8, Tayvan ve Avustralya’da 5, Japonya, Malezya ve Güney Kore’de 4, Fransa’da 3, Kanada, Almanya ve Nepal’de 1 tane doğrulanmış Koronavirüs vakası yaşandı.

Koronavirüs vaka sayısı 4.474’e ulaştı!

Toplamda 4.474 vakanın yaşandığı ve toplam 107 kişinin bu yüzden öldüğü doğrulandı. Çin, virüsle mücadele için 6 gün içinde 1000 kişi kapasiteli hastane inşa edileceğini açıkladı.

Yeni inşaatın nedeni, kentte bulunan mevcut hastanelerin yatak ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşaması ve koronavirüs hastalığının belirtilerini gösteren hastaları bu nedenlerle geri çevirmesi.

Bu durum, Wuhan’daki yetkililerle merkezi hükûmetin salgına yeterince hızlı müdahale edemediği yönünde eleştirilere neden olmuştu.

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm Dünya’yı harekete geçiren virüsün Türkiye’de şüphelenilen hastalar mevcut. Fakat, henüz teşhis konulan hastaların olmadığı söyleniyor.

Virüsün kuluçka süresinin belli olmadığı için daha önce gelenlerde bu virüsün olma ihtimalinin yüksek olduğu ve buna dikkat edilmesi gerektiği, bu insanların bulunarak kontrol edilmesi gerektiği açıklandı.

Çevrim içi haritayı görüntülemek için buradaki linke tıklayabilirsiniz.

Devamını oku