Sosyal medya

Diğer

ABD Hükümeti, Whatsapp’dan mesajlaşma verilerini istiyor!

ABD

ABD merkezli şirketler de gördüğümüz, kripto şifreleme teknolojisinin, sandığımız kadar güvenli olmadığı ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Trump, ABD şirketlerinin Huawei’yle ilişkilerinin devamını onayladı!


Uçtan uca şifreleme teknolojisi normal bir vatandaş için çok bir önem arz etmese de özellikle ordu sistemi ve kolluk kuvvetlerinin haberleşmesi alanında yoğun olarak kullanılıyor.

reklam
Huawei P40 reklamı

Whatsapp, iMessage, Signal ve Wickr gibi uygulamalarda bulunan bu sistem, hükümetler istediği takdirde IP üzerinden bilgilere ulaşım sağlayabiliyorlar.

ABD

Bunların çoğu, teknikte olduğu gibi buradaki güç sahibinin yine ABD Hükümeti olduğunu gösteriyor. Yayınlanan raporlara göre, Trump yönetimi yetkilileri, 26 Haziran Çarşamba günü, teknoloji şirketlerinin, kolluk kuvvetlerinin kıramayacağı yazılımlar üretmesini engellemek için çalışmalara başladı. Bu Silikon Vadisi‘nde deprem yaratacak bir sonuca neden olabilir.

Gizli mesajlaşma platformu Wickr’ın CEO’su Joel Wallenstrom konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Teknoloji hızla ilerliyor ve mahremiyet bununla birlikte hareket etmeli.

Bunlar yasa koyucuların, tamamen meşru, hatta tahmin edilebilir kaygılarından ibaret. Şifreleme mücadelesinde Ulusal Güvenlik Konseyinde 2 numaralı yetkilileri içeren, sonu hoş bitmeyen bir toplantı yapıldı Tartışma, terörizmi, uyuşturucu kaçakçılığını ve çocuk pornografisini konularında araştırmalarda bulunan yetkililerin odağındaydı.

ABD

ABD Hükümeti‘nin dahil olduğu konu, mesajlaşmaların mahremiyeti, veri güvenliği ve bilgi bütünlüğünü tartışmanın merkezine taşıyor. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar, kamuya açık sosyal medya yayınlarından, uçtan uca şifreleme teknolojilerinin yoğun olarak kullanıldığı platformlara kayıyor.

Facebook bile yeni stratejisini, güvenlik ve gizlilik üzerine belirledi. MGK haberleri yayınlanmadan önce konuşulan Wallenstrom, “Gerçekten verimli bir iletişim ve çözüm odaklılık umut ediyoruz” dedi.

Çin, Kuzey Kore ve İran “teknoloji söz konusu olduğunda takip etmek istediğimiz ülkelerden biri oldu. Çin‘deki WeChat örneği, yetkili makamların konuyla ilgili olarak mesaj geçmişini sürekli takip ettiği ve ulusal güvenlik söz konusu olduğu takdirde müdahale ettiklerini belirtiyor.

Teknolojiyle içli dışlı olmayı seven, yapay zeka teknolojilerine hayran, kendi halinde bir yazar.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

MediaMarkt’tan ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyası

Yazan:

Bugün itibarıyla fiziksel mağazalarını tekrar bir dizi önlemle açan MediaMarkt, ‘Teknolojiyle Yenilen’ kampanyasını başlattı. 1 – 8 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kampanyada, beyaz eşyadan akıllı telefona, küçük ev aletlerinden kişisel bakım ürünleri ve süpürgelere tüm kategorilerde indirimler var. İndirimler hem mağazalarda hem de mediamarkt.com.tr’de geçerli.

Kampanyada öne çıkan ürünler hangileri?

Kampanya kapsamında indirime giren tüm ürünleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

iPhone 7 – 32GB

reklam
Huawei P40 reklamı

Apple’ın 32 GB depolama alanı sunan iPhone 7 akıllı telefonu, kampanya kapsamında 3499 TL yerine 3349 TL‘lik satış fiyatıyla listeleniyor.

PHILIPS BRE245/05

Philips’in kompakt epilasyon cihazı, MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyasıyla 259 TL yerine 179 TL‘ye satılacak.

Oppo A5 2020

Oppo’nun uygun fiyatıyla en çok tercih edilen akıllı telefonlarından A5 2020 modeli, kampanya kapsamında 1949 TL‘ye satılıyor.

MediaMarkt mağazaları hangi saatler arasında çalışıyor?

Mağaza çalışma saatleri 12.00-20.00’dır. Sadece Ankara Kızılay mağazası 11.00-19.00 arası hizmet vermektedir. Kargo beklemek istemeyen müşteriler, internetten sipariş verip mağazadan teslimat seçeneğiyle sıra beklemeden ürünü mağazadan alıp aynı gün kullanmaya başlayabilirler.

Not: Bu içerik MediaMarkt desteğiyle hazırlanmıştır

Devamını oku

Diğer

Google, ırkçılığa karşı mücadele edenleri destekliyor!

Yazan:

Google

Google, birkaç gündür büyük olaylara gebe olan ırkçılık karşıtı gösterileri destekleme kararı aldı. Firma ırk eşitliğini savunduklarını bildiren bir mesaj yayınladı.


İlginizi çekebilir; Zoom ücretli kullanıcıları için uçtan uca şifreleme getiriyor!


Google ırkçılığa karşı net tavır sergileme kararı aldı!

ABD’de George Floyd‘un ölmesi ile gündeme gelen ve büyük protestolara sebep olan ırk eşitliği konusu, firmalar tarafından da ele alınmaya başlandı. Google da bu konuda aksiyon alarak ırkçılığa karşı takındığı tavrı gösterdi. Firma, Google arama motorunu kullanan kişiler için ekrana bir adet mesaj ekledi. Mesajda, ırkçılığa karşı her zaman eşitliği savunduklarını yineleyen firma, bu konuda mücadele eden herkesin yanında olduklarını yineledi. Mesaj herhangi bir link içermez iken, siyah kurdele ve yazılı metin içeren bir “Doodle” olarak görüntülendi.

reklam
Huawei P40 reklamı

Tüm bu olanların yanı sıra, YouTube da ırkçılığa ve sosyal adaletsizliğe karşı mücadeleye destek verme kararı aldı. Google‘ın alt firmalarından olduğu için bu tarz bir hamlenin şaşırtıcı olmadığı görülmekte. Ayrıca firma ırkçılığa, şiddete ve sosyal adaletsizliğe karşı tam 1 milyon dolar bağışta bulunacaklarını belirtti ve Twitter profil resimlerini kararttı. Olayları yakından takip edip ciddi aksiyonlar alan Google, Android 11 için düzenlenecek etkinliğinin de ertelendiğini duyurdu. Kutlama yapmak için uygun zaman olmadığını belirten firma, etkinlik için yeni bir gün vermedi. Bakalım Google gibi başka firmalardan da destek gelecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

Diğer

Samsung Money kart duyuruldu!

Samsung Money

Samsung, Apple ve Huawei şirketlerine rakip olacak “Samsung Money” olarak adlandırdığı kendi kartını duyurdu. Samsung Pay uygulaması ile çalışacak bir banka kartı duyuran şirket, rakipleri karşısında lider olmayı hedefliyor.

İlginizi çekebilir: Huawei Card duyuruldu!

Samsung Money

reklam
Huawei P40 reklamı

Teknoloji şirketleri hayatın her anına dokunmak için mesai harcamaya devam ediyor. Kullanıcılarının satın alma işleminde de kendi ürünlerinin kullanması için ilk adımı atan Apple’dan sonra Samsung da kendi kartını duyurdu. Rakibi Apple Card gibi titanyum bir malzemeden yapılmış ve üzerinde kart sahibinin adı dışında herhangi bir kart numarası, son kullanma tarihi veya CVV kodu bulunmuyor.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamada Samsung Money sahiplerinden herhangi bir hesap/kart kullanım ücretinin alınmayacağına da özellikle dikkat çekiliyor. Bununla birlikte kartın faiz oranının oldukça düşük olacağı da yetkililer tarafından belirtiliyor. Ayrıca banka kartı Samsung Pay mobil ödeme platformları ile bağlantılı olarak çalışabiliyor. Bu özellik sayesinde kullanıcılar kartlarını kaybetse dahi, Samsung Pay üzerinden kapatabiliyor.

Samsung Money

Şirketin yeni banka kartı, yapacağınız alışverişler ile birlikte ek puanlar kazanmanızı sağlayacak. Böylece bu puanları paraya veya diğer hizmetlere çevrilebilecek. Ayrıca kullanıcılar kartın gelmesine gerek kalmadan, Samsung Pay üzerinden kolaylıkla ödemelerini yapabilecekler.

Samsung’un yeni kartının ne zaman satışa sunulacağı henüz netlik kazanmadı. Söz konusu banka kartı ilk olarak sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulacak. Samsung Money kartının diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor.

Devamını oku