Sosyal medya

Diğer

Güvenli bir şifre nasıl olmalıdır ?

Merhaba, şifre güvenliği hepimiz için gerçekten önemli bir konu. Kredi kartlarımız, sosyal medya hesaplarımızın şifreleri vs. Hayatta o kadar çok yerde bilgilerimiz var ki bunların bir şekilde korunması gerekiyor.

shutterstock_87170332

Güvenli bir şifre nasıl olmalıdır ?

Bana göre güvenli bir şifre en az 8 ile 10 karakterden oluşmalıdır. Sadece sayı olmamalı veya sadece yazı olmamalı. Genelde şifrelerimizi oluştururken doğum tarihleri, tutuğumuz takımın kuruluş yılı, İstanbul’un fethi, Malazgirt Savaşı gibi tarihlerden yola çıkıyoruz. Bu kadar basit şifreler koymanız sizi açık bir hedef haline getiriyor olabilir. Unutmayın; hackerlar da insan; yani sizin düşündüğünüzü hatta daha fazlasını, düşünüyorlar. Yani siz çok basit bir şifre koyduğunuzda (doğum tarihiniz gibi) zaten ilk o şifreleri deniyorlar.
Geçtiğimiz aylarda online alışveriş sitesi Ebay hacklendi ve Ebay kullanıcıların şifrelerini değiştirmelerini söyledi.

Şimdi gelelim şifre kısmına. Şifre nasıl olmalıdır? Biraz önce söylediğim gibi 8 ile 10 karakterli olmasına dikkat edelim.

Örnek olarak; İstanbullu olduğunuzu varsayalım: Şifremize İstanbul ile başlayalım.”Ee çok basit değilmi ?” diye içinizden geçirdiğinizi duyabiliyorum. Ama daha bitmedi. Bir sayı kombinasyonu belirleyelim, o da doğum tarihimiz olsun; 1994. Şimdi bu iki öğeyi bir araya değişik şekilde getireceğiz ve şifremizi biraz daha güvenli bir hale getiriceğiz. 19İstanBul94 bakın çok basit bir şekilde şifremizi yaptık , gördüğünüz gibi “İ” ve “B” harfleri büyük yazıyor. Peki bu nekadar güvenlik sağladı ?
Evet, biraz daha güvenli oldu ama başta da dediğim gibi hackerlar da sizin gibi düşünebilir. Bu yüzden büyük, küçük harfleri baş harflerden ziyade ortalarda kullanmak daha doğru olacaktır. 19isTanbUl94 gibi.

Şimdi gelelim şekil kısmına. Yaptığımız bu şifrenin başına sonuna en güzeli orta kısımlarına bi yere sembol koymamız şifremizin güvenlik seviyesini artıracaktır.”!,?,’,^,$,½,&” gibi bir semboller.

19isTanbu!94

Bakın “l” harfini attım ve yerine ünlem işareti (!) koydum böyle bir seçenek şifre güvenliğinizi gerçekten artırdı. Burdaki amaç şifreyi basitlikten çıkartıp birbirinden farkılı karakterleri bir araya getirmeniz .

inception-1920-1080-wallpaper

Inception filminde rüyada olup olmadıklarını kendilerinin bildiği bir totem ile anlıyolardı. Mantık aşağı yukarı aynı. Değişik kombinasyonları bir araya getirin ve bunu sadece siz bilin. Şifremizi oluşturduk sayı, harf, sembol var. Bitti mi peki ? Tabii ki hayır!
Bundan sonraki aşamalarda şifremizi kimse ile paylaşmamalıyız. “O benim kardeşim bir şey olmaz.”, “Sevgilim ya ne olcak.”, “Kankam o bir şey yapmaz.” deyip birine vermeyiniz. Hack işlemlerinin birçoğunun böyle gerçekleştiğini biliyor musunuz? Aranızda bir sürtüşme oluyor ve “BOOOOM!” şifreye güle güle diyebilirsiniz. Ya bilgisayarında keyloger varsa? Sizin şifreniz yine gitti. Biraz komplo teorisi gibi olduğunu farkındayım. Ama gerçekler bunlar.

Bir de forumlar var . 2 türlü şifre oluşturun kendinize, biri özel işlerinizde kimse ile paylaşmayacağınız şifreler olsun. Sosyal medya profilleriniz, e-posta adresiniz, vs. Bir de siteler, forum siteleri. Yani basit yerlerde. İkisinin birbiri ile aynı olmamasına dikkat edin.

Yazımızı bitirirken hepinize bu bilgilerin faydalı olmasını diliyorum. Son olarak bir şey daha söylemem gerekiyorsa; şifrenizi sakın ama sakın bir yere kaydetmeyin.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer

NASA yeni nesil uzay giysilerini tanıttı

NASA

NASA Salı günü yapılan tanıtım toplantısında iki yeni uzay kıyafetini tanıttı. Astronotların ay görevinde ve ay yüzeyinde yürürken kullanacağı bu özel giysiler aynı zamanda NASA’nın aya dönüş konusunda adımlarını hızlandırdığını gösteriyor.

İlginizi çekebilir: Mobil internet abone sayısı 60,4 milyona ulaştı

NASA

NASA, Ay yüzüne bir kadın astronot indireceğini açıklamış ve bu göreve de ‘Artemis’ adı verildiğini belirtmişti. Yani her şey yolunda giderse ilk defa bir kadın Ay’a ayak basmış olacak. Ayrıca NASA yöneticisi Jim Bridenstine yeni göreve, Ay’a ilk kez ayak basılan ‘Apollo’ görevine atıfta bulundu. Böylece Apollo’nun kız kardeşi Artemis’in adının verildiğini açıklamıştı.

NASA’nın Washington’daki merkezinde düzenlenen tanıtım etkinliğinde, “Araç Dışı Hareket Keşif Ünitesi” (xEMU) ve “Orion Personel Kurtarma Sistemi” (OCSS) adları verilen uzay giysisi prototipleri görücüye çıkarıldı.

Daha önce NASA’nın Apollo görevleri için üretilen ve halen Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki (UUİ) uzay yürüyüşlerinde kullanılan “Araç Dışı Hareket Ünitesi”nin (EMU) geliştirilmiş hali olan xEMU’nun yüzey keşif faaliyetlerinde ve uzay yürüyüşlerinde kullanılması planlanıyor.

Personel taşıyıcı Orion uzay mekiklerinde kullanılmak üzere tasarlanan acil durum giysisi OCSS’nin ise fırlatış gününde, Ay yakınındaki riskli uçuşlarda ve Dünya’ya dönüş aşamasında araç içinde astronotlara koruma sağlaması öngörülüyor.

NASA

NASA, Mars’a hazırlanıyor

NASA, Artemis görevi kapsamında 2024 yılına kadar Ay’a insanlı seferler düzenlemeyi amaçlıyor. 2028 yılına kadar sürmesi planlanan seferlerin ardından Ay yörüngesinde bir uzay istasyonu kurulması ve burayı basamak olarak kullanarak Mars’a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

Devamını oku

Diğer

Eski NASA çalışanı açıkladı: Mars’ta yaşam bulduk

Eski NASA

Eski NASA çalışanından heyecanlandıran uzayda yaşam açıklaması geldi. NASA çalışanın yaptığı açıklamalar bu konunun gerçeklik payının olduğunu gösteriyor. NASA, yıllardır Mars görevleriyle Kızıl Gezegen üzerinde araştırmalarını sürdürüyor.

İlginizi çekebilir: HTC Vive Cosmos Türkiye’de!

Eski NASA

Birçok kişi NASA’nın uzaylılar konusunda bazı detayları insanlardan sakladıklarını düşünüyor. NASA tarafından Mars’a ilişkin en yeni görüntüler dünyayı şoka uğrattı. NASA yayınladığı fotoğraflarda sıra dışı ve korkutan nesneler görüldü.

NASA’nın 1970‘lerde gerçekleştirdiği Mars görevleri, Mars’ın kızıl toprağından örnekler almıştı. Bu örneklerde bazı mikroorganizmalar ortaya çıkmış fakat NASA yeterli delil olmadığını iddia etmişti.

Uzay araştırma merkezinin eski ve önemli çalışanlarından biri olan Gilbert Levin, Scientific American dergisine yazdığı yazıda ilginç bir açıklama yaptı. Gilbert, 1970’lerde gerçekleştirilen Viking görevlerinde uzaylı yaşamına dair birkaç ipucu elde ettiklerini açıkladı. Ayrıca yazısının bir kısmında Mars’ta hayat olabileceğinin aksini çıkaran bir kanıt olmadığını da söyledi.

Eski NASA

Levin, Mars toprağını organik bileşiklerle birleştirerek herhangi bir CO2 (Karbondioksit) olup olmadığını kontrol ediyordu. Toprakta bulunan herhangi bir mikroorganizma, bu bileşeni sindirecek ve sera gazı ortaya çıkaracaktı.

Eski NASA çalışanı Levin, 1997 yılına gelindiğinde ise bu testlerde pozitif sonuç alındığını söyledi. Viking araçlarından birisi, Mars’ta bir mikroorganizma bulmuştu. Testlerde alınan pozitif sonuç yalnızca bir teste ait değil, dört teste aitti. Levin, 10 Ekim 2019‘da yayınladığı yazısında Dünya’da sıkça kullanılan bir mikroorganizma testinin o zamanlarda pozitif sonuç verdiğini söyledi. İki Viking aracı da mikroorganizma bulmayı başarmıştı. Ancak NASA, 2020 MARS görevinde herhangi bir yaşam tespit etme testi yapmayacağını belirtelim.

 

Devamını oku

Diğer

Donald Trump şimdi de Twitch yayıncısı oldu!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, sosyal medya ve özellikle Twitter’da oldukça aktif olması ile biliniyor. Farklı mecralara adım atan Trump, şimdi de kendi adına açılan resmi Twitch hesabı ile gündemde!


İlginizi Çekebilir: Apple 5G modem biriminin başına bir Türk getirildi!


Donald Trump artık mitinglerini Twitch’te de yayınlayacak!

ABD Başkan Donald Trump, şu sıralar bir yandan Çin ile ticaret savaşını sürdürürken, diğer yandan da görevinden azledilme tehlikesi yaşıyor. Trump, bütün bunlara rağmen önümüzdeki yıl düzenlenecek başkanlık seçiminde ikinci kez seçilebilmek adına ilginç bir strateji belirlemiş gibi gözüküyor. Kısa bir süre önce popüler canlı yayın platformu Twitch’e katılan Donald Trump, yaptığı mitingleri canlı yayınlayarak farklı kitlelere ulaşmak istiyor.

Twitter’daki atışmaları ile sık sık gündeme oturan Trump, platforma üye olan ilk ülke başkanı olarak da dikkat çekiyor. Ancak karşısındaki adaylara bakıldığında Bernie Sanders’ın Twitch’e katılma konusunda Trump’tan daha erken davrandığı görülüyor. ABD Başkanı, bunun yanı sıra daha önce yaptığı açıklamalarda Twitch’in sahibi olan Jeff Bezos’u ve diğer şirketlerini sıkça eleştirmişti. Yani Trump’ın bu noktada mecburi bir geri adım attığı da söylenebilir.

Şu an Trump’ın mitinglerinin canlı yayınlandığı Twitch kanalı yalnızca 24 saat içerisinde 60.000’den fazla takipçi kazanmış durumda. 73 yaşındaki başkanın ilerleyen dönemde bu platform için özel bir miting düzenleyip düzenlemeyeceğini ise zaman gösterecek.

Devamını oku