Sosyal medya

Makaleler

Yüzlerce ölümün sebebi: Akıllı Telefonlar!

Darüşşafaka

Akıllı telefonlar ölümcül mü? İnsanı öldürebilecek, insana zarar verebilecek unsurları saydığımızda pek çok kişinin aklına akıllı telefonlar gelmez. Ancak tahmin edemesek de akıllı telefonlar da bu unsurlardan birisi.

İlginizi çekebilir: IMEI kayıt ücretine yine zam geliyor!

Akıllı telefonlar, özellikle 2007 yılında iPhone’un çıkışıyla ciddi anlamda hayatımıza girdi. Akıllı telefonların zararları denince daha çok sinyaller, radyasyon gibi etkenler aklımıza geliyor. Örneğin araba sürerken telefon kullanımı nedeniyle meydana gelen ölümlü kazalar ilk başta akla gelmiyor.

Akıllı Telefon

reklam
Aorus reklamı

Avustralyalılar, yollarda artan ölümün ana sebeplerinden biri olarak araç kullanımı esnasında okunan mesajları görüyor. Avustralya’da 2013 yılında yapılan bir yol güvenlik anketine göre, Avustralya‘da araç kullananların %32’sinin sürüş esnasında SMS vb. uygulamalardan mesaj okuduğu verisine ulaşıldı. Bu kullanım sırasında dağılan dikkatin de bu kazalara neden olduğu düşünülüyor.

Amerika‘da, 2009 yılından bu yana yaya ölümleri %51 gibi çok ciddi bir oranda artmış durumda. Bununla beraber, 2017 yılında, Avustralya‘da 1 yıl içinde yaya ölümlerinde %20 artış olduğu belirlendi.

Eğer siz etrafınızda, yoldan geçen araçlara aldırmadan telefona bakarak yürüyen insanları görmüyorsanız, muhtemelen siz de aynı hata içinde olduğunuzdandır.

Akıllı Telefonlar

Bir günlük aktivite izleme/gözlem yazılımı olan Moment ile yapılan bir araştırmaya göre, ortalama bir Amerikan vatandaşı günün 4 saatini telefonun ekranına bakarak geçiriyor. Ekranda okuduğumuz şeylerin hepsi de olumlu olmuyor, kötü haberler, iç karartıcı gelişmeler sonucunda vücudun kortizol vb. hormonlar salgılayabiliyor. Kortizol seviyesinin artması sonucunda, nabız artıyor, kan şekeri ve adrenalin yükseliyor. Vücut stres anında da kortizol salgılayabiliyor. Yaşadığınız stres sonucunda telefona bakmak istiyorsunuz ve kötü bir haber görünce kortizol salgılama tekrar meydana geliyor ve bu bir kısır döngüye dönüşebiliyor. The Hacking of The American Mind isimli kitabın yazarı Dr Robert Lustig, New York Times’a yaptığı açıklamada, çağımızın kronik hastalıklarının stres nedeniyle şiddetlendiğini ve telefonlarından da bu durumun en büyük etkenlerinden biri olduğunu açıkladı.

Sağlık sorunları dışında, bilinçsiz ve fazla telefon kullanımının sosyal hayata ve genç nesillerin geleceğine de ciddi bir negatif etkisi bulunuyor. Çocuklar artık 10 yaşında akıllı telefonlara alışıyor ve daha ilerisi için akıllı telefonsuz bir geleceği akıllarına bile getirmiyorlar. Teen Brain‘in yazarı David Gillespie, çocuklara telefon vermeyi, uyuşturucu vermeye benzetiyor. Akıllı telefonların ekranlarında gerçekleşen şeylerin, çocukları depresyona soktuğunu, endişeli bir hale soktuğunu ve zaman geçtikçe daha bağımlı hale getirdiğini söylüyor. Gillespie, kitabında birçok ilginç noktaya değiniyor. 2007’den bu yana, gençlerin hamile kalma, alkol ve sigara kullanımının yaklaşık %50 oranında düştüğü görülmüş. Bu gelişimler oldukça olumlu gözüküyor. Ancak bununla paralel olarak azalması gereken stres gibi psikolojik rahatsızlıklar 2 katına çıkmış durumda. Bu durumun sebebi de artan bilinçsiz ve uzun süreli akıllı telefon kullanımı.

Apple Computer‘ın kurucu ortaklarından Steve Jobs, akıllı telefonlarda “güzel, kolay kullanılan ve zor vazgeçilen” cihazlar yapma amacıyla yola çıkmıştı. Ancak Jobs ailesi, çocuklarının telefona yaklaşmasına dahi izin vermediklerini açıklamıştı.

Yaklaşan 5G çağındaki muhtemel radyasyon, sağlık kaygıları konuşuladursun, telefonların sağlığımıza hatta geleceğimize çoktan zarar verdi-veriyor. Henüz 12 yıl olmasına rağmen, akıllı telefonlar sosyal hayata, sağlığımıza ve psikolojimize şimdiden büyük zararlar vermiş durumda.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Sporsever....

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

En sağlam ve en uzun pil ömrü vadeden akıllı saat: Honor Watch GS Pro

Darüşşafaka

Honor Watch GS Pro, bu yılın hem en sağlam hem de en uzun pil ömrü sunan akıllı saati olarak dikkat çekiyor. 25 güne varan pil ömrü ile dikkat çeken saat, çift GPS desteği ile özellikle doğa sporları ile ilgilenenlerin fazlasıyla dikkatini çekecek bir akıllı saat konumunda.


İlginizi çekebilir; Honor Watch GS Pro | 25 gün pil ömrü, çift GPS! (VİDEO)


Honor Watch GS Pro ile sağlamlık

GS Pro, tasarımsal olarak hem klasik hem de sortif görünümü ile dikkat çekiyor. Güçlendirilmiş polikarbonat malzeme ile askeri standartlarda sağlamlık sunan GS Pro, siyah, beyaz ve kamuflaj mavisi seçenekleri ile piyasaya çıktı. Hem klasik ve günlük giyime adapte olacak kadar sade ve şık, aynı zamanda sporcular için sağlam ve sportif bir görünümün benimsendiği Honor Watch GS Pro, sunduğu özellikleri ile de dikkat çekecek.

reklam
Aorus reklamı

25 güne varan pil ömrü

Honor Watch GS Pro, şehirli olduğu kadar maceracıların da ilgisini çekecek bir tarzda olmasının yanında şarj cihazını unutturabilecek bir kullanım ömrüne de sahip. Tam dolu şarj ile 25 güne varan pil ömrü şu anda piyasadaki hiçbir akıllı saatte bulunmuyor. Outdoor antrenman modunda dışarıda spor yaparken bu süre 100
saate kadar erişirken, rota takip özelliğinin açık olduğu GPS modunda ise bu süre 2 güne kadar çıkıyor. Bu kadar uzun pil ömrü ile doğada ve her an şarj etme sorununu ortadan kaldıran Watch GS Pro, tamamen şarj olmak için ise 2 saatten az süreye ihtiyaç duyuyor.

Çift GPS ile rotadan dönüş

Yine bilinen akıllı saatlerden farklı olarak çift GPS özelliği varındıran saat, dünyanın neresinde olursanız olun sizin konumunuzu doğru bir biçimde gösteriyor. Örneğin doğa yürüyüşü yaparken bulunduğunuz kamp alanında başlatacağınız antrenman ile ne kadar uzağa giderseniz gidin sizin gittiğiniz noktayı haritalandıran akıllı saat rotadan dönüş özelliği ile istediğiniz anda size yön konusunda yardımcı olarak yola çıktığınız yere götürebiliyor. Bunun için de bulunduğunuz yerde yol olması da şart değil.

100’ün üstünde antrenman seçimi

Honor Watch GS Pro, içerisinde yer alan 100’den fazla spor aktivite desteği ile de hangi sporu severseniz sevin sizi takip edebiliyor. Buna yürüyüş, koşu, doğa yürüyüşü, kayak gibi bilinen ve spor denince akla gelenlerden, bilardoya kadar hiç ummadığınız sporlar dahil. Ancak özellikle doğada kullanımda gündoğumu/günbatımını da hesaplayabiliyor. Ayrıca gelgit durumlarını tespit edebiliyor. Ay’ın sekiz farklı evresini belirleyerek Ay’ın gökyüzünde görünüp kaybolacağı saatleri de belirtiyor. Yükseklik, basınç ve pusula özelliği ile dünyanın en zorlu koşullarında dahi GS Pro ile güvende kalabilirsiniz.

Akıllı saat özellikleri

Yukarıda bahsettiğimiz GS Pro modelini farklı yapan özelliklerin yanı sıra bir akıllı saatten bekleyeceğiniz tüm detayları da bu saatte bulabilirsiniz. Yüzlerce saat arayüzünden o günkü giyiminize ya da tarzınıza uygun bir saat yüzü seçebilirsiniz. 7/24 nabız ve stres takibi ile de sağlığınızı kontrol edebilirsiniz. Kandaki oksijen oranını ölçen SPO2 özelliği elbette her Honor saatte olduğu gibi Honor Watch GS Pro’da da bulunuyor.

Akıllı saatinizi üzerinden telefon görüşmesi, müzik kontolü ya da direkt 4 GB depolama alanına sevdiğiniz müzikleri aktararak bluetooth kulaklığınız üzerinden dinlemek gibi fonksiyonlar da GS Pro modelinde bulunuyor.

Her ihtiyacınıza uygun: Honor Watch GS Pro

Genel olarak baktığımızda hem uzun pil ömrü, hem çift GPS ve 100’den fazla spor desteği ve sağlamlığı ile piyasada bulabileceğiniz en iyi akıllı saatlerden biri olmayı başarıyor. Bu akıllı saat, başta doğa ve ekstrem sporcular olmak üzere herkesin ihtiyacına cevap verebilecek bir akıllı saat olmuş.

Not: Bu içerik Honor Türkiye desteğiyle hazırlanmıştır.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Windows XP kaynak kodlarının sızdırıldığı iddia ediliyor

Yazan:

Windows XP
Darüşşafaka

Windows XP SP1 başta olmak üzere, eski Windows sürümlerine ait kaynak kodlarının çevrimiçi olarak olarak sızdırıldığı iddia ediliyor. Sızıntıyı yapan kişi, son iki ayını Windows sürümlerinin kaynak kodlarını koleksiyon yapmakla geçirdiğini belirtiyor. 43 GB boyutundaki koleksiyon, 4chan adlı forum sitesinde paylaşıldı.


İlginizi çekebilir: Windows 10 Meet Now ile Zoom’a rakip olmaya hazırlanıyor!


Koleksiyon, Bill Gates ile ilgili komplo teorilerini de içeriyor

Windows XP ve Windows Server 2003’ün yanı sıra, sistemin daha eski sürümlerinin de kaynak kodlarını içeren koleksiyonda başlıca göze çarpanlar şu şekilde;

♦  MS DOS 3.30
♦  MS DOS 6.0
♦  Windows 2000
♦  Windows CE 3
♦  Windows CE 4
♦  Windows CE 5
♦  Windows Embedded 7
♦  Windows Embedded CE
♦  Windows NT 3.5
♦  Windows NT 4

reklam
Aorus reklamı

Windows XP

Koleksiyon içeriğinde Bill Gates hakkında komplo teorileri içeren videoların da bulunduğu iddia ediliyor. Koleksiyon içeriğindeki en önemli kısım; 2.9 GB boyutundaki arşivlenmiş bir klasör ve bu klasörün içerisinde bulunan Windows XP ve Windows Server 2003’e ait olduğu iddia edilen kaynak kodları. Sızıntıyı yapan kişi, söz konusu kaynak kodlarının yıllardır bilgisayar korsanları arasında paylaşıldığını belirtiyor.

Bill Gates

Kaynak kodlarını inceleyen uzmanlar, bunun gerçek kaynak kodları olup-olmadığını anlamanın imkansız olduğunu belirtiyorlar. Kaynak kodlarının gerçekliği ile ilgili Microsoft ile iletişime geçilse de, şirket tarafından herhangi bir geri dönüş sağlanmış değil.

Bu bir güvenlik sorunu teşkil ediyor mu?

Windows XP piyasaya sürüleli neredeyse 20 yıl oldu. Eğer sızdırılan kodlar, halihazırda kullanmakta olduğumuz modern Windows versiyonlarında da kullanıyorsa, bunun bir güvenlik sorunu oluşturduğu aşikar. Windows XP kaynak kodunda istismar edilebilir hatalar bulunursa ve söz konusu kaynak kodları halihazırda Windows 10’da da kullanılıyorsa, bilgisayar korsanları işletim sisteminin modern sürümündeki bu hataları kullanabilirler.

Kaynak kodu nedir?

Kaynak kodu; bir yazılımın işlenip makine diline çevrilmeden önce, insanların okuyabileceği ve üzerinde çalışabileceği programlama diliyle yazılmış hali. Kaynak koduna sahip olmak, Windows işletim sisteminin iç işleyişine ayrıntılı bir göz atmayı sağlıyor.

Source code
Bu sızıntı, Windows tarihine göz atmak isteyen kişiler için önemli bir kaynak oluşturabilir. Ancak söz konusu arşivi indirmenin büyük bir güvenlik riski oluşturduğunu söylemekte fayda var.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Akıllı telefonlar ve Wi-Fi, hayati öneme sahip böcekleri öldürüyor

Yazan:

Radyasyon
Darüşşafaka

Akıllı telefonlar hayatımızın önemli bir parçası. Günümüzde hemen herkesin bir akıllı telefonu var. Sosyal medyadan fatura ödemeye kadar, birçok şeyi akıllı telefonlar üzerinden yapıyoruz. Fakat bu akıllı cihazların radyasyon yayma gibi oldukça olumsuz bir yönleri var.


İlginizi çekebilir: En çok radyasyon yayan cep telefonları


Araştırmalar böcekler üzerindeki zararları kanıtlıyor

Bu yazıda; akıllı telefonlar ve Wi-Fi sinyallerinin yaydığı radyasyonun insanlar üzerindeki olası etkilerinden bahsetmeyeceğiz. Aslında, insanlara olası zararları hakkında kesin bir sonuç yok. Ancak, doğa için hayati öneme sahip olan böceklerin, bu radyasyondan önemli ölçüde etkilendiğine dair oldukça net kanıtlar mevcut.

Radyasyon

reklam
Aorus reklamı

Almanya merkezli Doğa ve Biyoçeşitliliği Koruma Birliği ve 80’den fazla bağımsız araştırma gösteriyor ki; akıllı telefon ve Wi-Fi sinyalleri, böcekler üzerinde olumsuz bir etki yaratıyor. Yapılan 83 araştırmanın 72’si net bir şekilde sineklere ve arılara olumsuz etkisi olduğunu kanıtlıyor. Araştırmacılar; akıllı telefonlardan ve Wi-Fi sinyallerinden yayılan radyasyonun, kalsiyum iyonlarının olması gerekenden daha fazla emilmesine sebep olduğunu gösteriyor. Bu da söz konusu canlıların hücre yapılarına zarar veriyor. Böceklerin uyku ve uyanma döngüleri alt-üst oluyor, hastalıklara karşı dayanıklılıkları azalıyor. Bu durum, doğa için hayati derecede önemli görevlere sahip olan böcek popülasyonunun azalmasına direkt olarak etki ediyor.

Radyasyon

Böcekler, evlerimize girdiklerinde birçoğumuzu rahatsız ediyorlar. Fakat onların besin zincirinde önemli bir rol oynamaları ve tozlaşmaya katkı sağlamaları gibi hayati görevleri var. Radyasyona ek olarak, tarım ilaçları gibi kimyasallar da böcek popülasyonlarına büyük zararlar veriyor.

Peki bu konuda neler yapılabilir? Akıllı telefonlar ve Wi-Fi teknolojisi hayatımızda o kadar önemli bir yer kaplıyor ki, onlardan vazgeçilmesi oldukça zor görünüyor. Şu bir gerçek ki; insanoğlunu iyi bir gelecek beklemiyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler