Sosyal medya

Genel

YouTube, yapay zeka ile daha hızlı yaş kısıtlaması getirecek

YouTube

YouTube, 2019 yılında çocuk izleyicilerden usulsüz bir şekilde veri topladığı gerekçesiyle 170 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı. YouTube, özellikle geçtiğimiz yıldan bu yana, ebeveynlere ve çocuklara karşı daha sorumlu olmaya gayret gösteriyor.


İlginizi çekebilir: YouTube, 2020’nin ikinci çeyreğinde 11,4 milyon video kaldırdı

reklam
MSI reklamı

Zararlı içeriklere karşı daha hızlı reaksiyon almakta kararlı

YouTube, zararlı içeriklerin tespitinde; yapay zeka algoritması tarafından şüpheli olarak işaretlenen videoların, insanlar tarafından oluşan güvenlik ekibine aktarılması ve incelenmesi yolunu izliyor. YouTube, bu etkili fakat yavaş çalışan sistem yerine, tamamen otomatik bir sisteme geçiş yapıyor. 2020 yılının sonuyla birlikte, makine öğrenme yoluyla uygunsuz videolara direkt olarak yaş kısıtlaması getirilecek.

YouTube
YouTube, yaş kısıtlaması uygulamasını uzun yıllardır kullanıyor. Fakat bu kısıtlamalar çeşitli yollarla aşılabiliyor. Örneğin; yaş kısıtlaması bulunan bir YouTube videosu, başka bir web sitesinde gömülü bir şekilde yayınlandığında, bu kısıtlama sistemi etkinlik gösteremiyor. Artık bu tarz sitelerde bulunan yaş kısıtlamalı videoları izlemek isteyenler, YouTube’un web sitesine/uygulamasına yönlendirilecek ve 18 yaş üstü bir birey olduklarını kanıtlamaları gerekecek.

YouTube, söz konusu sistem sayesinde; yaş kısıtlamalı videolar nereden izlenirse izlensin, uygun kişiler tarafından izlenmiş olacağını belirtiyor. YouTube, yapay zeka algoritmasının yanlış kararlar da verebildiğinin farkında. Bu sebeple, videoları yükleyen içerik üreticilerine itiraz hakkı tanınıyor. YouTube, bu otomatik sistemin, içerik üreticilerinin gelirlerine önemli bir etkisi olmayacağını söylemekten de geri kalmıyor.

2015 yılında çocuklara özel servis kullanıma sunulmuştu

YouTube, 2019 yılında, çocuklara özel içeriklerin bulunduğu YouTube Kids servisi için de ayrı bir web sitesi oluşturdu. YouTube Kids, 13 yaş altındaki çocuklar için uygun olmayan içeriklerin özel olarak filtrelendiği bir servis olarak göze çarpıyor.
YouTube KidsYouTube Kids’in web sitesi şu an için ülkemizde kullanılamıyor.

Teknoloji meraklısı bir biyolog.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

WhatsApp Web, sesli ve görüntülü arama yeteneklerine kavuşuyor

Yazan:

whatsapp

COVID-19 salgınıyla birlikte görüntülü görüşme kullanımında büyük bir artış yaşanmasıyla; Facebook, Google MeetZoom gibi platformlar bu durumdan tam anlamıyla yararlandılar. WhatsApp, salgının başlangıç evresinde grup çağrı sınırını 8 kişiye yükseltmişti. Mobil tarafta rakipleriyle rekabeti sağlamayı başaran WhatsApp; masaüstü versiyonunda ise rakiplerinin gerisinde kalmayı sürdürdü. WhatsApp, mobil istemcilerde yıllardır bulunan iki özellik olan sesli ve görüntülü görüşme desteğini nihayet web sürümüne de getiriyor. WABetaInfo tarafından yapılan paylaşımda, web/masaüstü istemcisine (sürüm 2.2043.7) yönelik yeni bir güncellemenin ayrıntılarına ulaşıldığı ve sesli/görüntülü arama özelliği henüz geliştirme aşamasındayken çalıştırılabildiği belirtildi.


İlginizi çekebilir: WhatsApp bize ulaşın kısmını yeniliyor: Hataları bildirmek kolaylaştı

reklam
MSI reklamı

WhatsApp Web, mobil sürüm ile eşitliği sağlıyor

WhatsApp Web üzerinden çağrı alındığında, aramanın kabul edilmesine veya reddedilmesine olanak tanıyan bir açılır pencere beliriyor. Çağrının kabul edildiği esnada daha küçük bir pencere daha beliriyor ve mikrofonun sesini ve kamerayı açıp-kapatma gibi kontrollere erişim sağlanabiliyor.

whatsapp web
Sesli ve görüntülü aramalar Android ve iOS için WhatsApp’ta uzun yıllardır mevcut. Söz konusu özelliklerin web sürümüne getirilmesinde oldukça geç kalındığını rahatlıkla söyleyebiliriz. COVID-19 salgını nedeniyle çok sayıda insan evden çalıştığından, bilgisayarda daha fazla zaman geçiriliyor. Söz konusu özelliğin WhatsApp Web kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlayacağı aşikar.

whatsapp web
WABetaInfo, WhatsApp’a gelen özellikleri henüz yaygın olarak kullanıma sunulmadan önce düzenli olarak sızdırarak kullanıcılara fikir veren bir platform. WABetaInfo’nun WhatsApp ile bağlantılı olmadığını, dolayısıyla bahsedilen özelliklerin resmi olarak duyurulmadığını da ekleyelim. Geliştirilmekte olan bir özellik olduğundan, söz konusu özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Devamını oku

Genel

Dünyanın en hızlı seri üretim arabası artık SSC Tuatara!

SSC (Shelby SuperCars), Nevada‘daki trafiğe kapalı bir yolda, Tuatara ile 532.7 km/s hıza ulaşmayı başardı. Böylelikle seri üretimde olan en hızlı otomobil unvanının sahibi SSC Tuatara oldu.


İlginizi çekebilir: Elektrikli Porsche Macan Coupé, kamuflajlı olarak görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Bugatti Chiron Super Sport 300+ ile 490.47 km/s ile tek yönlü olarak kırılan rekorun aksine SSC Tuatara çift yönlü bir sürüşün ortalamasıyla 508.78 km/s hıza ulaştı. Rekorun anının görüntüleri ise Top Gear tarafından paylaşıldı.

 

Tuatara, İngiliz pilot Oliver Webb tarafından kontrol edildi. Araç, Koenigsegg Agera RS‘in 2017‘de iki yönlü olarak 447.2 km/s457 km/s hıza çıktığı aynı yolda kullanıldı. Webb, çift yönlü ilk turunda, ilk kalkışta 484.53 km/s hıza ulaştı.

SSC Tuatara, 5.9 litrelik çift turbolu düz krank V8 bir motora sahip. E85 yakıtını kullanırken 1750 beygir güç üretebilen aracın sürtünme katsayısı 0.279 olarak açıklandı.

SSC CEO’su Jarod Shelby ve Tuatara

SSC CEO‘su Jarod Shelby, “İlk arabamız Ultimate Aero ile bu rekoru kırdığımızdan beri 10 yıl geçti. Şimdi ise bunu Tuatara ile tazeledik. Halka açık bir yolda, teorik hesaplarımızı gerçek dünyada tutturmaya oldukça yaklaştık.” dedi.

Kaynak: Top Gear, Carscoops

Devamını oku

Genel

Elektrikli Porsche Macan Coupé, kamuflajlı olarak görüntülendi!

Porsche‘nin küçük SUV modeli Macan‘ın tamamen elektrikli coupé versiyonu, test edilirken görüntülendi. Fakat Macan Coupé’nin, markanın amiral gemisi SUV modeli Cayenne Coupé gibi içten yanmalı seçeneklerle birlikte değil, yalnızca elektrikli olarak piyasaya sürüleceği söyleniyor.


İlginizi çekebilir: VW Golf ama V8 motorlu ve arkadan çekişli!

reklam
MSI reklamı

Birkaç yıl daha satışta kalması beklenen makyajlı Macan üzerine geliştirilen araç, kötü hava şartları altında, gözlerden uzak bir test pistinde görüntülendi.

Araca baktığımızda Taycan’a benzeyen ön farlar, normal Macan’a kıyasla biraz daha eğimli bir tavan çizgisi ve aktif arka kanadı göze çarpıyor. Bagaj kapağının ise yenilenecek arka far tasarımından dolayı değişeceği söyleniyor. Aracın elektrikli olduğunu ele veren esas detay ise sağ tarafta yer alan kırmızı renkli ikinci depo kapağı.

İsim ve tasarım olarak içten yanmalı Macan modelleriyle benzerlikler taşısa da elektrikli model, tamamen farklı bir mimariyi kullanacak. Porsche‘nin Audi ile birlikte geliştirdiği Premium Platform Electric (PPE) mimarisinin hem yüksek hem de alçak sürüşe uygun araçları desteklediği söyleniyor.

Elektrikli Macan Coupé’nin güç aktarım sistemine hakkında kesinleşmiş detaylar henüz bulunmuyor. Dört elektrik motorundan gücünü alan bir model üzerinde çalışıldığına dair bir söylenti bulunuyor. Fakat bu aracın giriş seviyesi modelde mi yoksa Turbo – Turbo S gibi seçeneklerde mi sunulacağı belli değil.

2022’nin sonunda üretilmeye başlanacak Elektrikli Macan Coupé’nin, tanıtım tarihinin 2021 yılı içinde olması bekleniyor.

Kaynak: Carscoops, Carpix

 

 

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler