Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Google

YouTube koronavirüs aşılarıyla ilgili yanıltıcı videoları kaldıracak

YouTube koronavirüs aşı

YouTube, çarşamba günü yaptığı açıklamada koronavirüs aşı çalışmaları hakkında yanlış bilgiler içeren videoları kaldıracağını söyledi. Ayrıca bu politikasını pandemi hakkındaki komplo teorileri için de uygulayacağını ilave etti.


İlginizi çekebilir: Twitch, oyun yayınında lider olsa da, Youtube ve Facebook hızla yetişiyor

reklam
MSI reklamı

Google, YouTube’un COVID-19 Hakkında Yanlış Tıbbi Bilgilendirme Politikası’nı yepyeni kurallarla genişletiyor. Bundan böyle koronavirüs ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün ya da yerel sağlık uzmanlarının paylaştığı bilgilerle çelişen videolar, YouTube platformunda kendine yer edinemeyecek.

YouTube, koronavirüs ile alakalı komplo teorilerini kaldıracak

YouTube, içerik oluşturucular için güncellenmiş bilgiler sunmaya devam ediyor

YouTube, COVID-19 aşısının insanları öldüreceği, kısırlığa neden olacağı veya aşı alanlara mikroçipler yerleştirileceği iddialarını içeren videoların önünü kesmeyi hedefliyor. Bunun yanı sıra Google, YouTube’da şu tarz videoların yayınlanmaması gerektiğini de önemle vurguluyor:

 • COVID-19’un var olmadığı veya insanların bu hastalık nedeniyle ölmediği iddiaları
 • Doktora danışmak veya hastaneye gitmek gibi tıbbi tedaviler yerine evde kullanılan yöntemlerle yapılan tedaviyi teşvik eden içerikler
 • Tıbbi tedavi yerine dua etmeyi veya dini ritüeller gerçekleştirmeyi teşvik eden içerikler
 • Kişileri tıbbi uzmanlara danışmaktan veya tıbbi yardım almaktan vazgeçirecek diğer içerikler

Google’ın koronavirüs aşı çalışmalarıyla ilgili yanıltıcı YouTube videolarını kaldırması sürpriz bir gelişme değil. Yeni tip koronavirüsün patlak vermesiyle beraber anlarca aşı haberleri ve komplo teorileri ortaya çıkmıştı ve hala da çıkmaya devam ediyor. Üstelik bunlar sadece YouTube’da değil, aynı zamanda sosyal medyanın tüm organlarında da kendine yer ediniyor.

YouTube’un yanı sıra Facebook da bu hafta yaptığı duyuruda koronavirüs aşısına karşıt reklamları platformdan yasaklayacağını söyledi.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Google

Google Chrome antivirüs uyumu artırılıyor

Google Chrome her ne kadar dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olsa da hala birçok geliştirmeye muhtaç durumda. Özellikle son zamanlarda Google ve Chromium tarafından RAM ve hafıza kullanımı konusunda bazı gelişmeler gelse de tarayıcıya bu alanlarda sunulan çözümler hala tatmin edici seviyeye gelebilmiş değiller. Bu sorunlardan başka bir tanesi de tarayıcının antivirüs yazılımlarıyla olan uyumu. Daha doğrusu uyumsuzluğu.


İlginizi çekebilir: Google Chrome güncellemesi v87

reklam
MSI reklamı

Piyasadaki birçok antivirüs programı, kullanıcıları özellikle internet üzerinden karşı karşıya kalabilecekleri potansiyel tehlikelere karşı korumaya çalışıyor. Bunu yaparken de bilgisayar ve internet üzerinden yapılan birçok işleme dahil olmak durumunda kalıyor. Bu işlemler arasında bir internet sitesine ulaşmak veya bir dosya indirmek gibi günlük hareketler de yer alıyor. Bu programların Chrome ile olan çakışması da işte tam olarak burada başlıyor.

Chrome

Son zamanlarda birçok antivirüs yazılımı tarayıcıyla olan uyumunu artırabilmek için birçok gelişme kaydetti. Ancak antivirüs programlarının kontrol etmesi gereken işlemler sırasında hala Chrome kaynaklı belirgin yavaşlamalar gözleniyor. Bunun nedeni ise bu işlemler için Windows ve Chrome tarafından yapılan bazı müdahalelerin duraksamalara, dolayısıyla da bu süreçlerde yavaşlamalara neden olması.

Google Chrome için işlem düzenlemesi

Bu sorunu fark eden Google Chrome yetkilileri, sorunun hem nedenini hem de çözümünü sunmak adına bir paylaşımda bulundular. Chromium resmi sayfasından paylaşılan gönderide, antivirüs türü programların yeni dosyaları geçici olarak kilitleyebileceği ve bunun da yer imi veya diğer ImportantFileWriter kullanan dosyaları kaydetmeye yönelik sorunlar oluşturabileceği yazılıyor. Bazı sistemlerin bundan olumsuz etkilenebildiği de belirtilen yazıda, bu sorunun ve dolayısıyla da uygulanan çözümün Windows’a özgü olduğunun düşünüldüğü de söyleniyor.

Chrome

Sunulan çözüme göre ise tarayıcının indirmelerde ve yazım veya arşiv düzenlemesi gibi hafızaya ulaştığı diğer işlemlerdeki hareketlerinde düzenlemeye gidilmesi planlanıyor. Düzenlemeye göre, antivirüs yerine, işletim sisteminin dahil olduğu ve yönettiği işlem sayısında düşüşe gidilerek oluşan kesintilerde azalma olması düşünülüyor. Böylece de Google Chrome ve Chromium kullanan tarayıcılarla yapılan bu tür işlemlerdeki süreçlerde belirgin bir hızlanma görülmesi umuluyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Google Pixel XE’ye Ait Olduğu İddia Edilen Fotoğraflar Ortaya Çıktı!

Google Pixel XE

Google Pixel XE‘ye ait olduğu iddia edilen fotoğraflar ortaya atıldı. İddialara göre Google Pixel XE ilk kez canlı kanlı görüntülendi.

Google Pixel ailesinin yeni üyesi olduğu iddia edilen bir cihaz, Google Pixel XE ismi ile ortaya atıldı. Şimdiye kadar Pixel XE isminde bir model duyulmamıştı. Ancak ortaya çıkan fotoğraflarda Pixel XE modelinin tamamlanmış olduğu görülüyor. Tabi bu sızıntının gerçekliği büyük bir soru işareti oluşturuyor. Ancak gerçeklik payı da yok değil.

reklam
MSI reklamı

Google‘ın daha önce ortaya çıkardığı cihazlar yuvarlak kasa tasarımı, kalın çerçeveler gibi özellikler taşıyor. Yine Google’ın kendine has arayüzü ve teması diğer modellerden ayırt edilmesini kolaylaştırıyor. Baktığımız zaman bu modelde de o hatlar mevcut. Yani bu haber yalan olsa bile, söz konusu cihazın Google’ın modellerine gerçekten benzediği aşikar.


İlginizi Çekebilir: Vivo X60 Pro akıllı telefonundan yeni görüntüler geldi!


Sözde Google Pixel XE’nin Canlı Görüntüleri!

Google Pixel XE

Ortaya çıkan görsellerde isminin Google Pixel XE olduğu iddia edilen bir cihaz çalışır halde görülüyor. Google bu cihazın gerçekliği hakkında bir yorum yapmasa da, cihaza şöyle bir göz atmak gerekiyor. Tabi baktığımızda cihaz hakkında çok fazla bir bilgiye ulaşamıyoruz. Ama ilk bakışta cihazın çift SIM kart ve NFC desteğine sahip olduğu görülüyor.

Bununla birlikte ekrana gömülü ön kamera kendini gösterirken, kalın yan çerçeveler göze batmıyor değil. Yine baktığımız zaman ekranda 3 Aralık tarihini görebiliyoruz. Yani cihazın fotoğrafları taze çekilmiş olabilir. Ya da tarihi değiştirilmiş de olabilir.

Google Pixel XE

Cihaz hakkında daha detaylı bilgiler bulunmuyor. Görsellerde cihazın ismi Google Pixel XE olarak gözüküyor. Ancak başta da dediğimiz gibi böyle bir model şimdiye kadar hiç duyulmamıştı. Dahası Google da bu konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Yani bu görseller tamamen uydurma olabilir. Ancak hiç bilinmeyen bir modelin ilk görselleri de olabilir. Bakalım Google bu konu ile ilgili ne gibi bir açıklama yapacak.

Devamını oku

Google

Android Auto, Türkiye dahil 36 yeni ülkede kullanıma sunuldu

Yazan:

Android 11 için Android Auto’da müzik atlama hatasına garip çözüm!

Google, Android’in yan çarı olarak tabir edebileceğimiz Android Auto platformuyla ilgili önümüzdeki süreçteki yol haritasını açıkladı. Açıklamaya göre Google, Android Auto’yu bugünden itibaren Avrupa ve Asya’yı kapsayan 36 yeni ülkede daha kullanıma sundu. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor.


İlginizi çekebilir: Android 11 için Android Auto’da müzik atlama hatasına garip çözüm!

reklam
MSI reklamı

Google, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların diğer IoT cihazlarla kolay iletişim kurabilmesi için geliştirdiği Wear OS ve Android Auto platformlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Bu bağlamda Google, Android telefon kullanıcılarının, telefonlarını arabalarına bağlayabilmelerini kolaylaştıran Android Auto’yu Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 36 yeni ülkede daha erişime açtığını duyurdu.

Android Auto, nihayet Türkiye’de!

Android Auto basitçe, arabanızdaki ekranı akıllı telefona dönüştüren bir işletim sistemi. Örneğin nasıl ki Android telefonunuzdan Spotify’la müzik dinliyorsanız, Google Asistan ile sesli komutları kullanıyorsanız, işte Android Auto’nun sayesinde tüm bunları artık arabanızın ekranından yapabileceksiniz. Android Auto’nun, ana Android kadar geniş bir uygulama veri tabanı bulunmuyor; ancak buna gerek de yok, zira Google’ın bu platformu tasarlamasındaki amacı, sürüş esnasında vakit geçirilecek basit bir eğlence sistemi oluşturmaktı.

Android 11 için Android Auto’da müzik atlama hatasına garip çözüm!

Tabii ki Android Auto’nun yalnızca Spotify ve Google Asistan’dan ibaret olmadığını da belirtelim. Örneğin Android Auto destekli arabanızla akıllı telefonunuzu bağladınız, bu durumda telefonunuza gelen çağrıları arabanızdan yönetebilmeniz mümkün olacak. Bununla birlikte de Google Haritalar sayesinde navigasyon ihtiyacınızı da giderebileceksiniz. Bu saydığımız imkanlar, evet zaten Android Auto’ya sahip olmasa bile çoğu arabada yapılabiliyordu; ama Android Auto’nun önemli ayrıcalığı, arkasında Google gibi bir teknoloji devinin olması.

Google, yaptığı açıklamada söz konusu 36 ülkede Android Auto’nun önümüzdeki birkaç ay içerisinde kademeli olarak aktifleşeceğini söyledi. Yani bu ülkelerin hepsinde bir gece içerisinde aktifleşmeyecek, bunun yerine kademeli olarak yavaş yavaş etkinleşecek.

Android Auto platformunun kademli olarak kullanıma açılmaya başlandığı ülkeler:

 • Türkiye
 • Slovakya
 • Slovenya
 • İsveç
 • Tayland
 • Ukrayna
 • Arnavutluk
 • Angola
 • Ermenistan
 • Belarus
 • Belçika
 • Bosna Hersek
 • Botsvana
 • Bulgaristan
 • Hırvatistan
 • Kıbrıs
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Yunanistan
 • Macaristan
 • İzlanda
 • Endonezya
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Makedonya
 • Malta
 • Moldova
 • Hollanda
 • Norveç
 • Polonya
 • Portekiz
 • Romanya
 • Sırbistan

Önümüzdeki herhangi bir günde arabanızın ekranında aniden Android Auto uyarısını görürseniz şaşırmayın, zira hâlihazırda birçok araba bu platformu bünyesinde barındırıyor. Bugüne kadar tek problem Google’ın Android Auto’yu etkinleştirmemiş olmasıydı, ancak nihayet bu sorun da ortadan kalktı.

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler