Sosyal medya

Kripto Para

Yine Elon Musk, yine Bitcoin düşüşü!

Elon Musk Bitcoin fiyatında yine sarsıcı bir erki yarattı. Lider kripto para birimi Bitcoin 40.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalışırken, Elon Musk’ın paylaşmış olduğu bir Twitter gönderisi Bitcoin fiyatında düşüşe neden oldu. Musk’ın paylaştığı gönderide Bitcoinlerini sattığı sinyali piyasayı yerinden oynattı. Yatırımcılar yine büyük tepki gösterirken, Twitter’da #StopElon etiketi gündem oldu.

reklam
Aorus reklamı

Elon Musk Bitcoin

Elon Musk kısa bir süredir kripto piyasasına yönelik bir paylaşımda bulunmuyordu. Tesla’nın Bitcoin ödemeleri almasının durdurulduğu açıklamasının ardından çöküşe geçen Bitcoin fiyatı, kendini toparlamaya çalıştığı sırada şimdi yeni bir gündem ile tekrar düşüşe geçti. Tesla ve SpaceX CEO’sunun Twitter’dan paylaşmış olduğu bir gönderiden Bitcoinlerini satmış olduğu imasını çıkaran takipçiler, BTC fiyatını hızla düşürmeye başladılar.

Elon Musk bir çiftin ayrılıklarını tartıştığı ve başkasını buldum ifadesinin yer aldığı capsi #Bitcoin etiketi koyarak kırık kalp emojsi ile birlikte paylaştı. Bu paylaşım, Musk’ın Bitcoin ile arasının açılmış olduğunu ve Bitcoin ile arasındaki ilişkiyi bitirdiği şeklinde yorumlandı. Bitcoin’lerini sattığı düşünülen Elon Musk’ın ardından piyasada yeniden kırmızı renk hakimiyeti arttı.

Hatırlanacağı üzere Elon Musk, Bitcoin’in tükettiği enerji miktarından duyduğu endişeden ötürü Tesla’nın Bitcoin ile ödeme almasının sona erdirildiğini açıklamıştı. Bunun ardından çöküşe giren kripto para piyasası ile piyasadan 1 trilyon dolara yakın bir çıkış gerçekleşti. Elon Musk Tesla’nın elindeki Bitcoin varlıklarını tutmaya devam edeceğini açıklayıp, ortalığı bir miktar yatıştırmaya çalışmış olsa da hemen ardından gelen Çin yasakları da değer kayıplarının hızla sürmesine neden oldu.

Elon Musk’ın yeni gözdesi ne?

Paylaştığı gönderide dikkat çeken “başkasını buldum” ayrıntısı, akıllara Musk’ın yepyeni bir kripto para ile gündeme gelebileceği düşüncelerini getirdi. Bazı yorumcular bunun Dogecoin olduğunu düşünüyor. Musk birkaç gün önce yine Twitter üzerinden Dogecoin temalı bir paylaşım yapmış, bu paylaşım da Coinbase’in DOGE’u listelemesinin hemen ardından gelmişti. Bununla birlikte DOGE fiyatı %40’a yakın bir artış yaşamıştı.

Musk’a tepkiler büyük

Kripto para piyasasına atmış olduğu tek bir tweet ile yıkıcı etkiler yaşatabilen Elon Musk’a olan tepkiler oldukça fazla. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatlarını saniyeler içerisinde milyon dolarlık değerde değiştiren Elon Musk, SEC’in de radarına girmişti. Yeni yaşanan bu durum ile Stop Elon etiketi de gündeme girmiş durumda.

Kripto para piyasasında oldukça tanınan bir isim olan Michaël van de Poppe, Musk’ın paylaşımları ile ilgili şunları söyledi:

Fiyat çok önemli bir noktada -> Elon Musk yine tweet attı > fiyat hemen düşer. Bu pazar üzerinde çok fazla etkisi olduğunu (Elon Musk) belirtmek üzücü.

Ne olursa olsun perakende de Elon Musk’ın ne yaptığına fazla odaklanmış durumda. Çok üzücü.

Düşüş sırasında, Tron kurucusu Justin Sun milyonlarca dolar değerinde Bitcoin ve Ethereum satın aldığını duyurdu. Kripto para topluluğunu kısa vadeli fiyatlar yerine uzun vadeli fiyatlara odaklanmaya çağıran Sun, attığı başka bir tweet ile de Elon Musk’ın sattığı tüm Bitcoin’leri alacağını söyledi.

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kripto Para

World Wide Web kaynak kodları NFT şeklinde açık artırmada satılacak!

World Wide Web’in (WWW) mucidi Tim Berners-Lee, web’in kaynak kodunu bir NFT olarak temsil eden dijital artefaktı açık artırmaya çıkarmaya hazırlanıyor. Tim Berners-Lee’ye ait olan World Wide Web kaynak kodları NFT şeklinde Sotheby’s müzayede salonu tarafından 23-30 Haziran tarihleri arasında satışa sunulacak.

reklam
Aorus reklamı

Dünyayı yeni bir şekle sokan World Wide Web’in kaynak kodları NFT şeklinde satışa çıkacak ve 1000 dolardan açılış yapılacak. “Bu Her Şeyi Değiştirdi” adındaki NFT, 1990 ve 1991’de yazılmış kaynak kodunu içeren orijinal zaman damgalı dosyalar da dahil olmak üzere kodun yazılırkenki anları gösteren bir animasyonu ve Tim Berners-Lee’nin kendi yazmış olduğu bir mektubu da içerecek.

Londra doğumlu bir bilgisayar bilimcisi olan Tim Berners-Lee, 1989’da World Wide Web’i icat etti.  15. yüzyıl Almanya’sında matbaanın Avrupa’da ortaya çıkmasından bu yana en önemli icatlardan biri olarak görülen bilgi paylaşımı ve yaratılmasında devrim yarattı.

“Web’in arkasındaki kökenleri paketlemenin en ideal yolu”

Tim Bernes-Lee, kendisine yöneltilen “Neden NFT?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi:

“Bir bilgisayar bilimcisiyseniz, uzun yıllardır kod yazıyorsanız bu aslında size en doğal seçenek olarak görünür. Tamamen dijital bir eser üzerine imzamı dijital olarak atmak ve satışı da dijital olarak yapmak bana doğru geliyor.

30 yıl önce, dünya çapında çok sayıda işbirlikçinin yardımıyla, insanlık için güçlü bir araç olan bir şey yarattım. Gelecekle ilgili tahminlerde bulunmasam da, kullanımının, bilgisinin ve potansiyelinin, henüz hayal bile edemediğimiz bir sonraki teknolojik dönüşümü inovasyona, yaratmaya ve başlatmaya devam etmek için hepimiz için açık ve erişilebilir kalacağını içtenlikle umuyorum. NFT’ler, ister sanat eseri olsun, ister bunun gibi dijital bir eser olsun, bu alandaki en son oyun yaratıcı kreasyonlar ve var olan en uygun sahiplik araçlarıdır. Web’in arkasındaki kökenleri paketlemenin ideal yoludur.”

Satışa çıkacak olan NFT dosyası  Berners-Lee tarafından icat edilen üç dil: HTML, HTTP ve URI protokollerini içeren 9 bin 555 satırlık kod bulunduruyor. Ayrıca, ilk web kullanıcılarına uygulamanın nasıl kullanılacağı konusunda talimat veren orijinal HTML belgeleri de buna dahil.

Web temalı NFT’nin satışından elde edilen gelirin bir kısmı, Berners-Lee ve eşi Rosemary Leith’in desteklediği hayır kurumlarına veya girişimlere aktarılacak.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Ripple ve SEC arasındaki davadan yeni bir gelişme!

Bugün gelen açıklamalara göre 2020 yılının sonundan beri süren Ripple ve SEC davasında Ripple lehine bir gelişme yaşandı.

reklam
Aorus reklamı

Ripple ve SEC

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından blok zincir şirketi Ripple’a açılan menkul kıymet davası 7 aydır sürüyor. Dava ile ilgili yeni gelişmeler de gelmeye devam ediyor. Gelen son bilgilere göre Sulh Hakimi Sarah Netburn, SEC’in Ripple’ın lobicilik çabaları ile ilgili belge talebini reddetti. Yargıç, 15 Haziran tarihli karar ile Ripple’ın lobi oluşturma çabalarının dava ile bir ilgisini olmadığını belirtti.

SEC, şirketin Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu eski başkanı Chris Giancarlo’ya dava pozisyonunu desteklemesi için para ödediği iddiasında bulunmuştu. SEC’in konu ile ilgili ifadeleri şu şekildeydi:

“Ripple, piyasa katılımcılarının inançlarına dayanarak sözde adil bildirim eksikliğini gündeme getirdiğinden, SEC, gerçek piyasa duyarlılığının bir yansımasının aksine, sözde karışıklığın Ripple tarafından yapılıp yapılmadığını test etme hakkına sahiptir.”

Sarah Netburn, verdiği kararda SEC’in şikayetinden sonra belgelerin üretilmesi talebini de reddetti. Fakat komisyon yeniden bir talepte bulunabilir.

7 aydır süren davanın ne zaman ve ne şekilde sonuçlanacağı merak konusu. Bazı isimler sonucun Ripple lehine olacağını düşünürken bazı isimler de blok zincir devinin elindeki ile yetinmek durumunda kalacağını düşünüyor.

Popüler altcoin XRP yazı sırasında 0,87 dolardan işlem görüyor. Nisan ayının ortasında 1,50 dolar seviyesini kırıp geçerek hızlı bir ralliye başlamıştı. Ardından piyasa, Bitcoin’in Elon Musk etkisi ile düşmeye başlamasıyla bir düşüş sürecine girdi. XRP de bu düşüşten etkilenen altcoinlerden  oldu. Şimdi ise davadan gelen olumlu haberlerin de etkisi ile yükselişe geçmiş görünüyor.

 

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Kazakistan kripto madenciliğine vergi getirebilir!

Kazakistan’daki madencilik faaliyetinin artması ile birlikte milletvekilleri, kripto madenciliği operasyonlarına vergi ücretleri getirmek için Vergi Kanunu’nda bir değişiklik yapmayı düşünüyor. Bu değişiklik düşüncesi ülkedeki kripto madencileri ve yatırımcılarının tepkilerine neden oldu.

reklam
Aorus reklamı

 

Kripto madenciliği son dönemlerin en tartışılan konularından biri. Çin hükümetinin kripto madenciliğine vurduğu darbenin ardından şimdi de Kazakistan böyle bir adım ile karşı karşıya. Son birkaç hafta içerisinde büyük bir kripto madenci akınına uğrayan Kazakistan şimdi kripto madencileri için vergisiz rejimi sonlandırmayı düşünüyor.

Kazakistan milletvekilleri, kripto madenciliği çiftliklerinin kontrolsüz elektrik tüketimini durdurmak amacıyla Kazakistan Vergi Kanunu’nda bir değişiklik önerisinde bulundular. Önerilen bu değişiklik, yasa taslağının kabul edilmesi durumunda 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren saatte bir kilovat başına 1 tenge gibi düşük bir vergi ücreti öngörüyor.

Böyle bir nominal ücret girişi, gerçek olmaktan ziyade semboliktir. Bu hamle ile aslında kripto varlıklar tanınmış olacak ve ülkedeki kripto yönetim süreci başlayacak.  Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği’ne göre Kazakistan’daki kripto madencileri şu anda her yıl ülkenin toplam enerji tüketiminin %3,3’ünü tüketiyor.

Yerel ajansların tahminlerine göre, Kazakistan’da şu anda 13 kripto madenciliği çiftliği bulunuyor. Ülke, toplam Bitcoin madenciliği operasyonlarının %6,17’sini oluşturuyor. Kazakistan Çin dışında Rusya (%6,29) ve ABD (%7,15) gibi diğer dev ülkelerle rekabet ediyor. Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Bakanlığı’na göre ülkedeki kripto madenciliği operasyonları her ay 18-25 milyon dolar gelir elde ediyor.

Ülkedeki yerel kripto madencileri, madencilik operasyonlarını vergilendirmeye yönelik tekliften memnun değil. Kazakistan blok zinciri derneği başkanı Alan Dorjiev şunları söylüyor:

“Belirli bir sektörde, bu durumda madencilik sektöründe yeni bir ek verginin uygulanması, yatırım çekiciliği açısından Kazakistan’ı etkileyecek bir emsal oluşturabilir. Yatırımcılar, düzenleme etkisi riskini değerlendirmeye alışkındır ve daha istikrarlı ve güvenilir yargı bölgelerini tercih ederler”

 

 

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval