Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Otomobil

Yerli otomobili yerinde gördük! TOGG özellikleri neler? Ne düşünüyoruz?

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Yerli otomobilimiz Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, yani TOGG markasıyla tanıtıldı. C sınıfı iki farklı SUV ve C sınıfı sedan prototipinin tanıtıldığı lansmanda TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, TOBB ve TOGG Yönetim Kurulu Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın değerlendirmeleri ve tanıtımları yer aldı.


İlginizi çekebilir; Yerli otomobil modelimiz tanıtıldı! Yerli üretimin yeri belli oldu!

reklam
MSI reklamı

Türkiye’nin ikinci yerli otomobil girişimi olan otomobil resmen tanıtılmış oldu. Lansmanda ilk yerli otomobil projemiz olan ve seri üretime geçirilmeyen Devrim modeline de atıfta bulunuldu. Aynı zamanda lansmanda Devrim modelinin, son ve tek prototipi de sergilenmek üzere alanda konumlandırılmıştı. TOGG CEO’su Gürcan Karataş’ın sunumuyla araç resmen tanıtıldı. Araba modeli teknolojik olarak gelişmiş özellikler sunuyor.

Internet of Things (IoT) gibi yenilikçi donanıma sahip modelin üretim itibariyle günümüz standartlarına uygun şekilde fakat doğuştan elektrikli motora sahip olacak. Araçta 0 emisyon değerleri yer alacağı Cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı.. Bu motorun toplamda 500 km menzil kat edebilecek. Yerli arabanın şu an için sadece iki tip kasa seçeneği bulunuyor.

Sedan ve SUV olarak belirlenen bu kasa modelleri 2030 yılına kadar seri üretimle birlikte C-SUV, C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV, B-MPV olmak üzere 5 model alternatifi bulunacak. Beygir seçeneklerinde ise 200 ve 400 beygir kıstaslarından biri seçilebilecek. 200 beygirlik seçenek 7,6 sn, 400 beygirlik opsiyon 4,8 saniyede sıfırdan yüze çıkabiliyor. Bununla birlikte, arabanın içerisinde çift motor konumlandırılmış. Bu yüksek motor hacmine sahip otomobillerde dört çeker özelliğine sahip olacak. Segmentinde en uzun aks mesafesi ve en geniş iç hacmine sahip araçta 500 km yol mesafesi kat edebilecek. Yerli otomobil merkezi bir sisteme bağlı olacak ve sürekli güncelleme alabilecek.

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

1 yorum

1 yorum

  1. YerliOto

    12 Ocak 2020 at 21:22

    Elinize sağlık güzel bir video olmuş.

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomobil

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı !

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı. Tesla 2016 yılında üretilen Xs modeli ve 2020 yılında üretilen Ys modellerinin bir kısmını geri çağırma kararı aldı.


İlginizi çekebilir: Tesla yeni fabrikasını Hindistan’da kurabilir!

reklam
MSI reklamı

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı!

Tesla, 9.136 adet 2016 Model Xs ve 401 adet 2020 Model  Ys olmak üzere toplam 9.537 aracı için geri çağırma emri verdi. Reuters raporları gösteriyor ki; Amerikan Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi: dosyaladığı birçok vaka bulunuyor. Dosyalar Tesla’nın bu seri araçlarını geri çekme kararı almasında büyük etki ediyor.

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı

Arabalarda zayıf yapıştırıcılar ve gevşek cıvatalarla ilgili sorunlar olduğu raporlarda belirtildi. Amerikan Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi raporunda  “araçlardaki gevşek vidalama ve zayıf yapıştırmalar sonucu aracın tavanı yüksek hızlara çıkıldığında araçtan ayrılabilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Tesla, potansiyel olarak etkilenen arabalara bir hız testi uygulayacağını; astarları ve yapıştırıcıları yeniden uygulayacağını, böylece tavan bölgesinde ayrılmaların önüne geçileceğini söylüyor.

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı

Tesla geçtiğimiz aylarda, bu yıl çıkarılan model Y için bir geri çağırma kararı daha almıştı. Ağustos ayında geri çağrılan 401 araçta; direksiyon mafsallarına bağlanan ön üst kontrol kolunda gevşek cıvatalar tespit edilmiş ve kullanıcılarına tamir sonrası tekrar geri gönderilmişti.

Ancak Tesla için bunlar en büyük geri çağırma değil. Şirket 2018 yılında hidrolik direksiyon sorunu nedeniyle Model S serisinden 123.000 aracı geri çağırdı.

Konu ile ilgili şirketten yapılan açıklamaya göre: Amerikan Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi raporunda; gevşek cıvatalardan etkilenen yalnızca üç araç bildirdiğini söyledi. Tesla’nın bu geri çağırması şirketin mali tablosuna etki etmesi çok muhtemel gözükmüyor. 2020 mali tablosuna göre S&P 500’e girmesi beklenen şirketin hisselerinin değerinin 40 milyar dolardan fazla arttığını görülüyor.

Son olarak şirketin resmi sayfasında görülen bilgiye göre; Tesla Türkiyede 10 şehirde hizmet vermesi bekleniyor. Bu şehirler; Ankara, Adıyaman, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Hendek(Sakarya), İstanbul, İzmir, Konya

Tesla satılan 9500 aracını geri çağırdı

Tesla, henüz tam tarih açıklanmasa da 2021 yılının ortaları olduğu söyleniyor.


İlginizi çekebilir: Elon Musk, Tesla’ya iki faktörlü doğrulama geleceğini söyledi


 

Kaynak: Tesla, Reuters

Devamını oku

Donanım

Aston Martin yeni dikiz aynası ile tüm kör noktaları ortadan kaldırıyor!

Aston martin, dijital dikiz aynası
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Aston Martin, CES 2020 fuarında dijital dikiz aynasını ve bunun avantajlarını tüketicilere duyuracak. Alışılagelmişin dışında, tanıtılacak olan dikiz aynası tüm kör noktaları tek bir ekrana yansıtarak sürücülere büyük kolaylık ve kör nokta kusurlu kazaları engellemeyi amaçlıyor. Firma Gentex Corporation desteği ile hazırlanan Full Display Monitor (FDM) isimli dikiz aynası aracın 3 farklı noktasından gelen görüntüyü eşzamanlı olarak tek ekrana aktarıyor. Daha önce Nissan ve Cadillac markalarının kullanıcılarına sunduğu tek açılı dikiz aynasından firmayı ayıran nokta ise kör noktaları ortadan kaldıracak olması.

İlginizi çekebilir: James Bond’un 10 oyuncağı

reklam
MSI reklamı

Aston Martin dijital aynası neler sunacak?

Hibrit yapısıyla, kameralardan görüntü alınamadığı ya da olumsuz hava koşulları sırasında “standart” şekilde çalışmaya devam edecek bu sistem herhangi bir güvenlik açığına olanak sağlamıyor. Bu açıdan da oldukça etkileyici gözüken dijital dikiz ayna fuar alanında DBS Superleggera üzerinde sergilenecek. Ayrıca şirket, bu teknolojiyi hangi araçlarında ve ne zaman kullanacağı hakkında henüz net bir tarih vermedi. Ancak bu aynanın tek kameralı versiyonu 2020 model DBS GT Zagota’da ilk kez kullanılmıştı.

Devamını oku

Otomobil

BMW X5 modelinden Tesla Cybertruck’a kurşun geçirmez cam göndermesi

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

BMW X5 modeli 1999 yılından bu yana üretiliyor ve ailenin en son üyesi olan X5 VR6, Tesla’nın dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Cybertruck modeline Twitter üzerinden kurşun geçirmez cam göndermesinde bulundu.

reklam
MSI reklamı

“BMW X5 VR6, zırhlı camları ile satışa sunuluyor ve metal toptan bile etkilenmez”

Tesla Cybertruck modelinin lansmanında işler umulduğu gibi gitmemiş ve Elon Musk’ın aracın camına attığı metal top izleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Sunum sırasında kırılmaz denen camlar bir kaç denemeye rağmen her seferinde tuzla buz olmuştu. Bu olayı fırsata çeviren Bmw ise X5 VR6 modelini farklı kalibrelerdeki kurşunlarla test etme yoluna gitti. Bunun yanı sıra Twitter üzerinden  “Metal toptan bile etkilenmez” ifadesinin altını çizerek Tesla’ya göndermede bulundu. Aracın tanıtımının üzerinden belli bir süre geçmesine rağmen her gün farklı şekilde gündemde yerini korumayı başarmış görünüyor.

BMW’nin bu modeli müşteriler için özel sipariş ile üretiliyor ve normal donanım seviyesindeki modellerine göre daha yüksek bir fiyat etiketine sahip. Bu araca sahip olanlar yangına ve AK47 kurşunlarına karşı tam koruma sağlamayı başarıyor. Kurşun geçirmez bir araç arıyorsanız, BMW ihtiyaçlarınızı Tesla Cybertruck’dan daha iyi bir şekilde karşılaması ise muhtemel.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler