Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Yeni Nesil iPhone SE, Android Kullanıcılarının Aklını Çelebilir!

Apple, telefon pazarındaki varlığını amiral gemisi segmentindeki cihazlar ile sürdürmekteydi. Ancak Android tarafında oldukça çeşitlenen ürün gamı, firmayı “fiyat-performans” diyebileceğimiz segmentlerde de ürün çıkarmaya zorladı. iPhone SE modeli, bu stratejinin son meyvesi olmuştu.

Apple tarafında uygun fiyat-yüksek performans birleşiminin ilk örneklerini ise iPhone XR ile görmüştük. iPhone XS ve XS Max modelleri ile aynı anda piyasaya çıkan iPhone XR, performans konusunda abilerinden eksik kalmasa da ekran ve kamera gibi konularda gerideydi. Bu eksikliği uygun fiyatı ile gideren iPhone XR oldukça sevilmişti ve benzer bir strateji iPhone SE 2. Nesil modelinde de izlenmişti.

Ülkemizde 2020 yılında ilk çıktığında 5.399 Liralık fiyatı ile “Apple ekosistemine girişin en ucuz yolu” olarak adlandırılan iPhone SE 2. Nesil için yenilenme vakti gelmiş gibi görünüyor.  Anlaşılan o ki 3. Nesil iPhone SE, önceki modeldeki eksikleri kapatarak Android kullanıcılarını Apple ekosistemine geçirmeyi hedefliyor.

Önceki Nesilin Boyutları Korunuyor!

iPhone SE 2.Nesil, sadece Android kullanıcılarına değil; iPhone 6’dan iPhone 8’e kadarki 4 nesilde kullanılan gelenekselleşmiş tasarım dilini beğenen kullanıcılara da hitap ediyordu.

Ancak Android üreticilerinin giriş seviye cihazlarda bile çerçevesiz tasarım diline geçtiği bir dönemde, bu tasarım Android kullanıcıları tarafından bir hayli eleştirilmişti.

iPhone SE Plus

Yeni nesil iPhone SE bu şekilde görünebilir

Gelen bilgilerden anlaşıldı üzere, bu nesilde Apple iki tarafı da dinleyecek ve cihazın fiziki boyutları büyük ölçüde korunurken, ekran boyutu büyüyecek. Ortaya çıkacak tasarım hakkında henüz kesin bir bilgi yok. Ancak sızıntılar, Face ID gibi pahalı bir teknolojinin, uygun fiyatlı iPhone modelinde kullanılmayacağına işaret ediyor. Yani cihazda ya tamamen çentiksiz bir tasarım ya da sadece kameranın bulunacağı bir çentik tasarımı kullanılabilir.

Bu iddiaların ikisi de yanlış çıkabilir ve önceki modelde olduğu gibi büyük çentikli tasarım anlayışı ile devam edilebilir. Ancak böylesi bir tasarımın, 2022 yılı şartlarında birçok kullanıcı tarafından olumlu karşılanmayacağını söyleyebiliriz.

Yeni Nesil SE’ler, “Atom Karınca” Unvanını Taşımaya Devam Edecek

Önceki modelde çokça eleştiri alan tasarımın yanında, cihazın en çok beğenilen kısmı olan performans konusunda da önceki nesile göre iyileştirmeler yapılmış.

Bu tür iyileştirmeler zaten bekleniyordu. Fakat, Apple’ın yonga seti tarafındaki su götürmez başarısı göz önünde bulundurulduğunda, önceki nesile göre iyileştirmenin bir hayli belirgin olacağını söylemek mümkün.

Noel tatilinde etkinleştirilen her 10 cihazdan 9’u iPhone oldu!

iPhone SE ve iPhone 11

Şu ana kadar gelen sızıntılar, yeni nesil iPhone SE modellerine Apple’ın kendi üretimi olan ve iPhone 12 ailesinde kullanılan A14 Bionic veya iPhone 13 ailesinde kullanılan A15 Bionic‘in güç vereceğine işaret ediyor. Geçtiğimiz haftaya kadar Apple’ın A15 işlemcilerini kullanacağına kesin gözüyle bakılsa da, beklendiği gibi gitmeyen iPhone 13 satışları bu durumun önüne geçebilir ve A15 işlemcileri sadece iPhone 13 ailesine özel olabilir.

3. Nesil iPhone SE’ler A14 Bionic ile gelseler bile oldukça güçlü olacaklardır. Zira A14 Bionic işlemciler, birçok testte Snapdragon 865/ 870 ve 888 gibi Android tarafının en iyi işlemcilerini birçok testte geride bırakıyor.

Aynı zamanda 5G destekli ilk Apple üretimi çip olma özelliğini taşıyan A14 Bionic, uzun yıllar boyunca telefonunu kullanmak isteyen kullanıcılar için yerinde bir tercih olacaktır.

Cihazın diğer detayları hakkında ise şimdilik henüz bir bilgi yok. Ancak 12 MP’lik kameranın yenileneceği ve geniş açılı bir kameranın da bu kameraya eşlik edeceği konuşulanlar arasında.

Apple Yeni Nesilden Umutlu

Reuters’a konuşan analist J. P. Morgan, Apple’ın 30 milyon iPhone SE satarak, 2022 yılındaki toplam iPhone satışlarını 250 milyona çıkarmak istediğini aktardı. Bu sayı, 2021 yılı için planlanan sayıdan 10 milyon adet daha fazla cihaz satılmasının planlandığını gösteriyor.

Hatırlanacağı üzere Apple, iPhone üretimine öncelik vermiş ve iPad gibi bazı  ürünlerinin üretimini %50’ye varan oranlarda azaltmıştı. Özellikle birçok Android kullanıcısının dikkatini çekmesi beklenen yeni nesil iPhone SE modellerini bizler de merakla bekliyoruz.

Yeni Nesilin Fiyatları Ne Olur?

Apple, genelde çok köklü yenilikler yapmadığı modellerini, önceki modellerle benzer bir fiyattan satışa sunuyor. Bunun en yakın örneğini iPad 9. Nesil ile görmüştük. 8. Nesil iPad ile aynı fiyattan satışa çıkan iPad 9. Nesil. önceki nesile göre baz modelde 64 GB depolama ve A13 Bionic işlemci gibi önemli iyileştirmeler sunsa bile fiyat aynı tutulmuştu.

Şu günlerde 6.500 Türk Lirası civarlarına satılan iPhone SE 2. Nesil, sunduğu özelliklerle halen alınabilir bir cihaz olma özelliğini koruyor. Eğer yeni nesil iPhone SE modelleri de önceki modelin 399 dolarlık çıkış fiyatından satılırsa, ülkemizde 8000 Türk Lirası gibi bir fiyattan girecektir. Böylesi bir rakamın, cihazın Apple kanadındaki en büyük rakibi olması beklenen iPhone 12 Mini modelinin 10.500 Liralık satış fiyatından daha uygun olduğunun altını çizmeliyiz.

Yine de şimdilik cihaz hakkındaki çoğu detayın sadece iddidalardan ibaret olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yeni nesil iPhone SE’ler ülkemizde satışa çıktığında almayı düşünür müsünüz? Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın.

İlginiz Çekebilir: Apple Tamamen Camdan iPhone Patenti Aldı!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Onur Balbaşı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval