Sosyal medya

Otomotiv

Yeni nesil BMW 2 Serisi Coupe tanıtıldı!

Yeni BMW 2 Serisi, Goodwood Hız Festivali‘ndeki ilk gösteriminden önce resmi olarak internet ortamında tanıtıldı. Önceki nesliyle oldukça sevilen araç, yeni 4 Serisi’ndeki gibi garip böbrek tasarımına sahip değil. Bu açıdan içimizi ferahlatsa da tasarımının başka noktalarında gariplikle mücadele verdiğini söyleyebiliriz.


Gündemden diğer bir başlık: Yeni nesil Honda Civic Hatchback tanıtıldı


Yeni 2 Serisi’nin dış ve iç tasarım detayları

Aracın ön kısmında baktığımızda, önceki nesline kıyasla daha köşeli hatlara sahip bir far ve ön tampondaki yan havalandırmalar dikkat çekiyor. Böbrekler yani ön ızgara ise Yeni 4 Serisi‘ndeki ilginç şekil yerine daha alışık olduğumuz bir çizgide.

Yan tarafta ise şişkin çamurluklar aracın duruşunu güçlendirirken, ön fardan arka farın köşesine uzanan omuz çizgisi dikkat çekiyor. Ayrıca günümüzün yeni tasarım detaylarından olan gövdeye gömülü kapı kolları da araçta yer almış.

Arka tarafa geldiğimizde ise bagaj kapağına yerleşik bir spoyler görüyoruz. Eski L şekilli farların yerini ise oval şekilli farlar almış. Arka tamponda ise daha agresif çizgilere yer verilmiş.

M240i modeli, standart modelden farklı olarak gri renkli ızgarası ve yan ayna kapaklarıyla kendini ayırıyor. Tabi Shadow Line adı altındaki karartılmış farlar, özel egzoz çıkışları ve bagaj üstü lip spoyler de diğer ayırt edici unsurlar arasında.

Yeni 2 Serisi Coupe 4547mm uzunluğa, 1839mm genişliğe, 1392mm yüksekliğe ve 2741mm aks aralığına sahip. Böylelikle eski nesline kıyasla 109mm daha uzun, 66mm daha geniş ve 25mm daha alçak hale gelmiş. Ayrıca 51 mm uzayan aks mesafesinin arka koltuktaki yolcuları biraz daha rahat ettireceğini söyleyelim.

Eski 2 Serisi Coupe’de en çok şikayet edilen noktalardan biri ise kabiniydi. Düşük kalitesi ve demode tasarımıyla aracın kabini, BMW logolu bir coupe olarak oldukça garip bir haldeydi. Fakat yeni nesilde iç tasarımda Yeni 3 Serisi‘nin beğenilen yüzü kullanılmış. Haliyle aracın kalite algısı oldukça yükselmiş.

Analog göstergeler ve 8.8 inçlik bilgi-eğlence ekranı standart olarak geliyor. Opsiyonel olarak ise 12.3 inçlik dijital gösterge paneli ve 10.25 inçlik bilgi-eğlence ekranı alınabiliyor. Fakat hem standart hem de opsiyonel ekranlarda, elektrikli SUV iX‘te yer alan iDrive 8 yerine, iDrive 7 sistemi bulunuyor. Fakat bu kötü bir durum değil tabi. Kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto‘nun yer aldığı iDrive 7, gündelik konuşma dilini daha iyi algılayan ve otoparka geldiğinizde sürücü camını otomatik indirme gibi rutin hareketlerinizi öğrenen Akıllı Kişisel Asistan da bu sistemde yer alıyor.

Sürüş destek sistemleri kısmında ise araç, Ön Çarpışma Uyarısı, Şeritten Ayrılma Uyarısı, Arka-Çapraz Trafik Uyarısı, Aktif Kör Nokta Uyarısı ve Trafik Levhası Tanıma gibi özelliklere sahip. Opsiyon listesinde ise Start&Stop Özellikli Aktif Hız Sabitleyici ve 40 saniyelik kamera kaydı alabilen Seyahat Kaydedicisi gibi donanımlar yer alıyor.

Yeni 2 Serisi’nin motor seçenekleri ve fiyatı

Yeni 2 Serisi, Avrupa pazarı için üç farklı motor seçeneğine sahip olacak. Giriş seviyesi modelde bulunan dört silindirli 2.0 litrelik motor, 182 beygir güç ve 300 Nm tork sunuyor. 220i olarak adlandırılan bu seçeneğin 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye ve maksimum hızı ise 236 km/s.

Diğer bir seçenek ise dizel tarafında. 220d adındaki bu seçenekte hafif hibrit teknolojisi bulunuyor. Dört silindirli 2.0 litrelik bu motor, 187 beygir güç ve 400 Nm tork sunuyor. 0100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede tamamlayan 220d’nin maksimum hızı ise 237 km/s.

Son motor seçeneği ise M240i xDrive. 369 beygir güç ve 500 Nm tork sunan bu ünite, 0-100 km/s hızlanmasını 4.3 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimum hızı ise 250 km/s.

2 Serisi, ilk başlarda bu üç ünite ile donatılacak olsa da ilerleyen zamanlarda küçük hacimli motor seçeneklerinin de geleceği söyleniyor. Yeni 2 Serisi’nin fiyatları ise bir önceki nesilden bir tık daha pahalı seviyeden, 39 bin €’dan başlıyor. Tabi bu araç 220i versiyonu ve fiyat ise Almanya‘daki satış fiyatı. Ülkemiz fiyatları ise henüz belli değil.

Kaynak: Carscoops

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Otomotiv ve teknoloji dünyasına dair gelişmeleri takip etmeyi seviyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv

VW’nin bebek SUV modeli Taigo tanıtıldı

SUV pazarında her segmentte en az bir adet oyuncusu bulunan VW, küçük sınıf SUV’larına bir yenisini daha ekledi. Taigo adındaki bu modeli, Polo’nun SUV hali olarak nitelendirebiliriz. T-Cross‘un coupe versiyonu olarak da görülen aracın, küçük sınıf SUV pazarında VW’nin elini ne kadar güçlendireceğini ise zaman gösterecek.


Gündemden diğer bir başlık: Gelecekte, her Mercedes modelinin %100 elektriklisi de olacak


VW Taigo aslında yeni çıkmış bir model değil. Aslında kendisi, Güney Amerika pazarında Nivus adıyla geçen yıldan beri satılıyor. Gerçek bir SUV olduğu konusunun bazı çevrelerce tartışıldığı Taigo için VW, küçük otomobil segmentinde piyasaya sürülen ilk coupe SUV olduğunu söylüyor. VW T-Cross’un da kullandığı MQB A0 mimarisini kullanan Taigo, 4270 mm uzunluk ve 1757 mm genişliğiyle T-Cross’tan daha uzun ve daha geniş bir yapıda. Ayrıca aracın aks aralığı 2566 mm ile Polo ve T-Cross’tan çok ufak bir farkla daha uzun. VW Taigo’nun arkaya doğru alçalan tavan çizgisi sebebiyle bagaj hacmi 438 litrede kalmış. Mimari kardeşi olduğu T-Cross’ta bu değer 455 litre.

VW Taigo’nun kabini ve motor seçenekleri

VW Taigo’nun kabinine baktığımızda ise güncel Polo modeli ile neredeyse aynı olduğunu görüyoruz. Araçta, kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay özellikli 6.5 inç veya 9.2 inç boyutlu ekranlarla alınabilen en son nesil VW MIB3 bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Tamamen dijital gösterge paneli ise bu bilgi-eğlence sistemine eşlik ediyor. Dokunmaya duyarlı klima paneli ve birçok sürüş destek donanımını bünyesinde barındıran IQ.Drive paketi de Taigo’da alınabilir donanımlar arasında.

Avrupa pazarında satışa sunulacak olan Taigo’da sadece benzinli motorlar yer alacak. Bunlar üç silindirli 1.0 litre hacmindeki, 95 ve 110 beygirlik seçeneklere sahip olan 1.0 litrelik turbolu motorlar ve dört silindirli 1.5 litrelik 150 beygirlik turbolu motor olacak. 95 beygirlik seçenek 5 ileri manuel şanzıman ile gelirken, diğer seçenekler altı ileri manuel veya yedi ileri DSG şanzıman ile satışta olacak.

VW Taigo’nun fiyatı ve satış tarihi

Resmi fiyat listeleri henüz açıklanmamış olan VW Taigo, 2021’in son çeyreğinde satışa çıkacak. Teslimatlar ise 2022’nin başlarında yapılacak. Taigo’nun fiyat listesi hakkındaki öngörüler, T-Cross’tan biraz daha pahalı olacağı yönünde. Yani, ülkemizde de satışı bulunan T-Roc ile benzer bir fiyatlandırmada olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Carscoops

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Otomotiv

Gelecekte, her Mercedes modelinin %100 elektriklisi de olacak

Mercedes, gelecek planlarını açıkladığı bir etkinlikte, mümkün olan tüm pazarlarda tamamen elektrikli bir marka olacağını söyledi. 2025 yılından itibaren model yelpazesindeki her yeni modelin, %100 elektrikli bir versiyona sahip olacağı belirtildi. Ayrıca bu haber ile birlikte, yalnızca elektrikli araçlara özel olan üç yeni mimarinin de tanıtılacağına dair söylentiler de temel kazandı.


Gündemden diğer bir başlık: Yeni nesil Opel Astra tanıtıldı!


Mercedes-Benz AG ve Daimler AG‘nin CEO‘su Ola Källenius, “Son yıllarda, özellikle Mercedes-Benz’in rekabet ettiği premium segmentte, elektrikli otomobil dönüşümü büyük hız kazandı. On sene içerisinde bir kırılma noktasıyla karşı karşıya kalacağız. Bu kırılma noktasından itibaren bütün sektör elektrik üzerine kurulu olacak ve biz ise bu şartlara hazır olacağız.” dedi.

Alman üretici, 2020-2030 yılları arasında yapacağı elektrikli araç ar-ge yatırımları için 40 milyar € gibi bir bütçe ayırıyor. Bu hareket ile Mercedes, söz konusu kırılma noktasından eli daha güçlü bir şekilde geçmeyi planlıyor.

Mercedes’in elektrik çağındaki yeni vizyonunu temsil eden EQXX konsepti

Mercedes’in elektrikli araçları için kullanacağı üç yeni mimari

İlk mimari, Mercedes’in binek araçlar için tasarladığı MB.EA. Şirket, tüm orta ve büyük boyutlu araçlarda da kullanılacağını söylüyor. Ölçeklenebilir ve modüler bir yapıya sahip bu mimari, şirketin gelecekteki elektrikli model gamının yapı taşı olacak.

İkinci mimari ise en çok ilgi çekmesi beklenen AMG.EA mimarisi. Adından da anlaşılacağı üzere yüksek performanslı elektrikli araçlarda, yani Mercedes-AMG modellerinde yer alacak.

Son mimari ise VAN.EA oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere minibüs ve hafif ticarilerde kullanılmak üzere tasarlanan bu mimari ile Mercedes, şehirlere daha temiz bir gelecek vadediyor.

Mercedes’in planları arasında gündelik hayatta 1000 km menzil sunabilen bir elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor. Bu araç ile 100 km‘de tek haneli kWh cinsinden tüketim hedefleniyor. Örnek vermek gerekirse Tesla Model 3, 100 km’de 14.9 kWh tüketime sahip bir araç. Göründüğü üzere Mercedes, işi oldukça iddialı bir noktaya çekecek ve bu konuda Mercedes-AMG F1 takımının Güç Aktarma Birimi’ndeki uzmanlardan yardım alacak.

Haberin başında dediğimiz gibi 2025 yılından itibaren her modelin %100 elektrikli bir seçeneği ile karşımıza çıkacak Alman üretici. Bu da markanın batarya ihtiyacını oldukça yükseltecek. Bu sebeple hali hazırdaki dokuz pil fabrikasına ek olarak, dünyanın çeşitli noktalarına ortaklarıyla birlikte sekiz pil fabrikası daha açmayı hedefliyor.

 

Mercedes, bir süredir ortaklarıyla birlikte yüksek enerji yoğunluklu hücreler ve katı hal pilleri gibi teknolojileri içeren yeni nesil bataryalar üzerinde çalıştığını söylüyor. Yakın zamanda yüksek performanslı eksenel akışlı elektrik motorları uzmanı İngiliz şirket YASA‘yı satın alan Alman şirketin, karşımıza daha verimli elektrikli aktarma organlarıyla çıkması bekleniyor.

Tüm bu gelecek planları için Mercedes, 2020 yılında belirlediği kar planlarına bağlı kalacak. Bazı çalışanlarına erken emeklilik planları sunsa da şirket, elektriğe geçişte kaybedilme ihtimali olan içten yanmalı motorlarda uzman iş gücü kaybını önlemek için çalışanlarının büyük bir kısmını yeniden eğitecek. Bu süre zarfında Mercedes’in model yelpazesindeki her segmentte birer adet %100 elektrikli model olacağını söylüyor.

CEO Källenius, “Bu geçişteki en büyük görevimiz, müşterilerimizi bu geçiş sırasında yeni ürünlerimizin güvenilirliği konusunda ikna etmek. Mercedes-Benz’in bu görevdeki başlangıcını, amiral gemisi elektrikli modelimiz EQS yapacak.” diyor.

Kaynak: Carscoops

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval