Sosyal medya

Konu dışı

Yeni Huawei Ülke Müdürü Allen Yao, HWP Ekibinin Sorularını Yanıtladı

Huawei hardware plus hwp Allen Yao

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürlüğü görevine kısa bir süre önce atanan Allen Yao, Hardware Plus ekibiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı süresince hem Huawei’nin Türkiye’de izleyeceği yoldan, hem HarmonyOS sürecinden bahsetti; hem de HWP çalışanlarının sorularını yanıtladı. Allen Yao ile gerçekleştirdiğimiz toplantının detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Huawei Online Mağaza’ya özel FreeBuds ürünlerinde yaz kampanyası başladı


Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao

Huawei, Türkiye’de fabrika açacak mı?

Eray:

– Diğer Çinli üreticilerin Türkiye’de fabrika açacaklarını duyduğumuzdan beri, Huawei’den de benzer bir hamle bekliyorduk. Huawei’nin Türkiye’de açacağı fabrika için bize yaklaşık bir zaman verebilir misiniz?

Allen Yao:

– Türkiye’de bir fabrika açmak, hedeflerimizin dahilinde fakat bununla ilgili net bir tarih veremiyorum. Ama HQ ile bu konuyla ilgili sürekli iletişim halinde olduğumu ve bu fabrikanın bir an önce aktif bir şekilde üretime başlaması için çok çalıştığımızı söyleyebilirim. En kısa zamanda bu konuyla ilgili pozitif haberler verebilmek için bizler de çok heyecanlıyız.

hwp huawei toplantı

Huawei’nin Türkiye’de açmayı planladığı fabrikada sadece akıllı telefon mu üretilecek?

Aydoğan:

– Planladığınız Huawei fabrikası için sadece akıllı telefon üretimi mi planlıyorsunuz? Yoksa ilerleyen aşamalarda tablet, ekosistem ve TV ürünleri de olacak mı?

Allen Yao:

– Tabiki ilk aşamada üretim tesisini kurmamız gerekli. Bununla alakalı söylediğim gibi merkez ile iletişimimiz devam ediyor. Eğer bunu gerçekleştirirsek üretim planlamasına göre tabiki ürünler çeşitlenebilir. Fakat şu anda bunun için bir şey söylemek adına çok erken.

Peki HarmonyOS ekosisteminde sıklıkla güncelleme görebilecek miyiz?

Eren:

–  HarmonyOS ne sıklıkla güncelleme alacak? Android tarafındaki komplike güncellemelerden sonra HarmonyOS sık güncelleme alacak mı? Güncelleme sıklığı ne olacak ? Aylık, haftalık veya 6 aylık gibi.

Allen Yao:

–  Güncelleme konusunda yazılım geliştiricilerimiz bu konuda sıkı bir çalışma yapıyor. Ayrıca şuanda mevcut yazılım mühendisi istihdamına da çok önem veriyoruz. HarmonyOS konusu üzerinde sıkı çalışmamızın sonucu olarak tüketicilerimize düzenli ve sorunsuz bir güncelleme sunmak istiyoruz.

huawei HWP toplantı

İşlemci noktasında Huawei nasıl bir yol izleyecek

Eren:

– Yeni nesil Huawei akıllı telefonlarda hangi tip işlemci bulunacak? Snapdragon işlemciler kullanılacak mı? Kirin işlemciler devam edecek mi veya başka bir işlemci düşüncesi var mı?

Allen Yao:

–  Mevcut telefonlarımızda Kirin işlemciler kullanıyoruz fakat bütün üreticilerle iş birliğine açığız. Gelecekte Kirin, Snapdragon veya MediaTek ile de çalışmalarımız olabilir.

Farklı üreticilerin de, HarmonyOS’e geçtiğini görebilecek miyiz?

Eray:

– Geçtiğimiz zamanlarda, Nokia’nın piyasaya sunacağı yeni cihazlarda HarmonyOS kullanacağını işittik. Farklı markalarla da bu ve bunun gibi iş birliklerini hedefliyor musunuz?

Allen Yao:

– HarmonyOS sadece bir işletim sistemi olarak kısıtlı kalmayacak. Biz HarmonyOS’in bir ekosistem yaratmasını amaçlıyoruz. Bunun için gerekirse yerli üreticilerle iletişime geçeceğiz ve HarmonyOS’i kendi ürünlerinde, örneğin bir çamaşır makinesinde bile çalışır hale getireceğiz ve siz akıllı telefonunuz üzerinden X veya Y üreticiden aldığınız çamaşır makinesini kontrol edebilecek; komut verebileceksiniz. HarmonyOS’in bu sınırsız potansiyelinden umutluyuz ve bu ekosisteme dahil olabilmeleri için lokal bazdaki bütün üreticilerle anlaşmaya da açığız.

HarmonyOS’e sahip daha fazla Huawei cihaz görecek miyiz?

Ersin:

– Harmony kurulu daha fazla cihaz görmemiz, denememiz gerekiyor. Huawei Türkiye’nin Harmony’li cihazlar konusundaki yol haritası nedir?

Allen Yao:

– Şu an Türkiye’de Harmony kurulu iki ürünümüz var. Bunlar MatePad 11 ve FreeBuds 4. Size ürün sayısının artacağı garantisini verebilirim. Sadece Huawei marka ürünlerden bahsetmiyorum, başka markaların Harmony kullanan cihazları da Türkiye’de satılacak ve Harmony ekosistemini sunduğu tüm avantajlarla deneyimleyebileceksiniz.

Hardware Plus Huawei

HWP ekibi, toplantıyla ilgili ne düşünüyor

Öncelikle Allen Bey’in sıcak yaklaşımından dolayı kendisine teşekkür ederiz. Allen Yao’nun söylediklerinden yaptığımız çıkarımlara göre, Huawei Türkiye’de fabrika açmak konusunda istekli. Aydoğan’ın sorduğu soru üzerinden gittiğimiz zaman da, Huawei’nin Türkiye’de açacağı fabrikada, ilk olarak akıllı telefon üretimi gerçekleştirilse bile; sadece akıllı telefon üretimiyle sınırlı kalmayacağını ve zamanla farklı Huawei ürünlerinin üretiminin de bu fabrikaya kaydırılabileceğini tahmin ediyoruz. Fakat bu durum bir noktada Huawei’nin Türkiye’deki başarısına da bağlı olacak. Öte yandan şirket, Amerika Birleşik Devletleri tarafından kendisine uygulanan ambargoların üstesinden iyi geldi ve daha da güçlenerek; bomba gibi karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Bize kalırsa HarmonyOS, gayet vizyon sahibi bir proje olarak ilerliyor. Bugün Türkiye’deki yerel üreticilerin bile HarmonyOS ekosistemine dahil ürünler üretebilme ihtimali bizleri heyecanlandırıyor. Huawei’nin IoT alanında hızlı bir ilerleyiş içinde olduğu, açık bir gerçek.

Bütün Huawei Türkiye ekibine ve Allen Yao’ya da, gerçekleştirdikleri toplantı için ve sorularımızı cevapladıkları için teşekkür ederiz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

Alaattin Çağıl Kimdir? | Ne iş yapıyor ve nerede yaşıyor?

Alaattin Çağıl

3 Mayıs 1994 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Alaattin Çağıl’ın çocukluğu Marmaris’te geçti, daha sonra eğitimini sürdürmek içinse İzmir’e gitti. 15’li yaşlarında Facebook ile haşır neşir olan Alaattin Çağıl kendi harçlığını da sosyal medya üzerinden kazanmaya başladı. Zaten daha küçük yaşlarda CD yazarak ve CD satışı yaparak gelir elde etmeye başlamıştı fakat; Facebook onun için daha iyi bir kazanç modeli haline gelecekti. Bu sektörde 2-3 yıl kazanç sağladı ve bu işin bir iş ya da meslek olmadığını anlayınca bir meslek sahibi olmalıyım düşüncesiyle dijital meslekleri araştırmaya başladı.

Alaattin Çağıl

Sosyal Medya Uzmanı olabilmek için yıllarca öğrendi, test etti, uyguladı ve çalıştı. Bu süreçte birçok sertifika sahibi oldu. Google ve Facebook’un sınavlarından başarıyla geçti. Yaklaşık 10 yıllık sertifikaları bulunan Alaattin Çağıl küçük yaşlarda bile bu mesleği profesyonelleştirmeye başlamıştı. Kendini kanıtlamak isteyen Alaattin, ilk popülaritesini Türkiye ReTweet Rekoru kırarak kazanmıştı. ReTweet Rekoru Tarkan ve Alex De Souza’daydı fakat Alaattin onları geçmeyi başararak; ilgiyi üzerine çekmişti.

Alaattin Çağıl kimdir

Bu alanda pek çok ünlü kişi, marka ve belediyelerle çalıştı. Bu sırada kendine bir ajans kurdu. Ajans olarak ünlü filmlere ve fuarlara medya sponsoru oldular. Daha sonra bir film şirketine ortak olarak sinema filmi yayınladılar. Bu süreçte ilk kitabı Sosyal Medya ile Dijital Pazarlama’yı yayınladı. Kitabı oldukça ilgi gördü ve beğenildi. Kendini geliştirdikçe ve başarılı işlere imza attıkça karşılığını bulmaya başladı ve yılın en iyisi ödüllerine layık görülmeye başladı. Hızını alamayan Çağıl durmaksızın hemen global çaptaki işlere girişti.

Katar, Almanya, İtalya ve daha pek çok ülkede başarılı işlere imza attı. Farklı kültürlerin insana bir şeyler kattığına inanan Alaattin Çağıl mümkün olduğunca farklı ülkeleri ve kültürleri ziyaret etmeye başladı.

Alaattin Çağıl kimdir

Altın Palmiye ödüllü medya danışmanı olan Alaattin Çağıl şu an hayatını Londra’da devam ettiriyor. Geçtiğimiz günlerde 2 kitap daha yayınlayan Çağıl, Global olarak birçok haber sitesinde insanları bilgilendirecek yazılar ve röportajlar yayınlıyor. Dijital alanda hala başarılı işler yapmaya devam ediyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Diğer

Formula 1 Yeniden 3 Ekim’de Türkiye’de!

Formula 1 Türkiye Grand Prix’i resmen geri döndü. 2021 sezonu için yılan hikayesine dönen İstanbul Park’taki yarış, Singapur’un çıkışı ve Japonya’nın da çıkma ihtimaliyle resmen takvime eklendi


İlginizi çekebilir; F1 2021 oyunu muhteşem fiyatı ile (!) duyuruldu!


Formula 1 Türkiye GP 1-3 Ekim’de yapılacak!

Formula 1’den gelen resmi açıklamayla Singapur için ayarlanan tarihe eklenen Türkiye GP’si, Rusya’daki yarışın ardından düzenlenecek. Geçtiğimiz sezon seyircisiz olarak düzenlenen ve öncesinde Red Bull’un tanıtım videolarıyla şenlenen yarışta 7 kez şampiyonluğu tadan Lewis Hamilton’ın da 7. şampiyonluğunu kazandığı yer olarak dikkat çekiyor. Tabii yarış öncesinde asfaltın yenilenmesi ve yağmur ile pilotlar için zorlu ancak seyirciler için şahane bir yarış olmuştu.

Vural Ak: Yarış seyircili olacak

F1’in resmi açıklaması ardından da açıklamalarda bulunan Vurak Ak, InterCity İstanbul Park’ta yapılacak organizasyonda pandemi koşullarında Türkiye’nin durumu neticesinde seyircili olacağını da belirtti. Seyirci kapasitesi ve biletler hakkında açıklama ise ilerleyen günlerde yapılacak.

Biletler haftaya satışa çıkabilir!

InterCity Park tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken detaylardan biri ise resmi açıklamada biletlerin haftaya satılmasıyla alakalı detay oldu. Bu nedenle önümüzdeki hafta yapılacak bir açıklama eşliğinde F1 biletlerinin şimdiden satışa çıktığını görebiliriz.

Yılan hikayesi son buldu

Aslına bakarsanız F1 için Türkiye’nin takvime girmesi bu sene ilk değil. Sene başında 11-13 Haziran tarihlerinde yapılacak Kanada GP’si yerine geçeceği açıklanan Türkiye, dönemin pandemi koşulları ve İngiltere’den uygulanan kırmızı liste nedeniyle takvime girmesi ardından çıkarılmıştı. Pandemi nedeniyle takvimden çıktığı dönemde Stefano Domenicali ve Vural Ak da ilerleyen dönemde takvime tekrar dahil olma durumu olabileceğinden bahsetmişti. Keza öyle de oldu.

16. Yarış olacak

Pandemi nedeniyle sürekli değişiklik yaşanan takvimde bu hafta sonu 8. yarış olan Avusturya’daki Styrian GP yapılacak. Tekrar Avusturya ardından Silverstone, Macaristan, Belçika, Hollanda, İtalya ve Rusya ardından ise Türk seyircileri uzun bir aradan sonra Formula 1’i canlı izleyebilecek.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval