Sosyal medya

Haber

Yeni Huawei Ülke Müdürü Allen Yao, HWP Ekibinin Sorularını Yanıtladı

Huawei hardware plus hwp Allen Yao

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürlüğü görevine kısa bir süre önce atanan Allen Yao, Hardware Plus ekibiyle bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantı süresince hem Huawei’nin Türkiye’de izleyeceği yoldan, hem HarmonyOS sürecinden bahsetti; hem de HWP çalışanlarının sorularını yanıtladı. Allen Yao ile gerçekleştirdiğimiz toplantının detaylarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Huawei Online Mağaza’ya özel FreeBuds ürünlerinde yaz kampanyası başladı


Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao

Huawei, Türkiye’de fabrika açacak mı?

Eray:

– Diğer Çinli üreticilerin Türkiye’de fabrika açacaklarını duyduğumuzdan beri, Huawei’den de benzer bir hamle bekliyorduk. Huawei’nin Türkiye’de açacağı fabrika için bize yaklaşık bir zaman verebilir misiniz?

Allen Yao:

– Türkiye’de bir fabrika açmak, hedeflerimizin dahilinde fakat bununla ilgili net bir tarih veremiyorum. Ama HQ ile bu konuyla ilgili sürekli iletişim halinde olduğumu ve bu fabrikanın bir an önce aktif bir şekilde üretime başlaması için çok çalıştığımızı söyleyebilirim. En kısa zamanda bu konuyla ilgili pozitif haberler verebilmek için bizler de çok heyecanlıyız.

hwp huawei toplantı

Huawei’nin Türkiye’de açmayı planladığı fabrikada sadece akıllı telefon mu üretilecek?

Aydoğan:

– Planladığınız Huawei fabrikası için sadece akıllı telefon üretimi mi planlıyorsunuz? Yoksa ilerleyen aşamalarda tablet, ekosistem ve TV ürünleri de olacak mı?

Allen Yao:

– Tabiki ilk aşamada üretim tesisini kurmamız gerekli. Bununla alakalı söylediğim gibi merkez ile iletişimimiz devam ediyor. Eğer bunu gerçekleştirirsek üretim planlamasına göre tabiki ürünler çeşitlenebilir. Fakat şu anda bunun için bir şey söylemek adına çok erken.

Peki HarmonyOS ekosisteminde sıklıkla güncelleme görebilecek miyiz?

Eren:

–  HarmonyOS ne sıklıkla güncelleme alacak? Android tarafındaki komplike güncellemelerden sonra HarmonyOS sık güncelleme alacak mı? Güncelleme sıklığı ne olacak ? Aylık, haftalık veya 6 aylık gibi.

Allen Yao:

–  Güncelleme konusunda yazılım geliştiricilerimiz bu konuda sıkı bir çalışma yapıyor. Ayrıca şuanda mevcut yazılım mühendisi istihdamına da çok önem veriyoruz. HarmonyOS konusu üzerinde sıkı çalışmamızın sonucu olarak tüketicilerimize düzenli ve sorunsuz bir güncelleme sunmak istiyoruz.

huawei HWP toplantı

İşlemci noktasında Huawei nasıl bir yol izleyecek

Eren:

– Yeni nesil Huawei akıllı telefonlarda hangi tip işlemci bulunacak? Snapdragon işlemciler kullanılacak mı? Kirin işlemciler devam edecek mi veya başka bir işlemci düşüncesi var mı?

Allen Yao:

–  Mevcut telefonlarımızda Kirin işlemciler kullanıyoruz fakat bütün üreticilerle iş birliğine açığız. Gelecekte Kirin, Snapdragon veya MediaTek ile de çalışmalarımız olabilir.

Farklı üreticilerin de, HarmonyOS’e geçtiğini görebilecek miyiz?

Eray:

– Geçtiğimiz zamanlarda, Nokia’nın piyasaya sunacağı yeni cihazlarda HarmonyOS kullanacağını işittik. Farklı markalarla da bu ve bunun gibi iş birliklerini hedefliyor musunuz?

Allen Yao:

– HarmonyOS sadece bir işletim sistemi olarak kısıtlı kalmayacak. Biz HarmonyOS’in bir ekosistem yaratmasını amaçlıyoruz. Bunun için gerekirse yerli üreticilerle iletişime geçeceğiz ve HarmonyOS’i kendi ürünlerinde, örneğin bir çamaşır makinesinde bile çalışır hale getireceğiz ve siz akıllı telefonunuz üzerinden X veya Y üreticiden aldığınız çamaşır makinesini kontrol edebilecek; komut verebileceksiniz. HarmonyOS’in bu sınırsız potansiyelinden umutluyuz ve bu ekosisteme dahil olabilmeleri için lokal bazdaki bütün üreticilerle anlaşmaya da açığız.

HarmonyOS’e sahip daha fazla Huawei cihaz görecek miyiz?

Ersin:

– Harmony kurulu daha fazla cihaz görmemiz, denememiz gerekiyor. Huawei Türkiye’nin Harmony’li cihazlar konusundaki yol haritası nedir?

Allen Yao:

– Şu an Türkiye’de Harmony kurulu iki ürünümüz var. Bunlar MatePad 11 ve FreeBuds 4. Size ürün sayısının artacağı garantisini verebilirim. Sadece Huawei marka ürünlerden bahsetmiyorum, başka markaların Harmony kullanan cihazları da Türkiye’de satılacak ve Harmony ekosistemini sunduğu tüm avantajlarla deneyimleyebileceksiniz.

Hardware Plus Huawei

HWP ekibi, toplantıyla ilgili ne düşünüyor

Öncelikle Allen Bey’in sıcak yaklaşımından dolayı kendisine teşekkür ederiz. Allen Yao’nun söylediklerinden yaptığımız çıkarımlara göre, Huawei Türkiye’de fabrika açmak konusunda istekli. Aydoğan’ın sorduğu soru üzerinden gittiğimiz zaman da, Huawei’nin Türkiye’de açacağı fabrikada, ilk olarak akıllı telefon üretimi gerçekleştirilse bile; sadece akıllı telefon üretimiyle sınırlı kalmayacağını ve zamanla farklı Huawei ürünlerinin üretiminin de bu fabrikaya kaydırılabileceğini tahmin ediyoruz. Fakat bu durum bir noktada Huawei’nin Türkiye’deki başarısına da bağlı olacak. Öte yandan şirket, Amerika Birleşik Devletleri tarafından kendisine uygulanan ambargoların üstesinden iyi geldi ve daha da güçlenerek; bomba gibi karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. Bize kalırsa HarmonyOS, gayet vizyon sahibi bir proje olarak ilerliyor. Bugün Türkiye’deki yerel üreticilerin bile HarmonyOS ekosistemine dahil ürünler üretebilme ihtimali bizleri heyecanlandırıyor. Huawei’nin IoT alanında hızlı bir ilerleyiş içinde olduğu, açık bir gerçek.

Bütün Huawei Türkiye ekibine ve Allen Yao’ya da, gerçekleştirdikleri toplantı için ve sorularımızı cevapladıkları için teşekkür ederiz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber

Apple’a Dava: “M1 MacBook Modellerinde Yanıltıcı Pazarlama”

Apple, geçtiğimiz yıl duyurduğu firmanın kendi üretimi olan M1 yonga setiyle MacBook eksosisteminde büyük bir yeniliğe gitmişti. Yeni nesil MacBook modelleri, görsel olarak Intel işlemcili kardeşleriyle farklılık göstermese de işlem gücü alanında Apple çıtayı hayli yüksek tutmuştu. Intel işlemcili modellerden sonra performans konusunda büyük geliştirmeler sunan M1 MacBook serisi büyük ilgi çekmişti.

Apple M1 Mac

Apple MacBook Air 2020

Bu MacBook modelleri bir süredir pazarda ve satışları iyi gidiyor. Ancak Kaliforniyalı teknoloji devi, son zamanlarda ortaya çıkan ekran sorunuyla sarsılmış durumda. Kullanıcıların bildirdiğine göre, ekranları kendiliğinden çatlamış veya siyah çizgiler oluşmuş. Servis merkezleri ise durumun kendiliğinden oluştuğu belirtilmesine rağmen çoğu kullanıcıdan onarım için ücret talep etmiş. 13 inç ekran boyutuna sahip modelleri kapsayan bu durum kullanıcıları bir hayli kızdırmış olacak ki  Amerika Birleşik Devletleri’nde harekete geçen kullanıcılar, Apple’ı mahkemeye vermişti. Epic Games ile görülen davadan sonra şirketin en büyük davalarından biri de bu olacak gibi görünüyor.

Suçlamalar Ciddi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde görülen davada büyük suçlamalar olduğu görülüyor. Apple bu davada kullanıcıları yanıltmakla ve sorunlu olduğu bilinen bir ürünün satışına devam etmekle suçlanıyor.

Dava dosyasında yer alan ifadelere göre Apple, ürünlerini piyasaya sürmeden önce yaptığı dayanıklılık testleriyle ilgili yanlış bilgi veriyor. Bu suçlamaya dayanak olarak ise MacBook Pro ve MacBook Air ekranlarındaki sorunun testler sırasında ortaya çıkmaması, çıksa dahi kullanıcılarla paylaşılmaması gösterilmiş. Buna ek olarak Apple’ın bu durumu bilmesine rağmen üretimi devam ettirdiği de dosyada yer alan bir başka ifade.

“Bu durum bilinmesine rağmen Apple bu konuda herhangi bir adım atmamıştır ve bu durumu kamudan saklayarak cihazlarını gelişmiş teknolojilere sahip ve dayanıklı olarak pazarlamaya devam etmiştir. Ancak, kamuya bu şekilde lanse edilen cihazların normal kullanımı bile cihazlarda büyük hasarlara yol açmış, hatta kulllanılamaz hale getirmiştir.”

Bunların ciddi iddialar olduğunu ifade etmemiz gerekiyor. Dahası, Apple’ın açıklamaları da bu durumu destekler nitelikte. Zira dava dosyasına göre Apple Cihazlarımızın güvenilirliğinden emin olmak için 13 inç MacBook Air modellerimizi, kulllanıcıların deneyimlerini yansıtacak şekilde kapsamlı bir dayanıklılık testine soktuk. ifadesini kullanmış durumda. Bu durumun, Apple’ın cihazlarındaki sorunlara kayıtsız kaldığının göstergesi olduğu da dava dosyasına eklenen bir başka iddia konumunda.

Tüketici Hakkı İhlali İddiası

Kaliforniya eyaletindeki tüketici haklarının ihlali iddiası ise davanın diğer bir odak noktası. Bu iddia ise Apple’ın onarımlar için ücret talep etmesine dayandırılmış.

Suçlamalar Apple’ın garanti kapsamındaki cihazların onarımı için ücret talep etmesiyle desteklenmiş. Davada bahsi geçen iki müşteriden biri ekran onarımı için 480 Dolar ödediğini belirtiirken, ikinci müşteri ise 615 Dolar ödemiş. Davada diğer müşterilerin de benzer ücretler ödediği belirtilirken, Apple’ın bu durumu kullanıcı hatası saydığı da ekleniyor.

MacBook’ların kasası ile ekran arasında biriken tozların bu duruma neden olabileceği bilinse de, durumun yaygınlığının bir üretim hatasını işaret ettiği söyleniyor.

Değişen Ekranlar Da Bu Durumdan Etkilenebilir

apple

MacBook Pro

Davada parmak basılan bir nokta da değişen ekranların da aynı sorunu yaşama ihtimali. Ekran değişimi ücretli olsun ya da olmasın değişen ekranların da aynı sorundan etkilenme olasılığının yüksek olduğu belirtlmiş. Davada Apple’ın müşterileri sonu olmayan bir ekran değişimi döngüsüne soktuğu ifade ediliyor.

Dava Nasıl Devam Edecek ?

Kullanıcıların Apple’dan isteği aslında tazminat değil. Asıl istenenin Apple’ın MacBook ekranlarının güvenilirliği hakkındaki “yanıltıcı pazarlama” uygulamasından vazgeçmesi ve durumu düzeltmeye çalışması olarak aktarılıyor.

Son zamanlarda Epic Games ile mahkemelik olan ve haksız bulunan Apple’ın bu sefer nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Apple’ın beklentileri karşılamaması durumunda, bu davanın Apple’a yaklaşık 5 milyon dolara mâl olacağı da konuşulanlar arasında. Bu rakamın şirketin ödeyeceği cezalar eklenmeden hesaplandığını da belirtelim.

 

 

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

iOS 15 ile Gelecek Yenilikler

iOS 15 ile birlikte birçok yeni özellikte beraberinde geliyor. iPhone’unuzu güncellediğinizde; odak modu, çeşitli uyarılar ve arka plan sesleri gibi güncelemeler alacaksınız. Bununla birlikte, iOS sürümlerinde her yıl Apple’ın açılış konuşmalarında sözü geçmeyen bir dizi küçük yükseltme vardır. Bu açıklanmayan gizli özellikler, kesinlikle hayatınızı kolaylaştıracak iyileştirmeleri içerir. Bu nedenle sizlere iOS 15’in en önemli 15 özelliğini vurgulayacağız.

1. Aramalarınızda kendi mikrofonunuzu kapattığınız zaman sesli bir uyarı alacaksınız

Bir aramadaysanız ve mikrofonun sesini kapatma düğmesine dokunursanız, iOS 15, mikrofonun sesini kapattığınızı veya açtığınızı anlayabilmeniz için bir uyarı sesiyle sizleri haberdar edecek. Aramalar sırasında farkında olmadan kendimizi ne sıklıkta sessize aldığımızı veya açtığımızı düşünürsek bunun oldukça harika bir yenilik olduğunu söyleyebiliriz. Artık mikrofonlarımızı kapattığımızda bir uyarı duyabilir ve istenilmeyen utanç verici durumlara düşmekten kaçınabilirsiniz.

2. Ekranınız kilitliyken Spotlight ile arama yapabilirsiniz

iPhone’unuzda çok fazla uygulama varsa ve bu uygulamaları bulmakta güçlük çekiyorsanız illaki Spotlight’a işiniz düşmüştür. Bu yenilik Spotlight’a sık sık işi düşenlere geliyor. Artık ona erişmek için iPhone’unuzun kilidini açmanıza gerek yok. Böylelikle kilit ekranında, önerilen uygulamaların listesini görmek için aşağı kaydırmanız yeterli olacaktır.

Bu konuda bir diğer yenilik, uygulamaları doğrudan Spotlight aramasından silme özelliğinin de olmasıdır. Spotlight’ı kullanarak herhangi bir uygulamayı arayın ve sil seçeneğini görmek için dokunup basılı tutun. Bir uygulamayı içinde olduğu klasörden seçip silmekten daha hızlı olacaktır.

3. Hangi uygulamanın verilerinize eriştiğini kontrol edin

iOS 15, uygulamaların mikrofonunuzu, konum verilerinizi, kameranızı kullandığında işletim sisteminin kayıt yapmasına sağlayan Uygulama Gizliliği Raporu adlı güzel bir özelliğe sahiptir. Haftada bir kez, bu verilerle ilgili bir rapor alacaksınız. Bu, uygulamaların verilerinize ihtiyaç duymadıklarında erişip erişmediğini kontrol etmenizi sağlayacak. Böylelikle bulunduğumuz çağın en değerli metalarından birisi haline gelen verilerimizin gizliliğini kontrol edebileceğiz.

Bunu etkinleştirmek için sırasıyla Ayarlar> Gizlilik> Uygulama İzlemeyi Etkinleştir ve böylelikle Uygulama Gizliliği Raporu özelliğini etkinleştirmiş olursunuz. Ancak bu özelliğin henüz deneme aşamasında.

4. E-Maillerinizden izlenmeyi engelleyin

Şirketler, e-mailleri ne zaman ve nerede açtığınızı kontrol etmek için birçok casus yazılım kullanır. Bu verileri, e-postalara yerleştirilmiş izleme linklerini kullanarak izlerler. iOS 15, Posta Gizliliği Koruması ile bu şekilde izlenmenizi engellemenizi sağlar. IP adresinizi casuslardan gizler ve uygulamadan sizi izlemelerini zorlaştırır. Bu özellik telefonlarınızda varsayılan olarak etkindir olacak, ancak Ayarlar > Posta > Gizlilik Koruması’na giderek emin olabilirsiniz.

5. Yeni iPhone’unuzu hızlı bir şekilde kurmak için iCloud saklama alanını ödünç alın

Eski bir iPhone’dan yenisine geçiyorsanız, iCloud saklama alanı konusunda endişelenmenize gerek yok. Tüm verilerinizi yeni iPhone’unuza kolayca aktarmak için geçici olarak bir miktar depolama alanını ücretsiz olarak ödünç alabilirsiniz. Bunu ayarlamak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla’ya gidin .

6. Bir anda çok sayıda bildirim almayacaksınız

Gelen bildirim seslerinden, titreşimlerden ya da görüntü kirliliğinden bıktıysanız bu yenilik tam size göre. Bildirimler sizi bunaltıyorsa ve rahatsız edici uygulamalardan gelen bildirimleri tamamen devre dışı bırakamıyorsanız, iOS 15’te günün belirli bir saatinde belirli uygulamalardan gelen bildirimlerin bir özetini almanızı sağlayan Bildirim Özeti adlı bir yenilik sizleri bekliyor. Ayarlar > Bildirimler > Planlanmış Özet’e gidebilir ve bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

7. Safari’de sekmeler arasında daha hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz

iOS 15’te Safari’ye girdiğinizde web adresinin yazılı olduğu bölümden tutup kaydırarak sekmeler arasında çok daha hızlı bir şekilde geçiş yapabilirsiniz.

8. Resimlerden Metin Kopyalama

iOS 15, resimlerdeki metni kopyalamayı ve yapıştırmayı sağlayan harika bir özelliği daha beraberinde getiriyor. Birisi size adresinin, herhangi bir metnin veya e-posta adresinin ekran görüntüsünü gönderirse, bu metin parçalarını ikide bir bakıp yazmadan veya çeşitli OCR uygulamaları aramaya gerek kalmadan adrese kolayca dokunup basılı tutabilir ve hızlı bir şekilde kopyalayabilirsiniz. Bu özellik, metnin okunaklı olması koşuluyla çoğu resim türüyle uyumludur.

9. İnternet olmadan bile Siri’yi kullanın

İnternetin olmadığı bir yerde olsanız bile, iOS 15’teki Siri, belirli komutları yürütebilecek. İnternetten bilgi alamayacak ama alarm ayarları gibi internet gerektirmeyen temel komutları yerine getirebilecek. Artık kronometre, alarm kurmak, rehberdeki kişileri aramak veya SMS göndermek, çeşitli uygulamaları açmak için telefonumuzda internet olmasına gerek yok.

10. Ana ekranı yeniden sıralama

Ana ekranlarınızın mevcut düzenini beğenmiyorsanız, iOS 15 bunu kolayca değiştirmenizi sağlar. Bunu yapmak için, tüm simgeler titremeye başlayana kadar ekrana dokunun ve basılı tutun. Ardından, bağlantı istasyonunun hemen üzerindeki yatay nokta sırasına dokunun . Böylelikle, iPhone’unuzdaki tüm ana ekranları yeniden düzenleyebilirsiniz.

11. Notlar’da kimin neyi değiştirdiğini görebileceksiniz

Notlar uygulamasında paylaşılan bir sürü notunuz varsa, artık kimin neyi değiştirdiğini takip edebileceksiniz. Paylaşılan herhangi bir notu açın ve sağ üst köşedeki üç nokta simgesine dokunun ve ardından değişiklik kayıtlarını görüntülemek için “Not Etkinliğini Göster”i seçin .

12. Oyun oynarken dikkat dağıtıcı unsurları engelleyin

Oyun oynarken bildirimlerin görünmesini durdurmak için iOS 15’te Odak Modu’nu kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar> Odak bölümüne gittikten sonra ekranın sağ üstt köşesinde yer alan + düğmesine dokunun ve oyunu seçin. Ardından İleri’ye dokunun. Burada, oyun oynarken kimlerin aramalarına veya bildirimlerine izin vermek istediğinizi seçebilirsiniz. Herhangi bunlardan hiçbirine izin vermek istemiyorsanız bunu ayarlayabileceksiniz. Ek olarak bildirim almak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz.

13. iPad’e yeni özellikler

Yeniliklerin çoğu iOS 15’te olsa da, iPadOS 15’e de birkaç kullanışlı yeni özellik getirilmiş. Pil tüketimini yavaşlatmak için Ayarlar > Pil’e gidebilir ve Düşük Güç Modu’nu etkinleştirebilirsiniz . Üretkenliğe takıntılı olanları da memnun edecek birkaç yararlı çoklu görev modu da yeniliklerden bir tanesi.

 

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku