Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Xiaomi, Tam Ekran Parmak İzi Okuyucusunun Patentini Aldı!

Xiaomi, konu patentlere gelince oldukça atak bir firma diyebiliriz. Bunun son örneğini, Mi Mix 4 modelinde kullanılan ekran altı kamera modülü ile görmüştük. Şu sıralar günümüzde sıklıkla kullanılan ekran altı parmak izi okuma teknolojisini bir adım öteye taşımak konusunda çalışmalar yapan firmadan konuyla ilgili yeni bir patent haberi geldi.

Ekran altı parmak izi okuyucular, cihazların yan taraflarına veya arka taraflarına konumlandırılan kapasitif parmak izi okuyuculara göre çeşitli eksikler içermekteydi.  Bu eksiklerden bir tanesi de parmak izinin okunabilmesi için, parmağın cihazın belli bir bölgesinde tutulması gerekmesiydi. İşte tam olarak bu konuya el atan Xiaomi, bütün ekranın parmak izi okuyucusu olarak kullanılabileceği bir teknolojinin patentini aldı.

Yeni Nesil Cihazlarda Kullanılması Çok Yakın!

Gizmochina ‘nın Çin’in patent veritabanında bulduğu bu teknoloji, oldukça büyük bir eksiği kapatmayı hedefliyor ve kullanıcıların cihaz ekranının herhangi bir bölümüne dokunarak cihaz kilidini açmalarına olanak veriyor.

Bu teknolojinin firmanın 2023 yılında duyuracağı cihazlarda kullanılacağı haberi de en az patentin kendisi kadar teknoloji çevrelerinde hareketliliğe neden oldu. Bütün ekranı parmak izi okuyucu olarak kullanmaya olanak verirken, sistemin kararlılığını da artıran bu teknoloji, ekran altı parmak izi okuyucuların kararsızlığı ve kullanım zorluğundan şikayetçi olan kullanıcıların hoşuna gidecektir.

Hangi Ekran Tipinde Kullanılabilir Olacak?

Mobil pazarda en çok kullanılan ekran tipleri IPS LCD ve OLED teknolojisine sahip ekranlar olsa da, LCD ekranların birçok katman içermesi ve bu nedenle OLED ekranlara kıyasla daha kalın bir yapıya sahip olması nedeniyle ekran altında bulunan sensörler parmak izini okuyamıyor ve sonuç olarak ekran altı parmak izi okuma teknolojisi IPS LCD panel ile donatılan cihazlarda kullanılamıyordu.

OLED ekranların az katmanlı yapısı

Yeni teknolojinin de çalışma prensibi olarak aslında eskisinden pek farkı yok. Temelinde dokunmatik algılayıcı katmanın arkasından kızılötesi LED ışıkları gönderen vericiler barındıran bu teknoloji, ışığın parmak izine yansıyabilmesi ve okunabilmesi için az katmanlı bir yapıya ihtiyaç duyuyor. Xiaomi’nin yeni teknolojisinin detayları henüz kesin olmasa da, bu teknolojinin de sadece OLED panele sahip cihazlarda kullanılması bekleniyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce Xiaomi yeni nesil cihazlarında bu teknolojiye yer vermeli mi? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir: Xiaomi’nin Yeni Pil Teknolojisi Kapasiteyi %10’a Kadar Artırıyor

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Onur Balbaşı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval