Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Xiaomi 12 Parçalarına Ayrıldı ve Yeniden Toplandı!

xiaomi

Xiaomi kısa süre önce Çin’de yaptığı lansman ile 12 serisini tanıttı. Snapdragon 8 Gen 1 işlemcileriyle gelen markanın yeni amiral gemileri 12 ve 12 Pro bir videoda parçalarına ayrıldı ve tekrardan toplandı. Videoya konuk olan Xiaomi 12 Pro’nun cam sandviç bir yapıya sahip olduğu görülüyor.


Bakmaktra fayda var: HWP 2021 Kamera Arkası | Tüm Yılın En Eğleceli Anları!


Camın arka panelinin etrafındaki yapışkan malzemeyi söktükten sonra ana kartın ve kamera kümesinin üstte, pilin ortada ve altta şarj soketi, hoparlörleri ve titreşim motorunun olduğu düzen rahatça görülebiliyor.

Anakartın çıkabilmesi için birçok konektör, modül, kamera ve ek karta giden bağlantıların çıkarılması gerekiyor.  Xiaomi 12 ve 12 Pro’da Snapdragon 8 Gen 1, ısı emici film, bakır folyo, silikon gres ve 2900 mm2 büyüklüğünde büyük bir VC termal soğutma plakası kullanılıyor. Marka da yaptıkları lansmanda bu soğutma sistemi üzerinde oldukça fazla çalıştıklarını söylemişti.

Xiaomi 12 serisinin çıkış tarihi belli oldu

Xiaomi 12 Pro, Sony IMX 707 50MP sensörü kullanan ilk telefon olarak karşımızda bulunuyor. Yardımcı kameralar ise çift olarak 50 MP Samsung yapımı olan JN1 sensörler olarak dikkat çekiyor. Ana kamera OIS destekli 7 katmanlı bir lens kullanırken, yardımcı kameralarda ise 5 katmanlı bir yapıdan oluşan telefoto lens ve 6 katmanlı yapıda olan bir ultra geniş açı kamerası bulunuyor. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğünde bir ön kamera bulunuyor.

Xiaomi 12 Tanıtıldı! İşte tüm özellikler! Böylesini görmediniz! - Haber  Stand

Anakart üzerine bakacak olursakta RAM’lerin LPDDR5 olduğunu ve depolama tarafında ise UFS 3.1 depolama biçiminin kullanıldığı görülüyor. Ayrıca bu donanımlar da SK Hynix tarafından üretlimiş. Ayrıca ekran altı parmak izi okuyucusunun da daha ince bir yapıda olduğuna dikkat çekiliyor. Bu da maliyeti arttıran bir unsur olarak görülüyor. Son olarak da titreşim motorunun iPhone’un Taptic Engine ile benzerliği olduğu gözüküyor.

Xiaomi 12 Pro ayrıca 6.73 inç LTPO AMOLED ekrana sahip. 4.600 mAh pil, 120W hızlı kablolu şarj ve 50W hızlı kablosuz şarj kapasitesine sahip. Bu donanımların iç yapısı da videoda açıkça gösteriliyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Teknolojiyle içli dışlı, özellikle mobil teknolojiler üzerine hevesli bir o kadar da öğrenmeye açık Hardware Plus editörü ve yazarı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval