Sosyal medya

Oyun Konsolu

Xbox yeni konsolunu duyurdu

Xbox E3 2019 fuarında, Xbox yeni konsolunu ‘Project Scarlett’ kod adıyla duyurdu. 2020 yılında gelecek konsol, Xbox One X ‘ten dört kat daha güçlü olacak.

İlginizi çekebilir : Cyberpunk 2077 çıkış tarihi açıklandı

Project Scarlett AMD işlemci kullanacak!

Xbox, oyun fuarı E3 2019’da yeni konsolunu ‘Project Scarlett’ kod adı ile duyurdu. 2020 yılında piyasaya süreceği konsolda Zen 2 mimarisini kullanan AMD işlemci bulunacak. Bu işlemci ile beraber Xbox’ın yeni konsolu, Xbox One X’ten 4 kat daha güçlü olacak. Donanım tarafında oldukça iddialı konuşan Xbox ekibi, konsolun sahip olduğu özel SSD’nin 40 kat daha hızlı olacağını belirtti. Ayrıca cihazda 120 FPS desteği ve ışın izleme özelliği bulunacak. Konsolun çıkışı ile beraber, Bungie’nin geliştiriciliğini üstlendiği Halo, Project Scarlett’in çıkış oyunu olacak.

Xbox

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Oyun Konsolu

İşte karşınızda PS5’in yeni kontrolcüsü: DualSense!

Yazan:

Sony, PlayStation 5 hakkında yeni bilgileri vermeye devam ediyor. Ünlü Japon üretici, yaptığı paylaşımla PlayStation 5‘te kullanılacak kontrolcüyü tanıttı.


İlginizi çekebilir; PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!


İşte karşınızda DualSense!

PayStation 5‘in çıkışına artık çok az kaldı. Sony‘nin efsane oyun konsolu serisinin yeni üyesi PlayStation 5, ailenin en güçlü üyesi olacak gibi gözüküyor. Teknik özellikleri daha önce belli olan cihazın şimdi de kontrolcüsüne ait yeni bilgiler ortaya çıktı. PlayStation Blog üzerinden paylaşılan tanıtım yazısı ile birlikte, artık yeni nesil oyun konsolunda göreceğimiz kontrolcü de ilk kez gözler önüne serildi. Paylaşılan resimde bir önceki neslin yani DualShock‘un tasarımına oldukça benzer yapıda olduğu görülen kontrolcünün DuaSense ismini aldığı belirtildi. Daha kavisli hatlarıyla ortaya çıkan DualSense, beyaz renk seçimiyle bizleri karışılıyor. İleride farklı renklerin çıkacağına kesin gözüyle bakıldığı gerçeğini bir kenara bırakırsak, kontrolcü tarz olarak yeni nesil olduğunu net bir şekilde bizlere gösteriyor. DualShock kontrolcüsünden farklı olarak, gözümüze ilk çarpan özellik yeni eklenen “oluştur” tuşu. DualShock 4‘te gördüğümüz paylaş tuşu yerine konumlandırılan bu tuş sayesinde kullanıcılar anlık olarak oyun görüntülerini paylaşabilecek. Bir diğer yenilik ise kontrolcü üzerinde artık gömülü bir mikrofon sisteminin bulunması. Daha önceki nesilde de yer alan hoparlörün yanına ek olarak bir de mikrofon eklenmiş. Böylelikle mikrofonlu kulaklığa gerek kalmadan oyuncuların ekip arkadaşlarıyla rahat bir iletişim kurması hedeflenmiş.

DualSense

Bu yaz lansmanını beklediğimiz PlayStation 5 oldukça önemli donanımsal özellikler ile geliyor. En önemli özellik olarak karşımıza SSD çıkıyor ki bu da oyunlarda yer alan bekleme sürelerini minimuma indirecek önemli bir gelişme. Ayrıca 4K UHD desteği ile gelecek konsol, 3D ses performansı sağlayabilen bir 3D motora da sahip olacak. Nvidia‘nın hayatımıza kattığı ışın izleme teknolojisinin de yer alacağı PlayStation 5, daha gelişmiş grafik deneyimi sunmayı amaçlıyor. PlayStation 5 çıkışına yakın bizlere daha yeni detaylar vermeye devam edecek gibi gözüküyor. Şu an için tahmini fiyatı belli olmayan cihazın, bulut üzerinden oyun oynatan firmalarla rekabet edebilmesi için nasıl bir fiyata sahip olacağı merak konusu.

 

 

 

 

Devamını oku

Ağ Teknolojileri

Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

    Huawei cloud gaming platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu! Reuters‘ın haberine göre Çinli şirketler, yapay zeka(AI) ve artırılmış gerçeklik üzerine beraber çalışacaklar.


İlginizi çekebilir: NVIDIA GeForce Now abonelik sistemini durdurdu!


    Huawei ve Tencent “cloud gaming” platformu için beraber çalışıyor!

Dünyanın en büyük oyun şirketlerinden birisi olan Tencent, son zamanlarda sık sık gündem olan Huawei markası ile beraber “cloud gaming” platformu geliştirdiğini duyurdu. Çinli şirketlerin şu an için odak noktası yapay zeka (AI) ve artırılmış gerçeklik.
Huawei cloud gamin platformu için Tencent ile çalıştığını duyurdu!

Beraber yürütecekleri çalışmalarda Tencent‘in “GameMatrix” cloud gaming platformunu büyütmek için Huawei‘nin Kungeng işlemcisi kullanılacak.

Cloud Gaming (bulut oyun) nedir?

Cloud gaming‘in kısaca kendi evinizde bulunan cihazlar ile başka cihazlarda çalışan uygulamaları kontrol edebilmeniz diyebiliriz. Günümüzde oyunların ve uygulamaların gelişmesiyle beraber, sahip olduğumuz cihazların donanımları yetersiz kalmaya başlıyor. Bu yetersizliği gidermenin ve üst seviye donanım bileşenlerine sahip olmanın maliyeti de git gide artıyor. Şirketlerin sunucularında var olan oyunlara, kendi cihazlarınızdan donanımları yetersiz olsa bile güçlü bir internet altyapısı ile ulaşabiliyorsunuz. Bu hizmete şu an için NVIDIA GeForce Now örneğini verebiliriz.

Devamını oku

Haber

PlayStation 5 oyun konsoluna ait tüm özellikler açıklandı!

Yazan:

PLAYSTATION 5 ps5

Bugün itibariyle, PlayStation 5 özellikleri Sony tarafından bir lansman ile tanıtıldı. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Xbox Series X ile birçok yönden eşit sayılabilen özelliklere sahip olan yeni konsol, serinin önceki üyesi PS4 baz alındığında ciddi manada büyük yenilikler sunuyor.

Günümüz standartlarına bakıldığında yavaş yükleme ekranları, takılmalar, yetersiz ses desteği gibi sorunlar yaşatan eski konsollara kıyasla, yeni konsolların büyük dikkat çektiğini ve tanıtımların çoğu bilgisayar kullanıcısını olumlu yönde etkileyebileceğini söylemek mümkün.

Firmanın önceki konsollarına ait tüm oyunlara tam destek sağlayacak olan PS5, bunu yapmak için PS4’de bulunan CPU ve GPU birimlerini taklit edecek. Ayrıca bu yolla beraber HDR desteği bulunmayan oyunlara HDR eklenebilecek. Ses kısmında ise konsolun, oyun esnasında yağan yağmur seslerini dahi en ince detayıyla yansıtabilen bir 3D ses desteğine ve sürücüsüne sahip olacağı söylendi.

ray tracing playstation 5

Konsol günümüzde NVIDIA’nın başlattığı ve kullanıcılar tarafından sevilen “Işın izleme (Ray Tracing)” teknolojisine de sahip olacak ve bu teknolojinin en belirgin temsilcisi olarak adlandırılacak.

Tasarımı ve çıkış tarihi açıklanmayan PlayStation 5 için ilerleyen günlerde bu bilgilerin de ortaya çıkmasını umut ediyoruz.

İlginizi çekebilir: Xbox Series X oyun konsoluna ait tüm teknik özellikler açıklandı!

Bazı başlıklar altında PlayStation 5’in vadettiği özellikler şu şekilde;

  • Rüya niteliğinde özel bir SSD
  • Yeni 3D motoru ile olağanüstü bir 3D ses kalitesi vadediyor olması
  • 4K UHD desteği
  • AMD işbirliği ile üretilen, hızlı CPU ve GPU kombinasyonu
  • Hızlı yükleme ekranları, aynı anda çoklu oyun desteği
  • Işın izleme teknolojisi desteği
  • Geriye dönük konsollara ait oyunlar oynanabilecek

PS4’e kıyasla Playstation 5 özellikleri:

PlayStation 5 PlayStation 4
CPU 8x Zen 2 Cores 3.5GHz’e kadar (Değişken frekans) 8x Jaguar Çekirdek 1.6GHz
GPU 10.28 TFLOPs, 36 CUs 2.23GHz (Değişken frekans) 1.84 TFLOPs, 18 CUs  800MHz’e kadar
GPU Mimarisi Özel RDNA 2 Özel GCN
Bellek/Arayüz 16GB GDDR6/256-bit 8GB GDDR5/256-bit
Bellek hızı 448GB/s 176GB/s
Dahili depolama Özel 825GB SSD 500GB HDD
IO Desteği 5.5GB/s , Özgün 8-9GB/s (Sıkıştırılmış) Yaklaşık 50-100MB/s  (veri konumuna bağlı hız)
Genişletilebilir depolama NVMe SSD Slotu Değiştirilebilir dahili HDD
Harici depolama USB HDD Desteği USB HDD Desteği
Optik sürücü 4K UHD Blu-ray Sürücü Blu-ray Sürücü

 

Devamını oku