Sosyal medya

Haber

Windows 11’in Bazı SSD’leri Önemli Ölçüde Yavaşlattığı Yönünde Şikayetler Artıyor

Birkaç Windows 11 kullanıcısı, son birkaç aydır çeşitli çevrimiçi forumlarda NVMe SSD performansının yavaşladığını dile getirdiler. Sürücünüzün eskisi kadar hızlı olmadığını fark ettiyseniz ve yakın zamanda Windows 11‘e geçtiyseniz, sorununuz bu olabilir.


İlginizi çekebilir; Meta, Gençlerin Güvenliğini Artırmak İçin Instagram Geliştirmelerini Duyurdu


Bilgisayar yükseltmeleri söz konusu olduğunda, bir NVMe SSD‘ler, ham hız açısından yapabileceğiniz en göze çarpan değişikliklerden biridir. Ancak, bazı kullanıcılar Windows 11‘i yükledikten sonra sürücülerinde bir hız kaybı olduğunu fark ederler.

MahtiDruidi kullanıcısı tarafından Reddit‘te paylaşılan kıyaslamalara göre, Windows 11‘e kıyasla Windows 10‘da aynı sürücüyle performansta önemli bir düşüş olduğunu paylaştı.

Sorunun kaynağı henüz net olarak bilinmiyor, ancak bazı olası nedenler ortaya çıktı. Kullanıcıların başlangıçta işaret ettiği şeylerden biri, sanallaştırma tabanlı güvenliğin SSD performansının düşmesine neden olduğu, ancak Windows 10 ile Windows 11 arasındaki farkın tamamını oluşturmadığıydı.

Daha da ilginç olanı, yalnızca Windows 11 yüklü olan sürücüyü etkiliyor gibi görünmesidir. Microsoft‘un destek forumlarında PleasedPen25317 adlı bir kullanıcı, aynı makinede ikincil bir sürücüyü test etmenin yalnızca Windows 11 sürücüsünün daha yavaş olduğunu gösterdiğini buldu.

Ayrıca Kullanıcılar işletim sisteminin beta sürümü sırasında SSD‘ler ve Windows 11 ile ilgili sorunları bildirdiği için bu şikayetler yeni değil, ancak şimdi daha fazla kişinin Windows 11‘in son sürüm sürümüne yükseltme yaptığı için yeniden ortaya çıkıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde AMD işlemciler ile alakalı birden fazla sorun vardı. Bu sorunlar kısa süre içinde düzeltmeler aldı, bu nedenle aynı şeyin burada da olacağını umabiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval