Sosyal medya

Güncelleme

WhatsApp arşivlenen sohbetler için önemli değişiklikler getiriyor

WhatsApp

WhatsApp uygulaması bildiğiniz üzere göz önünde olmasını istemediğiniz sohbetleri arşivlemenize izin veriyor. Yakın zamanda ise şirket arşivlenen sohbet sayısını görmeyi kolaylaştırmayı planlıyor. Bununla beraber artık arşivde olan ve yeni mesaj alan sohbetler de arşivden çıkmayacak.

reklam
Aorus reklamı

Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 890-4.055TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.


Bu alanda geçen senenin sonlarına doğru Arşivlenen Sohbetler için Tatil Modu isimli bir özellik duymuştuk. Buna göre kısa süreliğine sohbet bildirimlerini durdurmak mümkün olacaktı. Ardından “Sonra Oku” diye adlandırılan bu özellik dışında başka geliştirmeler ve yenilikler de yolda gibi.

Öyle ki iOS için WhatsApp uygulamasının beta versiyonunda sözü geçen özellik orijinal ismiyle görülebiliyor. Ek olarak WABetaInfo özelliğin çalışmasıyla alakalı başka değişiklikler de tespit etmiş durumda.

WhatsApp

Bunlar arasında ise arşivlenen kaç sohbetin yeni mesaj aldığını gösteren bir sayaç yer alıyor. Diğer taraftan, örneğin arşivdeki bir sohbete mesaj gelmesi durumunda sohbetin arşivden çıkma durumunu görebiliyorduk. Gelecek yeni özelliklerle birlikte ise bu durum artık gözlemlenmeyecek.

Her ne kadar bazı kullanıcılar arşivlenen sohbetlerden bildirim almak isteyebilecek olsa da; arşivi daha kalıcı bir çözüm olarak kullanmak isteyen kişilere ve genel anlamda kullanıcılara sohbetleri üzerinde daha geniş bir kontrol imkanı tanınması iyi bir gelişme diyebiliriz gibi.

Şimdilik bahsettiğimiz değişiklikler sadece WhatsApp iOS versiyonunda gözükmeye başlamış durumda. Ancak bu işlevlerin zamanla uygulamanın Android ve masaüstü versiyonlarına gelmesi de oldukça muhtemel.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Dillerle ve onların iletişimi ile ilgilenen, bu iletişime de teknolojiyi eklemeye çalışan bir arkadaş.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncelleme

iOS 14.5 güncellemesi iPhone’lara geldi! İşte yeni özellikler

iOS 14.5

iOS 14.5 güncellemesi uzun bir süredir bekleniyordu. Aslında, geçtiğimiz aylarda ilk geliştirici betası yayımlanan sürümün getireceği birçok özellik zaten bilinmekteydi. Ancak konu yeni bir Apple ürünü olunca, yazılım bile olsa, teknoloji severlerin heyecan seviyelerinin hep yüksek olduğunu söylemek mümkün. iOS 14.5 da bir süredir böyle bir heyecanla beklenmekteydi. Büyük bekleyiş bugün nihayet son buldu ve yeni sürüme kavuştuk. İşte o merakla beklenen iOS 4.5 güncellemesinin getirdiği tüm yenilikler ve iOS 14.5 nasıl yüklenir sorusunun cevabı…

reklam
Aorus reklamı

iOS 14.5 nasıl yüklenir?

iOS 14.5

Yazımızın  asıl konusuna geçmeden önce, gelin iPhone’larınızı nasıl yeni sürümle güncelleyebileceğinizin kısaca bir üstünden geçelim. Aslında her zaman olduğu gibi, iOS 14.5 güncellemesi de diğer iOS güncellemeleri gibi yüklenmekte. Yani, oldukça kolay ve zahmetsiz. İşte izlemeniz gereken adımlar:

1- Ayarlar’a gidin.

2- Ayarlar kısmında Genel’e tıklayın.

3- Bu kısımda karşınıza gelen seçeneklerden Yazılım Güncelleme seçeneğine tıklayın. Bu aşamada iPhone’unuzun güncellemeyi kontrol etmesi gerekecek ve bu biraz süre alacak.

4- Son olarak, İndir ve Yükle’ye tıklayın.


Bu haberi de sevebilirsiniz: iPhone depolama alanı nasıl boşaltılır? İşte ipuçları


İşte tüm iOS 14.5 yenilikleri

iOS 14.5

Açıkcası, iOS 14.5 kelimenin tam anlamıyla yeniliklerle dolu. Ana bir güncelleme olmamasına rağmen, 14.5 yenilikler açısından gerçekten de heyecan verici. iOS 15’in beta sürümüne de aylar kaldığını düşündüğümüzde, 14.5 bu kalan ayları sıkılmadan geçirtecek cinsten. Gelin lafı daha uzatmadan o yenilikleri inceleyelim.

#1- Maske takarken FaceID kilidini Apple Watch ile açma

iOS 14.5

Hepimizin çok yakından bildiği gibi, pandemi süresinin en büyük teknolojik sıkıntılarından biri şüphesiz ki maske takarken FaceID kilidini açmaya çalışmaktı. Uzun bir süre bu konuda bir adım atmayan Apple, kullanıcılardan tepki çekmişti. Neyse ki, artık bu konunun bir çözümü var. Tabi, bir Apple Watch sahibiyseniz. Zira, artık FaceID’yi kullanarak kilidinizi Apple Watch ile açmanız mümkün. Bunu yapmak için, FaceID ayarlarına yeni gelen “Apple Watch’la kilit aç” seçeneğini aktive etmeniz gerekiyor. Bunu gerçekleştirdiğinizde, telefon kilidini açmak istediğinizde saatinizde onayını isteyen bir ekran belirecek. Bu seçeneği onayladığınız da ise, yüzünüzde maske bile olsa FaceID ile kilidinizi açabileceksiniz.

#2- Uygulama Takibi Şeffaflığı (App Tracking Transparency)

iOS 14.5

iOS 14.5 sürümünün bir yeni özelliği de Facebook’la Apple’ın arasını bozan uygulama takibi şeffaflığı. Zira, uygulamalar reklam vb. amaçlarla verinizi toplamak için artık sizden izin almak zorundalar. Bu konudaki tercihlerinizi Ayarlar’dan yönetebileceğiniz gibi, Apple, söz konusu uygulamayı açtığınızda bir bildirimle sizin bu konudaki tercihinizi soracak. Açıkcası, bizce iOS 14.5’un en iyi özelliği bu. Umarız diğer işletim sistemleri de bu konuda Apple’ı örnek alır.

#3- Yeni emojiler

iOS 14.5

iOS 14.5 sürümünün işin biraz da eğlenceli tarafındaki en büyük yeniliği ise yeni emojiler. İçinde bulunduğumuz Covid-19 aşılama dönemine ithafen getirilen şırınga emojisi yeni setin en dikkat çekenlerinden.

#4- Bul uygulamasına AirTag desteğiiOS 14.5

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni AirTag’ler de iOS 14.5’taki yerini aldı. Zira, artık Bul uygulamasına eklediğiniz AirTag’lerinizi yine bu uygulama araclılığıyla takip edebileceksiniz. Hatta, eğer bir iPhone 11 veya 12 sahibiyseniz, bu takip işlemini yaparken ses; haptik bildirim ve görsel destek almanız mümkün.

#5- Apple Music yenilikleri

Artık favori şarkı sözlerinizi Apple Music’ten; Instagram, Facebook ve Mesajlar uygulamasında paylaşabileceksiniz. Buna ek olarak, yeni gelen “Şehir Grafikleri” özelliği size hangi şehirde en çok hangi şarkılar dinleniyor bilgisini gösteriyor olacak.

#6- Apple Harita yenilikleri

Harita konusundaki yenilik ise Tahmini Varış Zamanı (TVS) kısmında. Artık bisiklet kullanırken veya yürürken de Siri’den TVS isteyip bunu paylaşabileceksiniz.

#7- Siri yenilikleri

Siri tarafındaki en büyük yenilik ise artık Siri’nin arayan bilgisini size söyleyebilecek olması. Hatta eğer bir AirPods veya uyumlu bir Beats kulaklık kullanıyorsanız, Siri’nin anons ettiği aramayı hands-free olarak cevaplayabilirsiniz. Bunun yanında, Siri’den bir acil durum kişisini aramasını isteyebilir ve grup FaceTime aramalarında kişi listesinden birini eklemesini isteyebilirsiniz.

#8- Yeni nesil konsol kolları için destek

Artık iPhone’unuzda son nesil PlayStation 5 DualSense veya Xbox X/S kolunu kullanmanız mümkün.

#9- Çeviri yenilikleri

Çevirilerinizi artık yavaş dinlemek zorunda değilsiniz! Zira, artık değişik çalma hızı seçeneklerinden size uygun olanı seçebilirsiniz.

#10- Çift SIM 5G desteği

Uzun zamandır beklenen özellik artık aramızda. iOS 14.5 ile birlikte iki hattınızda da aynı anda 5G kullanmanız mümkün. Tabi, bunun için önce 5G’nin ülkemize gelmesi gerekiyor.

#11- CarPlay yenilikleri

Apple, iOS 14.5 sürümünde CarPlay’i de unutmadı. Zira, artık haritadaki “Tahmini Varış Zamanı” bilgisini Siri veya yeni klavye denetimleri ile paylaşabileceksiniz.

Tüm bu yeniliklere ek olarak, Apple yine her zaman olduğu gibi işletim sistemindeki bazı hataları da çözmüş durumda. Yeni sürüm iOS 14.5 hangi hataları gideriyor görmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Kaynak: AppleInsider, MacRumors, AppleSupport

 

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Android güncellemelerini alacak olan LG telefonların listesi yayınlandı!

Android güncellemelerini

LG, akıllı telefon pazarından 31 Temmuz tarihinde çekileceğini pazartesi günü gerçekleştirdiği basın toplantısında resmi olarak duyurdu. Bununla birlikte şirket, desteklenen modeller için Android 11 güncellemelerini vermeye devam edecek. Ayrıca Android 12 ve Android 13 alabilecek bazı telefonlar da mevcut. Bugün paylaşılan listede hangi telefonların hangi Android sürümüne yükseltileceği ortaya çıktı.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi çekebilir: Bilgisayar sevkiyatları, bileşen sıkıntısına rağmen artış gösterdi!


Hangi LG telefonlar yeni Android güncellemelerini alacak?

LG, paylaştığı listede Android güncellemelerini alacak olan telefonlarını kullanıcılara duyurdu. İlginç bir şekilde bu listede Android 13 alacak olan telefonlarda bulunmakta.

Android 11

 • Wing, Velvet, Velvet LTE, V50S, V50, G8, Q31, Q51, Q52, Q61, Q70, Q92, Q9 One

Android 12

 • Wing, Velvet, Velvet LTE, V50S, V50, G8, Q31, Q52, Q92

Android 13

 • Wing, Velvet, Velvet LTE

Android güncellemelerini

LG Wing ve LG Velvet, firmanın 2020 yılında piyasaya sürdüğü akıllı telefonlardır. LG Wing, dönebilen çift ekrana sahip oldukça yaratıcı bir tasarım ile karşımıza çıkmıştı. Bu nedenle, şirket bu cihaz için Android 13 güncellemesini vermeyi planlıyor. Ancak üretici, Android 12 veya 13’ün test işlemi sırasında bir hata oluşması durumunda güncellemelerden vazgeçebileceğini de belirtti. LG’nin akıllı telefon pazarından çekilmesi, hem kullanıcıları hem de pazarı olumsuz etkiledi.

Android güncellemelerini

Üretici, akıllı telefon pazarından çekildiğini duyurduktan sonra akıllı telefonları için desteğini sürdüreceğini belirtti. Bununla birlikte elinden gelen her yazılım güncellemesini de cihazlarına sağlamaya devam edecek. Ayrıca firma, son çıkan telefonları için üç yıl boyunca aktif güncelleme garantisi verdi. Aynı zamanda orta ve giriş seviye telefonlar da iki sene boyunca güncelleme alacak. Şirketin akıllı telefon pazarından çekilmesinin öncesinde bazı modeller mevcut Android 11 işletim sistemine sahipti. Bunların arasında LG Velvet, V60 ThinQ ve G7 One akıllı telefon modelleri bulunmakta. Ancak diğer orta ve giriş segment modeller de yakında Android 11 güncellemesini alacak. Bu cihazlar, G8X, G8S, Velvet 4G, Wing, K52 ve K42 olarak sıralanıyor.

Android güncellemelerini

LG, kullanıcıları endişelendirmemek için en erken zamanda akıllı telefonlara güncelleme desteğinin süreceğini duyurdu. Bununla birlikte son raporlarda LG’nin bazı telefonları için Android 12 sürümünü yakında piyasaya süreceği ortaya çıktı. Güney Koreli üretici, güncellemeyi test ederken Google’ın dağıtım programını takip edeceğini belirtti. Bu da demek oluyor ki LG, mevcut modeller için güncelleme yayınlayacak olsa da bu güncellemeler üzerine ekstra bir şey katmayacak.

LG Wing

LG Wing teknik özellikleri

 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 765G
 • Ekran: 6.8 inç OLED ana ekran, 3.9 inç dönebilen ikincil ekran
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 256 GB
 • Arka Kamera: 64 MP + 13 MP + 12 MP
 • Ön Kamera: 32 MP
 • Batarya: 4000 mAh
 • İşletim Sistemi: Android 10

LG Velvet teknik özellikleri

 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 765G
 • Ekran: 6.8 inç P-OLED, FHD+ çözünürlüklü (2340 x 1080 piksel)
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 128 GB
 • Arka Kamera: 48 MP + 8 MP + 5 MP
 • Ön Kamera: 16 MP
 • Bağlantı: 5G SA / NSA, Çift 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 (2.4GHz + 5GHz), Bluetooth 5.1, NFC, USB Type-C
 • Batarya: 4300 mAh
 • İşletim Sistemi: Android 11
Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 rekor sayıda iyileştirme ile çıktı!

Yazan:

Cyberpunk 2077 için yeni güncelleme Patch 1.2 ortaya çıktı. Hala hataları ile adından söz ettiren oyun yeni güncelleme ile birçok sorunu çözmüş gibi gözüküyor. Bununla birlikte Patch 1.2 güncellemesi rekor sayıda iyileştirmeye sahip.

reklam
Aorus reklamı

Göz atmak isteyebilirsiniz: Porsche, tüm elektrikli otomobiller için Türkiye’ye şarj ağı kurdu


Cyberpunk 2077 Patch 1.2 resmi olarak ortaya çıktı!

Cyberpunk 2077 oyununun düzelmesi için CD Projekt Red, tüm hızıyla çalışmalara devam ediyor. Geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan oyun yüksek beklentilere rağmen sınıfta kalmıştı. Bununla birlikte oyunda yer alan hataların çokluğu firmanın imajını oldukça zedeledi. Dolandırıcılık ile dahi suçlanan oyun stüdyosu, bir nevi kabuğuna çekildi. Peşi sıra gelen olumsuz haberlerin ardından davalık dahi olan CD Projekt Red ise oyundan ümidini kesmiş değil. Yapımcı firma geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni güncelleme ile oyunun arkasında durmaya devam ediyor. Sene başında güncelleme planını ortaya çıkaran firma, yeni güncellemesini oyuncuların beğenisine sundu. Patch 1.2 adına sahip güncelleme ise oldukça dolu içerik ile oyuncuların karşısına çıktı.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!


Cyberpunk 2077 Patch 1.2 rekor sayıda düzeltmeye sahip!

Resmi olarak indirilebilir durumda olan güncelleme devasa boyutu ile dikkat çekiyor. yaklaşık 29 GB‘a varan boyuta sahip güncelleme, pek çok soruna da çözüm olmaya geliyor. Firma yayınladığı blog yazısında, güncellemede toplam 484 adet hata çözümü ve iyileştirmenin olduğunu belirtti. Madde madde düzeltme sayıları ortaya çıkarken, en çok iyileştirme görevler için yapılmışa benziyor. Zira güncellemede sadece görevler için 127 ayrı düzeltme bulunmakta. Bütün platformlara çıkan güncelleme konsol kısmı için 473 adet iyileştirmeye sahip. PC kısmının kendine has 11 adet iyileştirmesi bulunmakta. Bununla birlikte oyun içerisinde yer alan ve can sıkan birçok hata da ortadan kalkmışa benziyor.

cyberpunk 2077

Özellikle polis yapay zekası çok eleştirilen oyun, artık sinir bozucu polislere sahip olmayacak. Yapımcı firma bu konuda önemli bir yapay zeka güncellemesi yaptıklarını belirtti. Ayrıca çıkışından bu yana dalga konusu olan NPC‘lerin yaptığı “T pozu” hatası ortadan kalktı. Direksiyon hassasiyeti gibi oyuncuların en baştan bu yana itiraz ettiği konularda da önemli iyileştirmelerin yapıldığı ortaya çıktı. Performans konusunda da önemli geliştirmeler yapan CD Projekt Red, özellikle düşük seviye sistemlerde ve eski nesil konsollarda güncellemenin önemli ve olumlu sonuçları olduğunu açıkladı. Hali hazırda güçlü PC veya yeni nesil konsol sahibi oyuncuların bu güncellemedeki performans iyileştirmelerinden tam olarak verim alamama ihtimallerini de bulunmakta. Bunun nedeni ise, optimizasyon için firmanın giriş seviye ve eski nesle öncelik vermesi.

sistem gereksinimleri

Cyberpunk 2077 Patch 1.2 ile AMD kartlara RTX desteği!

Tüm bunların dışında artık AMD ekran kartı sahipleri oyunda RTX teknolojisinden yararlanacak. Geliştiriciler yeni güncelleme ile RTX desteğini Nvidia ile sınırlı olmaktan çıkardı. Bu sayede AMD ekran kartlı oyuncu sayısının da artabileceği tahmin ediliyor. Böylelikle oyun kaybolan havasını kazanma yolunda da önemli adımlar atabilir. Adı küçük kendi ve boyutu çok büyük olan bu güncelleme ilk izlenimlerde olumlu yorumlar aldı. Firma bir nebze olsun kendini ve oyununu kurtarmak isterken, oyun için yaratılan ilk başlardaki havanın olmayışı da ilerleyen zamanlarda firmayı olumsuz etkileyebilir. Güncelleme takvimini aksatmadan devam ettirmek isteyen CD Projekt Red, şimdi de ek paket için kolları sıvadı. Firmanın ek paket için kesin bir tarih vermediğini hatırlatmak gerek. Ancak tahminler yaz aylarında ek pakete kavuşabileceğimiz yönünde. İçeriği bilinmeyen güncellemenin, yine belli başlı konularda hata iyileştirmelerine de sahip olacağı tahmin ediliyor.


Oyun dünyasından geri kalmamanızı sağlayacak oyuncu dizüstü bilgisayarlarına, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz!


cyberpunk 2077

Piyasa için önemli bir ders olan Cyberpunk 2077, bakalım hatalarından ders çıkartacak mı bekleyip göreceğiz. Oyun dünyasındaki birçok firma, bu oyunun başarısızlığı nedeniyle daha temkinli adımlar atmaya başladı. Özellikle merakla beklenen bir diğer önemli yapım Dying Light 2, zorlu geliştirme süreçlerinin ardından süresiz olarak ertelendi. Dikkatlerin üzerinde olduğu CD Projekt Red bakalım günün sonunda, imajını düzeltmeyi başaracak mı merakla takip ediyor olacağız. Güncelleme ile alakalı tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz. Eğer güncelleme kullandığınız platformda görünmüyorsa platformunuzu yedine başlatarak tekrar kontrol edebilirsiniz.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval