Sosyal medya

Otomotiv

Wallmart 2021’de teslimatlarını sürücüsüz araçlarla yapacak

otonom teslimat

Tam otonom araçlarla kargo teslimatlarının yaygınlaşması birkaç yıl içerisinde gerçekleşecek gibi görünüyor. Otonom teslimat ile firmalar araçlarını daha etkin kullanacakları için ciddi oranda yakıt ve iş gücü tasarrufu sağlayacaklar.


İlginizi çekebilir: Apple otonom araç projesi emin ellerde!

reklam
Aorus reklamı

Wallmart, otonom teslimat için Gatik firmasıyla çalışıyor

Wallmart, teslimatlarını tam otonom araçlarla yapmaya Arkansas eyaletinden başlayacak. Firma, 18 aydır Gatik isimli bir start-up ile çalışıyor. Palo Alto ve Toronto merkezli Gatik, otonom sürüş denemeleri için çok sayıda multitemp aracı sensörlerle donattı. Bu araçlar bir yıldır Bentoville, Arkansas’ta 2 millik bir mesafede denemelerini gerçekleştiriyorlardı. Araçlar bir gözlemci sürücü ile otonom modda 70.000 mil yol kat ettiler.

otonom teslimat

Adventure İstanbul

Operasyonlarının ikinci ayağı Louisiana eyaletinin New Orleans ve Metairie şehirleri arasındaki 20 millik mesafede gerçekleştirilecek. Firmalar bu denemelerin sonucunda önümüzdeki yıl otonom dağıtımlara başlamayı kararlaştırdı.

Wallmart’ın kıdemli başkan yardımcısı, Tom Ward’ın açıklamaları şu şekilde: “Gatik ile yaptığımız denemeler, otonom araçlarla test ettiğimiz kullanım senaryolarından sadece ikisi. Elde ettiğimiz verileri bir teslimat ekosistemine nasıl dahil edebileceğimizi öğrenmeye devam etmekten heyecan duyuyoruz.”

Gatik firmasının CEO ve eş kurucusu Guatam Narang, gözlemci sürücülerin araçlardan çıkarılması konusundaki süreç ile ilgili çalıştıklarını belirtti.

Wallmart, devasa perakende ve teslimat operasyonları için otonom sürüş ile ilgili çalışan başka birçok şirketle daha işbirliği halinde. Taşımacılığın otonom araçlarla yapılabilir olması, gelecekte insanlar ne iş yapacak sorusunu da tekrar akla getiriyor. Şoförlük, pilotluk, fabrika işçiliği hatta garsonluk gibi pek çok meslek tarihe karışabilir.

Yeni teknolojiler ve simülasyon oyunları meraklısı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Huawei Elektrikli Araba Geliştirebilir İddiası Ortaya Atıldı!

Huawei elektrikli araba

Huawei‘nin elektrikli araba geliştirmek istediği iddiası ortaya atıldı. Huawei 2021 yılında elektrikli araba ile karşımıza çıkabilir.

Geçtiğimiz dönemlerde ABD tarafından türlü darbeler alan Huawei, yeni projeleri ve ürünleri ile karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bunların en yenisi ise sanırım bu elektrikli araba projesi. Huawei hakkında gelen sızıntılarda firmanın elektrikli araba geliştirmek istediğini iddiası yer alıyor. Dolayısıyla Huawei markasını artık sadece mobil platformlarda görmeyeceğiz gibi duruyor. Gelin haberin detaylarına inelim.

reklam
Aorus reklamı

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy Z Fold 2, One UI 3.1 Güncellemesi Aldı!


Huawei elektrikli araba

Adventure İstanbul

Huawei, geçtiğimiz yıl ABD‘den yediği darbeler ile ayakta kalmayı başardı. Şimdi yeni bir başarıya imza atmak isteyen Huawei‘nin, elektrikli araba geliştireceği iddiasını ortaya atıldı. Ürün gamını her alanda genişleten Huawei, otomobil pazarına da giriş yapacak gibi duruyor.

Huawei yaptığı bir açıklama ile kendi markası altında bir elektrikli araba üreteceğini açıkladı. Daha doğrusu üretim konusunda bileşen sağlayıcısı olacaklarını açıkladı. Üstelik 2021 yılı bitmeden bazı modelleri piyasaya sürebileceğini iddia eden Huawei, bu konuda oldukça azimli gözüküyor.

İlk olarak söylentilere göz attığımızda Huawei’nin tüketici iş grubu başkanı Richard Yu’nun elektrikli arabalara odaklandığı söyleniliyor. Bununla birlikte Huawei, Changan Automobile ve BAIC Group ile bu konuda çalışmalar yapıyor. Yani Huawei ciddi ciddi elektrikli otomobil geliştirmeye başladı diyebiliriz. Ancak konu hakkında Huawei sözcüsü tarafından farklı bir açıklama geldi.

huawei elektrikli otomobil

Açıklamalarda bulunan Huawei sözcüsü, otomobil üretmeyeceklerini, ancak otomobil üreticilerine yardımcı olacaklarını belirtti. Bu açıklamaya baktığımızda Huawei markalı bir araç yollarda görünmeyecek gibi gözüküyor. Ancak gelen sızıntılarda Huaewi’nin kendi aracını üreteceği bilgisi de var.

Sonuç olarak Huawei‘nin bir elektrikli araç üretip üretmeyeceği kesin değil. Ancak bu açıklamalardan anladığımız üzere Huawei gerek kendisinin gerek başka firmaların elektrikli otomobil projelerinde rol oynayacak. Bakalım Huawei konu ile ilgili net açıklamayı ne zaman yapacak.

Seçtiğimiz Huawei modellerini Hepsiburada üzerinden satın almak için tıklayınız!

Seçtiğimiz Huawei modellerini Trendyol üzerinden satın almak için tıklayınız!

Devamını oku

Genel

Peugeot logosunu değiştirdi

Peugeot

Peugeot, küresel tasarım stüdyosu Peugeot Design Lab tarafından tasarlanan yeni logosunu tanıttı. Yeni logo, daha akıcı, daha kaliteli ve daha zarif çizgileri ile oldukça dikkat çekiyor.

Göz atmak isteyebilirsiniz: Toyota, dünyanın en çok araç satan otomotiv şirketi oldu

reklam
Aorus reklamı

Peugeot

Fransız otomotiv devi, gerçekleştirdiği bir lansmanda gelecek hedeflerini ve yeni logo tasarımını resmen tanıttı. Şirketin, Stellantis çatısı altına girdikten sonra ilk defa büyük bir değişim yaşadığı ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; yeni logo, ‘Peugeot Design Lab’ tarafından gün yüzüne çıktı.

Adventure İstanbul

Peugeot, 1850 yılından bu yana 10 farklı logo kullanmıştı. Şirket bu logoların hepsinde markanın kimliği haline gelen aslan simgesine yer vermişti.

Yeni logonun, bu yılın Mart ayı sonlarına doğru ilk olarak ‘Peugeot 308’lerde yer alacak. Tasarımın, sonraki süreçte ise markanın tüm otomobil modellerine entegre edilecek.

Peugeot

Logo üzerindeki amblem, aynı zamanda güçlü ve içgüdüsel bir marka olma yolunda büyük önem arz ediyor. Oldukça minimalist ve zarif bir tasarıma sahip logoda ünlü ‘Peugeot aslanı’ çok daha etkileyici bir biçimde yer alıyor. Geçtiğimiz süreçte de benzer çizgileriyle benzeri kullanılan yeni logo; marka için dünün ne anlama geldiğini ve yarının ne anlama geleceğini somutlaştırıyor.

Son 10 yıldır ürün gamında tamamen yeniliğe giden firma, özellikle son zamanlarda çıkarmış olduğu otomobillerle daha çok ilgi görmeye başladı.

Peugeot

Bunun yansıması olarak 2021 yılında Peugeot e-Expert ve 2019 yılında Partner ile “Yılın Uluslararası Ticari Aracı” ve üç kere “Yılın Otomobili” (2014 yılında Peugeot 308, 2017 yılında Peugeot SUV 3008 ve 2020 yılında 208) seçilerek başarısını perçinledi. Fransız şirket, hem binek otomobiller hem de hafif ticari araçlarıyla elektrikli bir ürün gamı oluşturdu.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler veya genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

Genel

2022 Renault Kadjar, kamuflajlı olarak görüntülendi

Kompakt SUV Renault Kadjar, 2022 yılında yeni nesline kavuşacak. Haliyle Fransız üretici, Kadjar üzerine şu sıralar mesai harcıyor.


İlginizi çekebilir: VW Grubu, Bugatti’yi Rimac’a devredebilir!

reklam
Aorus reklamı

Soğuk hava testleri esnasında görüntülenen yeni Kadjar, üzerinde ağır bir kamuflaj taşıyor. Her ne kadar gizlense de ön tarafta, ince LED farlar ve büyük ızgara kendini belli etmeyi başarmış.  Farların altındaki minik dikdörtgen açıklıkların ise markanın imzası olan C şekilli gündüz farların alt uzantısı olduğunu düşünüyorum. Ön tamponun yanlarında yer alan dikey açıklıkların ise havalandırma ızgaraları bulunuyor.

Aracın arka tarafına baktığımızda ise ön tarafa kıyasla daha az detay görülebiliyor. Yalnızca arka farlar ve tamponun üst köşelerinde yer alan, aşağıdan ortaya doğru kıvrılan reflektörler kendini belli ediyor. Ayrıca daha az kıvrımlı bir bagaj kapağı ve minik bir spoylerin olma ihtimali de var.

Adventure İstanbul

Yeni Renault Kadjar’ın bilinen teknik detayları

Yeni nesil Kadjar’ın teknik özellikleri hakkında çok bir detay bilinmiyor. Fakat yeni Nissan Qashqai‘de yer alan CMF-C platformunu kullanacak. Motor seçenekleri arasında ise plug-in ve hafif hibrit seçenekleri bekleniyor. Qashqai’deki turbo beslemeli hafif hibrit 1.3 litrelik motorun kullanılacağı düşünülüyor. Söz konusu ünite 140 beygir ve 158 beygirlik seçeneklere sahip.

Ayrıca yeni Qashqai hakkında e-POWER ünite dedikodusunun bulunduğunu da belirtelim. Bu hibrit ünite, 1.5 litrelik benzinli motora eşlik eden bir elektrik motorundan oluşuyor.  Söz konusu ünitenin toplam çıkışının 190 beygir olduğu söyleniyor. Yeni nesil Qashqai ve Kadjar kardeş olacağı için bu tip söylentilerin onun için de geçerli olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Carscoops


Her yaştan otomobil meraklısına hitap eden ürünlerin bulunduğu Hepsiburada alışveriş listemize buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.


 

 

 

 

Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler