Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Apple otonom araç projesi emin ellerde!

Apple.car

Apple, otonom araç projesini Siri departmanından sorumlu başkanı John Giannandrea’ya teslim etti. Google’ın arama motoru ve yapay zeka bölümünün eski başkanı olan Giannandrea, Siri tarafında da olumlu işlere imza atmıştı.


İlginizi çekebilir; Apple, bir başka patent davası ile gündemde!


Hey Siri, arabamı sür!

Apple otonom

Bloomberg’e göre Apple, otonom araba projesiyle ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ekibin mühendisleri, şirketin yapay zeka başkanı ve aynı zamanda ses tabanlı dijital asistanı Siri’yi de denetleyen John Giannandrea’yla beraber çalışacaklar.

Google’ın arama ve yapay zeka birimlerinden sorumlu eski başkanı Giannandrea, Apple’a 2018 yılında katıldı. Bilgisayarlarda kullanımı ve uygulama dillerine uyumlu hale gelmesi beklenen yapay zeka alanında önemli adımlar atmaya başladı. Giderek daha önemli hale gelen yapay zeka alanlarında yıllarca ilerleme kaydetmeye çalışan Apple için büyük bir kazanç olarak görülüyordu. Giannandrea, makine öğrenimi ve yapay zeka stratejisinin lideri olarak doğrudan Tim Cook’a rapor veriyor.

Apple’ın sözde Titan Projesi hakkında pek bir şey bilinmiyor. Rakiplerinin çoğunun aksine şirket, Kaliforniya’da test ettiği sürücüsüz otomobiller konusunda detaylı bilgiler paylaşmıyor. Çalışan tarafında da ağızlarını sıkı tutmalarını tembihliyor. Başlarda kendi kendini süren bir otomobil geliştirme hedefiyle yola çıkan şirket için sonra planlar değişmiş durumda. Apple, Volkswagen gibi otomobil üreticileriyle yazılım tarafında ortaklık kuruyor. Bu birliktelik ileri aşamalarda donanım tarafında da devam edebilir.

2019’da Çin vatandaşı bir Apple çalışanı, FBI tarafından şirketin otonom otomobil projesiyle ilgili ticari sırları çalmaya teşebbüs etmekle suçlandı. Bu, son yedi ayda bir şirket çalışanının sırları çalmaya çalışmakla ilgili ikinci kez suçlanışıydı. Şirket ayrıca proje üzerine çalışan yaklaşık 200 çalışanını işten çıkardı.

Haziran 2019’da şirket, sürücüsüz araçlar üzerine çalışmalar yapan start-up Drive.ai’yi satın aldı. Otonom arabaları da dahil olmak üzere şirketin varlıklarını bünyesine kattı ve mühendislerinin çoğunu doğrudan Drive.ai’den uzakta tuttu. Bu yılın başlarında Apple, California Motorlu Araçlar Departmanı’na şirketin 2019’da kamuya açık yol testlerini ciddi şekilde düşürdüğünü gösteren bir rapor sundu. 2018’de yaklaşık 80.000 mil yol katettikten sonra, şirket 2019’da yalnızca 7.544 mil yol katetti.

Apple’ın piyasada bulunan teknolojik ürünler konusundaki yeteneklerine bakıldığında otonom araçlar konusunda ne gibi gelişmeler göstereceği kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Ali Dirican

Teknoloji, otomobil ve ekonomi

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval