Sosyal medya
Oppo Reno5 Advertisement
Oppo Reno5 Advertisement

Apple

Apple otonom araç projesi emin ellerde!

Apple.car

Apple, otonom araç projesini Siri departmanından sorumlu başkanı John Giannandrea’ya teslim etti. Google’ın arama motoru ve yapay zeka bölümünün eski başkanı olan Giannandrea, Siri tarafında da olumlu işlere imza atmıştı.


İlginizi çekebilir; Apple, bir başka patent davası ile gündemde!


Hey Siri, arabamı sür!

Apple otonom

Bloomberg’e göre Apple, otonom araba projesiyle ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor. Ekibin mühendisleri, şirketin yapay zeka başkanı ve aynı zamanda ses tabanlı dijital asistanı Siri’yi de denetleyen John Giannandrea’yla beraber çalışacaklar.

Google’ın arama ve yapay zeka birimlerinden sorumlu eski başkanı Giannandrea, Apple’a 2018 yılında katıldı. Bilgisayarlarda kullanımı ve uygulama dillerine uyumlu hale gelmesi beklenen yapay zeka alanında önemli adımlar atmaya başladı. Giderek daha önemli hale gelen yapay zeka alanlarında yıllarca ilerleme kaydetmeye çalışan Apple için büyük bir kazanç olarak görülüyordu. Giannandrea, makine öğrenimi ve yapay zeka stratejisinin lideri olarak doğrudan Tim Cook’a rapor veriyor.

Apple’ın sözde Titan Projesi hakkında pek bir şey bilinmiyor. Rakiplerinin çoğunun aksine şirket, Kaliforniya’da test ettiği sürücüsüz otomobiller konusunda detaylı bilgiler paylaşmıyor. Çalışan tarafında da ağızlarını sıkı tutmalarını tembihliyor. Başlarda kendi kendini süren bir otomobil geliştirme hedefiyle yola çıkan şirket için sonra planlar değişmiş durumda. Apple, Volkswagen gibi otomobil üreticileriyle yazılım tarafında ortaklık kuruyor. Bu birliktelik ileri aşamalarda donanım tarafında da devam edebilir.

2019’da Çin vatandaşı bir Apple çalışanı, FBI tarafından şirketin otonom otomobil projesiyle ilgili ticari sırları çalmaya teşebbüs etmekle suçlandı. Bu, son yedi ayda bir şirket çalışanının sırları çalmaya çalışmakla ilgili ikinci kez suçlanışıydı. Şirket ayrıca proje üzerine çalışan yaklaşık 200 çalışanını işten çıkardı.

Haziran 2019’da şirket, sürücüsüz araçlar üzerine çalışmalar yapan start-up Drive.ai’yi satın aldı. Otonom arabaları da dahil olmak üzere şirketin varlıklarını bünyesine kattı ve mühendislerinin çoğunu doğrudan Drive.ai’den uzakta tuttu. Bu yılın başlarında Apple, California Motorlu Araçlar Departmanı’na şirketin 2019’da kamuya açık yol testlerini ciddi şekilde düşürdüğünü gösteren bir rapor sundu. 2018’de yaklaşık 80.000 mil yol katettikten sonra, şirket 2019’da yalnızca 7.544 mil yol katetti.

Apple’ın piyasada bulunan teknolojik ürünler konusundaki yeteneklerine bakıldığında otonom araçlar konusunda ne gibi gelişmeler göstereceği kullanıcılar tarafından merakla bekleniyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji, otomobil ve ekonomi

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple

Apple M1X ve M2 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı!

Apple M1X

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın, yeni MacBook Pro’yu bu yıl içerisinde M1X çipiyle piyasaya süreceği sızıntılarla ortaya çıkmıştı. Firma, gelecek yıl ise üzerinde çalıştığı M2 çipiyle birlikte yeni MacBook Air serisini tanıtacak.


İlginizi çekebilir: Xiaomi Mi 12, Snapdragon 895 yonga setiyle piyasaya çıkacak!


Apple M1X ve M2 çipleri hangi teknik özelliklere sahip olacaklar?

Apple M1X platformu, Apple M1’i üretmek için kullanılan 5 nm üretim sürecinin güncel haliyle geliştiriliyor. Bu 5 nm üretim süreci TSMC N5P olarak adlandırılıyor. Apple M1X’in 8 adet büyük ve 2 adet enerji tasarruflu çekirdeği bulunmakta. Mevcut M1 çipi, 4+4 çekirdek yapılandırmasını kullanıyor. Bununla birlikte GPU tarafındaki çekirdek sayısı da iki veya dört katına çıkacak. Hatta bazı kaynaklar, Apple M1X’li yeni bir Mac Mini’nin çıkabileceğini söylüyor.

Apple M1X

Apple M2 ise merkezi işlem ünitesinde daha az çekirdeğe sahip olacak. Ancak platform, yeni bir mimari ve iş akışına geçecek. Bu da daha yüksek saat hızları ve performans anlamına geliyor. Daha önce Nikkei Asia tarafından sızdırılan bilgiler, gelecek yıl Apple’ın 3 nm’ye geçeceğini gösteriyordu. Bu sızdırılan bilgilerin Apple M2 çipe ait olması muhtemel gözüküyor. Aynı zamanda mevcut raporda, Apple M2 tabanlı cihazların pasif soğutma ile geleceği de söyleniyor. Apple M1X’li cihazlar ise tek fan ile satışa çıkacak.

Apple M1X

Mini LED ekranlı yeni Apple MacBook Pro, Eylül ayında piyasaya çıkacak!

DigiTimes’a göre Apple’ın yeni nesil MacBook Pro bilgisayarları, bu yıl Eylül ayında resmi olarak satışa çıkacak. Bu bilgisayarların Mini LED panellere sahip olacağını biliyoruz. Mini LED ekranlı dizüstü bilgisayarlar, gelecekte kullanıcıların en çok tercih edeceği panel türleri arasında yer alacak. Bu teknoloji, yerel karartma sağlayan küçük LED’lerin kullanımına dayanıyor. Mini LED paneller, daha gerçek siyahlara ve düşük güç tüketimine sahipler. Bu nedenle, yeni nesil MacBook Pro’ların büyük rağbet görmesi muhtemel gözüküyor.

Apple M1X

MacBook Pro’nun 14 inç ve 16 inçlik iki modeli bulunacak. Cihazların, sekiz yüksek performanslı çekirdek ve iki adet enerji tasarruflu çekirdek ile ARM tabanlı M1X işlemcisini kullanacağı belirtiliyor. Bu işlemci, 64 GB’a kadar RAM desteği ile gelecek. Yeni nesil MacBook Pro, Thunderbolt ve HDMI çıkışına da sahip olacak. Ayrıca bir adet SD yuvası ve MagSafe şarj konektörünün de cihazın üstünde bulunması yüksek ihtimal. Eylül ayında tanıtılması planlanan cihazın, Ekim ayında satışlara başlaması bekleniyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Apple

macOS 12 Monterey ile gelen değişiklikler neler?

macos-monterey-12

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Apple yazılım tarafında yaptığı gelişmeleri duyurdu. Peki macOS tarafında macOS 12 Monterey ile birlikte neler değişti? Gelin yeni detaylara birlikte göz atalım.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, Mi Fanları ile 1.000’inci Xiaomi Mağazasını kutluyor!


Apple, her yıl ivmesini daha da fazla artırmak istiyor

27 inçlik iMac ve MacBook Air özelindeki güncellemelere ek olarak; yeni bir MacBook Pro ailesini de (14 ve 16 inç olmak üzere) görmeye başlayacağız. Ve bu cihazların, Apple’ın çok büyük sükse yaratan işlemcileri M1X veya M2 ile geleceği konuşulmakta. Apple adına ufukta görünen çok fazla donanım geliştirmesi olsa da; Apple bunlarla sınırlı kalmayarak yazılım tarafında da elini güçlendirmeyi ve şirket olarak ivmesini daha da fazla artırmayı amaçlıyor. Bu atılımın en önemli unsurlarından biri de tabi ki Monterey olarak bildiğimiz macOS 12. Monterey, WWDC 2021’de duyuruldu. Peki yeni macOS bakalım neler içeriyor?

Tam adıyla macOS 12 Monterey, adını California’nın bir sahil şeridinden alıyor. Peki macOS 12 Monterey ne zaman kullanıma açık olacak? macOS 12 için Beta sürümü geliştiriciler için şimdiden (7 Haziran 2021’de) yayınlanmış olsa da; son kullanıcı için yayınlanma zamanının 2021 yılının sonbaharında olması bekleniyor. macOS 12 Açık Beta’nın da, Beta sürecine dahil olmak isteyen son kullanıcılara Temmuz ayında açılması bekleniyor. Beta sürecine katılmak istemeyen kullanıcılar da muhtemelen Ekim ayında macOS 12 güncellemelerini stabil bir şekilde alabilecekler.

Hangi Mac cihazlar macOS 12 Monterey güncellemesini alabilecek

Intel tabanlı Mac cihazlar da macOS 12’ye dahil olmak üzere,

  • iMac: 2015 ve sonrası
  • iMac Pro: 2017 ve sonrası
  • MacBook Air: 2015 ve sonrası
  • MacBook Pro: 2015 ve sonrası
  • Mac Pro: 2013 ve sonrası
  • Mac mini: 2014 ve sonrası
  • MacBook: 2016 ve sonrası

Peki yeni macOS’te yenilikler neler?

airplay

AirPlay

AirPlay Mac cihazlarda da kullanıma açık. Böylelikle Mac’inizi veya MacBook’unuzu bir hoparlör veya bir monitör gibi kullanabileceksiniz. Daha açık konuşmak gerekirse; iPhone’unuz veya iPad’inizde anlık olarak yaptığınız her şeyi Mac’inizle de paylaşabileceksiniz.

Facetime

FaceTime

iOS 15 gibi macOS 12 Monterey de, birtakım yeni FaceTime güncellemelerine kavuştu. Apple’ın “Spatial Audio” adını verdiği teknolojiyle artık FaceTime’daki konuşmacının sesi, bulunduğu pozisyondan gelecek. Yani kameraya karşı aldığınız pozisyona göre, sesiniz de karşı tarafa o yönden gidecek. Ayrıca yeni gelen “Voice Isolation” eklentisiyle de, geri plandaki gürültüler ve seslerin önüne geçilebilecek. Bu sayede FaceTime üzerinden yaptığınız görüşmelerde herhangi bir şekilde çevre gürültüsüne maruz kalmayacaksınız.

Focus

Focus

Focus, iOS 15’te olduğu gibi macOS 12’nin de bir parçası olacak. Bir şeye odaklandığınız zaman herhangi bir bildirim görmenize ve işinize odaklanmanıza yardımcı olan Focus özelliği, bildirimleri filtreleyebilmenizi de sağlıyor. Baktığımız zaman Focus’un, “Rahatsız Etmeyin” modunun daha gelişmiş bir versiyonu olduğunu da söyleyebiliriz. Ayrıca Focus, bütün Apple cihazlarınızla senkronize olarak; bütün cihazlarınızı aynı anda bu moda alabilmenizi sağlıyor.

Notes

Notes

Notes tarafındaysa yine birtakım yenilikler mevcut. Bunların en çok öne çıkanı da “Quick Notes” tarafında. Hızlı ve pratik bir şekilde notlar alabilmenizi sağlayan Quick Notes not tutma alışkanlıklarınızı geliştirebilmeniz için de sizlere yardımcı olacaktır. Ayrıca Safari’den ve Maps’ten de herhangi bir linki veya lokasyonu not defterinize gömülü hale getirebiliyorsunuz. Yeni “Colloborative Mod’la” da aynı anda birçok kişi aynı not defterini kullanabildiği gibi; hangi kullanıcının not defteri üzerinde ne değişiklik yaptığı da görülebiliyor.

Safari

Safari

Safari’deyse tasarım anlamında bir takım değişiklikler var. Özellikle sekmeler kısmında yapılan değişiklikle gezinmekte olduğunuz web sayfasını daha geniş bir şekilde görebilmeniz amaçlanmış.

universal control

Universal Control

Nihayet Universal Control, Mac cihazları ve iPad’leri birbiri üzerinden kontrol edebilmemizi sağlayabilecek. macOS üzerinde farenizi oynatarak; iPad’inizi 2. bir ekran gibi de kullanabileceksiniz. Böylelikle 2 cihaz da eş zamanlı olarak birbirine senkronize olarak çalışabilecek. Sürükle – bırak özelliğiyle de hızlı bir şekilde bütün dosyalarınızı cihazlarınız arasında kolaylıkla aktarabileceksiniz. Üstelik bütün bunlar için herhangi bir kurulum vesaire bir işlem yapmanıza gerek de yok.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku
Oppo Reno5 Advertisement

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval