Sosyal medya

Donanım

Video: Windows 10 sonunda tanıtıldı

Windows 10

Microsoft’un beklenen yeni işletim sistemi Windows 9, sonunda geldi ama Windows 10 ismiyle karşımıza çıktı. Microsoft’un San Francisco’da düzenlediği etkinlikte dün geç saatlerde açıklanan Windows 10 sonunda yüzünü gösterdi. Microsoft’un yeni işletim sistemi kullanıcıları memnun edecek pek çok geliştirme ile geliyor.

Windows 10

Windows 10 sonunda tanıtıldı.

reklam
MSI reklamı

Windows 10’un belki de ne çok dikkat çeken özelliği “Metro” arayüzünün opsiyonel hale getirilmesi oldu. Eğer cihazınız bir ikisi bir arada, tablet ya da akıllı telefon gibi dokunmatik ekrana sahipse o zaman işletim sistemi bunu algılıyor ve dokunmatik ekran için uygun olan bu arayüz kullanılabilir hale geliyor. Eğer bir masaüstü bilgisayarınız varsa ya da mouse, klavye kullanıyorsanız, işletim sistemi metro arayüzünü standart masaüstüne çeviriyor. Bu başarılı geliştirme ile tüm platformlara hitap eden Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’da ayrıca başlat düğmesi yeniden hayat buluyor.

Rakip işletim sistemlerinde olan çoklu masaüstü deneyimi, Microsoft’tan da uzun süredir bekleniyordu. Windows 10 ile kullanıcılar bu çoklu masaüstü özelliği ile de nihayet buluşuyor. Microsoft’tan Terry Myerson, “önce-mobil, önce-bulut” sloganıyla yeni Windows’un bulut ve mobil geliştirmeleri ile daha çok cihaz ile uyumlu hale getirildiğini belirtti. Microsoft’un üzerinde çalıştığı Windows uygulama mağazasının da geliştirildiği belirtildi.

Windows 10’da beklenileceği gibi dokunmatik ekranlarla uyumlu çalışıyor. Yeni sistemin akıllı telefonlarınızdan, masaüstü bilgisayarlarınıza kadar bir çok platformda kullanılabileceği belirtildi. Tüm platformalarla tam bir uyum içinde çalışacağı belirtilen Windows 10’da aynı zamanda uygulamaların da her cihazda sorunsuzca çalışacağı paylaşıldı.

Tüm platformlar için tek işletim sistemi

Tüm platformlar için tek işletim sistemi

Joe Belfiore, Windows 10’un Windows 8’e oranla Windows 7’ye daha çok benzediğini belirtti. Kuşkusuz bu haber bir çok Windows kullanıcısını sevindirecek çünkü Windows 7 gibi bir işletim sisteminden sonra pek çok kullanıcı Windows 8’i beğenmemişti.

Windows 10’da sunulan Snap özelliği ile maksimum 4 uygulamayı yan yana koyup eşzamanlı olarak çalışabilmeye olanak sağlıyor. Yeni işletim sisteminin otomatik yerleştirme özelliği ise en çok kullandığınız uygulamaları, kullanım oranına göre sıralayıp size sunuyor. Bu yönüyle de Microsoft’un iddialı bir geliştirme yaptığını söyleyebiliriz. Ayrıca Windows’ta klasikleşmiş Alt+Tab tuşunununu görevinin tek bir tuşa verildiği de yapılan tanıtımda belirtildi.

Özellikle Internet Explorer’da çıkan güvenlik sorunlarından sonra işin güvenlik kısmı, kullanıcıları düşündürebilir. Güvenlik konusunda da bilgilendirme yapılan etkinlikte, Terry Myerson, Windows 10’un gelmiş geçmiş en güvenli Windows sürümü olabileceğini belirtti.

2015 yılının ortasında kullanıcı ile buluşacağı söylenen yeni işletim sistemi henüz test aşamasında olduğu için kullanıcılardan gelen geri bildirimlerle geliştirilip son hali ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

 

[vsw id=”NfveyXCsiA8″ source=”youtube” width=”680″ height=”400″ autoplay=”no”]

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Microsoft, Xbox Series X fiyatında indirime gitti!

Yazan:

Microsoft, Xbox Series X fiyatında indirime gitti!

Sony‘nin PS5 için Türkiye’ye özel fiyatlandırma yapmasının ardından Microsoft kanadından cevap gecikmedi. Ön siparişte olan Xbox Series X için şirket, indirim yoluna gitti. Konsollar arasındaki rekabet, aynı fiyat bandına inmelerinin ardından daha da kızışacak gibi görünüyor.


İlginizi çekebilir:Xbox Series X ve S, otomatik HDR desteğiyle gelecek!

reklam
MSI reklamı

1 Ekim itibariyle konsollara getirilen ek verginin kaldırılması beklenirken yeni nesil konsolları için Microsoft tarafından gelen ilk fiyatları, kur da göz önüne alındığında olumlu karşılanmıştı. Microsoft’un yeni nesil konsolları Series X ve Series S için açıkladığı 7499 ve 4599 TL’lik ön sipariş fiyatları, gümrük vergilerinin 1 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılması sonrası kaldırılmıştı. Yüzde 50’lik ek gümrük vergisinin konsollara uyarlanmasının ardından ise Series X ve Series S konsollarının fiyatları sırasıyla 9299 ve 5399 TL olarak güncellenmişti.

Microsoft, Xbox Series X fiyatında indirime gitti!

Yeni fiyat etiketi, PS5 ile olan rekabeti arttıracak

Dolar hareketliliği ve gümrük vergisinin 2021 yılı başına kadar devam etmesi nedeniyle gelen zamlar, en azından Xbox Series X için geri çekilmiş görünüyor. Bugün itibariyle Vatan Bilgisayar’da ön siparişte olan Xbox Series X, 8399 TL fiyat etiketine sahip. 1000 TL’lik indirime gidilmesinde Sony kanadından gelen Türkiye’ye özel PS5 fiyatlandırmasının da etkisi olduğu düşünülüyor. Konsolların Kasım ayında perakende olarak satışı sunulmasının ardından ise fiyatları büyük oranda değişkenlik gösterecektir.

Microsoft, Xbox Series X fiyatında indirime gitti!

Series S tarafında indirim yok

Rekabeti arttırmak maksadıyla Xbox Series X’de indirime giden Microsoft, Series S tarafında ise fiyatı sabit tutmayı tercih etmiş görünüyor. Fiyatı nedeniyle ülkemizde daha fazla tercih edileceği düşünülen Series S modelinde de herhangi bir indirime gidilip gidilmeyeceği ise bilinmiyor.

Devamını oku

Donanım

Ryzen 5 5600X, i5 10600K’dan %36.5 daha güçlü!

AMD, geçtiğimiz günlerde Zen 3 mimarisi üzerinde şekillenen Ryzen 5000 işlemcilerini tanıttı. Ryzen 5000 serisinin Şimdiye kadar tanıtılan en uygun fiyatlı üyesi Ryzen 5 5600X, rakibi Intel Core i5-10600K’dan %36.5 daha güçlü.


İlginizi çekebilir: GIGABYTE GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G incelemesi | Bu performansa bu serinlik!

reklam
MSI reklamı

AMD, 5000 serisiyle Intel’e fark atıyor

AMD, Intel’e zor günler yaşatmaya devam ediyor. Yakın zamanda satışa çıkacak olan Ryzen 5000 ailesiyle birlikte bu durum devam edecek gibi gözüküyor. Ortaya çıkan performans testlerinin sonuçlarına göre Ryzen 5 3600X, Intel Core i5’e göre %36.5 daha yüksek performans vaat ediyor. 5600X, Sisoft Sandra testinin aritmetik ve multimedya departmanlarında sırasıyla 255.22 GOPS ve 904.38 Mpix/s skorlarını almış. Core i5-10600K ise aynı testte sırasıyla 224.07 GOPS ve 662.33 Mpix/s  GOPS skorlarını alıyor.

ryzen 5 5600x

Bu sonuçlara göre Ryzen 5 5600X, i5-10600K’ya göre %36.5 daha yüksek performans sergiliyor. Zen 3 mimarisi kullanılan 5600X 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip. 3.7 GHz baz çalışma frekansına sahip olan ve 4.7 GHz’e kadar çıkabilen işlemci 65W TDP değerine sahip. Intel Core i5-10600k, aynı şekilde 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip. Ancak TDP değerinde 125W gibi Ryzen 5 5600X’e göre oldukça yüksek bir değere sahip. AMD’nin yeni işlemcisi bu farka rağmen çok ciddi bir fark atarak büyük bir başarıya imza atıyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile geliyor!

Kirin 9000

Huawei, 22 Ekim tarihinde Çin’de Mate 40 ailesini, Kirin 9000 yonga setini ve yanında pek çok yeni aksesuarını kullanıcılara tanıtacak. Bu büyük etkinlikte Huawei’nin, 5 nm üretim teknolojisi ile üretilecek ilk yonga seti olan Kirin 9000 hakkındaki tüm detayları öğreneceğiz. Bugün ise bu yeni yonga seti hakkında bazı önemli özellikler ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 40 lansmanında yeni bir akıllı otomobil ürünü tanıtılacak!

reklam
MSI reklamı

Kirin 9000 hakkında neler biliyoruz?

Bugün, “NOH-NX9” kod adı ile Geekbench 5 OpenCL üzerinde yeni bir Huawei cihaz görüntülendi. Cihazın Huawei marka bir telefona ait olduğunun düşünülmesinin sebebi geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan sızıntılarda bu kod adının kullanılması. Huawei Mate 40 serisine ait bu kod adının OpenCL üzerinden aldığı puan 6430 olarak kaydedildi. Bu skora ilave olarak Kirin 9000, 24 çekirdekli Mali-G78 GPU ile birlikte gelecek.

Kirin 9000

Bu yılın mayıs ayında ARM, önceki nesil Mali-G77‘ye göre %25 performans artışı sağlayan Mali-G78’i piyasaya sürdü. Yetkililere göre Mali-G78 GPU‘nun %25 performans iyileştirmesinin %15’i 5 nm üretim sürecinden geliyor. Geri kalanı ise şirketin geliştirdiği dahili optimizasyonlar tarafından sağlanıyor. Ayrıca 5 nm üretim sürecinden geçen yonga setleri, önceki nesillere göre daha küçük boyutlarda olacak. Yetkililer ayrıca Mali-G78‘in %10 enerji verimliliği iyileştirmesi ve %15 makine öğrenim performansı artışı ile geleceğini söylüyor.

Kirin 9000‘in kullanacağı Mali-G78, Valhall mimarisi kullanıyor ve 24 çekirdeğe sahip. Önceki nesil Mali-G77‘nin 16 çekirdekli olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir iyileştirme olduğunu söyleyebiliriz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler