Sosyal medya

Donanım

USB 3.0 Herkese Meydan okuyor; Mobil depolama

usb3_02_fullArtık cep telefonları bile bundan 10 sene öncesinin masaüstü bilgisayarları kadar depolama alanı sağlarken, sayısal veriler, filmler ve müzikler gelişen iyileştirme teknolojileriyle her geçen gün daha fazla veri alanına ihtiyaç doğururken, hemen her kullanıcının en az bir harici sabit diske sahip olması gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Hemen her alanda mutlaka ihtiyaç duyacağınız sabit diskler dünyasını bugünün perspektifinden değerlendirmek istedik.

Kullanıcının ihtiyacına göre kullanım alanı ve şekli değişen harici sabit diskler (ya da taşınabilir sabit diskler) genel olarak veri depolama, veri yedekleme, ortak veri havuzu oluşturma ve elbette ki veri taşıma gibi ihtiyaçlar için kullanılıyor. Bir harici disk her bir kullanıcı elinde bambaşka nitelikler ve sebeplerle kullanılabilir, örneğin siz yüksek veri içeren çalışmalarınızı bir başka sisteme taşımak için kullanıyorken, bir başka kullanıcı aynı ürünü doğrudan veri arşivlemek için kullanabilir.

reklam
MSI reklamı

Aslında her bir kullanım alanı seçeceğiniz harici diskin teknik niteliklerini de belirlemektedir. Örneğin ayda yılda bir göz atacağınız (belki de yıllarca ihtiyaç duymayacağınız) bir veri arşivi için süper dönüş hızlarında ve en iyi veri transfer yollarını kullanan bir diske hiçbir zaman ihtiyacınız olmayacaktır. Benzer şekilde sürekli olarak veri taşıma amacıyla kullanacağınız bir harici diskin, masaüstünde şık durup durmadığı, tasarımı, masaüstü sabitleyicisi gibi özellikleri de sizi ilgilendirmeyecektir.

Kullanım alanları ve temel özellikleriyle harici disk aleminde etraflıca bir tura çıkıp, günümüz harici disk çözümleri hakkında elinizin altında bulunması gereken bir rehber derlemeye çalıştık. Dilerseniz her şeyden önce en önemli detaylardan biri olan, veri transfer protokolleri (yolları ya da kapıları da deniyor) hakkında biraz daha bilgi sahibi olalım.

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

Google Play Müzik‘ten YouTube Müzik’e geçiş yapanlar için can sıkıcı bir faktör söz konusu. YouTube’dan rastgele videoların müzikle harmanlaması. Youtube’un müzik uygulaması söz konusu olduğunda, müzik olarak etiketlenen geleneksel YouTube videolarındaki beğeniler, şarkılardakilerle aynı. Bu, bir şarkıyı ve bir videoyu ayrı ayrı beğendiyseniz oynatma listenizin geri kalanıyla karışık oynatılıyor.


İlginizi çekebilir: YouTube Müzik, iOS 14 için widget tasarımlarını kullanıma sundu!

reklam
MSI reklamı

Android Police, kısa süre önce ayarlar menüsünde bunu düzeltmek için bir geçişin mümkünlüğüne dikkat çekerek, kullanıcıların platformun web sitesini veya uygulamasını kullanırken YouTube’daki beğenilerinden herhangi birini görmeyi devre dışı bırakmalarına olanak tanıdı. Ancak, belirttikleri gibi, sorunlardan biri, ters yönde çalışmaması. Bu nedenle Müzik uygulamasından beğenileriniz yine de video tarafına taşınıyor.

YouTube Müzik, artık beğenilen videoların filtrelenmesine izin veriyor

YouTube, bu değişiklik hakkında biraz geç olsa bile, müzik hizmetindeki boşlukları son bir yıl içinde artan hızda özenle dolduruyor. Google Play‘e kıyasla YouTube Müzik‘in ses kalitesinden hâlâ tam olarak memnun kalınmasa da, bu sorunu düzeltmek abone olanları biraz daha uzun süre memnun tutacak gibi görünüyor.

Devamını oku

Donanım

Samsung, Snapdragon 750 üretimi için Qualcomm ile anlaştı

Yazan:

Samsung, Snapdragon 750 yonga seti üretimi için Qualcomm ile anlaştı

TSMC ile mobil işlemci ve yonga setleri pazarında kıyasıya rekabet eden Samsung, yeni anlaşmalar yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Şirket son olarak 5G bağlantı teknolojisini barındıracak olan Snapdragon 750 yonga seti üretimi için Qualcomm ile anlaştı.


İlginizi çekebilir: Snapdragon 875, 1 Aralık’ta tanıtılabilir!

reklam
MSI reklamı

Apple tarafından üretim anlaşmalarıyla ilgili umduğunu bulamayan Samsung, pazardaki diğer müşterilerle anlaşmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Yonga üreticisi de olan şirketin son olarak, Qualcomm’la anlaştığı belirtiliyor. SamMobile tarafından yapılan habere göre, Snapdragon ailesinin yeni üyesi 750 modeli, Samsung’un üretim bandından çıkacak. Orta segment cihazlarda göreceğimiz 750 yongası, 5G bağlantı teknolojisini de bünyesinde barındırıyor.

Snapdragon 750, 8nm FinFET üretim sürecinden çıkacak

Bu yılın sonlarına doğru piyasada yerini alacak olan A42 5G ve Xiaomi Mi 10 Lite modellerinde göreceğimiz işlemciler, Samsung Foundry’nin 8nm FinFET üretim sürecinden çıkacak. İki şirket arasındaki üretim anlaşmasının maliyeti hakkında ise raporlarda herhangi bir veri bulunmuyor.

Samsung, Snapdragon 750 yonga seti üretimi için Qualcomm ile anlaştı

Samsung, fiyat ve üretim kabiliyeti nedeniyle tercih ediliyor

Qualcomm ile 750 yonga seti haricinde 5nm mimarili 875 yonga seti üretimi için anlaşan Samsung, IBM’in veri merkezlerinde kullanacağı 7nm mimarili POWER10 yongalarını da üretecek. Nvidia’nın 3080 grafik kartları için 8nm mimarili işlemcileri de üretecek olan şirket, fiyatlandırması ve becerileri nedeniyle oldukça fazla tercih ediliyor.

Samsung, Snapdragon 750 yonga seti üretimi için Qualcomm ile anlaştı

Çip üretimi adına, araştırma-geliştirme ve yeni üretim cihazları için 8.6 milyar $ harcayan Güney Koreli şirket, sektör lideri TSMC ile arasındaki farkı hızla kapatıyor. Samsung, TrendForce’un yayımladığı 2020 yılı üçüncü çeyrek yonga seti üretimi verilerine göre yüzde 17.4 pazar payına sahip. Şirketin ilerleyen süreçte daha fazla işbirliğiyle karşımıza çıkması kuvvetle muhtemel.

Devamını oku

Apple

Apple, Micro-LED panellere geçmeyi düşünüyor

Yazan:

Apple, Micro-LED panellere geçmeyi düşünüyor

Cupertino merkezli teknoloji şirketi Apple, bu senenin başında üretmeyi planladığı fitness bilekliği için mini-LED teknolojisi barındıran bir ekran patenti aldı. Söylentilere göre yakın bir dönemde Apple’ın, micro-LED panelleri geçmesi bekleniyor.


İlginizi çekebilir: Apple Watch SE ve Watch 6 serisi tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Mini-LED patenti söylentileri güçlendirdi

Patently Apple tarafından paylaşılan Apple’ın Fitness bilekliği için aldığı mini-LED ekran patenti, Apple’ın tüm cihazlarında kullanılmaya başlanabilir. Bu yılın başında alınan patentle beraber Apple, MacBook’lardan iPad’lere dek hatta önümüzdeki yıl çıkartması beklenen Watch 7 serisinde dahi micro-LED ekranları kullanabilir. Ancak şirket tarafından gelen bir açıklama bulunmuyor. Bir süre daha Apple’ın cihazlarında LCD tabanlı ekranları görmeye devam edeceğiz.

Apple, Micro-LED panellere geçmeyi düşünüyor

İlk olarak mini-LED teknolojisini benimseyeceği düşünülen Apple’ın bu teknolojiyi birkaç cihazında test edeceği ardından da diğer ürünlerinde kullanacağı öne sürülüyor. Apple’ın şu an bu teknolojiyle alakalı bazı sıkıntılar yaşaması, çok yakın gelecekte bu ekranları ürünlerinde görebilme olasılığımızı bir hayli azaltıyor.

Apple yatırımlarını sürdürüyor

Teknoloji devi Apple’ın bu ekran teknolojisine geçmeye hazırlandığına dair söylentilerin Tayvan’da satın aldığı micro-LED ekran şirketine yaptığı 330 milyon dolarlık yatırımla tekrar alevlendiğini söylemek yanlış olmaz. Halihazırda kullanmakta olduğu LCD panellerle de oldukça başarılı olan şirket, ilk olarak Watch serisinin yedinci jenerasyonunda micro-LED ekranları kullanmaya başlayabilir. Apple’ın LCD panellerden ne zaman vazgeçip Micro-LED teknolojisini benimseyeceğini ilerleyen süreçte göreceğiz.

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler