Sosyal medya

Yazılım

Ubuntu, Artık Windows Store’dan İndirilebilir Hale Geldi

Microsoft bu sene düzenlediği Build 2017 konferansında Ubuntu’nun Winows Store’a geleceğini duyurmuştu ve o gün geldi çattı.

Microsoft’un açıkladığı gibi popüler Linux dağıtımı Ubuntu Windows Store’dan indirilebilir. Tabii ki koca bir işletim sistemini uygulama mağazasından indirmelik bir durum yok. Burada yer alan şey sadece Ubuntu terminali.

reklam
HONOR MagicWatch 2

Daha önce SUSE Linux ve Fedora sürümleri gelmişti. Tıpkı onlar gibi Ubuntu’nun da terminali Windows’ta yer alacak ve burada komut satırı kullanılabilecek. Terminal Windows 10 ile paylaşılan dosyalara ve donanımlara erişebilecek.

Kullanıcıların Ubuntu’yu kullanabilmesi için Program Özellikleri kısmından Windows Özelliklerini Aç veya Kapat bölümüne girerek Linux (Beta) için Alt Sistem seçeneğini aktif hale getirmesi gerekiyor. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatarak Ubuntu’nun komut satırı çalışır hale getirilebiliyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Basın Bülteni

Huawei Türkiye’den geliştiricilere 50 milyon TL teşvik!

Huawei

Huawei Türkiye, bugün Türkiye’de ilk kez gerçekleştirmiş olduğu Huawei Developer Day (HDD) etkinliğinde, şirketler ve geliştiricilerle bir araya geldi. Firma, Huawei Mobil Servisleri’nin (HMS) gelişimi için 50 milyon TL yatırım yapacak.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 30 Pro inceleme – Olaylı telefon neler sunuyor?

reklam
HONOR MagicWatch 2

Çok sayıda geliştirici ve içerik sağlayıcının katılımı ile birlikte Türkiye’nin önemli markaları arasında yer alan Turkcell, DenizBank, Netmera ve Mobiscus firmalarının HMS süreci hakkındaki deneyimlerini paylaştıkları HDD’de ayrıca Türk geliştiricilere ayrılan ödenek, bonus ve ödüller vereceğini açıklandı.

HMS, tüketicileri, yazılım geliştiricileri ve içerik sağlayıcıları yakından ilgilendiren bir konu. HMS’nin yerli uygulama geliştiricileri arasında kullanımının artırılması, şirketin 2020 stratejik hedefleri arasında yer alıyor.

Huawei Türkiye’nin, geliştiriciler ve tüketiciler arasında HMS’i yaygınlaştırması için ayırdığı bütçe de günün önemli konu başlıklarından biri oldu.

Huawei

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Seth Wang konuyla ilgili açıklamalarda bulundu:

“HMS sistemi, yüksek performanslı firmamızın akıllı telefonların verimli kullanımı için önemli bir platform olacaktır. Bu bağlamda, AppGallery’i en iyi şekilde geliştirmek için uygulama geliştiricilerle çalışma ağımızı her geçen gün genişletiyoruz.

Tüm dünyadaki akıllı telefon kullanıcılarına daha kaliteli, ücretsiz ve zengin bir deneyim sunmayı amaçlıyoruz. HMS; daha akıllı, daha hızlı ve daha sorunsuz bir uygulama deneyimi sunacak.

Huawei Türkiye olarak şunu da paylaşmaktan gurur duyuyoruz. Bu projede Huawei’nin ikinci en büyük Ar-Ge merkezinden yüzlerce Türk mühendis, sadece bu ülkede değil tüm dünyaya yönelik olarak HMS dağıtımının kodlanması ve teknik desteği için gece gündüz çalışıyorlar. Türkiye, HMS gelişimi için dünyanın merkez ülkelerinden biri oldu ve yine Türkiye denizaşırı ülkeler için Ar-Ge Merkezi üssü olacak. Ve size, Türkiye için hali hazırda 50 milyon TL destek primi ayırdığımızı söylemek istiyorum”

Huawei

Huawei Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Mobil Ekosistem İş Geliştirme Müdürü Kaan Arlı ise yaptığı sunumda sistemin işleyişini anlattı:

1+8+N uzun dönem stratejisi, üçüncü parti şirketlerin de iştirakleri ile birlikte çok daha geniş ve kapsamlı bir hale gelecek” dedi. HMS’nin ülkemizde yaygınlaşması için yapılacak çalışmalardan bahseden Kaan Arlı, yazılım geliştirici şirketlerin, uygulamalarında yapması gereken teknik geliştirmeler ve çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Kaan Arlı, son olarak HMS ile hem tüketicilerin, hem şirketlerin hem de markamız yepyeni bir deneyime tanıklık edecek”

Huawei, HMS entegrasyon çalışmalarına hızla devam ediyor!

Huawei Mobil Servisler Dijital Pazarlama Müdürü Ana Violante ise yaptığı sunum ile Huawei Asistan servisi üzerinde büyük önem taşıyan Huawei Ability Gallery (HAG) hakkında detayları bilgileri geliştirici şirketler ve basın mensupları ile paylaştı.

Konferans katılımcıları HMS entegrasyon sürecini, workshop alanları ile canlı olarak da deneyimleme fırsatı buldu. Katılımcılar, canlı kodlama oturumu ile uygulamaların HMS ile nasıl entegre edildiği konusunu uzman yazılım mühendisleri ile deneyimleme fırsatı buldu. Geliştiriciler, HMS Core’u kullanarak, ürünleri ekosistemimize nasıl kolayca entegre edebileceklerini ve Huawei’nin ortaklarının uygulamalarını AppGallery’den indirilebilir hale getirecek araçları incelediler.

Huawei Ar&Ge ekibi içinde kurulan DTSE (Developer Technical Support Engineer) takımı ise HMS çatısı altında bulunan servisler hakkında kodlama seviyesinde bilgiler verdi. Marka tarafından oluşturulan “Huawei AI” gibi yenilikleri sundu. HMS Core servisleri, uygulama içi satın alma, konum vb. servisleri kullanarak uygulamaya giriş yapma gibi temel hizmetlerin ayrıntıları sunuldu.

Devamını oku

Yazılım

Microsoft Office: Tüm ofis uygulamaları, Android için bir arada!

Microsoft Office uygulaması, Android için sessizce yayınlandı. Yeni uygulamayla birlikte, Word, Excel, PowerPoint ve OneDrive tek bir uygulama içerisinde toplanıyor.


İlginizi çekebilir: Microsoft’tan Firefox kullanıcılarına Edge reklamı!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Görünen o ki, akıllı telefon pazarında; firmanın çok fazla uygulaması olması verimliliği düşüren bir esas olarak karşımıza çıkıyor. Fakat Microsoft bir detayı gözden kaçırmış. Maalesef ki sadece Android telefon tarafında bu uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Tablet tarafında, henüz destek verilmiyor.

Microsoft

 

Yeni Office uygulaması portre modunda aktif şekilde kullanılabiliyor. Yani dikey olarak kullanım için tasarlanmış bir yazılımla karşı karşıyayız. Geniş ekranlı telefonlarda kullandığımızda, sayfa düzenini kitleyebileceğimiz bir kısım bulamadık. İlk sürüm olduğundan dolayı birkaç eksik olabilir.

Microsoft kanalından gelen açıklamada ise, tabletler için henüz bir desteğin sunulmayacağını, öncelikli olanın geniş ekranlı cihazlar olacağı belirtildi.  Dikey şekilde kitlenebilir arayüzün da yakın zamanda aktif olacağı açıklandı.

Bunların dışında, yeni Office uygulaması, gerçekten de tüm düzenleme işlemlerinizi tek çatı altında toplayabiliyor. Firmaya göre, son dört büyük Android sürümüyle uygulama uyumlu şekilde çalışabiliyor. Teknik kısımda ise ARM tabanlı yonga seti ve 1 GB+ RAM’e sahip bir cihaz gerekiyor.

Microsoft’un yeni uygulaması Office’i, Android cihazınıza indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Devamını oku

Yazılım

Opera tarayıcının Android versiyonu, ilk büyük güncellemesini aldı!

Opera

Opera tarayıcı, Android cephesinde Chrome’un en büyük rakiplerinden biri. İçerisindeki VPN desteğiyle birlikte kullanım kolaylığı sunuyor. Şimdi ise yeni browser’ın büyük güncellemesine kavuştuğunu görüyoruz.


İlginizi çekebilir: Sony Xperia 2 duyurulacak!

reklam
HONOR MagicWatch 2

Popüler çoklu platform tarayıcısı Opera, ilk büyük güncellemesini edindi. İçerisine, birçok küçük geliştirme ve fonksiyonun dahil edildiği uygulamada yeni okuma modu ve adres çubuğunun özelleştirilebilir olması gibi yenilikler dikkat çekiyor.

Opera’nın Android versiyonunda aslında önceden de okuma modu bulunuyordu. Fakat, son güncellemeyle birlikte bu fonksiyon biraz daha geliştirildi ve okuduğunuz metine odaklanmak çok daha kolay hale getirildi.

Ama söylemekte fayda var, bu mod size kitap okumanız için değil, sayfayı daha okunaklı hal getirmek için metinleri ve fotoğrafları ön plana çıkarmak için geliştirildi.

Opera

Bunların dışında, adres kısmında bulunan sayfayı tazeleme simgesi alt taraftaki üç nokta alanına taşınmış. Okuma moduyla işiniz yoksa, isterseniz okuma modu işareti yerine sayfayı yenileme tuşunu tekrar eski yerine koyabiliyorsunuz.

Uygulama içindeki Ayarlar > Görünüş kısmından bu değişiklikleri yönetebiliyorsunuz. Son güncelleme ile birlikte, Opera tarayıcının son uygulamalar kısmı da değişimiş vaziyette.

Çok daha basit hatlar kazanan bu kısım açıkçası çok daha pratik bir kullanım sağlıyor. Son uygulamalar sekmesinden açtığınız sekmeleri kronolojik olarak görüntüleyebiliyorsunuz.

Bir çok küçük değişikliğin de dahil edildiği uygulamanın yeni dizaynını açıkçası çok beğendik. Opera artık Android tarafında çok daha eğlenceli bir deneyim sunabiliyor. Bu yararlı özellikleri deneyimlemek için Google Play Store üzerinden 56 numaralı son sürümü indirmeniz yeterli oluyor.

Devamını oku