Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Donanım

MERAK EDİLEN KART! | TUF GAMING GEFORCE RTX 3070 incelemesi!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition incelemesi ile karşınızdayız. RTX 30 serisinin en alınabilir versiyonu olan RTX 3070 ekran kartının detayları ve performansları bu videomuzda!


İlginizi çekebilir; “4K ULTRA” OYUNCULUK İÇİN KART! | TUF Gaming GeForce RTX 3080 OC Edition

reklam
MSI reklamı

MERAK EDİLEN KART! | TUF GAMING GEFORCE RTX 3070 incelemesi!

Nvidia tarafından duyurulan RTX 30 ya da RTX 3000 serisinde daha önce tepe modelleri incelemiştik. 3090 ve 3080 performans noktasında tepeye oynayan kartlar. Ancak dolar kuru neticesinde fiyatları Türk kullanıcılar için fazla pahalı geliyordu. Bu nedenle asıl merak edilen RTX 3070 elimize ulaştı. Dünya ile aynı anda markaların özel sürümlerini incelediğimiz bu videoda Asus ROG tarafı bizlere iddialı TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition modelini ulaştırdı. Bakalım RTX 3070 neler sunuyor.

RTX 2080 Super / Ti fiyatına daha iyi performans!

RTX 3070, fiyat bazında sunacağı fiyat/performans oranıyla merak konusu idi. Nvidia sunumunda RTX 2080 Ti/Super’e göre çok daha iyi performans gösteren kart, neredeyse aynı fiyatla geliyor. Aynı zamanda bir önceki nesile göre daha avantajlı özellikler ile beraber geliyor.

2. nesil RT çekirdekleri, 1. nesil RT çekirdeklerinden 2 kat daha fazla performansın yanı sıra eş zamanlı ışın izleme (ray tracing) ve gölgelendirme tarafında çok daha hızlı ve kolay sonuçlar veriyor. Böylede RTX özelliği açık olmasının kapalı olmasına göre oluşan ciddi fps farkı da ortadan kalkıyor. 3. nesil tensör çekirdekleri ise yapısal seyreklik ve DLSS gibi gelişmiş yapay zeka algoritmaları ile 2 kata kadar daha yüksek performans sunuyor. Şimdi 8K çözünürlük desteği bile sunan bu çekirdekler oyun performansında ciddi artış sunuyor ve yepyeni yapay zeka özellikleri getiriyor. 5888 CUDA çekirdeği, 14 Gbps bellek hızı sunan 8 GB boyutunda GDDR6 bellek gibi detaylar ile gelen kart, OC modunda 1845 Mhz’e hız aşırtılmış olarak kutudan çıkıyor. Ve artık PCIe 4.0 desteği de bu kartlara gelmiş durumda.

TUF tasarımında sınıf atlama!

Bir öndeki Nvidia ve AMD serisi ekran kartlarında TUF Gaming ürünleri şık olsa da ROG’nin birkaç adım gerisinde kalıyordu. Her ne kadar “ısınma problemi” olarak geçen konuda bir performans kaybı olmasa da TUF mühendisleri işlerine fazlasıyla iyi çalışmış. Hem agresif, hem de oldukça sağlam bir kart yapısından bahsediyoruz. Tamamen alüminyum bir yapıda gelen ürünün bağlantı noktaları da paslanmaz çelikten üretilmiş. Bu sayede sağlamlık noktasında ciddi bir gelişme var. TUF serisinin adında hissettiren sağlamlık duygusunu tam olarak fark ettirmesi önemli bir artı.

Soğutmada takdire şayan bir kart!

Soğutma konusunda geçtiğimiz dönemde eleştirilen TUF serisi ekran kartları müthiş bir cevap vermiş. OCCT ile yaptığımız testlerde %100 altına girdiğinde bile maksimum 63 dereceye çıkıyor. Zaten Asus imzalı kartlar 55 derece altında fan açmadığını düşünürsek bu sıcaklık değeri fazlasıyla iyi bir seviyede olduğunu söylemek gerek. Eksen tasarımlı 3’lü fan ile gelen bu üründe dıştaki fanlar saat yönünün tersine, ortadaki fan ise saat yönüne göre dönerek oluşan türbülansı da azaltarak oldukça iyi bir soğutma sağlamayı başarmış. Çift rulmanlı fanlar, kaymalı yataklı ve diğer tip rulmanlı fanlara göre daha tutarlı ve uzun ömürlü performans sunuyor. Max Contact adı verilen ve ısı borularının bir geniş plaka ile işlemciye temas etmesi de soğutmada önemli bir artı sağlıyor.

ASUS TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition test sonuçları

3D Mark

 • Time Spy Extreme: 6.345
 • Time Spy: 12.632
 • Port Royal: 8.051
 • Fire Strike Ultra: 8.506
 • Fire Strike Extreme: 15.154
 • Fire Strike: 24.795
 • DLS S 1 (4K): 1,9 fps / 32,08 fps
 • DLSS 2 (4K – Quality): 1,9 fps / 33,01 fps
 • DLSS 2 (4K – Performance): – / 48,57 fps
 • DLSS 2 (8K – Ultra Performance): – / 2,31 fps

V-Ray GPU: 464 mpaths

Oyun testleri

 • PUBG – 4K: 142 / 2K: 162
 • COD Warzone – 4K: 81 / 2K: 119
 • Battlefield V – 4K: 48 / 2K: 87
 • Crysis Remastered – 4K: 27 / 2K: 42
 • Far Cry New Dawn – 4K: 76 / 2K:  95
 • Microsoft Flight Simulator – 4K: 36 / 2K: 48
 • F1 2020 – 4K: 104 / 2K: 144
 • Middle Earth Shadow of War – 4K: 79 / 2K: 107
 • Mount & Blade: Bannerlord – 4K: 47 / 2K: 57

Teknolojiye olan tutkusunu Hardware Plus'ta meraklılarına aktarıyor.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Windows 10, görüntüsünü değiştiriyor

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Windows 10 mevcut görüntüsünde değişime gitmeye hazırlanıyor. Yaklaşık 5 yaşında olan bu işletim sistemine yönelik çıkarılan rutin Microsoft güncellemeleri kulağa normalde ilginç gelmeyecektir. Ancak ileri zamanlarda gelecek olan güncellemeler daha derin değişiklikler barındırıyor gibi. Bu yenilikler ile alakalı olarak Windows Latest tarafından paylaşılan yeni detaylar, kullanıcılara daha net bir fikir sunuyor. Gelecek olan en önemli yeniliklerden bir tanesi Windows 10un Windows 7 ve onun önceki sürümlerinin bazı görünüş özelliklerine geri dönecek olması.

Windows 10

reklam
MSI reklamı

Windows 10, yuvarlak kenarlı çerçeveye geri dönüyor

Windows 8’e geçişin ardından Microsoft, “live tiles” (canlı kutucuklar) özelliğini de sistemin ara yüzüne eklemişti. Bu özellikle beraber de ara yüzün genel tasarımında da köklü değişiklere giden şirket, Windows 7’den miras kalan yuvarlak tasarımlar yerine daha keskin ve belirgin çizgileri tercih etmişti. O zaman için yapılan bu tercih, sistemin görünüşünün özellikle de live tiles ile olan uyumu için oldukça normal karşılanmıştı. Aynı zamanda da kullanıcılar için bir yenilik sunuyordu.

Ancak Microsoft getireceği yeni ara yüz ile, Windows 10’a yuvarlak kenarlı çerçeveyi geri getirecek. Genel olarak işletim sistemine uygulanacak olan bu değişikliğin uygulamalar için nasıl bir etkiye sahip olacağı ise geliştiricilere bağlı olacak. Her ne kadar bu değişim bazı kullanıcıları geçmişe götürüp heyecanlandırsa da, uygulamaların bu yeni özelliğe uyum sağlamamayı tercih etmeleri durumunda tasarım açısından karışık durumlar yaşanabilir. Ancak bu durum aynı zamanda Microsoft’un 2017 yılında geliştirdiği ve standart hale getirmeye çalıştığı Fluent Design adlı tasarım dili için de önemli bir hamle olabilir.

Yeni görünüşün dışında buna bağlı diğer yenilikler çoğunlukla simgelerde olacak. Daha canlı renkler kullanması beklenen Microsoft firmasının, bu yenilikleri 2021 Mayıs veya Kasım ayındaki rutin güncellemelerle birlikte kullanıcıya sunması bekleniyor.

Windows 10

 

Devamını oku

Donanım

240 Hz TAŞINABİLİR MONİTÖR! | ROG Strix XG17AHPE

240 Hz TAŞINABİLİR MONİTÖR! | ROG Strix XG17AHPE
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

ROG Strix XG17AHPE incelemesiyle karşınızdayız. Asus’un oyunculara yönelik 17,3 inçlik monitörünün detayları videomuzda!


İlginizi çekebilir; EN UCUZ REFERANS MONİTÖRÜ | Asus ProArt PA248QV

reklam
MSI reklamı

240 Hz TAŞINABİLİR MONİTÖR! | ROG Strix XG17AHPE

Daha önce kanalda Asus imzalı taşınabilir monitörlerini incelemiştik. Ancak bu monitör kullanım senaryoları açısından çok farklı. 240 Hz tazeleme hızı ve 3 ms tepkime süresiyle başta oyun olmak üzere tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek yapıda. %100 sRGB desteği sunması da önemli bir artısı.

7800 mAh bataryasıyla gelen cihazı 240 Hz tazeleme hızıyla 3 saate varan kullanım sağlıyor olması hoşumuza giden bir diğer detay oldu. Ancak Tip-C bağlantısı ile yapacağınız DP bağlantılarında ekranın şarj olmaya devam etmesini sağlayabiliyorsunuz. Bağlantı tarafında bir miniHDMI, bir DP destekli Tip-C bağlantısı sunan cihazda ayrıca Tip-C şarj girişi de bulunuyor. Quick Charge 3.0 desteğiyle 1,5 saat civarı bir sürede ROG Strix XG17AHPE modelini şarj edebilirsiniz.

Kılıfı ile beraber yatay ya da dikey kullanıma imkan veren üründe arkadaki tripod bağlantısı ile beraber ayrıca bir ayak kurulumu da yapabilirsiniz. Böylece klasik bir monitör gibi kullanım imkanı var. ROG Strix XG17AHPE’nin diğer tüm detaylarını videoda görebilirsiniz.

İyi seyirler…

Devamını oku

Donanım

Radeon RX 6700 XT ve RX 6700 Ocak 2021’de gelebilir

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Radeon RX 6800 serisini henüz yayınlayan AMD, RX 6900 serisi için de gün sayıyor. Bunları takiben RX 6700 ve RX 6700 XT grafik kartları da Ocak’ta kullanıcılarıyla buluşabilir.


İlginizi çekebilir: Asus, RX 6800 Serisi ekran kartlarını duyurdu

reklam
MSI reklamı

Radeon RX 6700 serisi Ocak’ta gelebilir

Başta gelen grafik kartı üreticilerinden AMD, yeni nesil grafik kartlarını ardı ardına sergiliyor. Amerika merkezli firma, sunduğu yeni özelliklerle birlikte, serinin tamamında yeni RDNA 2 mimarisini kullanacağını açıkladı. VideoCardz tarafından paylaşılan ve bu kartların muhtemel özelliklerini de içeren son veriye göre ise RX 6700 serisinin Ocak’ta gelmesi bekleniyor.

Radeon

Cihaz birçok kullanıcı için heyecan oluşturacak potansiyele sahip. Bunun nedenlerinden birisi de PS5’te kullanılan bu kartın birkaç değişiklikle birlikte bilgisayar dünyasına da giriş yapacak olması. Konsolun rakibi Xbox Series X için konuşacak olursak bu alanda bir benzeri bulunmasa da Radeon RX 6700 XT ve RX 6800 arasında kendine bir yer bulduğunu söyleyebiliriz. Güçleri bakımından RX 6700 XT, tahmini olarak Nvidia RTX 2070 ile karşılaştırılabilecek durumda. Serinin diğer kartı olan RX 6700’in ise RTX 2060 ile benzer bir performansa sahip olması bekleniyor.

Kartın fiyatı ilgili henüz resmi bilgiler ortaya çıkmadı. Ancak mevcut kartlar hakkında şimdiye kadar sunulan bilgilerden ve RX 6700 XT ve RX 6700 özelliklerinden yola çıkarak bu iki kartın öncelikle orta segment içinde kendilerine yer bulabileceklerini söylemek mümkün. Fiyat açısından da genel olarak rakibine göre avantaja sahip olan AMD’nin, Radeon RX 6700 serisini de RX 6800 ve RX 6900 kartlarına oranla biraz daha uygun bir fiyata piyasaya sürmesi bekleniyor.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler