Sosyal medya

İnternet

TP-Link, Wi-Fi 6 destekli ürün gamına Archer AX20 modelini ekledi

TP-Link Archer AX20 (3)

Wi-Fi 6 teknolojisinin yavaş yavaş hayatımıza daha da fazla girmeye başlaması ile beraber; Wi-Fi 6 destekli ürün gamını genişleten TP-Link, Archer AX20 modelini de ürün gamına ekledi.


İlginizi çekebilir: TP-Link TL-MR100 ile, hem sabit hem mobil internet bir arada

reklam
MSI reklamı

TP-Link Archer AX20, kullanıcılara neler sunuyor

TP-Link, günümüzde Wi-Fi 6 teknolojisine olan talebin artışı ile beraber; bu talebi karşılamaya yönelik girişimlerde bulunuyor. Model sayısını hızlı bir biçimde artıran şirket, bu yıl
içinde satışa sunulan Wi-Fi 6 (802.11ax) teknolojisine sahip beşinci yönlendiricisi (router) olan Archer AX20 modelini de satışa sundu.

Wi-Fi 6 teknolojisi, beraberinde getirdiği yüksek bağlantı hızının yanı sıra, geniş kapsama alanı da sunuyor. Archer AX20, kullanıcılara bu avantajlara ek olarak; güçlü güvenlik özellikleri ve kullanım kolaylığı da vadediyor. Geriye dönük olarak önceki Wi-Fi sürümleri ve 802.11 standartları ile uyumlu olan ürün, wireless destekli bütün cihazlarla da uyumlu olarak çalışabiliyor. Çift bant destekli olan Archer AX20, toplamda 1.8 Gbps (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 574 Mbps) kablosuz hızlara ulaşabiliyor. Archer AX20, beamforming (hüzmeleme) teknolojisi, Wi-Fi performansını artıran bağımsız FEM (Front-End Modül / ön uç modülü) ve yüksek kazançlı dört adet anten ile bağlı cihazlara Wi-Fi sinyallerini yönlendiriyor ve geniş bir kapsama alanı sunuyor. Böylece standart daire tipi evlerde Wi-Fi sinyalleri evin her bölgesine rahatlıkla ulaşabiliyor.

Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı avantajlardan bir diğeri de; çok daha fazla cihazın, ağa sorunsuzca ve daha hızlı bağlanmasına olanak tanıması. OFDMA teknolojisi ile, aynı anda video izlerken ve oyun oynarken, bu iki işlem de kesintisiz yapılabiliyor. Haliyle internet kullanım konforunuz ciddi oranda artmış oluyor. Wi-Fi 6 teknolojisinin sağladığı bu avantajları kullanıcılara sunabilmek için yönlendiricinin donanımsal olarak da gelişmiş özelliklere sahip olması gerekiyor. Örneğin yönlendiriciniz güçlü bir işlemciye sahip olmalı ki, daha fazla cihazın yükünü karşılayabilsin. Bu nedenle, TP-Link mühendisleri, Archer AX20 modelinde, 1.5 GHz hızlara sahip dört çekirdekli bir işlemci tercih etmişler. Ayrıca cihaz, çok yönlü bağlantı desteğine de sahip. Kablosuz güçlü bağlantının yanı sıra; beş adet (biri WAN, dördü LAN olmak üzere) giriş ile, kablo üzerinden pek çok cihaz, yine çok yüksek hızda bağlanabiliyor. Ayrıca yönlendiricide, dosya paylaşımı gibi işlemler için bir adet de USB girişi yer alıyor.

Archer AX20 (8)

Archer AX20 modelinde, güvenlik de ön planda tutulmuş

TP-Link’in Wi-Fi 6 teknolojili yeni yönlendiricisi Archer AX20, en güncel siber güvenlik protokolü olan WPA3 desteğine sahip. Bu durum da, haliyle kişisel ağlarda güvenliği artırıyor. Ayrıca daha güvenli Wi- Fi parolası şifreleme ve saldırılara karşı ağınızı koruma açısından da kullanıcılara avantaj sağlıyor. Ürünün sağladığı bir başka avantaj ise, bağlı cihazların enerji tüketimini ciddi oranda azaltabilmesi. Hedef Uyanma Zamanı adı verilen teknoloji sayesinde Archer AX20, bağlı cihazların güç tüketimini azaltarak pil ömürlerini uzatıyor. TP-Link’in diğer ürünleri gibi, Archer AX20 modeli de ücretsiz Tether uygulaması (Android ve iOS destekli) sayesinde kolay kurulum opsiyonlarına sahip. Ayrıca akıllı telefonlardan da rahatça yönetilebiliyor. Telefon uygulamasını tercih etmeyen kullanıcılar, isterlerse web arayüzünden de cihazın kurulum ve ayarlama işlemlerini yapabiliyorlar. Türkiye’de de satışa sunulan Archer AX20’nin tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 110 USD. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Archer AX20 (1)

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Donanım

Ryzen 5 5600X, i5 10600K’dan %36.5 daha güçlü!

AMD, geçtiğimiz günlerde Zen 3 mimarisi üzerinde şekillenen Ryzen 5000 işlemcilerini tanıttı. Ryzen 5000 serisinin Şimdiye kadar tanıtılan en uygun fiyatlı üyesi Ryzen 5 5600X, rakibi Intel Core i5-10600K’dan %36.5 daha güçlü.


İlginizi çekebilir: GIGABYTE GeForce RTX 3080 Gaming OC 10G incelemesi | Bu performansa bu serinlik!

reklam
MSI reklamı

AMD, 5000 serisiyle Intel’e fark atıyor

AMD, Intel’e zor günler yaşatmaya devam ediyor. Yakın zamanda satışa çıkacak olan Ryzen 5000 ailesiyle birlikte bu durum devam edecek gibi gözüküyor. Ortaya çıkan performans testlerinin sonuçlarına göre Ryzen 5 3600X, Intel Core i5’e göre %36.5 daha yüksek performans vaat ediyor. 5600X, Sisoft Sandra testinin aritmetik ve multimedya departmanlarında sırasıyla 255.22 GOPS ve 904.38 Mpix/s skorlarını almış. Core i5-10600K ise aynı testte sırasıyla 224.07 GOPS ve 662.33 Mpix/s  GOPS skorlarını alıyor.

ryzen 5 5600x

Bu sonuçlara göre Ryzen 5 5600X, i5-10600K’ya göre %36.5 daha yüksek performans sergiliyor. Zen 3 mimarisi kullanılan 5600X 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip. 3.7 GHz baz çalışma frekansına sahip olan ve 4.7 GHz’e kadar çıkabilen işlemci 65W TDP değerine sahip. Intel Core i5-10600k, aynı şekilde 6 çekirdek ve 12 izleğe sahip. Ancak TDP değerinde 125W gibi Ryzen 5 5600X’e göre oldukça yüksek bir değere sahip. AMD’nin yeni işlemcisi bu farka rağmen çok ciddi bir fark atarak büyük bir başarıya imza atıyor.

Devamını oku

GSM

Ookla, Türkiye’deki GSM sağlayıcılarıyla ilgili verileri paylaştı

Ookla speedtest

Hemen hemen hepimizin speedtest.net ile aşina olduğu Ookla, Türkiye’deki GSM operatörleriyle ilgili birçok istatistiği halka açık olarak paylaştı. Yayınlanan veriler, DSL ve fiber internet verilerinin yanı sıra, mobil internet verilerini de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Instagram DM, müşteri hizmetleri sohbeti ekliyor

reklam
MSI reklamı

Ookla tarafından yayınlanan verilere göre en hızlı mobil internet sağlayıcı, Turkcell oldu

  • Yayınlanan verilere göre Turkcell, 44.85 puanlık hız skoruna ulaşarak; Türkiye’deki en hızlı mobil internet sağlayıcı oldu. 36.71 puanla ikinci sırada Türk Telekom bulunuyor. 3. sırada ise 25.82 puanla Vodafone bulunuyor.
  • 3 sağlayıcı da, çok yakın gecikme sürelerine sahip. Bu değerler her bir şirket için şu şekilde: Turkcell: 32 ms, Vodafone: 31 ms, Türk Telekom: 31 ms.
  • 4G desteği konusunda ise, %90.8’lik oranla Vodafone lider konumda. 2. sırada %86.6 ile Turkcell bulunurken 3. sırada %69.5 ile Türk Telekom bulunuyor.
  • Akıllı telefon üreticileri arasında, en hızlı internet desteğini sunabilen cihazlar Apple ürünleri oldu. Apple cihazlarla kullanıcılar, 39.17 Mbps indirme hızlarına ulaşabildi. Apple’ın ardından 35.79 Mbps ile Samsung, 35.08 Mbps ile Oppo, 34.63 Mbps ile Huawei ve 32.71 Mbps ile Xiaomi geliyor.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler, İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.

Yerel internet ağlarına gelince, Turksat Kablo en hızlı interneti sunan şirket konumunda

  • En hızlı yerel internet sunan sağlayıcı, 32.25 puanla Turksat Kablo oldu. İkinci sırada 26.69 puanla TurkNet yer alırken; 21.59 puanla Turkcell 3. sırada kendine yer buldu. İlk 3 sıranın dışında kalan isimler ise sırasıyla 18.91 puan ve 13.47 puanla Vodafone ve Türk Telekom oldu.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.
  • En düşük gecikme süresi sunan operatör, 15 ms ile yine Turksat Kablo olurken; 2.liği 25 ms ile TurkNet ve Turkcell paylaştı. 4. sırada ise  28 ms ile Türk Telekom bulunurken 5. sırada 38 ms ile Vodafone bulunuyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

Devamını oku

Donanım

TP-Link RE505X, Wi-Fi 6 destekli ilk menzil genişletici!

TP-Link RE505X

TP-Link, hem Wi-Fi 6 desteğine, hem de Mesh teknolojisine sahip yeni cihazı RE505X’i Türkiye’de satışa sundu. RE505X, yüksek Wi-Fi hızının yanı sıra TP-Link OneMesh destekli ürünlerle tüm evi kapsayan bir internet ağı oluşturabiliyor.


İlginizi çekebilir: TP-Link Tapo L510E akıllı ampül incelemesi

reklam
MSI reklamı

TP-Link RE505X, ölü bölge sorunu yaşayan kullanıcılar için çözüm sunuyor

RE505X, evinde ölü bölge sorunu yaşayan ve geniş kapsama alanı isteyen kullanıcılar için ideal bir çözüm. Wi-Fi 6 teknolojisinin (80211.ax) getirdiği daha yüksek Wi-Fi hızı, daha geniş kapsama alanı ve düşük gecikme süresi avantajlarını kullanıcılara sunan ürün, toplamda 1500 Mbps’ye (5 GHz bandında 1200 Mbps, 2.4 GHz bandında 300 Mbps) varan kablosuz bağlantı hızlarına ulaşabiliyor. Bu sayede çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu mekanlar da dahil olmak üzere; gecikmesiz ve bekleme olmadan tüm uygulamalar çalıştırılabiliyor. RE505X sinyal artırıcı, yönlendiriciye giden en hızlı bağlantı yolunu otomatik olarak seçiyor ve bu sayede ağın en yüksek hızda çalışmasını sağlıyor.

TP-Link’in Wi-Fi 6 destekli yeni sinyal artırıcısı, aynı zamanda bir erişim noktası (access point) olarak da görev yapabiliyor. Cihazda yer alan girişe bir ethernet kablosu takılarak ve AP (erişim noktası) modu seçilerek; mevcut kablolu bağlantı, kolayca çift bantlı ve yüksek hızlı bir kablosuz bağlantı haline getirilebiliyor. Ayrıca bu ethernet girişine kablo ile ağa bağlanabilen cihazlar da (akıllı TV, oyun konsolu, PC vb.) bağlanabiliyor.

RE505X (4)

TP-Link OneMesh desteği bu modelde de mevcut

RE505X modelinin sahip olduğu diğer bir önemli teknoloji ise, TP-Link OneMesh teknolojisi. Kolayca Mesh Wi-Fi ağı oluşturmayı sağlayan OneMesh teknolojisi ile, tüm evde kesintisiz ve tek bir ağ adı ve tek bir şifre ile dolaşmak mümkün oluyor. RE505X, OneMesh destekli bir yönlendiriciye bağlandığında Mesh Wi-Fi ağı da kurulmuş oluyor. Ayrıca TP-Link yetkilileri, OneMesh teknolojisinin sadece yeni satışa sunulan yönlendiricilerde yer almadığını; mevcut bazı yönlendirici modellerinin de yazılım güncellemeleri ile Mesh özelliğine kavuşabildiğini belirtiyorlar. Bunun için sadece donanım yazılımının (desteklenen modellerde) OneMesh sürümü ile güncellemesi yeterli oluyor. (OneMesh destekli modelleri öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Türkiye’de raflarda yerini alan RE505X’in tavsiye edilen satış fiyatı ise, KDV dahil 88 Dolar olarak belirlenmiş durumda.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı, maskenizi düzgün bir biçimde takmayı, ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın! 

RE505X

TP-Link RE505X

Devamını oku

HWP COIN’den Haberler