Sosyal medya

Haber

TP-Link TL-MR100 ile, hem sabit hem mobil internet bir arada

TP-Link TL-MR100

TP-Link, Covid-19 döneminde artan internet talebine karşılık; 4G yönlendirici modellerine yeni bir üyeyi daha ekledi. TP-Link TL-MR100, SIM kart yuvasına takılan bir data hattı ile her yerde kablosuz mobil ağ oluşturma şansını kullanıcılara sunuyor.


İlginizi çekebilir: En yeni VDSL’i destekleyen modem! (TP-Link VR2100 inceleme)

reklam
MSI reklamı

TP-Link TL-MR100 hem sabit interneti dağıtma görevi görüyor hem de mobil Wi-Fi ağı oluşturabiliyor

Covid-19 pandemisi döneminde evden çalışma oranlarının arttığı bilinen bir gerçek. Haliyle mobil internet ağı kuran cihazlara olan talep de artış gösterdi. TP-Link, artan talepleri karşılayabilmek adına ürün gamına TL-MR100 modelini de ekledi. 4G yönlendirici (router) olarak tanımlanan TL-MR100 modeli, hem sabit interneti dağıtma görevi görüyor hem de mobil Wi-Fi ağı oluşturabiliyor. Bu sayede, internet ağı kurmayı kolaylaştırmanın yanı sıra, sabit interneti yedekleme amacıyla da kullanılabiliyor.

Sabit internete ulaşabilmenin çok da mümkün olmadığı şantiye gibi çalışma alanlarında, mobil satış noktalarında ve karavanlarda Wi-Fi ağı kurmayı sağlayan TL-MR100, ayrıca sabit internet aboneliği tercih edilmeyen yazlık evler için de uygun bir çözüm. 4G yönlendiriciler, diğer yönlendiricilerden farklı olarak; SIM kart yuvasına da sahipler. Haliyle TL-MR1000 modeli, bu yuvaya takılan bir data hattı ile kolay kuruluma sahip bir cihaz. TL-MR1000 ile, hemen hemen her yerde mobil ağ oluşturabilmeniz de mümkün. Ayrıca Wi-Fi (kablosuz) bağlantının yanı sıra TL-MR100 modelinin üzerinde yer alan dört adet LAN girişine, PC, TV, oyun konsolu gibi cihazlar da kablo aracılığı ile de bağlanarak; oluşturulan ağa dahil olabiliyorlar.

TL-MR100, oluşturulan ağın ve bağlanan cihazların güvenliğini sağlayan özelliklere de sahip. Yazılım desteği ile güvenli ağ kurabilen bu yönlendiricinin, aynı zamanda “Ebeveyn Denetimi”, “Konuk Ağı” gibi özellikleri de bulunuyor. Ebeveyn denetimi sayesinde ev kullanımlarında, çocukların internette daha güvenli gezinebilmeleri de mümkün kılınmış. Ebeveyn denetimi ile, zararlı web sitelerinin engellenmesi, internette harcanacak zamanın belirlenmesi, çocukların bağlandığı siteleri kontrol etme gibi tüm işlemler kolayca yapılabiliyor. Aynı zamanda bu özellik, kurumsal kullanımlarda, farklı çalışanların farklı bağlantı ayarlarına sahip olması gerektiği durumlarda da kullanılabiliyor.

TP-Link TL-MR100

Misafirleriniz için, “Konuk Ağı” seçeneği de TL-MR100 modelinde mevcut

Ayrıca Konuk Ağı özelliği sayesinde, çalışanlar ya da aile üyeleri dışındakilerin bağlanabileceği, farklı ağ adı ve şifreye sahip bir “Konuk Ağı” oluşturabilmek de mümkün. Bu ağ sayesinde, iş yerinin ya da ailenin ağı ve şifresi başka kullanıcılar ile de paylaşılmamış oluyor. Üzerinde iki adet LTE anteni ile güçlü bir Wi-Fi ağı kurabilen TL-MR100, evrensel uyumluluk sağlamak için saha koşullarında test edilmiş bir cihaz. Evden çalışmanın arttığı bu dönemde, hem sabit hem mobil interneti bir arada kullanıp; yedekleme yapabilmeyi de sağlayan cihaz, ülkemizde KDV dahil 95 Dolar fiyat ile satışa sunuluyor. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

WhatsApp Web, sesli ve görüntülü arama yeteneklerine kavuşuyor

Yazan:

whatsapp

COVID-19 salgınıyla birlikte görüntülü görüşme kullanımında büyük bir artış yaşanmasıyla; Facebook, Google MeetZoom gibi platformlar bu durumdan tam anlamıyla yararlandılar. WhatsApp, salgının başlangıç evresinde grup çağrı sınırını 8 kişiye yükseltmişti. Mobil tarafta rakipleriyle rekabeti sağlamayı başaran WhatsApp; masaüstü versiyonunda ise rakiplerinin gerisinde kalmayı sürdürdü. WhatsApp, mobil istemcilerde yıllardır bulunan iki özellik olan sesli ve görüntülü görüşme desteğini nihayet web sürümüne de getiriyor. WABetaInfo tarafından yapılan paylaşımda, web/masaüstü istemcisine (sürüm 2.2043.7) yönelik yeni bir güncellemenin ayrıntılarına ulaşıldığı ve sesli/görüntülü arama özelliği henüz geliştirme aşamasındayken çalıştırılabildiği belirtildi.


İlginizi çekebilir: WhatsApp bize ulaşın kısmını yeniliyor: Hataları bildirmek kolaylaştı

reklam
MSI reklamı

WhatsApp Web, mobil sürüm ile eşitliği sağlıyor

WhatsApp Web üzerinden çağrı alındığında, aramanın kabul edilmesine veya reddedilmesine olanak tanıyan bir açılır pencere beliriyor. Çağrının kabul edildiği esnada daha küçük bir pencere daha beliriyor ve mikrofonun sesini ve kamerayı açıp-kapatma gibi kontrollere erişim sağlanabiliyor.

whatsapp web
Sesli ve görüntülü aramalar Android ve iOS için WhatsApp’ta uzun yıllardır mevcut. Söz konusu özelliklerin web sürümüne getirilmesinde oldukça geç kalındığını rahatlıkla söyleyebiliriz. COVID-19 salgını nedeniyle çok sayıda insan evden çalıştığından, bilgisayarda daha fazla zaman geçiriliyor. Söz konusu özelliğin WhatsApp Web kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlayacağı aşikar.

whatsapp web
WABetaInfo, WhatsApp’a gelen özellikleri henüz yaygın olarak kullanıma sunulmadan önce düzenli olarak sızdırarak kullanıcılara fikir veren bir platform. WABetaInfo’nun WhatsApp ile bağlantılı olmadığını, dolayısıyla bahsedilen özelliklerin resmi olarak duyurulmadığını da ekleyelim. Geliştirilmekte olan bir özellik olduğundan, söz konusu özelliklerin ne zaman kullanıma sunulacağı şu an için bilinmiyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy M02 Geekbench üzerinde görüntülendi!

Yazan:

Samsung

Samsung Galaxy M02 hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Firmanın yeni giriş seviye akıllı telefonu Geekbench üzerinde görüntülendi.


İlginizi çekebilir; Instagram, markalı içerikler için yeni yaş sınırı özelliği ekliyor

reklam
MSI reklamı

Samsung Galaxy M02 Geekbench test sonuçları belli oldu!

Samsung yeni uygun fiyatlı telefonlar ile birlikte daha fazla kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Firma özellikle Çinli rakiplerinin hükmettiği giriş seviye akıllı telefon pazarında var olabilmek için yeni cihazlar geliştiriyor. Galaxy M02 modeli ile kullanıcılarını karşılamayı planlayan teknoloji devinin yeni cihazı, Geekbench üzerinde görüntülendi. Bazı teknik özellikleri de belli olan akıllı telefon, tekli çekirdek performansında 128 puan alırken, çoklu çekirdek performansında 486 puanı hanesine yazdırmayı başardı. Qualcomm yapımı bir işlemci kullanacağı kesinleşen akıllı telefon, 3 GB RAM ile kullanıcılarını karşılayacak.

Samsung Galaxy M02

Galaxy A02 modeli ile aynı anda Bluetooth sertifikaları alan akıllı telefon, bazı dedikoduları da beraberinde getirmişti. Aynı sertifika dokümanlarına sahip oldukları için iki modelin farklı pazarlara çıkacak aynı cihazlar olduğu fikri ortaya atılsa da bu konuda henüz kesinleşen bir gelişme yaşanmadı. Snapdragon 450 işlemcisi ile gelecek Galaxy A02 modeli, aynı şekilde 3 GB RAM kapasitesine sahip olacak. 5.7 inçlik HD+ ekran ile piyasaya çıkacağı bilinen Galaxy A02 modeli, Galaxy M02 gibi giriş seviyeye odaklanmakta. Bakalım Samsung yeni cihazı Galaxy M02 ile birlikte hedeflediklerine ulaşabilecek mi bekleyip göreceğiz.

Devamını oku

GSM

Ookla, Türkiye’deki GSM sağlayıcılarıyla ilgili verileri paylaştı

Ookla speedtest

Hemen hemen hepimizin speedtest.net ile aşina olduğu Ookla, Türkiye’deki GSM operatörleriyle ilgili birçok istatistiği halka açık olarak paylaştı. Yayınlanan veriler, DSL ve fiber internet verilerinin yanı sıra, mobil internet verilerini de içeriyor.


İlginizi çekebilir: Instagram DM, müşteri hizmetleri sohbeti ekliyor

reklam
MSI reklamı

Ookla tarafından yayınlanan verilere göre en hızlı mobil internet sağlayıcı, Turkcell oldu

  • Yayınlanan verilere göre Turkcell, 44.85 puanlık hız skoruna ulaşarak; Türkiye’deki en hızlı mobil internet sağlayıcı oldu. 36.71 puanla ikinci sırada Türk Telekom bulunuyor. 3. sırada ise 25.82 puanla Vodafone bulunuyor.
  • 3 sağlayıcı da, çok yakın gecikme sürelerine sahip. Bu değerler her bir şirket için şu şekilde: Turkcell: 32 ms, Vodafone: 31 ms, Türk Telekom: 31 ms.
  • 4G desteği konusunda ise, %90.8’lik oranla Vodafone lider konumda. 2. sırada %86.6 ile Turkcell bulunurken 3. sırada %69.5 ile Türk Telekom bulunuyor.
  • Akıllı telefon üreticileri arasında, en hızlı internet desteğini sunabilen cihazlar Apple ürünleri oldu. Apple cihazlarla kullanıcılar, 39.17 Mbps indirme hızlarına ulaşabildi. Apple’ın ardından 35.79 Mbps ile Samsung, 35.08 Mbps ile Oppo, 34.63 Mbps ile Huawei ve 32.71 Mbps ile Xiaomi geliyor.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler, İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.

Yerel internet ağlarına gelince, Turksat Kablo en hızlı interneti sunan şirket konumunda

  • En hızlı yerel internet sunan sağlayıcı, 32.25 puanla Turksat Kablo oldu. İkinci sırada 26.69 puanla TurkNet yer alırken; 21.59 puanla Turkcell 3. sırada kendine yer buldu. İlk 3 sıranın dışında kalan isimler ise sırasıyla 18.91 puan ve 13.47 puanla Vodafone ve Türk Telekom oldu.
  • En hızlı indirme hızının sunulduğu şehirler yine İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. 4. ve 5. sırayı ise sırasıyla Bursa ve Adana paylaştı.
  • En düşük gecikme süresi sunan operatör, 15 ms ile yine Turksat Kablo olurken; 2.liği 25 ms ile TurkNet ve Turkcell paylaştı. 4. sırada ise  28 ms ile Türk Telekom bulunurken 5. sırada 38 ms ile Vodafone bulunuyor.
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler