Sosyal medya

Haber

TikTok, ABD’nin yasaklama kararına sert tepki gösterdi

TikTok

TikTok, Beyaz Saray’ın aldığı ABD şirketleriyle yapma yasağı kararı hakkında resmi açıklama yayınladı. Şirket, ABD yönetiminin aldığı karardan ötürü şok olduğunu ifade etti.


İlginizi çekebilir: Bill Gates, Microsoft’un TikTok’u satın almasını istemediğini açıkladı

reklam
MSI reklamı

Geçtiğimiz Perşembe günü ABD yönetimi, Çin menşeili mobil uygulamaların Birleşik Devletler ulusal güvenliğini ve ekonomisini tehdit ettiği gerekçesiyle TikTok’un ABD’li şirketlerle iş yapmasını yasaklamıştı. TikTok ise bugün, hem bu karara tepki göstermek hem de iddialara cevap vermek amacıyla resmi açıklama yayınladı.

Öncelikle Perşembe günü alınan karar hakkında konuşan TikTok; “Hiçbir ön süreci olmadan gelen son yürütme emri bizi şok etti.” ifadelerini kullanarak açıklamasına başladı. Devamında şirket, bir yıldır ABD hükümetiyle yapıcı çözümler üretmek için iyi niyetle iletişim kurmaya çalıştığını, ancak buna rağmen ABD yönetiminin kendilerini hiç önemsemediğinden ötürü veryansın etti.

TikTok

Bilindiği üzere TikTok, kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmakla suçlanıyor. Ancak şirket; “TikTok’un Çin hükümeti ile asla kullanıcı verilerini paylaşmadığını açıkça belirtmiştik. Moderasyon rehberimizi ve algoritma kaynak kodumuzu, hiçbir firmada olmayan şekilde, Şeffaflık Merkezi’mizde yayınlamıştık.” açıklamasıyla, bu iddiaları da net bir şekilde yalanladı.

Ayrıca Tiktok, Perşembe günü alınan kararın ABD’de hukukun üstünlüğüne yönelik güveni zayıflatabileceğini düşünüyor. Son olarak, ellerindeki her çareyi deneyeceklerini de ifade eden Çinli şirket; “Platformumuzu evi olarak gören 100 milyon Amerikalının bilmesini istiyoruz ki, TikTok olarak asla ama asla size olan bağlılığımız zayıflamayacak.” diye ekledi.

TikTok’un bu açıklaması gösteriyor ki, ABD yönetimiyle hiçbir zaman herhangi bir konuda uzlaşma kat edilememiş. Başkan Donald Trump‘ın, Çinli uygulamalar üzerindeki baskısını devam ettirmekte kararlı olduğu da daha net bir şekilde anlaşılıyor.

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

BMW X8 prototipi, casus kameralara yakalandı!

BMW‘nin son zamanlarda X7‘yi yenileme çalışmalarıyla meşgul olduğu biliniyordu. Fakat bu prototipin X7’den biraz farklı olması, bir süredir dedikoduları gezen X8‘i hatırlattı.


İlginizi çekebilir: 2021 Ford Puma ST tanıtıldı!

reklam
MSI reklamı

Söz konusu prototipin arka kısmına baktığımızda, BMW’nin yine bir şaşırtıcı tasarımla karşımıza çıkma ihtimali ürpertmiyor değil(Bkz: Yeni M3 ve M4). Bazı kaynaklara göre X8, yalnızca eğimli tavana sahip bir X7 olmayacak. Karşımıza, BMW’den beklenenden farklı bir SUV olarak çıkacağı söyleniyor.

Aracın omuz çizgisine bakıldığında aracın, bir X4 veya X6‘dan çok X2 gibi görünmesi olası. X8’in, bir coupe SUV gibi eğimli bir bagaj kapağı yerine daha dik bir bagaj kapağı görünüyor. Ön kısma baktığımızda ise, prototipin yanındaki X7’yi göz önünde bulundurursak, X7’den farklı bir ön yüzle karşılaşmamız olası bir durum.

İlk dedikodulara göre X8 M45e plug-in hibrit modelinde, BMW X5 xDrive45e modelinde yer alan 388 beygir güç ve 600 Nm torka sahip motor kullanılacak. Fakat X8 M45e‘nin biraz daha uysal bir model olacağını da unutmamak lazım. Daha vahşi bir varyasyon için X8 M adının kullanılacağı düşünülüyor. Bu varyasyon için ise M5 ve yeni M3 Competition‘da yer alan, arkadan itişe meyilli bir dört çeker sistemin yer aldığı, 750 beygirlik bir motorun kullanılması bekleniyor.

BMW X8’in 2021 yılı içinde tanıtılacağı, 2022 yılında ise satışa çıkacağı düşünülüyor.

Kaynak: Carscoops

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Genel

2021 Ford Puma ST tanıtıldı!

ST takısını ilk olarak Focus‘ta duymuştuk. Daha sonra Fiesta‘yla buluşan bu isim, şimdi Ford’un B-SUV’u Puma ile buluştu. Karşınızda Ford Puma ST!


İlginizi çekebilir: Peugeot’un en güçlü yol otomobili tanıtıldı: 508 PSE !

reklam
MSI reklamı

ST demek, performans demek. Puma ST’nin motoru, 6000 dev/dk‘da ortaya çıkan 197 beygir güç ve 2500-3500 dev/dk arasında ortaya çıkan 320 Nm tork değerlerine sahip. Altı ileri manuel şanzıman ile bu performans, ön tekerleklere iletiliyor. Ayrıca iyi bir çekiş kontrolü için Quaife sınırlı kaydırmalı diferansiyele de yer verilmiş. 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayan aracın maksimum hızı ise 220 km/s olarak açıklandı.

Ford, Puma ST’ye, eklenen güçle baş edebilmesi adına başka noktalarda da dokunuşlarda bulunmuş. Arka süspansiyonun, standart modeldekine kıyasla %50’den fazla sertleştirildiği söyleniyor. Ayrıca bütün amortisör ve yayların da normal modelden farklı olduğu belirtiliyor. Normal, Eco, Sport ve Track olmak üzere dört farklı sürüş moduna sahip Puma ST’de, %25 daha hassas bir direksiyon yer alıyor. Launch Control özelliğinin de Puma ST’de yer aldığını belirtelim.

Ford Puma ST için özel bir lastik yaratılmak istenmiş ve bu sebeple Michelin ile çalışılmış. Özel üretilen Pilot Sport 4S lastikler ile Puma ST gibi bir araçta standart olan 19 inç jantlarla uyumluluk sağlanmak amaçlanmış. Söz konusu otomobilin ufak boyutlarıyla ve yüksek şasisiyle birlikte, yüksek performans istendiği düşünülünce mantıklı bir hareket olarak görülebilir.

Puma ST’nin içi, normal Puma’ya kıyasla çok da farklı değil. ST logolu Recaro koltuklar, spor direksiyon simidi ve dikişli döşemeler gibi detaylar, aradaki farklılıkların başında yer alıyor. Apple CarPlay ve Android Auto uyumlu 8 inçlik SYNC3 bilgi-eğlence sistemi, FordPass Connect özelliğini de barındırıyor. FordPass ile telefonunuz üzerinden araç kapılarını kilitlemek, aracın konumunu bulmak gibi işlevleri yapmak mümkün.

Birleşik Krallık‘ta 36 bin 300 sterlin fiyatıyla satılacak olan Puma ST’nin, Türkiye fiyatı henüz belli değil.

Kaynak: Motor Trend, Carscoops

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

Sosyal Medya

Twitter, retweet yapmak isteyen kullanıcıları artık uyaracak!

Yazan:

Twitter, yakında kullanıcılara bir tweeti ‘retweet yapmadan evvel iyice gözden geçirmeleri’ yönünde bir uyarı göstereceğini söyledi. Şirket, bu hamlesiyle kullanıcılar arası iletişimin daha bilinçli yapılmasını sağlamayı amaçlıyor.


İlginizi çekebilir: Twitter, sesli mesaj gönderme özelliğini test ediyor

reklam
MSI reklamı

Haziran ayında Twitter, platformda bilinçli tartışmayı teşvik etmek için Android uygulamasında kullanıcıları retweet yapmadan önce uyaran bir özelliği denemeye başladı. Sadece sınırlı bir kullanıcı kitlesiyle test edilen bu özellik, retweet tuşuna basan bir kullanıcının karşısına aniden ‘o tweeti paylaşmadan önce iyice okumasını öneren’ bir uyarı penceresi çıkarıyor.

Deneme aşamasının sonunda Twitter, böyle bir uyarı sisteminin gerçekten işe yaradığını söylemekle beraber birkaç istatistik paylaştı. İstatistiklere bakıldığında, kullanıcıların uyarıyı gördükten sonra %40 daha temkinli davrandığını ve retweet yapmadan önce ilgili içeriğin detaylarını gözden geçirdiğini anlıyoruz. Ek olarak uyarıyı gördükten sonra tweeti açıp okuyan kullanıcı sayısının %33 arttığı da Twitter’ın paylaştığı veriler arasında yer alıyor. İstatistiklere göre bazı kullanıcılar ise uyarıyı gördükten sonra ilgili tweeti yine açıp okumuş ancak retweet yapmaktan vazgeçmiş.

Twitter, retweet yapan kullanıcıları böyle uyaracak

Twitter retweet

İşte elde edilen tüm bu başarılar dolayısıyla Twitter, kullanıcıları retweet yapmadan önce uyarma özelliğini nihai olarak tüm dünyada sunmaya başlayacağını açıkladı. Bu noktada Twitter, temel amacının ‘bilinçli tartışmanın teşvik edilmesine yardımcı olmak’ olduğunu söylüyor. Aslına bakacak olursanız haksız da sayılmazlar.

Zira tweet başlıkları genelde ana konuyu tam olarak yansıtamıyor. Hatta kimi zaman paylaşımı yapan kişinin birkaç tık fazla kazanabilmek adına abartılı kelimelerle kullanıcıları yanılttığı bile oluyor. Bu bağlamda Twitter tarafından hayata geçirilen özellik, insanları retweet yapacakları makaleyi okumaya teşvik edeceği gibi aynı zamanda medya okuryazarlığını yaygınlaştırmak ve yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek adına da önemli bir rol oynayacak.

Twitter, bu uyarı sisteminin ne zaman tam olarak kullanıma sunulacağını belirtmemekle beraber, küresel çapta tüm kullanıcılara getirmek için çalışmalara başladığının altını çizdi. Aynı zamanda söz konusu uyarı, kullanıcılara bir kez gösterildikten sonraki zamanlarda rahatsız etmeyecek bir biçimde daha küçük olarak görünecek.

 

Okuduğunuz haberi beğendiyseniz Aeternity (AE) göndererek editöre bir kahve ısmarlayabilirsiniz :)
Destekle
Devamını oku

HWP COIN’den Haberler

Donate

© EMY Medya. Kaynak gösterilerek ve bağlantı verilerek dijital ortamda alıntı yapılabilir.

HWP.com.tr hosting hizmeti LimonHost tarafından verilmektedir.

LimonHost logosu