Sosyal medya

Uygulama

Telegram 8.3 Yayınlandı! Korumalı İçerik Özelliği Dahil Bir Çok Yenilik Geldi

Telegram, kullanıcılar için sayısız yeni özellik ekleyerek Android ve iOS cihazlar için en son aylık güncellemesini sunmaya başladı. Bunların arasında, gruplarda ve kanallarda korunan içerik, tarihe göre mesajları silme, aramalar yoluyla giriş yapma ve daha birçok önemli özelliklerini dahil etti. İşte en son güncellemede yer alan yeni Telegram özellikleri!


İlginizi çekebilir; Firefox Monitor İle Birlikte Kişisel Bilgiler İnternet Ortamından Kaldırılabilecek


Gruplarda ve Kanallarda Korunan İçerik

Korumalı içerik özelliğinden başlayarak, içerik oluşturucuların ve kanal yöneticilerinin grup ve kanallardaki medyalarını ve gönderilerini korumalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu özellik sayesinde, grup ve kanal sahipleri artık içeriklerini yalnızca grup veya kanal üyeleriyle sınırlayabilir, mesaj iletmeyi ve ekran görüntülerini önleyebilir ve gönderilerden medya kaydetme özelliğini devre dışı bırakabilir.

Mesajları Tarihe Göre Silme

Mesajı Tarihe Göre Sil özelliği, kullanıcıların bire bir sohbetlerde belirli bir süre içinde gönderilen birden fazla mesajı silmesini sağlar. Belirli bir gün veya tarih aralığından sohbet geçmişini temizleyerek kullanıcılara Telegram‘daki dijital ayak izleri üzerinde tam kontrol sağlamayı amaçlıyor.

 

Bu özelliği kullanmak için, kullanıcıların sohbetler arasında gezinirken görünen tarih çubuğuna dokunması gerekir. Açılan takvimde, kullanıcılar mesajları silmek istedikleri belirli bir tarihi veya tarih aralığını seçip “Bitti” butonuna dokunarak sohbetleri temizleyebilirler.

Çağrı Yoluyla Giriş Yapma

En son güncellemeyle Telegram, kullanıcıların hesaplarına giriş yapmaları için yeni bir yol ekliyor. Oturum açmak için SMS yoluyla Tek Kullanımlık Parola (OTP) almak yerine, bazı cihazlar Telegram‘dan bir oturum açma araması alır. Kullanıcıların daha sonra hesaplarına giriş yapmak için kendilerini arayan telefon numarasının son birkaç hanesini girmeleri gerekecektir.

iOS 13+ Cihazlarda Metin Tanıma ve Metin Biçimlendirme

Canlı Metin, Apple’ın uyumlu cihazlar için iOS 15’e eklediği bir şeydir. Bu güncelleme ile Telegram, kullanıcıların gönderilen veya alınan görüntülerdeki metinleri seçmesine, kopyalamasına ve aramasına izin vermek için platformunda Metin Tanıma‘yı etkinleştirdi.

Güncellemenin ardından kullanıcılar Telegram‘daki bir görüntünün sağ alt köşesinde yeni bir Canlı Metin simgesi görecekler. Buna dokunmak, kullanıcıların görüntülerden metin seçip kopyalamasına ve herhangi bir metin alanına yapıştırmasına olanak tanıyor.

Bunun dışında iOS kullanıcıları, resim yazılarındaki metinleri kalın, italik veya tek aralıklı hale getirmek için biçimlendirebilecekler. Ayrıca, resim alt yazılarındaki metinlere bağlantılar ekleyebilecekler.

Diğer Değişiklikler

Yukarıdaki özelliklerin yanı sıra Telegram, katılma isteklerine verilen yanıtlar, herkese açık gruplarda anonim gönderiler ve Android ve iOS‘ta Telegram mobil uygulaması aracılığıyla bağlı cihazları yönetme yeteneği gibi birkaç başka özellik ekledi. Ayrıca, Rusya merkezli mesajlaşma devi, Android cihazlar için bir önceki güncellemeyle iOS kullanıcıları için zaten yayında olan küresel sohbet temalarını ekledi.

 

Yeni özelliklerin kullanılabilirliğine gelince, Telegram şu anda hem Android hem de iOS kullanıcıları için güncellemeyi kullanıma sunuyor. Dolayısıyla, bir Telegram kullanıcısıysanız, yeni özellikleri edinmek için Android veya iOS cihazınızdaki Telegram uygulamasını Play Store veya App Store‘dan güncellemeyi indirebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval