Sosyal medya

İnternet

Firefox Monitor İle Birlikte Kişisel Bilgiler İnternet Ortamından Kaldırılabilecek

Mozilla‘nın parola ihlali kontrol hizmeti olan Firefox Monitor, yakında kişisel bilgileri İnternet’ten kaldırmak için kullanılabilir hale geliyor. İlgilenen Firefox Monitor kullanıcıları, hizmeti kullanmaya başlamak için bir bekleme listesine katılabilecek.


İlginizi çekebilir; Mozilla, Yeni Güvenlik Özellikleriyle İle Birlikte Firefox 95’i Duyurdu


Bunun için bir Firefox Monitor hesabında oturum açmanız veya yeni bir hesap oluşturmanız ve hizmetin yeni veri kaldırma özelliğinin bekleme listesine katıl düğmesine tıklamanız gerekir.

Bu noktada hizmetin işlevselliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Mozilla buna iki soru şeklinde yanıt veriyor.

Kişisel bilgilerinizi neden kaldırmalısınız?

Kişisel bilgileriniz çevrimiçi olduğunda, kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve hatta siber saldırılar için daha kolay bir hedef olabilirsiniz. Reklamcılar, şirketler ve bilgisayar korsanları, adınız, ev adresiniz, aile bilgileriniz ve hatta sosyal güvenlik numaralarınız ve şifreleriniz gibi sizinle ilgili birçok bilgiyi hızla bulabilir.

Nasıl kaldırılacak?

Firefox’un açıklamasına göre Kişisel bilgiler için web sitelerini izlemek ve sizi ve sevdiklerinizi riske atan sitelerden kaldırmak için bir gizlilik hizmeti oluşturacak. Ancak hizmet şuanda kullanılabilir değil.

Firefox Monitor‘ün yeni veri kaldırma hizmeti, hizmete daha fazla değer katıyor. Mozilla doğru yaparsa, hizmete iyi bir ektir. Kuruluşun, kullanıcılarının kişisel bilgileri için tüm İnternet‘i izlemesi imkansız görünüyor ve Mozilla‘nın hizmeti sıfırdan mı oluşturduğu yoksa bunun yerine yerleşik bir veri kaldırma hizmetiyle mi ortak olduğu açık değil. Yeni kişisel bilgi özelliği ücretsiz mi olacak? Mozilla halihazırda birkaç ücretli hizmet çalıştırıyor, ör. Mozilla VPN veya Pocket ve veri temizleme hizmetinin ücretsiz olmaması veya sınırlı olması.

Sonuç olarak, özellikle İnternet‘te bulunan diğer şifre sızıntısı çözümleriyle karşılaştırıldığında, Firefox Monitor‘e bir destek sağlayabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir
Serhat SARIMLI

Bilim, teknoloji, yazılım alanlarına ilgi duyan, okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval