Sosyal medya

Müzik

Spotify Premium 110 milyon aboneye ulaştı

Spotify Premium abonelerinde bu yıl %31 artış göstererek haziran ayının sonunda 110 milyon kullanıcıya ulaştı. Bu durum haziran ayında 60 milyon kullanıcıya ulaşan Apple Music ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir rakam.


İlginizi Çekebilir: Samsung akıllı telefon satışında hala lider!


Bu rakam oldukça yüksek olmasına rağmen Spotify kendi hedefini yakalayamadıklarını açıkladılar. İki yıllık kampanyalarının alımı beklentileri doğrultusunda gerçekleştiğini ve aylık kaybın %4.6 seviyelerine düştüğünü ve reklam gelirlerinden kazançlarının da arttığını ifade ettiler. Öğrenci ürünlerinde ise planladıklarından daha az talep gördüklerini açıkladı.

spotify kullanıcı ları

Bu durumun kendileri için iyi olduğunu ve yıl sonuna doğru bu eksiklerden ders alarak artışın hedeflerine doğru artması için çalışacaklarını söyleyebiliriz. Şirketin yeni abonelerine özel mayıs ve haziran ayında gerçekleştirdiği üç aylık 1 dolar promosyon fırsatlarının da satış stratejisi konusunda işe yaradığı da apaçık ortada.

Bu durum kısmen şirketin kullanıcı başına ortalama gelirini aylık 10 dolar civarından yaklaşık 5.42 dolar civarına düşürmüş durumda. Bu ortalamaya aile hesapları ve öğrenci hesapları da dahil. Bununla birlikte Apple Music, üç aylık ücretsiz deneme imkanı sağlasa da benzer stratejilerin iki şirket içinde olumlu sonuç verdiği kesin.

Şirket, gelişmekte olan ülkeler için de kullanımı sağlayabilmek adına yeni bir yol deniyor. Spotify Lite adını verdiği uygulama eski telefonlarda ve sınırlı bant genişliğine sahip olan bölgelerde iyi çalışması sağlanan bir uygulama.

Bu uygulama normal Spotify’a göre daha az imkana sahip ve üst düzey ses imkanı da sağlamıyor. Bu uygulama şuan için 36 ülkede aktif bir şekilde kullanılmakta.

Spotify normal pazarda gelişme gösterebilmek adına podcast tarafına ağırlığını vermiş durumda. Bu durumun en büyük kanıtı ise bu yıl şubat ayında büyük bir podcast şirketini satın almış olması. Satın almasından itibaren şirket kayda değer bir yükselme ivmesi göstermiş durumda.

Spotify bu durumdan kazançlı mı?

Ancak Spotify gelirde yaşamış olduğu bu düşüş ile kullanıcı sayısında artış gösterse de kazanç bakımından düşüş yaşadığı ortada. Bu durumun uzun vadede olumsuz bir etki yaratacağı ortada. Apple Music bu konuda avantajlı çünkü bu servis Apple ekosisteminde kullanıcıları bağlı tutmaya yardımı dokunuyorsa eğer ve Apple ürünleri almaya teşvik ediyorsa şirket için her şey yolunda. Eddy Cue, geçen ay Apple Music’in Ocak ayında 50 milyondan 60 milyon aboneye ulaştığını söylemişti.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzik

FreeBuds Lite vs AirPods 2 vs Galaxy Buds karşılaştırması

Yazan:

FreeBuds Lite AirPods 2 Galaxy Buds

Türkiye’de resmi olarak satışta olan Huawei FreeBuds Lite, Apple AirPods 2 ve Samsung Galaxy Buds kablosuz kulaklıklarını karşılaştırıyoruz.

İlginizi çekebilir : Çevresel bir trajedi : AirPods

Günümüzde akıllı ses sistemleri kablosuz bağlantılar ile gelişiyor. Apple’ın 2016 yılında tanıttığı ilk jenarasyon AirPods ile daha da popülerleşen kulaklıklar günümüzde bazı müziksever ve iş insanları için vazgeçilemez bir araç haline geldi. Bu makalede geçtiğimiz günlerde satışa çıkan FreeBuds Lite, resmi olarak satışta olan AirPods 2 ve Galaxy Buds kablosuz kulaklıklarını karşılaştıracağız.

FreeBuds Lite AirPods 2 Galaxy Buds

8 Mart tarihinde tanıtılan Samsung Galaxy Buds, Bluetooth v5.0 (LE 2 Mbps’a kadar) kablosuz teknolojisi ile birlikte geliyor. Her bir kulaklık için 6 gram ağırlığı bulunan kablosuz kulaklıkta 2 x 58 mAh batarya bulunuyor. Sarı, beyaz, siyah renkleri bulunan Buds’ın şarj kılıfı 40 gram. Kullanım süresi olarak ise cihaz tipik kullanımda 6 saat, konuşma Süresi/Sesli Aramada 5 saat veriyor. 799 TL fiyatı ile Samsung resmi satış sitesinden alabileceğiniz kulaklıkta iki adet mikrofon bulunuyor.

Galaxy Buds

Apple 29 Mart 2019 tarihinde yeni jenarasyon olarak tanıttığı AirPods 2 modelini satışa sundu. Bluetooth teknolojisi ile iletişim sağlayan kulaklıkların her biri 4 gram ağırlığında. Cihazları şarj etmenize olanak sağlayan kutuda 398 mAh batarya bulunuyor. 93 mW güç tüketen kablosuz kulaklıklar 5 saat dinleme ve 3 saat konuşma süresi sunuyor. 1399 TL fiyatı ile Apple mağazalarından alabileceğiniz cihazda çift mikrofon bulunuyor.

AirPods

Huawei 26 Mart tarihinde tanıtımını gerçekleştirdiği kablosuz kulaklık modeli FreeBuds Lite‘ı ülkemizde satışa sundu. Her biri 5.5 gram ağırlığındaki kulaklıklarda 55 mAH batarya bulunuyor. 410 mAH şarj istasyonuna sahip kulaklıklar 3 saate kadar çalma süresi sunuyor. Şirketin verdiği bilgiye göre ise FreeBuds Lite 15 dakikalık şarj süresinde 90 dakika çalma süresi sunuyor. 699 TL satış fiyatına sahip cihaz iki adet mikrofona sahip.

FreeBuds Lite

Cihaz satış fiyatları ve teknik özellikleri şirketlerin resmi sayfaları üzerinden alınmıştır.

Devamını oku

Aksesuar

Spotify’ın ilk cihazı “Car Thing” test edilmeye başlandı!

Spotify, uzun süredir beklenen ilk donanım cihazını test etmeye başladı. “Car Thing” adıyla tanıttığı cihaz, araçlarda ses ve müzik kontrolü yapan bir asistan olarak karşımıza çıkacak.


İlginizi çekebilir: Instagram, keşfet sayfasına hikaye gösterimi gibi yeni özellikler getiriyor!


Spotify, uzun bir süredir kendi donanım cihazları hakkında adımlar atıyordu. Bu konu ile ilgili patentlere, anlaşmalara ve işe alımlara imza atan şirket; en sonunda arabalarda kullanılacak olan Car Thing isimli cihazı test etmeye başladı. ABD’de bulunan bir grup Spotify kullanıcısının test edeceği bu sesli asistanın, şimdilik piyasaya sürülmeyeceği söylendi.

spotify car thing test aşamasında

Car Thing, Apple CarPlay ya da Android Auto gibi özellikleri bulunmayan otomobillerde ses ve müziği kontrol eden bir asistan gibi kullanılıyor. 12 voltluk araç prizine takılarak çalışan cihaz, kullanıcıların çalma listesine otomatik ulaşmak ve sesli olarak kontrol edilmek gibi araçlarda gerekli olabilecek özellikleri sunuyor. 

Spotify’ın şimdilik sınırlı Spotify Premium kullanıcısının deneyimine sunduğu cihazla birlikte, kullanıcıların donanımsal bir alet hakkındaki geri bildirimlerini almayı planlıyor. Bu tip bir araç içi cihazın ardından gelecek ve farklı alanlarda kullanılabilecek donanım cihazları için Car Thing’in, bir dönüm noktası olması bekleniyor.

Devamını oku

Dizi/Film/Kitap

Soundtrap for Storytellers ile Spotify’da podcast hazırlamak çok kolay!

Soundtrap for Storytellers uygulaması spotifyda

Spotify, podcast yaratıcısı kullanıcılarının daha kolay ses kaydedebilmesi ve düzenleyebilmesi için yeni bir uygulama tasarlıyor. Soundtrap for Storytellers adı verilen bu web tabanlı uygulama sayesinde, konuşmaları podcast yapmak daha kolay hale gelecek.


İlginizi çekebilir: OnePlus 7 Pro DxOMark’ta Mate 20 ve P20 Pro’yu geçti


Spotify’ın bu yeni uygulaması, kullandığı transkrip özelliği sayesinde, kullanıcıların konuşmalarını otomatik olarak yazıya dönüştürebilir, ve yazılı metinden çıkarılan sözcükleri otomatik olarak ses dosyasına yansıtabilir. Uygulamanın ön plana çıkan bu özellikleri hakkında CEO Per Emanuelsson,Doğrudan ihtiyaç duyulan her şeyin bir arada olması, tam bir üretim ortamını yaratıyor.” dedi. Ayrıca Google Dokümanlar kadar kolay bir kullanım sağladığını ve kullanıcılara tam bir prodüksiyon ortamı sağladığını da ekledi.

Soundtrap for Storytellers uygulaması spotifyda

Kullanıcılar yeni Soundtrap for Storytellers sayesinde hem konuşmaları montajlayabilir hem de Spotify Mastering‘in sunduğu ses efektlerini podcastlerine ekleyebilirler. Ayrıca uygulama üzerinden düzenlenen ses dosyalarını, doğrudan Spotify uygulamasına tek bir tıkla aktarılıp paylaşım yapılabiliyor. Şirketin amatör podcast kullanıcıları için özellikle oluşturduğu düşünülen bu uygulama, düzenlemede kullanılan transkript özelliği sayesinde podcastlarin keşfedilebilirliğini de artırıyor. Bu özelliklerin yanı sıra kullanıcılar, web uygulaması üzerinden videolu ropörtajlar da yapabilecekler.

Aylık 14.99 dolar ödeyerek kullanılabilecek olan program, müzik düzenleme uygulaması ile birlikte 17.99 dolara yükseliyor.

Devamını oku