Sosyal medya

Finans

Spotify 144 milyonu ücretli toplam 320 milyon aylık kullanıcıya ulaştı

Spotify RTÜK

2020 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal raporlarından bahseden Spotify, genel performansı ve aktif kullanıcı sayısı hakkında bilgi verdi. Yıldan yıla %29’luk artışla, toplam 320 milyon aylık aktif kullanıcıya ulaştığını açıklayan platform, ücretli abone sayısınınsa 144 milyona çıktığını kaydetti.


İlginizi çekebilir: Apple Music, Android arayüzünü güncelliyor!

reklam
Aorus reklamı

Dünyanın en büyük çevrim içi müzik dinleme platformu Spotify, 2020’nin bitmesine aylar kala yılın üçüncü çeyreğine ait finansal raporunu açıkladı.

Spotify, abone ve kullanıcı sayısını katlamaya devam ediyor

Spotify Google ile devam et

Adventure İstanbul

Şirketin açıkladığı verilere göre, 2019’un üçüncü çeyreğinde 248 milyon olan aylık aktif kullanıcı sayısı, günümüze gelindiğinde 320 milyona çıkmış durumda. Bu veri, Spotify’ın yıldan yıla tam %29’luk bir seyirde aylık aktif kullanıcısını artırdığını gösteriyor. Platformun, 2019’un üçüncü çeyreğinde 108 milyon olan ücretli abone sayısıysa 2020’nin üçüncü çeyreğinde toplam 144 milyona çıkmış. Yani Spotify, yıldan yıla ücretli abone sayısını %27 artırmış.

Spotify’ın kullanıcı sayısındaki bu bariz artış, Hindistan’daki pazarlama kampanyalarının yanı sıra hizmetin Rusya ve çevredeki 12 pazara açılmasından kaynaklanıyorken, Spotify yetkilileri de Rusya’yı “bugüne kadarki en başarılı yeni pazar girişi” olarak nitelendiriyor.

Türkiye’de yakın zamanda RTÜK ile problem yaşamış ve yasaklanma tehlikesiyle karşı karşı karşıya kalmış olsa da bu tehlikeyi başından def eden Spotify, her geçen gün pazardaki hakimiyetini de korumaya devam ediyor. Özellikle açıkladıkları son verilere bakarsak, anlaşılan bu abone ve kullanıcı büyümesi Spotify’ı, Amazon ve Apple karşısında rahatça öne geçiriyor.

Apple ve Amazon da abone sayılarını artırmaya devam ediyor ve yeni kullanıcı çekmek için çalışmalar yapıyor olsalar da, görünüşe göre Spotify uzun süre pazar lideri olarak kalmaya devam edecek.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Finans

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti

Silikon Vadisi Oracle ayrılığı kesinleşti. ABD’li yazılım devi Oracle, şirket merkezini Texas’ın başkenti Austin’e taşıma kararı aldığını duyurdu.


İlginizi çekebilir : ABD, TikTok ile Oracle anlaşmasını onayladı

reklam
Aorus reklamı

Silikon Vadisinden ayrılan son şirket Oracle oldu

Silikon Vadisi’nin son kaybı Oracle kurucu ortağı ve dünyanın en zengin 11. kişisi Larry Ellison, Hawaii’ye taşıdığını  ve şirketin merkezinin  Austin’e taşınacağını açıkladı. Taşınma kararı ile birlikte Oracle çalışanlarına istedikleri ofis bölgesini seçme imkanı sunacağını duyurdu. Bazı çalışanlar için uzaktan çalışma imkanı tanıyan esnek çalışma modeli tasarladıklarını ve çalışanların bu model ilede çalışabileceklerini belirttiler. Oracle taşınma haberini Texas Valisi Greg Abbott, bir tweet ile haberi müjdeleyerek “Teksas gerçekten iş, iş ve fırsat ülkesidir” dedi.Bu tarz yatırımları Teksas’a kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı.43 yıl önce Santa Clara’da kurulan yazılım devi küresel çapta 135 bin çalışanı ile Silikon Vadisi şirketlerinin en eskilerinden biri . Oracle ünlü silindirik binaları ile Silikon Vadisi ikonlarından biriydi.Oracle son olarak, Çinli ByteDance’in TikTok için kuracağı küresel şirkete Walmart ile birlikte ortak olacağı konusuyla gündeme gelmişti.TikTok’ta Oracle %12.5Walmart Inc. ise %7.5 paya sahip olacaktı.Silikon Vadisi

Son dönemde Oracle dışında birçok dev firma Silikon Vadisi’nden ayrılma kararı almış durumda.Silikon Vadisi’nin temellerini atan şirketlerden biri olan Hewlett-Packard süpriz şekilde   merkezini Houston’a taşıma kararını duyurmuştu.Tesla ve SpaceX gib şirketlerin kurucularından  Elon Musk’da Kaliforniya’dan ayrılarak Texas’a taşınma kararı aldığını açıklamıştı.

Adventure İstanbul

Bu durum Silikon Vadisi’nin geleceği ne olacak sorusunu akıllara getiriyor.Silikon Vadisi Kaliforniya’da bulunuyor ve Kaliforniya eğer bir ülke olsaydı, dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip olurdu.Bu taşınmalar kuşkusuz Kaliforni’ya ekonomisinin mevcut durumunuda etkileyecektir.Kaliforniyadaki yüksek vergiler iş yapabilme yeteneğini kısıtladığı vurgulanıyor.Son dönemde bir çok milyarderin bölgeden ayrılmasının altında bu sebep yatıyor olabilir. Öte yandan pandemi sırasında daha fazla teknoloji yeteneğinin Austin, Texas’a taşınmaya devam etmesi Teksas ekonomisi için büyük fırsatlar yaratabilir. Yaklaşık yirmi milyon nüfusa sahip olan Teksas, Austin  2018 yılında ülkenin en hızlı büyüyen ana bölgesi olarak dikkatleri üzerine çekmişti. Austin düşük yaşam maliyeti ve şirket işletme giderleri ile ön plana çıkıyor.

 

Devamını oku

Finans

Arzum halka arz oluyor!

Yazan:

Arzum, halka arz, borsa

Arzum Ev Aletleri halka arz başvurusunda bulundu. SPK bülteninde yer alan bilgilere göre SDA International’ın sahip olduğu 13.306.475 TL değerindeki nominal paylar halka arz edilecek. Talep gelirse 1.995.971 TL ek pay satışı yapılacak. SPK bülteninde yer alan bilgilere göre 1 TL nominal pay için 15,50-17 TL fiyat aralığı belirlendi.


İlginizi çekebilir; WhatsApp, alışverişi kolaylaştırmak için ‘Sepet’ özelliği ekliyor

reklam
Aorus reklamı

Arzum’un halka arzında Yapı Kredi Yatırım lider aracı kurum olarak görev aldı

Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı “Bize yatırım yapan fon hisselerini halka açmaya karar verdi. Arzum penetrasyonu yüksek bir marka, bize evlerinde yer verenlere bu sefer bize ortak olun diyoruz. Bu stratejiyle bize yatırım yapan fonla birlikte bu kararı verdik. Yabancı yatırımcının yüzde 49’luk payı var şirkette. Maksimum yüzde 47,5’inin halka arzı öngörülüyor. Bizim ihracatımız var ama Türkiye’de daha çok tercih ediliyoruz. Borsaya açılırken de daha çok yerli yatırımcılara yöneleceğiz. Şirketteki yabancı yatırımcı bir fon. Dolayısıyla halka arz geliri onlara gidecek. ” ifadelerini kullanmıştı.

arzum, ev aletleri, halka arz, borsa

Adventure İstanbul

 

Halka arz ne demek?

Halka arz; hisse senetlerini satışa çıkardığını ilan eden bir şirketin tüm yatırımcılara hissedar olma yolunu açması demektir. Halka arz işlemi, şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır. Böylece şirketler genel anlamda fayda sağlamış olurlar.

Pandemiden dolayı dalgalı geçen 2020 yılı, sermaye piyasaları açısından halka arzları yeniden gündeme getirdi. Yakın zamanda Kervan Gıda’nın halka arzına 268 bin yatırımcıdan talep gelmesi, şirketlerin ilgisini çekmiş görünüyor. Borsa İstanbul’da 2020 yılında 7 yeni şirket halka arz edildi. Bu halka arzlarla ile birlikte 2020 yılında halka arzların büyüklüğü 843,4 milyon TL seviyesinde gerçekleşti.

Kaynak: Bloomberg HT

 

Devamını oku

Finans

Alphabet 2. Çeyrek gelirlerini açıkladı!

Alphabet

Google herkes tarafından tek bir şirket olarak biliniyor ancak haberin içerisindeki görselden de inceleyebileceğiniz şekilde Google ve birçok şirket Alphabet’in alt şirketleri konumunda. Farklı iş kolları ve hizmetler sağlayan ve birçoğunun adını daha önce duyduğumuz tüm bu şirketler Alphabet çatısı altında toplanıyor. Teknoloji devi şirket bugün 2. çeyrek raporlarını açıkladı ve geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %2 düşüşe sahip.

İlginizi çekebilir: Apple, yeni iPhone serisinin birkaç hafta erteleneceğini doğruladı!

reklam
Aorus reklamı

Alphabet 2. Çeyrek gelirlerini açıkladı!

Hala sürmekte olan salgın nedeniyle yılın ikinci çeyreği çoğu insan için olduğu gibi teknoloji şirketleri içinde pek iyi geçmedi. Google da dahil olmak üzere birçok şirkete sahip olan Alphabet için salgının etkileri ekonomik anlamda görüldü. ABD’de devam eden davalar kapsamında 5 saat ifade veren şirket CEO’su Sundar Pichai 2. Çeyrek raporu ile birlikte şunları söyledi: “Bu belirsiz zamanlarda insanlara, işletmelere ve topluluklara yardım etmeye çalışıyoruz.”

Alphabet’in 2020 yılının 2. çeyrek gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2 düşüş gösterdi. Şirket 38.9 milyar dolar elde ederken 6.96 miyar dolar net gelir açıkladı. Bu sırada Apple bugün üç aylık gelirinin geçtiğimiz yıla göre %11 artışla 59.7 milyar dolar olduğunu açıkladı. Şaşırtıcı bir şekilde son zamanlardaki reklam boykotuna rağmen Facebook tarafında da reklam gelirlerinde %10 büyüme gördü.

Adventure İstanbul

Alphabet

Şirketin açıklamasında Pichai gelirlerindeki düşüşün büyük ölçüde salgının yarattığı ekonomik ortam olduğunu ancak bu durumun giderek normale dönmeye başladığını belirtti. Geçtiğimiz çeyrekte şirketin reklam gelirinin mart ayında büyük bir darbe aldığına şahit olmuştuk. Fakat Google hala Cloud ürünleri üzerinden beklenen gelirleri elde etmeye devam ediyor. Şirket CEO’su Pichai “Müşteriler Google Cloud’u işletim verimliliğini arttırarak maliyetlerini düşürmek veya dijital dönüşüm ile birlikte yenilikler elde etmek için tercih ediyorlar.” dedi. Salgın nedeniyle birçok kişinin evden çalışmaya devam ediyor olması da Google’ın bulut hizmetlerinin kullanımının artışını sağlayan bir etken oldu.

Son olarak Pichai reklamcılık ve Cloud gelirlerinin ötesinde YouTube, Google Play ve YouTube premium müzik gibi alanların da oldukça iyi performans gösterdiğine vurgu yaptı. Uygulama ve oyun indirmelerinin geçtiğimiz yıla göre %35 arttığını belirtti.  Salgın döneminde insanların telefon kullanımlarının arttığını ve eğlence için YouTube’un oldukça tercih edildiğini söyleyebiliriz.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler