Sosyal medya

Genel

Spotify Kids, çocuklar için özel olarak yayınlanacak

Spotify, 8.000 şarkı ve hikayeyle gelen 3 ila 12 yaşındaki çoçuklara yönelik “Kids” uygulamasını yayınladı. Firma uygulamada bulunacak içeriklerin insanlar tarafından seçildiğini ve temiz olduklarından emin olmak için analiz edildiklerini vurgulamakta. Ninniler de dahil olmak üzere yaklaşık 8.000 şarkıyla piyasa sürülecek olan uygulama, daha küçük ve büyük çocuklar için kendi içerisinde özel bir algoritma ile gelecek. Henüz sadece 3 ülke sınırları içerisinde yayınlanan uygulamanın, en kısa sürede ülkemizde de aktifliğini kazanması bekleniyor.

İlginizi çekebilir: Spotify toplam kullanıcı sayısını açıkladı!

reklam

Firma Disney, Cbeebies ve Nickelodeon gibi şirketlerden çocuklara yönelik içerikler alacak. Yeni uygulama iPhone ve Android’de mevcut olacak, ancak yalnızca Spotify Premium paketine sahip kişiler bu uygulamadan yararlanabilecek.

spotify kids 2

Firma Kids uygulamasını, “Genç dinleyiciler için, ses ve oyun alanı” olarak tanımladı, buna ek olarak güvenlik ve gizlilik konusunda tüm önlemlerin alındığına dair açıklamalarda bulundu. Şirket, ana kütüphanede parçaları çocuklar için filtreleyen bir algoritma kullanmak yerine, uzmanların yardımıyla şarkıların sözlerini ve anlamlarını en ince detayıyla değerlendirerek platforma ekledi. Uygulamada, TV şovları, filmler, tekerlemeler, ninniler ve en iyi “temiz içerik” müzikleri bir karışım halinde bulunacak.

Normal Spotify uygulamasında yer alan, keşfet ve haftalık keşif gibi konseptlerdeki bazı listelerin “Kids” uygulamasında bulunacağı da aktarıldı. Ülkelere ve dillere göre değişen özel içerikleri barındıracak olan uygulama bu yıl bitmeden çocuklar için kullanıma açılacak. Bakalım Spotify, Youtube gibi rakiplerinin karşısında özellikle ebeveynlerin güvenini kazanabilecek mi?

Oyun ve teknoloji tutkunu, sıkı bir stream sever

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aksesuar

Yeni nesil Apple Watch, Touch ID ile mi geliyor?

Yazan:

Apple yeni nesil akıllı saati Apple Watch için önemli bir özellik getiriyor. İddialara göre firma akıllı saatlerine Touch ID ekleyecek.


İlginizi çekebilir; Apple Watch sağlık yönünden gelişmeye devam ediyor.

reklam

Ekran altına Touch ID

Apple, kullanıcılarının çok sevdiği özelliği olan Touch ID‘yi görünüşe göre geri getiriyor. YouTube’da iUpdate isimli kanalda yer alan videolu habere göre Apple, yeni nesil akıllı saati Apple Watch‘a ekran altı parmak izi okuyucusu eklemek istiyor. Touch ID özelliği sayesinde kullanıcıların her saati bağladıklarında PIN girmesi sorununun da ortadan kalkması bekleniyor. Aynı şekilde saat üzerinden yapılan ödemeler de Touch ID vasıtasıyla hemen halledilebilecek. Apple hayranların sevdiği bu özellik dışında yeni nesil saatlerinin içerisine “Hey Siri!” komutlarını da ekleyecek. Günlük hayatı kolaylaştıracak özelliklerin yanı sıra Apple‘ın, yeni nesil saatlerine kanda yer alan oksijen miktarının ölçülebildiği gelişmiş bir sistem daha getirerek sağlık alanında da atılım yapması bekleniyor.

Apple Watch Touch ID

Tüm bu gelişmelerin ışığın da yeni nesil Apple Watch oldukça önemli özelliklerle bizleri karşılayacak gibi gözüküyor. WatchOS 7 ile geleceğine kesin gözüyle bakılan akıllı saatin, tanıtım tarihine kadar daha fazla yeni özelliklere kavuşup kavuşamayacağını kestirmek güç. Ayrıca etkinler ve tarihleri konusunda sıkıntılı günler yaşayan firma, geleneksel Dünya Geliştiriciler Konferansı‘nı şimdilik hazirana erteledi. Dünya genelinde ki Corona virüsü salgının etkilerine göre konferansın internet üzerinden yapılabileceği bilgisi aktarıldı.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

WhatsApp durumlarına sınırlama yolda!

WhatsApp, artan internet kullanımı sebebiyle oluşan yoğunluğu azaltmak için video sınırı getirdi. Böylece WhatsApp durumları için video süresi 15 saniye ile sınırlandırıldı.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını, neredeyse tüm insanlığı eve hapsetmiş durumda. “Evde kal” çağrısına kulak verip kendini sosyal yaşamdan izole eden birçok kişi, vakit geçirmek için kullandıkları en büyük araç internet oldu. Hal böyle olunca dünyadaki internet trafiğinde de ciddi bir artış yaşandı.

reklam

İlginizi çekebilir: Cuma Raporu #94: Huawei P40 Pro serisi, virüs gündemi ve dahası

Geçtiğimiz günlerde Netflix ve YouTube, internet üzerindeki baskıyı azaltmak için yayın kalitelerini düşürecekleri yönünde açıklamalarda bulundular. Dünya genelinde 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp da önlem alan şirketler arasına girdi. Daha önce sunucu kapasitelerini arttıran popüler mesajlaşma uygulaması, şimdi de WhatsApp durumlarındaki video süresi sınırını 30 saniyeden 15 saniyeye düşürdü.

Söz konusu kısıtlama şimdilik sadece Hindistan‘daki bazı kullanıcılar için geçerli olmakla birlikte, WhatsApp durumlarına en fazla 15 saniyelik videolar yüklenebiliyor. Zamanla Hindistan’daki tüm kullanıcılar için geçerli olması bekleniyor. Ayrıca bu kısıtlama global olarak WhatsApp’ın hizmet verdiği diğer ülkede de kendisini gösterebilir.

WhatsApp

İlginizi çekebilir: Tesla Corona virüs salgını nedeniyle Gigafactory’deki işgücünü daraltıyor!

Koronavirüs tehditi devam ettiği sürece insanlar evinden kalmaya ve yoğun bir şekilde internet kullanmaya devam edecek. İlerleyen günlerde yoğunluğu azaltmak için WhatsApp gibi diğer sosyal medya uygulamaları da kısıtlamalar getirebilir.

Devamını oku

Genel

2020 Chevrolet Corvette (C8) off-road kostümüyle hayal edildi!

Chevrolet Corvette‘nin SUV hali, pek de yeni bir fikir değil aslında. Eski GM yöneticisi Bob Lutz, bu fikri ortaya attığından beri, bu fikrin popülaritesi oldukça artmaya başladı.


İlginizi çekebilir: Kış testlerini tamamlayan Mercedes EQV, yakında yollara çıkacak!

reklam

Böyle bir fikrin hayata geçirilmesinin artı ve eksi yönleri birçok kez tartışma konusu olan bir durumdu. Fakat çoğunluğun fikri, Corvette adını taşıyan bir SUV aracın, GM’in satışlarını arttıracak olmasıydı. Aslında bakarsak efsaneleşmiş bir spor otomobilin adını SUV bir araçta kullanmak, oldukça zor bir karar.

Bunun gerçeğe en yakın ve en kolay hali, aracın gövdesini aynen koruyup, off-road için uygun bir şasiye monte etmek. Böyle bir durum gerçek olsa nasıl olurdu diye düşünenlerden birisi olan Adam Dao, sadece Photoshop tarafından sunulan nimetleri kullanarak bir tasarım ortaya koydu.

Offroad C8 Concept” olarak adlandırılan araç, tombul off-road lastikleri, yerden yüksek yapısı, ön tampon altındaki plaka ile oldukça dikkat çekiyor. Aracın arka tasarımına ait bir görsel henüz paylaşılmamış. Bu yüzden söz konusu tasarımda aracın önünde çok büyük bir değişiklik olmadığı için, aracın arka tasarımının da normal modelle büyük ölçüde aynı olarak hayal edildiği düşünülüyor.

2020 Corvette’nin off-road halinin işe yarar olup olmadığı tartışılabilir. Fakat 6.2 litrelik atmosferik V8 motorun ürettiği 495 beygir güç ile Corvette’i çöl canavarı yapmak pek de zor değil gibi görünüyor.

Devamını oku