Sosyal medya

Haber

SpaceX, İlk Uzay Turizmi Yolcularının Uzayda Neler Yaptıklarını Paylaştı

SpaceX tarafından gerçekleştirilen ve ilk turizm amaçlı uzay görevi olma özelliği taşıyan uçuş canlı olarak yayınlandı. Yolcuların uzaydaki yolculukları bazı sanatsal çalışmalar, ukulele performansı ve bol bol takla içeriyor. Tabi ki Dünya’nın uzaydan görüntüsü de geniş açılarla gösterildi.

SpaceX, Çarşamba günü gerçekleştirdiği ilk uzay turizmi görevinden bazı fotoğraflar ve videolar paylaştı. Inspiration4 (İlham4) olarak adlandırılan görevde hiç bir profesyonel astronot olmadan yalnızca dört sivil yolcu yer aldı. Crew Dragon kapsülünde Dünya yörüngesine yerleşen yolcular Dünya çevresinde tur atıyorlar.

Soldan Sağa: Chris Sembroski, Sian Proctor, Jared Isaacman, Hayley Arceneaux

SpaceX’in gerçekleştirdiği ilk uzay turizmi yolculuğunda Chris Sembroski, Sian Proctor, Jared Isaacman ve Hayley Arceneaux yer aldı. Dün YouTube üzerinden yapılan canlı yayında yolcuların uzay maceraları ve uzaydan bazı görüntüler paylaşıldı. İlk olarak kendilerini tanıtan ekip üyeleri daha sonra kendilerine ait bazı aktivitelerle birlikte uzay deneyimlerini de paylaştılar.

Sian Proctor, kapsülün yerçekimsiz ortamında sürekli takla atan ekip arkadaşı Hayley’nin takla atma konusunda tam bir şampiyon olduğunu söyledi. Ve arkadaşının yörüngeye ulaştıklarından beri sürekli olarak takla attığını belirtti.

Christopher Sembroski ise bir noktada yanında getirdiği ukuleleyi çıkararak YouTube üzerinden yapılan yayını izleyen 55,000’den fazla izleyiciyi pek becerikli olmadığı müzik aletini çalmakla tehdit etti. Sembroski, “İsterseniz yayının sesini kısabilirsiniz ama ben yine de bir deneyeceğim,” diyerek Arceneaux mikrofonu tutarken küçük bir kısım çaldı ve izleyicilerin beğenisini topladı. Bunun üzerine Sembroski, güne henüz yeni başladığını ve gün ilerledikçe daha iyi çalabileceğini belirtti.

Proctor ise uzayda metalik kalemler kullanarak yaptığı bir resmi izleyicilere gösterdi. Proctor, resminde Crew Dragon kapsülünün fırlatılışını ve arkasında bıraktığı izleri bir ejderhaya benzeterek tasvir etmiş. Ayrıca Proctor, uzayda boya kalemlerinin kullanılışını öğrenmekten oldukça keyif aldığını söyledi.

Inspiration4 ekibinin 4 yolcusundan biri de milyarder girişimci ve görevin fon sağlayıcısı Jared Isaacman oldu. Tüm ekip, Çarşamba günü Falcon 9 roketiyle birlikte Florida’dan gerçekleştirilen fırlatılıştan beri Crew Dragon kapsülünde Dünya’nın çevresinde günde 15 defa tur atıyorlar. Dün ise ekip, fırtılatılıştan 2 gün sonra YouTube üzerinden bir canlı yayın yaparak neler yaptıklarıyla ilgili ilk güncellemeleri paylaştılar.

Proctor, Arceneaux, Sembroski ve Isaacman bu görev ile profesyonel olarak eğitilmiş astronotların koruması olmadan Dünya yörüngesine giren ilk özel ekip olma anlamı taşıyorlar. Ayrıca bu dört kişi, SpaceX firması tarafından uzaya gönderilen ilk özel ekip olma değeri de taşıyorlar. SpaceX daha önceden insanlı olarak devlet astronotlarından oluşan 3 farklı ekibi uzaya göndermişti.

Isaacman canlı yayında şu ifadeleri kullandı:
“Bu deneyimi herkes ile paylaşmaktan oldukça gurur duyuyoruz. Burada bulunduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzun da farkındayız,”

“Tüm zamanımızı bilimsel araştırmalara ve bazı ukulele performanslarına ayırıyoruz. Dünya’ya  önemli bir amaç getirmek için iyi bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz.”

Genellikle Uluslararası Uzay İstasyonu’na giden devlet astronotlarında Crew Dragon kapsülünde kenetlenme kapısı bulunuyordu. Ancak bu özel uçuşta o kenetlenme kapısının yerine bir cam kubbenin yer aldığı fark edildi. Proctor kamerayı üç insanın gövdelerinin rahatça sığabileceği cam kubbeye doğru tutarak yayına Dünya’nın görüntüsünü gösterdi. Canlı yayın kamera görüntüsü biraz bozuk ve pikselli olsa da oradaki ekip Dünya’nın gövdesinden yansıyan gece ışıklarını görebildiler. Proctor ise bu görüntüye karşı nutkunun tutulduğunu söyledi.

Inspiration4 görevinin 3 gün kadar sürmesi bekleniyor. SpaceX’in açıklamasına göre uzay ekibi, Cumartesi günü 07:06PM ET zaman diliminde Dünya atmosferine girecek ve Florida açıklarında belirlenen bir kaç noktaya iniş yapacak.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Umut SEZER

Blok zinciri ve kripto para meraklısı, madencisi ve yatırımcısı. Kripto paralar, oyunlar, teknoloji ve otomotiv gibi alanlarda yazıyorum. Sorularınız ve şikayetleriniz için bana, [email protected] adresine mail atarak ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir