Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Akıllı Telefonlar

Samsung, pop-up hoparlörlü ve esnek ekranlı bir cihaz patenti aldı!

Samsung, pop-up hoparlörlü ve esnek ekranlı bir telefon patenti aldı!
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Global pazarda perakende olarak katlanabilir ekranlı cihazlarıyla halihazırda yer alan Samsung, yeni aldığı patentle beraber farklı deneysel tasarımlar peşinde görünüyor. Pop-up tasarım ve esnek ekran teknolojisini harmanlayan şirket, aldığı patentle birlikte mobil cihazların ses deneyimini bir üst seviyeye taşıyacak.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy M02 Geekbench üzerinde görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Samsung kanadından farklı tasarımsal yaklaşımlar ve patentler gelmeye devam ediyor. LetsGoDigital tarafından fark edilen ve haberleştirilen yeni patent, şirketin farklı tasarım arayışları içerisinde olduğu gösteriyor. 15 Ekim’de yayınlanan bir WIPO (World Intellectual Property Organization) belgesiyle beraber Samsung’un Şubat ayında söz konusu patent için başvuruda bulunduğu ortaya çıktı.

Samsung, pop-up hoparlörlü ve esnek ekranlı bir telefon patenti aldı!

Kaynak: LetsGoDigital

Samsung, farklı tasarımlar denemeye devam ediyor

WIPO raporlarına göre şirket, patentte iki farklı çerçeveyi iç içe kullanmayı tercih etmiş. Tasarım açısından iPhone 12 ailesi benzeri keskin hatlara sahip olan prototip, esnek ekran paneline sahip. Alttan birbirine tutturulan çerçeveler üst kısımda ayrı tutularak bir çeşit mekanizma sayesinde hafifçe içe doğru katlanıyor. Katlanma mekanizması sayesinde hoparlörün daha iyi ses verebilmesi adına paneller arasında bir rezonans odası oluşturuluyor.

Samsung, pop-up hoparlörlü ve esnek ekranlı bir telefon patenti aldı!

Kaynak: LetsGoDigital

Rezonans odası yaratma fikrinin mucidi tabi ki de Samsung değil. LG, 2018 senesinde çıkartmış olduğu G7 ThinQ modeli ile telefonun içini bir rezonans boşluğu gibi kullanarak Boombox benzeri oldukça başarılı bir ses deneyimi sunabilmişti. Bu bağlamda Samsung’un bu patenti herhangi bir modeliyle piyasaya sunması durumunda, rezonans odasının genişlemesini sağlayan mekanizma sayesinde hoparlörler çok daha kaliteli ses deneyimi sunabilecek.

Kaynak: LetsGoDigital

Ayrıca WIPO raporunda yer alan bir diğer detay ise prototip cihazda plastik polimer bir ekran kullanıldığını gösteriyor. Bu plastik polimer yapıya sahip ekranın, Galaxy Fold ailesinde de kullanılan Poliimid malzeme gibi UTG de olabileceği değerlendiriliyor.

S-Pen desteğine de sahip olabilir

Samsung’un katlanabilir ekranlı ve S-Pen barındıran bir cihaz üzerinde çalıştığı söylentileri uzun süredir konuşuluyor. Bu bağlamda yeni alınan patentin, mekanizma ve esnek ekran haricinde kalem desteğine de sahip olduğu öne sürülüyor. Samsung’un almış olduğu patentin, S ya da Note serisi cihazlarla beraber kullanıma sunulması da ihtimaller arasında yer alıyor.

Geek tadında derlediğim haberleri, Hardware Plus bünyesinde paylaşıyorum. Teknoloji, bilim ve popüler kültür adına her şeye meraklı, tasarımcı adayı.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy S21, tüm renk seçenekleriyle görüntülendi!

Samsung Galaxy S21
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Samsung Galaxy S21, yeni görselleri ile sızdırıldı. Bu görsellerde cihazın tüm renk seçenekleri ve kamera dizilimi görüntülendi. Yeni seri bu sene daha erken bir tarihte kullanıcılara tanıtılacak. Tahminlere göre bu tarih Ocak ayının ortasına denk gelecek. Bu sebeple ortaya çıkan yeni renderların doğru olması oldukça muhtemel görünüyor.


İlginizi çekebilir: Realme 7 Pro, Realme UI 2.0 erken erişim güncellemesini alıyor!

reklam
MSI reklamı

Samsung Galaxy S21 hangi renk seçenekleri ile gelecek?

Samsung Galaxy S21, Güney Kore‘de Kero Kim tarafından tüm renk seçenekleri ile sızdırıldı. Kero Kim‘in ortaya çıkan renderları şirketin içinden sızdırdığı tahmin ediliyor. Galaxy S21 serisi uzun zamandır renderlarıyla birlikte görüntüleniyordu. Ancak bu sefer cihazın renk seçenekleri ortaya çıktı. Görünüşe göre S21 ailesi Samsung amiral gemileri içerisindeki en renkli seri olarak piyasaya çıkacak.

Samsung Galaxy S21

Yeni Galaxy serisi hakkında neler biliniyor?

Galaxy S21 ailesi, Qualcomm Snapdragon 875 yonga setini küresel pazarda kullanacak. Fakat her seride olduğu gibi bu seride de pazarların çoğu, Exynos serisi yonga seti ile gelecek. Bu durumda cihazların Exynos 2100 yonga seti kullanması muhtemel gözüküyor. Söylentilere göre S21 serisi, Galaxy S21, S21+ ve S21 Ultra olmak üzere üç model ile piyasaya çıkacak. Android Police‘nin yayınladığı rapora göre Galaxy S21, 6,2 inçlik 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip FHD+ çözünürlüklü bir ekran kullanacak. Yazılım tarafında ise cihazın Android 11 tabanlı OneUI 3.1 ile gelmesi bekleniyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

EMUI 11 kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı!

EMUI 11
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

EMUI 11 kullanıcı sayısı şu anda 10 milyonu aşmış durumda. Bu, yaklaşık üç ayda 10 milyondan fazla kullanıcısıya ulaştığı anlamına geliyor.


İlginizi çekebilir: Huawei P50 Pro, yenilenen tasarımıyla ilk kez görüntülendi!

reklam
MSI reklamı

Weibo’ya göre, 11 Eylül’de ilk EMUI 11 dahili beta sürümünün resmi olarak yayınlanmasından bu yana milyonlarca Huawei kullanıcısı bu sistemi benimsedi. Şirkete göre, EMUI 11’i benimseyenlerin sayısı şu anda 10 milyonu aşıyor. Bu da yaklaşık üç ayda 10 milyondan fazla kullanıcısı olduğu anlamına geliyor. EMUI 11 resmi olarak 11 Eylül’de piyasaya sürüldü ve birçok yeni tema getirdi. Aynı zamanda daha kapsamlı bir “akıllı pencere” özelliği ile geldi. EMUI 11, birden fazla cihazın ara bağlantısını gerçekleştirmek için de Hongmeng 2.0’ın teknolojisinden yararlandı.

EMUI 11

Huawei EMUI 11

EMUI 11 üç temel üzerine inşa edilmiş: gizlilik, güvenlik ve kullanıcı deneyimini geliştirme. Geliştiriciler,  Ekran Her Zaman Açık özelliğini yeni temalar ve ayarlarla güncelledi, ekranın merkezine odaklanan arayüzü yeniden tasarladı, ses, tasarım ve doğal hareketler ekledi.

EMUI 11’deki en dikkat çeken değişikliklerden biri ise çoklu pencere ve bölünmüş ekran özelliği oldu. Uygulamanın açılır penceresi, “Akıllı Çoklu Pencere” özelliği ile istenilen zamanda simge durumuna gelebiliyor. Fonksiyonu başlatmanıza izin veren özel bir hareket de var. Pencerenin kendisi ayarlanabilir bir şekle sahip ve kullanıcı bu sayede pencere büyüklüğünü belirleyebiliyor.

Bazıları için hoş bir özellik haline gelen uygulama izni özelliği, artık arka plandaki uygulamanın kamera veya mikrofona erişim izinlerini ayarlayabiliyor. Burada güvenlik de çok önemli. Uygulama izinleri, Stok Android’de olduğu gibi veriliyor ancak bunları her zaman için veya yalnızca uygulama çalışırken kullanılacak şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Sistem ayrıca arka planda yardımcı programların çalışmalarını izliyor ve herhangi bir kişisel bilgi kullanıp kullanmadıklarını bildiriyor. Ayrıca ayarlardan, uygulamaların erişim izinlerini takip etmek de mümkün.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Lenovo Lemon K12 serisi geliyor

Lenovo
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Lenovo daha önce de geleceğini paylaştığı yeni mobil cihazları için bir fotoğraf yayınladı. Yeni Lemon K12 serisi 9 Aralık’ta geliyor.


İlginizi çekebilir: Lenovo Redmi Note 9 serisine rakip getiriyor!

reklam
MSI reklamı

Yakın zamanda Lenovo, alt firması Motorola’nın tanıttığı Moto G9 Power akıllı telefonunu başka bir isim ile farklı piyasalarda sunmaya hazırlanıyordu. Bu cihazın isminin ise K12 Pro olacağı açıklanmıştı. Bundan birkaç gün sonra da Lenovo, Redmi serisine rakip olarak gelen yeni akıllı telefonundan bir fotoğraf paylaşmıştı.

Geçtiğimiz Pazartesi Lenovo yeni cihazları olacak olan K12 serisinin gelişini resmi olarak onayladı. Bundan önceki paylaşımları ile bu paylaşımdakinin bağlantılı cihazlar olduğunu söylemek pek de zor değil. Hatta az önce de bahsettiğimiz üzere Lemon K12 serisindeki cihazlardan en az birinin Moto G9 serisi cihazlarının markası değiştirilmiş hali olması bekleniyor.

Lenovo

Çin merkezli firma daha önce Lemon ismini alt-orta segment işletimcilere sahip cihazları için kullanmıştı. K12 serisinde de buna benzer bir durum görmemiz olası. Daha çok Çin piyasasında tanınır olan Lenovo’nun batı piyasasında daha bilindik olan alt şirketi Motorola ile birlikte izlediği bu strateji ise merak uyandırıyor.

Lenovo’nun önceden tanıttığı yeni akıllı telefonun resmi ismi henüz “K12 Pro” olarak netleşmedi. Ancak yapılan bu paylaşımda da belirtildiği üzere bunu 9 Aralık’ta serinin diğer üyeleriyle birlikte yapılacak olan tanıtımda öğreneceğiz gibi duruyor. Cihazın Çin dışı satışları için ise henüz net bir bilgi yok.

Devamını oku
MSI reklamı

Forumdan Son Mesajlar

HWP COIN’den Haberler