Sosyal medya

Akıllı TV

Samsung Neo QLED Serisi Akıllı TV Modellerini Duyurdu!

Samsung Neo QLED
Darüşşafaka

Samsung yeni akıllı TV modellerini duyurdu. Samsung, yeni akıllı TV modeli Samsung Neo QLED televizyonları ve MicroLed teknolojisini tanıttı.

Samsung’un Neo QLED olarak adlandırdığı yeni akıllı televizyon modelleri ve yeni ekran teknolojisi MicroLED tanıtıldı. 11 Ocak’ta başlayacak olan CES 2021 öncesinde yeni televizyonlarını tanıtan Samsung, gerçekten yüksek özellikler vaat eden iki yeni akıllı TV modeli ile geliyor.

Samsung Neo QLED Serisi!

Akıllı telefonları gibi akıllı televizyon modelleri ile de piyasaya yön veren Samsung, yeni akıllı tv modellerini içeren Samsung Neo QLED serisini tanıttı. İçerisinde 8K görüntü kalitesine sahip QN900A modelini ve 4K görüntü kalitesine sahip QN90A modelini barındıran Neo QLED serisi, Samsung’un yeni amiral gemisi akıllı TV modellerini temsil ediyor.


İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy S21, Tayland’da 1 Dolar’dan ucuza satılacak!

reklam
Aorus reklamı

Samsung Neo QLED

Neo QLED‘in özelliklerine göz attığımızda ilk olarak ekranın arkasına konumlandırılan mini LED arka aydınlatma teknolojisi dikkat çekiyor. Bu teknolojide kullanılan ledlerin boyutlarının ufak olması nedeniyle Neo QLED TV‘ler çok daha küçük bölgelere hakimiyet sağlayabiliyor. Bu sayede daha yüksek kontrast ve çok daha iyi görüntü kalitesi vaat ediyor. Samsung bu konuda detaylı bir açıklama yapmıyor. Ancak bu serideki modellerim şimdiye kadarki en iyi QLED modeller olduğu biliniyor.

Neo Quantum Processor adındaki yeni bir görüntü işlemcisini içerisinde barındıran Samsung Neo QLED modelleri, AI yükseltme özelliğini de bu sayede kazanıyor. Öte yandan daha ince çerçeveli tasarım ile gelen Neo QLED Serisi, içerisinde Slim One Connect Box, nesne izleme özellikli ses sistemi, mekansal optimizasyon gibi birçok özellik ile geliyor. Öte yandan içerisinde Samsung Health, AMD FreeSync Premium Pro, Google Duo, Office 365, 21:9 ve 32:9 oyun modları gibi birçok uygulama ve özellik barındırıyor.

Samsung Neo QLED

Samsung yeni MicroLed teknolojisini tanıttı!

Öte yandan başta da belirttiğimiz yeni MicroLED teknolojisini kullanan iki yeni akıllı TV daha tanıtan Samsung, bu modellerde 110 ve 99 olmak üzere iki ayrı boyut seçeneği sunuyor. MicroLED teknolojisi bu iki model 4K görüntü kalitesi, 5.1 ses özelliği ve 4×4 bölünmüş ekran görüntüsü gibi birçok özelliğe sahip.

OLED’e benzer bir yapı kullanan MicroLED teknolojisi, piksellerin zamanla bozulmaması, daha yüksek ışık seviyeleri gibi özellikleri ile OLED’den ayrılıyor. Aslında daha önceden de var olan bu teknoloji, fiyatı nedeni ile televizyonlara eklenemedi. Ancak MicroLED teknolojisi ile standart televizyonlara gelen bu paneller, artık daha ulaşılabilir olacak. Tabi maliyet yine çok yüksek. Çünkü söylentilere göre bu cihazların fiyatı 5 basamaklı olacak. Hemde Dolar cinsinden.

Samsung Neo QLED

Samsung‘un yeni akıllı TV modelleri hakkında bilinenler bu şekildeydi. Paylaşılan son bilgiye göre Samsung Neo QLED modellerinde ve bundan sonra çıkış yapacak modellerde USB ile şarj edilebilen güneş enerjili uzaktan kumandalar kullanılacak. Bu sayede şirket, karbon ayak izini azaltacak ve enerji verimliliğini artıracak.

Bakalım Samsung’un bu yeni akıllı televizyon modelleri ne zaman satışa sunulacak. Sizce Samsung Neo QLED modellerinin fiyatları ne kadar olacak?

Seçtiğimiz Samsung modellerini Hepsiburada‘dan satın almak için tıklayınız!

Seçtiğimiz Samsung modellerini Trendyol‘dan satın almak için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji meraklısı, otomobil tutkunu.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı TV

Sunny, akıllı TV modellerinde webOS kullanacak!

Darüşşafaka

LG’nin beğenilen televizyon işletim sistemi webOS, bundan böyle lisanslama yoluyla diğer markaların kullanımına açılıyor. Bu kapsamda 20’den fazla markayla lisans anlaşması imzalandığı duyurulurken, iş ortaklarının arasında Sunny de yer alıyor.


İlginizi çekebilir: FDA tek dozluk COVID-19 aşısını onayladı


webOS diğer markaların kullanımına açılıyor: Listede Sunny de var!

webOS 6.0 sürümü tanıtımında ortaya çıkan flaş gelişme, hafta içinde yapılan resmi duyuru ile detaylandı. Verilen bilgiye göre; aralarında RCA, Ayonz, Konka, Hyundai, Polaroid ve Realtek gibi 20’den fazla küresel marka webOS kullanımı için lisans aldı. Listede sürpriz olarak yerli marka Sunny dikkat çekiyor. Yapılan anlaşma ile beraber Sunny’nin ürettiği akıllı televizyonların bir kısmı webOS işletim sistemine sahip olacak.

reklam
Aorus reklamı

webOS’un diğer markalarca kullanılmasının önü açılırken, anlaşmanın detaylarında önemli bir nokta ise dikkat çekiyor. LG’nin verdiği bilgide webOS 6.0 sürümünün yalnızca LG TV’lere özel olacağının altı çiziliyor. Dolayısıyla diğer markalara sunulan işletim sistemi muhtemelen webOS’un 5.0 sürümünü barındıracak. Bunun dışında LG’nin sihirli uzaktan kumandası Magic Motion da işletim sistemini tercih eden üçüncü parti üreticilerin kullanımına açık hale gelecek.

LG Ev Eğlence Şirketi başkanı Park Hyoung-sei, yapılan stratejik hamleyle daha fazla kullanıcıya ulaşacaklarını belirtti. Bununla beraber LG’nin daha fazla üreticiyle anlaşarak Android TV platformuna karşı elini güçlendirmesi mümkün. Son olarak webOS işletim sisteminin küresel pazar payında Samsung TizenOS’un ardından üçüncü sırada olduğunu belirtelim.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı TV

Samsung, üst üste 15. kez küresel televizyon pazarında lider oldu!

Samsung
Darüşşafaka

Samsung Electronics, Omdia araştırma raporuna göre 2020 yılıyla birlikte üst üste 15. kez küresel televizyon pazarının lideri oldu. Yayınlanan raporda, LG ve Sony ise Samsung‘un ardından 2. ve 3. sırada yer alıyor. Bununla birlikte, şirketlerin pazar payları ve yıllık büyümeleri de ortaya çıktı.


İlginizi çekebilir: Meizu 18 serisi, 2K çözünürlüklü ekran ile gelecek!


Samsung, 2020 yılı içinde televizyon pazarında ne kadar büyüdü?

Omdia raporuna göre Samsung, televizyon pazarında geçtiğimiz 15 yılda liderliğini sürdürdü. Şirket, 2020‘de televizyon sektöründe satış geliri olarak %31.9’luk bir pazar payı elde etti. Bu, önceki yıl raporlarda belirtilen %30.9’a göre satış gelirlerinde artış olduğunu gösteriyor. Ancak maalesef raporda kesin satış sayısı ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Firma, 2006 yılında “Bordeaux” tasarımlı LCD televizyonları piyasaya sürdüğünde pazarın lideri konumuna geldi. O zamandan beri Samsung, yoğun yatırımlar ve pazarlama stratejileri ile pazara liderlik ediyor.

Samsung

reklam
Aorus reklamı

Yayınlanan raporda, LG‘nin %16.5’lik pazar payı ile ikinci sırada yer aldığı belirtiliyor. Sony ise %9.1’lik küresel pazar payı ile üçüncü oldu. Bununla birlikte Güney Koreli televizyon üreticileri, geçtiğimiz yılın verilerine göre tüm televizyon pazarının yaklaşık %50’sini oluşturuyor. Omdia‘ya göre şirket, geçtiğimiz yıl 7.79 milyon QLED LCD televizyon sattı. LG ise sadece 2.04 milyon OLED televizyon satışı gerçekleştirdi. Samsung‘un hem üst hem de alt segmentte oldukça başarılı olduğu raporda belirtiliyor. Özellikle 80 inç ve üzeri televizyonlarda, Samsung‘un %50’nin üzerinde pazar payı mevcut.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı TV

BOE, MicroOLED ekran panellerini bu yıl piyasaya sürecek!

BOE
Darüşşafaka

Çin‘in önde gelen ekran üreticilerinden BOE, bu yılın ikinci yarısında MicroOLED ekran panellerini piyasaya sürmeyi hedefliyor. MicroOLED paneller, sanal gerçeklik alanında oldukça kullanışlı olacak. BOE, Kunming BOE Display Technology aracılığıyla 2018 yılından beri MicroOLED paneller üzerinde çalışıyor. Şimdi ise firma, ilk kez bu çalışmalarını ticari bir faaliyete dökecek. Yani bu paneller sadece sanayi ürünü olarak değil, günlük hayatta da aktif olarak kullanılacaklar.


İlginizi çekebilir: Huawei, oyun konsolu ve oyuncu dizüstü bilgisayarı üzerinde çalışıyor!


MicroOLED teknolojisi nasıl üretiliyor?

MicroOLED teknolojisi, OLED teknolojisinde kullanılan cam alt tabaka yerine silikon bir alt tabaka kullanılarak geliştiriliyor. Bu sayede yüksek çözünürlüklü ve pek çok avantajı olan bir ekran deneyimi kullanıcılara sunuluyor. Akıllı telefonlarda ve televizyonlarda pikseller 40-300 mikrometre civarındadır. MicroOLED ile birlikte bu boyutlar 4-20 mikrometreye kadar gerileyecek. Ayrıca tepki süresi avantajıyla birlikte AR ve VR için bu panel türü oldukça idealdir. Geçtiğimiz yıl, Güney Kore merkezli Sunic Systems, BOE’ye MicroOLED panel üretimi için ekipman tedarik etti. Bununla birlikte, şirket bu yıl yeni panellerini üretmeye başlayacak.

BOE

reklam
Aorus reklamı

BOE‘nin haricinde LG Display de AR/VR cihazları hedefleyen bu yeni tip paneller üzerinde çalışıyor. Samsung Display ise henüz MicroOLED ürünlerinden herhangi birini açıklamadı. Son zamanlarda ortaya çıkan bir rapor ise Apple’ın TSMC ile ortak bir şekilde MicroOLED panel geliştirmeye başladığını gösteriyor. BOE‘nin henüz tam olarak hangi tarihte yeni panellerini tanıtacağı bilinmiyor. Fakat yılın ikinci yarısının yaz aylarında çıkması muhtemel gözüküyor.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler