Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Samsung Galaxy S22 Ultra Önemli Bir Eksik İle Gelebilir!

Samsung Galaxy S22 Ultra

Samsung, amiral gemisi olarak sayılan S serisini de Ultra, Plus ve FE isimlendirmeleri ile çeşitlendirmiş durumda. Bu çeşitlendirmenin amacının farklı ihtiyaçlara yanıt vermek olduğunu söyleyebiliriz. Modeller arasındaki ayrımı sağlamak için cihazlar arasında çeşitli farklılıklar olduğu biliniyor. Örneğin, S21 serisinin en uygun fiyatlı üyesi S21 modeli, S21 Ultra ve S21 Plus’a göre bazı önemli özellikerden yoksun olsa da fiyat yönünden bu modellere göre oldukça avantajlı durumda ve birçok kullanıcının da Ultra ve Plus modellerine yönelmektense S21 modelini almayı tercih ettiği görülüyor.

Samsung Galaxy S21 Ailesi, Soldan Sağa: S21 Ultra, S21 Plus ve S21

Ancak son gelen bilgiler, Samsung’un S22 serisinde, serinin en tepe üyesi olan S22 Ultra’dan da bazı önemli özellikleri çıkaracağını gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda ünlü sızıntı kaynağı IceUniverse, Samsung’un Galaxy S22 Ultra modelinde 8, 12 ve 16 GB’a varan bellek kapasiteleri sunacağını açıklamıştı. Phonearena’nın son haberine göre ise 16 GB bellek kapasitesi için 1TB depolamaya sahip modeli, 12 GB bellek kapasitesi içinse 256 veya 512 GB depolamaya sahip modeli satın almanız gerekecek. Bu da baz modelde 8 GB bellek ve 128 GB depolama sunulacağı anlamına geliyor. Amiral gemisi modellerde 12 GB gibi rakamları görmeye başladığımız bir dönemde Samsung’un bu hamlesi firmayı zora sokabilir.

Galaxy S22 Daha Tanıtılmadan Eleştirilmeye Başlandı!

Geçtiğimiz gün sızdırılan ve cihazın Amerika’da satılması beklenen SM-S908U modeline ait Geekbench testi ise cihazlarını Galaxy S22 serisine yükseltmek isteyen kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Öyle ki, sızdırılan Geekbench testi, sosyal ağlarda birçok kullanıcı tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu.

Geekbench’te Görünen SM-S908U Modelinin Sistem Özellikleri

Sızdırılan Geekbench testinde, cihazın 8 GB belleğe sahip versiyonu görülüyor ki bu da 8 GB belleğe sahip modelin varlığını doğruluyor. Yorumlardan anlaşıldığı kadarıyla bu durum cihazı sabırsızlıkla bekleyen kullanıcıların hoşuna gitmemiş. Cihazı bekleyenlerin hoşuna gitmeyen bir diğer konu da cihazın işlemci testinde gösterdiği performans. Zira, cihazın aldığı skorların Exynos 2100 veya Snapdragon 888 işlemcisi kullanan Samsung Galaxy S21 serisinden ve Apple’ın 2 yıl önce çıkardığı A13 yonga setine sahip iPhone 11 serisinden pek de farklı olmadığı görülüyor. 

Cihazın İşlemci Testi Sonucu

Samsung’un Galaxy S21 serisinde kullandığı Exynos 2100 işlemcisi, firmanın işlemci tarafında Qualcomm ile arasındaki farkı kapatmada oldukça başarılı olmuştu. Bu çıkışı devam ettirmek isteyen Samsung’un, ARM ve AMD gibi işlemci pazarının devleri ile işbirlikleri yaparak yeni bir yonga seti üzerinde çalıştığı ve bu yonga setinin Galaxy S22 serisine güç vereceği söylentileri teknoloji çevrelerini hareketlendirmişti.

Samsung Galaxy S22 Ultra

Galaxy S22 Ultra’nın Muhtemel Tasarımı

Böylesi söylentilerin dolaştığı bir zamanda, Galaxy S22’nin işlemci ve bellek gibi önemli konularda beklentilerin altında kalabileceği ihtimali firma için şanssız sayılabilir. Yine de teste sokulan cihazın Galaxy S22 Ultra’nın nihai sürümü olmadığını hatırlatmakta fayda var. Bu skorlar cihazın tanıtımına kadar değişiklik gösterebilir.

Samsung Neden Böyle Bir Karar Aldı?

Samsung, uzun yıllardır Android pazarının en büyük üreticisi konumunda ve bu unvanını korumaya devam ediyor. Ancak şimdilerde kralın tahtına Xiaomi, Oppo ve OnePlus gibi üreticiler tarafından göz dikilmiş durumda. Çinli firmaların uygun fiyatlı birçok model çıkararak Samsung’u köşeye kıstırdığı bu savaşta, Samsung da Galaxy S22 serisinde benzer bir strateji izlemeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

Bu hamle, Samsung’un üretim maliyetlerinin yanında, cihazın satış fiyatını da düşürecektir. 12 veya 16 GB bellek kapasitesini gereksiz gören ve kullanmayacağı özelliklere yüksek meblağlar ödemek istemeyen kullanıcılar için de bir seçenek sunulması akıllıca olmuş diyebiliriz. Böylesi bir karar, S22 Ultra satışlarını beklenen rakamın üstüne çıkarabilir.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce amiral gemisi bir Android cihaz ne kadar belleğe sahip olmalı? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. Daha fazlası için bizi takip etmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir: Samsung Galaxy S22, Snapdragon 8 Gen 1 İle Birlikte Piyasaya Sürülecek; İşte Detaylar

Bunlar da ilginizi çekebilir
Onur Balbaşı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval