Sosyal medya

İşletim Sistemleri

Samsung Galaxy S21 için Android 12 çalışmaları başlatıldı!

s21 android 12

Samsung‘un yeni amiral gemisi modellerini içerisinde barındıran Galaxy S21 serisi için Android 12 çalışmaları başladı. Galaxy S21 yakında Android 12‘ye kavuşacak.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin yeni sürümü Android 12 yaklaşıyor. Geçtiğimiz ay bir geliştirici konferansyında karşımıza çıkan Android 12 herkesi şaşırtmıştı. İlk beta sürümü ile karşımıza çıkan Android 12, şu anda beta 2 sürümü ile bazı markalarda kullanılmaya başlanıldı. Bunlardan birisi de tabiki Samsung.


İlginizi Çekebilir: Samsung’un AMD Tabanlı GPU’larının lansmanı ertelendi!


s21 android 12

Yıllardır işletim sistemi tarafında Android ile oldukça uyumlu bir şekilde çalışan Samsung, Android’in en yeni sürümlerini cihazlarına entegre etmeyi ihmal etmiyor. Geçtiğimiz ay karşımıza çıkan Google’ın yeni işletim sistemi Android 12 şimdi Samsung’un kullanımında diyebiliriz.

Şimdilik beta sürümü ile sunulan Android 12 belirli markaların kullanımına sunuldu. Bunların birisi de Samsung gibi gözüküyor. Gelen bir bilgiye göre Samsung, Google’ın yeni işletim sistemi Android 12‘yi test etmeye başladı. Tabiki işletim sistemi ilk olarak şirketin 2021’deki göz bebeği Galaxy S21 serisi ile karşılandı.

s21 android 12

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Android 12‘yi ilk olarak Samsung  Galaxy S21 ailesinde test etti. Bu işletim sistemini Samsung’un özel kullanıcı arayüzü olan One UI‘ın yeni sürümü ile piyasaya sürmesi beklenilen Samsung, muhtemelen Android’in yeni işletim sistemi olan Android 12‘yi ilk olarak Galaxy S21 ailesine sunacak. Peki Android 12 ne zaman tüm cihazlarla paylaşılacak? Gelin bunun cevabına da bakalım.

Android 12 ne zaman geliyor?

Henüz günümüzdeki çoğu cihaz Android 11’e bile kavuşamamışken, Android 12 piyasaya giriş yapacak. Geçtiğimiz ay ilk beta sürümü ile karşımıza çıkan Android 12, gelen açıklamalara göre Eylül 2021‘de resmi olarak yayınlanacak.

s21 android 12

Öte yandan Samsung’un Ekim veya Kasım‘da Samsung Geliştirici Konferansı‘nı düzenleyeceğini de biliyoruz. Tabi Android 12‘nin de şu anda test edilmeye başlandığını göz önünde bulundurduğumuzda, bu konferansta Android 12‘yi kullanan yeni bir Samsung modeli gelebilir. Ancak başta dediğimiz gibi güncellemeyi ilk olarak Galaxy S21 ailesi de alabilir.

Galaxy S21 ailesinin Android 12 güncellemesi alacağı kesin mi?

Her ne kadar güncelleme bu cihazda deneniyor desek de insanların akıllarında “Acaba güncelleme alır mı?” sorusu oluşuyor. Baktığımız zaman Galaxy S21 ailesi şirketin en yeni amiral gemisi ünvanını taşıyor. Üstelik bu telefonların üç yıl boyunca yeni güncellemeleri alacağı da garanti edilmiş durumda.

Yani S21 ailesi kesinlikle Android 12 güncellemesi alacak diyebiliriz. Ek olarak S20 ve S10 modellerinin de Android 12 güncellemesi alması bekleniliyor. Bakalım Samsung Android 12 işletim sistemini ne zaman resmi olarak sunacak.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir

Teknoloji meraklısı, otomobil tutkunu.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Google, Android 12 için yeni oyun modu API’leri üzerinde çalışıyor!

Google

Google, önümüzdeki yıl yayınlanması beklenen mobil işletim sistemi Android 12 için yeni oyun modu API’leri geliştiriyor. Şirket, bu yılki I/O etkinliğinde Android 12’yi Beta sürüm olarak tanıttı. I/O etkinliğinin yanı sıra başka konferanslarda da Android 12’yi canlı bir şekilde gördük. Google, bu yıl 12 Temmuz’da Oyun Geliştirici Zirvesi düzenlemeyi planlıyor. Bu etkinlik, 12 ve 13 Temmuz tarihlerine yayılacak ve her konuşma için Youtube prömiyeri gerçekleşecek. Henüz bu etkinliğin içeriği hakkında net bir bilgi bulunmasa da bazı sızıntılar Android 12 ile ilgili olacağını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Apple M1X ve M2 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı!


Google’ın yeni Android 12 işletim sistemi neler içeriyor?

Android 12, yeni temalar, görsel efektler ve kullanışlı widgetler ile gelecek. Ayrıca yeni işletim sistemi çok daha stabil ve uyumlu çalışacak. Android Developers, Youtube kanalında yeni bir Android prömiyeri paylaştı. Video, iki gün sonrası için zaman ayarlı bir şekilde kanalda mevcut. Google, “Android 12 cihazlar için devrimsel bir özelliği ortaya çıkartacağız.” diyerek vites yükselttiğini belirtti. Açılış konuşmasının başlığı ve açıklaması, yeni özelliğin video oyunlarının kullanıcı deneyimini arttıracağını gösteriyor. Ancak henüz şirketin bunu nasıl yapacağı ile ilgili bir sızıntı mevcut değil. Bunu öğrenmek için pazartesi günü gerçekleşecek video lansmanı beklememiz gerekecek.

Videonun açıklaması, oyun kalitesiyle birlikte oyunların boyutunun da artacağını gösteriyor. Ancak her ne kadar uzun indirme süreleri bulunsa da oyuncuların kullanıcı deneyimi gelişecek. Android Developers’a göre video, oyunların gelişimi ve artan kullanıcı deneyimini anlatacak. Daha da önemlisi firma, Android 12 işletim sistemi için geliştirdiği yeni projesini de tanıtacak. Ayrıca videoda, Play Asset Delivery’nin üzerine inşa edilen yeni özelliklerin duyurusu da yapılacak.

Google

Google, oyun modu API’leri ile neyi hedefliyor?

Android 12 için yeni “Oyun Modu API’leri” de videoda üzerinde durulması beklenen bir başka konu. Şirket, oyuncuların performansını arttırmak için ayar yapmalarını sağlayacak yeni API’ler üzerinde çalışıyor. Ayrıca alternatif olarak bu API’ler, oyuncuların tercihine bağlı olarak güç tüketimini optimize etmek için de kullanışlı olacak. Bununla birlikte, video oyuncularının en yüksek kare hızı veya pil tasarrufu için çeşitli özelleştirmeler yapması mümkün hale gelecek. Videonun açıklaması, oyuncuları yaklaşmakta olan telefon lansmanları hazırlanırken oyunları entegre ve test etmeye çağırdı. Bununla birlikte henüz mevcut API’ler hakkında net bilgilere sahip değiliz. Ancak pazartesi günü hangi özellikler ve optimizasyon ayarlarının bulunacağını görmüş olacağız.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Nokia X60, HarmonyOS işletim sistemi ile geliyor!

Nokia X60

Huawei’nin Google tarafından yasaklanmasının ardından şirket, yeni bir işletim sistemi geliştirmeye karar vermişti. Android ve iOS’un pazarda lider konumda olması, Huawei’nin başarısız olacağını düşündürüyordu. Ancak, HarmonyOS’un tanıtılmasının ardından Huawei, Çin’de büyük bir başarıya imza attı. Diğer Çinli üreticiler bile HarmonyOS işletim sistemine sahip telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyorlar. Tavyanlı bir kaynağa göre Nokia, HarmonyOS destekli yeni bir akıllı telefon üzerinde çalışıyor. Ortaya çıkan son sızıntılar, bu telefonun Nokia X60 olarak adlandırılacağını gösteriyor.


İlginizi çekebilir: Samsung, yeni akıllı saat platformunu tanıttı!


Nokia, HarmonyOS işletim sistemi ile neyi hedefliyor?

Nokia, Çinli bir şirket olmamasına rağmen HarmonyOS destekli yeni bir telefon üretecek. Şirket, bugüne kadar saf Android tabanlı cihazlarıyla pazarda yer alıyordu. Her ne kadar HarmonyOS destekli bir cihaz çıkacak olsa da şirket, Android tabanlı cihazlar da üretmeye devam edecek. HMD Global, geçmişte Nokia’nın yaptığı hataları yapmamak için farklı şirketlerle iş birliğine gidiyor. Huawei de bu şirketlerden biri olacak. Nokia’nın geçmişte yaptığı temel hata, telefonlarında Windows işletim sistemini kullanmak olmuştu. Firma, Android cihazlar yapmayı bırakıp sadece Windows üzerinde odaklanmıştı. Bu da Nokia’nın hızlı bir şekilde aşağı ivmelenmesini sağladı. Şimdi ise şirket aynı hatayı ikinci kez yapmayarak farklı işletim sistemlerine sahip cihazlar piyasaya sürecek.

Nokia X60

Nokia X60’ın en önemli özelliği HarmonyOS işletim sistemi ile gelmesi değil. Sızıntılara göre Nokia X60, taban ve pro model olmak üzere iki telefonlu bir seri olacak. Cihazlarla ilgili sızdırılan özellikler arasında, 200 MP çözünürlüklü kamera, kavisli ekran ve 6000 mAh değerinde batarya bulunmakta. Günümüzde orta segmentte bile 108 MP çözünürlüklü pek çok akıllı telefon mevcut. Eğer sızıntılar doğruysa, Nokia büyük bir sıçrama ile 200 MP çözünürlüklü kameraya sahip ilk akıllı telefonu piyasaya sürecek. Cihazın işlemcisi ve GPU’su hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak 5G destekli bir işlemci ile gelmesi muhtemel gözüküyor.

Nokia X60

Google Mobil Servisleri’nin hakim olduğu pazarda HarmonyOS hakkında bazı çekinceler mevcut. Ancak HarmonyOS, büyük firmalara yeterli güveni verebilirse artık yeni cihazlarda iki işletim sistemi görebiliriz. Kaynaklara göre Nokia, şu anda HarmonyOS’u test ediyor. Mevcut testler başarıyla sonuçlanırsa gelecek Nokia telefon, HarmonyOS işletim sistemi ile kullanıcılara sunulacaktır. Nokia’nın üst düzey özelliklere sahip bir telefonunda HarmonyOS gibi yüksek performans verdiği iddia edilen bir işletim sistemi görmek, kullanıcılar açısından heyecanlı olabilir.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval