Sosyal medya

Video

S20 FE (Snapdragon) VS Mi 10T | 144 Hz IPS LCD Mi, 120 Hz AMOLED Mi?

Amiral gemisi düzeyindeki işlemcilerden Snapdragon 865’i bünyesinde barındıran 2 cihaz olan Xiaomi Mi 10T ve Samsung Galaxy S20 FE’nin karşılaştırmasıyla sizlerleyiz. İki cihaz da, satışa çıktığı dönemde en çok konuşulan akıllı telefonlar arasındaydı. Peki gelin bakalım bügün geldiğimiz noktada hangisi diğerine karşı hangi konularda üstünlük kurabiliyor.

S20 FE ve Mi 10T modellerini Hepsiburada üzerinden incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

S20 FE ve Mi 10T modellerini Trendyol üzerinden incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: realme 30 Dakikada 5000 Adet Tablet Sattı!


Tasarım farklılıkları

İki cihaz arasında en büyük fark bize kalırsa ağırlık noktasında. Özellikle Mi 10T, ağır olarak nitelendirdiğimiz birçok cihaza göre bile hala ağır tarafta kalan ve kalınlık anlamında da hem kamera çıkıntısıyla hem de gövdenin kalın bir ebata sahip olmasıyla eleştirilen bir akıllı telefon. Xiaomi’yi uzun bir süre boyunca ağırlık konusuna dikkat etmemesinden dolayı da eleştirmiştik. Neyse ki Xiaomi bu durumu yavaş yavaş toparlamaya başladı; dolayısıyla tasarım noktasında ağırlık, incelik gibi avantajlarıyla S20 FE de haliyle Xiaomi Mi 10T’nin önüne geçiyor.

Malzeme kalitesine gelince de iki cihaz arasında bu seviyenin birbirine çok yakın olduğunu görüyoruz. Sağlamlık anlamında da iki cihaz da tatmin edici bir çerçeveye sahip. Üstelik S20 FE’nin birçok farklı renk seçeneğinin piyasada mevcut olduğunu da hatırlatalım.

Ekran tarafında rekabet büyük! 120 Hz AMOLED mi 144 Hz IPS LCD mi

Bize kalırsa 120 Hz ve 144 Hz arasındaki farkı bir cep telefonunda ayırt edebilmek çok da mümkün değil. Fakat ekran büyüklüğü benim için önemli derseniz de Mi 10T’nin ekranının bir miktar daha büyük olduğunu söyleyelim. Galaxy S20 FE 6.5 inç bir ekrana sahipken Xiaomi Mi 10T 6.67 inçlik bir ekrana sahip. Burada iş tamamen sizin ekran boyutundan beklentinize ve panel tipindeki tercihinize kalıyor.

İşlemci

İki cihazda da Qualcomm’un Snapdragon 865 işlemcisi mevcut. Snapdragon 865, amiral gemisi düzeyinde bir işlemci olduğu için hem günlük ihtiyaçlarınızda hem de oyun kullanımlarınızda bütün beklentilerinizi sonuna kadar karşılıyor. Zaten bu iki akıllı telefon da bu işlemciden gücünü aldığı için hemen hemen aynı düzeyde performansa sahip. Haliyle sentetik testlerde 2 cihazın da puanlarını gördüğümüz zaman aradaki farkların ihmal edilebilecek kadar ufak farklar olduğunu görüyoruz.

Pil

Pil konusunda Mi 10T’nin 500 mAh’lık bir üstünlüğü söz konusu. Snapdragon S20 FE 4.500 mAh kapasiteli bir pile sahipken Mi 10T 5.000 mAh kapasiteli bir pile sahip. Ayrıca Mi 10T’nin hızlı şarj konusunda da bir avantajı var.

Fotoğraf

Xiaomi Mi 10T fotoğraf anlamında birçok mod sunsa da; çektiğiniz standart fotoğraflarda S20 FE’nin üstün olduğunu görüyorsunuz. Yine de bu durumdan Mi 10T’nin fotoğraf performansının yetersiz olduğu gibi bir anlam çıkarmamanız gerektiğini de söyleyelim çünkü 64 MP’lik ana kamerasıyla Mi 10T, çok başarılı fotoğraflara imza atabiliyor.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir