Sosyal medya
Huawei P40 reklamı

Konu dışı

Rusya, sudan dezenfektan üretmeyi sağlayan cihaz geliştirdi

sudan dezenfektan

Bütün dünyada olduğu gibi Rusya içinde de Covid-19 salgınının hızla yayıldığı şu günlerde, dezenfektanlara artan talep Rusları harekete geçirdi. Rus bilim insanları ve mühendisler, su kullanarak dezenfektan üretebilen bir cihaz geliştirdi.


İlginizi çekebilir: Covid-19, DSÖ’ye geri vites yaptırdı


Rusya’nın sudan dezenfektan üreten cihazının litre başına sunduğu maliyet 1.30 Dolar

Rus basınında belirtilen haberlere göre, cihaz ham madde olarak su ve soğuk plazma kullanıyor. “Magnaril” adı verilen bu sıvı düşük maliyetlerle üretilebiliyor. Rusya merkezli Izvestia gazetesinin belirttiğine göre sudan üretilen bu dezenfektan için litre başına maliyet 1.30 Dolar. Rus basını, üretilen dezenfektanın bakteriler ve virüsler üzerinde çok etkili olduğunu iddia etse de; bu sıvının yeni tip koronavirüs üzerinde olan öldürücülüğüne dair bilimsel bir araştırma veya makale henüz yok. Ayrıca bu sıvının, çeşitli yüzeylere uygulanabilmeye müsait olan, ve havada dağılabilen bir dezenfektan olarak da kullanılabileceği belirtildi. Cihazın ve sıvının yaygınlaşması için ise öncelikle gerekli araştırmaların tamamlanmasının beklenilmesi gerekiyor gibi gözüküyor.

Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konu dışı

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır? (VIDEO)

HES

HES (Hayat Eve Sığar) kodu nasıl temin edilir, bugünkü videomuzda sizlere açıklamaya çalışacağım. Ulaşımlarda kullanılacak bu kodu,firmalar sizden isteyebilecekler.Seyahat firmaları, yolculuk esnasında bu kodları sizden talep edebilecekler. Bu şekilde hem sizin sağlığınız hem de çevrenizin sağlığı korunmuş olacak.

Hayat Eve Sığar Kodu nasıl alınır? (İki Yöntem!!!)

Öncelikle, Google Play, App Store veya AppGallery üzerinden “Hayat Eve Sığar” uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Daha sonra ise uygulamaya bilgilerinizi girdikten sonra, uygulamanın ana ekranından “HES Kodu İşlemleri” sekmesine giriş yapın. Buradan kodu kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

SMS ile nasıl kod alınır?

Bildiğiniz gibi, büyük bir çoğunluk akıllı telefonlara sahipken ülkemizde, birkısım salt çoğunlukta ise akıllı telefon mevcut değil.
Bu konuya çözüm olması adına SMS ile de kodu edinebilmeniz mümkündür. SMS ile kodu edinmek için “2023” numarasına mesaj atıyoruz.
Örnek mesaj şablonu şu şekilde olmalıdır:
“HES “T.C. Kimlik Numarası” T.C. Kimlik Numarası Seri Numarası’nın Son DÖRT Hanesi Kodun Geçerli Olacağı Gün
Örnek: HES 1112223454 1997 365
Dipnot: 2023 numara servisine mesaj gönderimi ücretsizdir. 
Yeni sistemin etkili olması için kullanıcıların, sistem üzerinde sağlık durumlarını bildirmeleri gerekiyor. Aynı zamanda firmalar, hastalığın yoğun olduğu bölgelerden gelen müşterilerine de farklı tercihler geliştirebilirler. Böylelikle, aslında hayatımız daha denetim halinde bir yapıya bürünmüş oldu.
Devamını oku

Konu dışı

Foxconn, bu yılki gelirinin, son 20 yılın en düşüğü olduğunu açıkladı

Foxconn

Covid-19 sürecinde adını her zamankinden daha fazla duymaya başladığımız ve Apple’ın en büyük tedarikçisi konumunda olan Foxconn; bu yıl Covid-19 salgını dolayısıyla son 20 yılın en düşük karlılığını yaşadı.


İlginizi çekebilir: Whatsapp Web’de karanlık moda nasıl geçilir


Covid-19 sürecinin, Foxconn için zorlu geçmesine rağmen, 2. çeyrekte işlerin yoluna gireceği düşünülüyor

Foxconn, 2020 yılının ilk çeyreğine Covid-19 salgını yüzünden yaşanan problemlerden dolayı sıkıntılı başlamış idi. Bu sıkıntılar, Apple gibi üreticilerin tedarik sorunu yaşamasına ve Foxconn’un son 20 yılın en düşük karlılık oranlarına sahip olması ile sonuçlandı. Öngörülen düzeliş tarihi ise yakın; şirketin, 2020’nin 2. çeyreğini eski performansına yakın bir düzeyde kapatması bekleniyor. Bunun sebebi ise, Apple gibi şirketlerin yeniden üretime başlaması ve Foxconn’un tedarik sağlamaya devam edebilmesi olarak gösteriliyor. Böylece kısa bir süre sonra, şirket için işler yoluna girecek ve sektörde stabilizasyon yeniden sağlanacak gözü ile bakılıyor.

Devamını oku

Konu dışı

Whatsapp Web’de karanlık moda nasıl geçilir

Whatsapp, geçtiğimiz aylarda mobil versiyonu için karanlık mod seçeneğini kullanıcılarına sunmaya başlamıştı. Web sürümü için ise henüz karanlık mod devreye alınmamıştı; fakat karanlık mod seçeneğinin dünya genelinde çok fazla seveni olduğunun farkında olan geliştiriciler, bunun üzerinde çalışmaya devam ediyor. Nihai haline yaklaşmakta olan Whatsapp Web’in karanlık modunu şimdiden kulanabilmek istiyor iseniz; ufak bir ayar değişikliği ile bu modu deneyimleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Facebook Messenger Rooms, Whatsapp’a entegre ediliyor


Whatsapp Web karanlık moda nasıl geçiş yapabilirim

Whatsapp Web üzerinde kullanabileceğimiz bu yeni tema,  henüz nihai haliyle son kullanıcıya sunulmamış olsa bile; karanlık modu aktive etmek mümkün. Bunun için ilk önce Whatsapp Web’e giriş yapıyoruz. Açılan sayfayada Ctrl + Shift + I tuşlarına aynı anda basıyoruz ve sağ tarafta web sayfasının düzenleme konsolu açılıyor. Konsolun en üst kısmında, ‘body class=”web” kodunu bularak; bu kodu “web dark” olarak değiştiriyoruz. Ardından Enter tuşuna basarak onaylıyoruz ve tebrikler! Artık Whatsapp’ınızı bilgisayarınızda karanlık modda kullanabilirsiniz.

Whatsapp Web karanlık mod

Yalnız hatırlatmadan geçmeyelim; sayfayı kapatıp açarsanız veya yenilerseniz, Whatsapp yeniden orijinal temasına dönecektir. Fakat biz çok kısa bir süre içerisinde karanlık mod seçeneğinin ayarlar sekmesine de ekleneceğini düşünüyoruz. Bu seçenek resmi olarak dahil olduktan sonra ise, her seferinde bu ayarlamayı yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Eğer siz de Whatsapp’ın Web versiyonunu burada anlattığımız şekilde karanlık modda kullanmaya başladıysanız; bu mod ile ilgili düşüncelerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Devamını oku