Sosyal medya

Haber

Rusya artık kendi yazılımları yüklü olmayan cihazları yasaklayacak!

Rusya

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Devlet Yasa Bilgi Sisteminde yayımlanan ve 1 Temmuz 2020 ile yürürlüğe girecek dikkat çeken yasayı onayladı.


İlginizi çekebilir: Singapur Hava Yolları ilk İstanbul A350-900 uçuşunu gerçekleştirdi!

reklam
Aorus reklamı

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sistemi tarafından oluşturulan yasa ile 1 Temmuz 2020‘den itibaren devletin belirlediği Rus yapımı yazılımları ön yüklü olarak cihazında bulundurmayan şirketlere yaptırımlar uygulanacak. Yani artık tüm cihaz üreticileri Rus yapımı yazılımları cihazlarında ön yüklü getirmek zorunda olacak. Bunların içine tüm akıllı telefon markaları katılırken, tüm bilgisayar markalarını da bu listeye ekleyebiliriz.

Adventure İstanbul

Bu yasayla birlikte Rus bilişim şirketlerinin daha rekabetçi hale geleceği ve tüketici haklarının da korunacağı düşünülüyor. Bazı uzmanlar tarafından ise yasanın Rus bilişim sektöründe karmaşaya neden olacağına dikkati çekiyor. Ayrıca Rus menşeili birçok şirket bu yasanın kendileri açısından iyi olacağını söylüyor. Çünkü Apple, Samsung ve Huawei gibi şirketler artık Rusya’da Yandex hizmetlerini ve mail.ru servisini ön yüklü olarak getirmek zorunda kalacak.

Bu şekilde Rus şirketler, indirme sayıları ile ön plana çıkarken, dünya genelindeki yazılım rekabetine katılmış olacak. Vladimir Putin‘in de onay vermesinden sonra artık yasa 1 Temmuz 2020 ile uygulanmaya başlayacak. Şirketlerin ise bu duruma nasıl tepki vereceği merak konusu.

Teknoloji tutkunu, yazılım meraklısı bir teknoloji editörü.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

The Medium oyunu bitince inceleme yazabileceksiniz!

Yazan:

The Medium

The Medium oyuncuların görüşüne önem veriyor. Oyun bitiminde yapım, oyunculara inceleme ve geri dönüş yapma olanağı sağlıyor.


İlginizi çekebilir: Intel Rocket Lake i9-11900K işlemcisinin son özellikleri ortaya çıktı

reklam
Aorus reklamı

Oyun bitince inceleme yazabileceksiniz!

The Medium an itibariyle Xbox Series X/S ve PC kullanıcıları için satışa çıktı. Bildiğiniz üzere oyun, yeni nesil oyun konsollarının duyurusunun yapılmasının ardından merakla beklenen oyunlar arasındaydı. Resmi olarak çıkış yapan oyun, bekleyişin ardından piyasaya çıktı. Korku aksiyon ögelerinin yer aldığı oyunda, ilginç bir hikaye anlatım tekniği bulunmakta. Bildiğiniz üzere süre itibariyle biraz kısa olarak nitelendirilen oyun 100 saatlik bir deneyim sunmakta. Öte yandan hikayeyi bitirmiş oyuncular için güzel bir yenilik söz konusu. Artık jenerik sonrası oyun ile alakalı görüşlerini yazma imkanına sahip olacak.

The Medium

Adventure İstanbul

Bloober Team tarafından piyasaya çıkan oyun, görünüşe göre oyuncuların geri dönüşlerine çok önem veriyor. Oyun ile alakalı görüşlerin bildirilme imkanının yer aldığı bölüm sayesinde, firma oyuncuların fikirlerini en net yoldan öğrenmenin yolunu buldu. Jenerik sonrası yer alan paragrafta firma, oyunu yaptıkları en heyecan verici iş olarak tanımladı. An itibariyle satışta olan oyunu sizler de deneyebilirsiniz. Bununla birlikte oyunu bitirdikten sonra da görüşlerinizi firmaya gönderebilirsiniz. Xbox Game Pass PC’de yer almayan oyunun, birkaç ay sonra kütüphaneye eklenmesine kesin gözüyle bakılıyor.


Dijital oyun dünyasından yorulan oyuncular için oluşturduğumuz kutu oyunu listelerine, Hepsiburada ve Trendyol üzerinden ulaşabilirsiniz.


 

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Xiaomi 67W kablosuz şarjlı iki yeni telefon üzerinde çalışıyor

xiaomi

MIUI 12.5 beta versiyonu üzerinde yapılan bir incelemeye göre; Xiaomi firması 67W kablosuz şarj destekli iki yeni telefon üzerinde çalışıyor. Sözü geçen akıllı telefonların kod adları ise “star (yıldız)” ve “mars” olarak geçiyor.


Bakmak isteyebilirsiniz:

reklam
Aorus reklamı

İlk olarak bahsedilen telefonlardan bir tanesinin henüz açıklanmamış Xiaomi Mi 11 Pro olduğu düşünülüyor. Ancak diğer telefon hakkında ise sahip olunan net bir bilgi yok.

Bununla birlikte bu iki telefon birbiriyle yüksek ihtimalle bağlantılı olacak gibi duruyor. Çünkü model isimlerinin sonunun K1 ve K1A olarak bittiğini görebiliyoruz. Bu durum ise aynı zamanda bu cihazların aynı telefonlar olabileceği; ancak farklı bölgeler için düşünüldüklerini ifade ediyor olma ihtimalini barındırıyor. Buna ek olarak “star (yıldız)” kod adına sahip akıllı telefonun muhtemelen Qualcomm Snapdragon 888 yonga setine sahip olacağını söyleyebiliyoruz.

Adventure İstanbul

xiaomi

Böylelikle ilginç bir şekilde son gelen bilgiler daha önceki sızıntılarla bir çakışma yaşıyor. Çünkü Mi 11 Pro akıllı telefonunun 80W kablosuz şarj desteğinin olacağı söylenenler arasındaydı. Tabii ki yine bu bilginin Xiaomi firmasının 80W destekli bir kablosuz şarj aleti üzerinde çalıştıklarını bize söylüyor olması da muhtemel. Ancak yakın zamanda bahsi geçen teknolojiyi barındıracak bir telefon görmemizin ihtimali ise oldukça düşük.

Devamını oku

Genel

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, WhatsApp hakkında konuştu

whatsapp

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, WhatsApp sözleşmesine tepki gösterdi. Bakan Gül, farklı ülkelerde farklı tutum sürmenin çifte standart olduğunu belirtti.


Netflix Türkiye ofisi için 5 yıl deneyimli Ofis Müdürü arıyor

reklam
Aorus reklamı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

WhatsApp’ın Gizlilik İlkeleri güncellemesi ile ilgili tartışmalar bitmek tükenmek bilmiyor. Bununla birlikte konuyla ilgili son açıklamalar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından geldi.

Adventure İstanbul

WhatsApp’ın 8 Şubat 2021 itibarıyla yürürlüğe gireceğini duyurmuştu. Ancak tepkiler üzerine geri adım attığı yeni sözleşmesi kişisel verilerin Facebook ile paylaşılmasını öngörüyordu. Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca kişi WhatsApp’a tepki göstererek Telegram, Signal ve BİP uygulamalarına geçiş yapmıştı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül

Adalet Bakanı Gül, Kişisel Verileri Koruma Kurumunda düzenlenen “28 Ocak Veri Koruma Günü Programı”nda konuştu. Bakan Gül; öğretmeni, polisi, hakimi, savcıyı, memuru, valiyi, kaymakamı, genci, yaşlıyı 83 milyonun şerefli, onurlu bir ferdi olarak görmenin, iktidarıyla muhalefetiyle herkesin boynunun borcu olduğunu vurguladı.

Kişisel verilerin korunmasına yönelik yapılanları anlatan Bakab Gül, elektronik sistemlerde saklanan verilerin korunmasının önemini vurguladı. Bununla birlikte veri güvenliğini yabancı kaynaklarla sağlamanın sınır güvenliğini yabancı askerlere emanet etmek gibi olduğunu ifade eden Gül; “Siber vatan“ı korumak için veri güvenliği konusundaki yerli ve milli çalışmaların hızlandırıldığını aktardı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, WhatsApp’ın zorunlu güncelleme kararına ilişkin; “Son günlerde bir sosyal iletişim platformunun uygulamanın devamı için kişisel verileri kullanma, başka platforma aktarmaya rıza şartını getirdiğini görmekteyiz. Ancak Avrupa Birliği ülkelerine çifte tercih sunulması, farklı ülkelerde farklı tutum içerisine girilmesi çifte standarttır” dedi.

Son olarak WhatsApp tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye’deki kullanıcıların uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için kabul etmek zorunda olduğu yeni Gizlilik Sözleşmesi, “Avrupa bölgesi” olarak tanımlanan ülkelerdeki kullanıcıları kapsamayacak.

Sizler için oluşturduğum; akıllı telefonteknolojik ürünler ve genel ihtiyaçlar alışveriş listelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trendyol listesini incelemek içinde burayı tıklayın!

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler