Sosyal medya

Akıllı Ev

Robot elektrikli süpürge bilgilerinizi sızdırabilir!

Robot elektrikli süpürge bilgilerinizi sızdırabilir
Darüşşafaka

Araştırmacılar, robot elektrikli süpürgelerin ışık algılama ve mesafe sensörlerini kullanarak casusluk yapmanın mümkün olduğunu gösterdi.


İlginizi çekebilir ;Otonom Robot süpürge seçimi


Robot elektrikli süpürge bilgilerinizi sızdırabilir!

LidarPhone adı verilen yeni yöntem, bir robot elektrikli süpürgenin Işık Algılama ve Mesafe (Lidar) sensörünü, özel konuşmaları gizlice dinlemek için lazer tabanlı bir mikrofona dönüştürüyor. Araştırmacılar, yöntemi kullanarak özel konuşma verilerini yüksek doğrulukla ele geçirmeyi başardılar.

NUS Computer Science’ta yardımcı doçent olan Jun Han ile birlikte çalışan bir doktora öğrencisi olan Sriram Sami, ” Akıllı hoparlörler ve akıllı güvenlik kameraları dahil olmak üzere akıllı cihazların yaygınlaşması, bilgisayar korsanlarının özel anlarımızı gözetleme özel bilgilerimizi ele geçirme yollarını artırdı.Yöntemimiz, hassas verileri yalnızca ev tipi bir robot elektrikli süpürge kadar zararsız bir şey kullanarak toplamanın artık mümkün olduğunu gösteriyor. Çalışmamız, bu tür kötü niyetli saldırıları önlemek için acil pratik çözümler bulma ihtiyacını gösteriyor. “diyor.

reklam
Aorus reklamı

Robot elektrikli süpürge bilgilerinizi sızdırabilir

LİDAR İLE DİNLEME

LidarPhone saldırı yönteminin temeli, görünmez bir tarama lazeri ile çevresinin bir haritasını oluşturan bir cihaz olan Lidar sensörüne dayanır. Saldırgan, bir kişinin bilgisayarı veya televizyonunun yanında veya yakınında bulunan ambalaj malzemesi/çöp kovası/cam gibi yansıtıcı bir yüzeye lazeri yansıtarak titresim bilgilerine erişebilir ve orjınal ses hakkında bilgi edinebilir. Sinyal işleme ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak, titreşim verilerinden konuşma kurtarılabilir ve hassas bilgiler elde edilebilir.

Araştırmacılar deneylerinde iki ayrı ses kaynağı ve bir robot elektrikli süpürge kullandılar. Bir bilgisayar hoparlöründen söylenen sayıları okuyan bir kişi birinci ses kaynağı ve televizyon programında çalınan müzik klipleri ise ikinci ses kaynağıydı. Ekip, 19 saatten fazla kaydedilmiş ses ve titreşim dosyası topladı ve bunları, insan seslerini eşleştirmek ve ayrıştırmak için eğitilmiş derin öğrenme algoritmalarından geçirdi. Sistem, kurbanın kredi kartı veya banka hesap numaralarını içerebilecek yüksek sesle söylenen rakamları algılayabiliyordu. Televizyon programlarından alınan veriler ise kişilerin izleme tercihlerini veya siyasi yönelimlerini belirleyebiyordu. Sistem, söylenen rakamları tespit ederlen % 91’lik doğruluk oranına ve televizyon seslerini tanımlarken % 90’lık bir doğruluk oranına ulaştı. 

Araştırmacılar ayrıca Lidar lazer ışınını ne kadar iyi yansıttıklarını test etmek için yaygın ev malzemeleri ile deneyler yaptılar ve ses kurtarma doğruluğunun farklı malzemeler arasında değiştiğini saptadırlar. Lazer ışınını yansıtmak için en iyi malzeme parlak bir polipropilen torbaydı, en kötüsü ise bir kartondu.

ROBOT SÜPÜRGELERİN BAĞLANTISINI KESİN

Lidar’ın kötüye kullanılmasını önlemek için araştırmacılar, kullanıcıların robot elektrikli süpürgelerini internete bağlamamayı öneriyor. Ekip ayrıca Lidar sensör üreticilerinin, Lidar dönmediğinde dahili lazerin ateşlemesini önlemek için geçersiz kılınamayacak bir mekanizma kullanmasını tavsiye ediyor.

“Uzun vadede, giderek daha ‘akıllı’ evlere sahip olma arzumuzun , gizlilik ve özel hayatımızı kaybetmemize değip değmeyeceğini düşünmeliyiz. Ekip, “Evlerimize getirilen her yeni internet bağlantılı algılama cihazının mahremiyetimiz için ek bir risk oluşturduğunu kabul etmemiz ve seçimlerimizi dikkatlice yapmamız gerekiyor” diyor.

Ekip, LidarPhone’dan öğrenilen fikirleri, aynı zamanda Lidar sensörlerini de kullanan otonom araçlara uygulamak için çalışıyor, çünkü bunlar aynı zamanda araba camlarının çok küçük titreşimleriyle yakındaki arabalarda gerçekleşen konuşmaları gizlice dinlemek için de kullanılabilir. Ayrıca, en son akıllı telefonlarda bulunan ve daha fazla gizlilik sorunu ortaya çıkarabilecek aktif lazer sensörlerinin güvenlik açıkları üzerinede çalışmalar yapacaklarını söylüyorlar.

Araştırmacılar, çalışmayı Hesaplama Makineleri Birliği’nin Gömülü Ağa Bağlı Sensör Sistemleri Konferansı’nda (SenSys 2020) sundu.

 

 

Güvenliği günümüz şartları için üst düzey olan robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Ev

Xiaomi, Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu tanıttı!

Mijia Pro
Darüşşafaka

Birkaç yıl önce Xiaomi ilk elektrikli süpürgesini piyasaya sürdüğünde, kimse sektörde lider olacağını düşünmüyordu. Ancak şu anda Xiaomi, Çin’deki en güçlü akıllı ev ekosistemine sahip marka ünvanını elinde bulunduruyor. Bu başarıda Xiaomi’nin robot süpürgeleri ciddi bir rol oynadı. Üretici bugün, en güçlü süpürge robotu olan Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu duyurdu. Ürünün fiyatı 456$ olarak belirtildi.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, ilk görüntüleme çipini piyasaya sürdü!


Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun özellikleri neler?

Günümüzde bir çok akıllı süpürge farklı özellikler sergiliyor. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu engellerden kaçınma özelliğini destekliyor. Bu elektrik süpürgesi otomatik olarak kablolardan, terliklerden, masa ayaklarından ve halılardan kaçabiliyor. Aynı zamanda bir LDS lazer navigasyonu ve AI otonom öğrenme yeteneğine sahip. Yani onu ne kadar çok kullanırsanız o kadar fazla akıllanıyor.

Mijia Pro

reklam
Aorus reklamı

Akıllı süpürgelerde sensör sayısı ve paspas gibi özellikler kadar, ürünün hangi zeminlerde temizlik yapabildiği de önemli. Kullanıcılar akıllı süpürge seçerken bunları da göz önünde bulunduruyorlar. Örneğin bazı modeller sadece halı veya sert zemin temizliği yapabilirken, her ikisini yapan seçenekler de bulunuyor. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu da bu ikisini barındıran akıllı süpürgeler arasında yerini almayı başarıyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, AI (yapay zeka) zemin tanıma desteği sayesinde, verimli temizlik için farklı zemin malzemelerine göre farklı su çıkışı ve süpürme şemaları geliştirebiliyor. 550 ml büyüklüğündeki toz haznesi hem süpürme hem de paspas için ideal şekilde görevini yerine getirebiliyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu neden farklı?

Bilindiği üzere akıllı süpürgelerde de işlemci bulunuyor. Bu işlemciler süpürgelerin fiyat ve performanslarına göre farklılıklar gösteriyor. İşlemcinin yüksek performans sergilemesi aslında otomatik olarak akıllı süpürgenin de performansının yükselmesi anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse akıllı bir ev robotu evi temizlediği sırada evin haritasını da oluşturur. Harita oluşturduktan sonra bir rota belirler ve bu rota dahilinde temizliğine devam eder. Bu esnada işlemci performansı ne kadar yüksek olursa, robotun bu işlem sırasındaki hızı da o kadar artmış olur.

Mijia Pro

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, endüstrinin ilk AIoT amiral gemisi çift işlemcisini (4 çekirdekli CPU + 2 çekirdekli NPU) kullanıyor. Bundan dolayı bu süpürme ve paspas robotu, bütün bir ev haritası oluşturmayı ve rotaları akıllıca planlamayı daha hızlı şekilde yapabiliyor.

Bir önceki Xiaomi süpürme robotu farklı odaların haritalarını çizebilse de hangi oda olduğunu belirleyemiyordu. Bu sebeple kullanıcıların, oda isimlerini el ile teker teker girip robota tanıtması gerekiyordu. Ancak Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, herhangi bir odayı akıllı bir şekilde doğrudan tanımlayabiliyor. Örneğin, yatağı tanırsa, otomatik olarak bir yatak odası olduğunu belirleyebiliyor.

Tanımlama konusunda ne kadar kararlılık sağladığı veya kesin sonuçlar üretip üretemediği henüz son kullanıcı tarafından denenmedi. Bilindiği üzere çoğu zaman firmaların deneysel olarak uyguladığı özellikler kağıt üstünde işe yarasa da ürün son kullanıcıya ulaştığında aynı etkiyi göstermeyebiliyor. Fakat yine de bu özelliğin, eskiden kullanıcıdan beklenen işi azaltıp, akıllı teknolojileri daha da otonom hale getireceği aşikar.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun performansı nasıl?

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, performans açısından 4000Pa güçlü emişi destekliyor. Bu seviyede bir emiş gücü akıllı süpürgeler için oldukça ideal. Bu emiş yeteneği sayesinde robot, hem büyük hem de küçük parçacıklarla kolayca başa çıkabiliyor. Batarya konusunda ise 5200mAh pil ile donatılmış. Özellikle geniş bir evde yaşıyorsanız, robotun tek bir şarj ile ne kadar süre çalışabildiği ve ne kadar sürede şarj olduğu kritik öneme sahip. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, barındırdığı bu büyük pil sayesinde, 250 metrekareyi tek bir şarjla temizleyebiliyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun fiyatı nedir?

Xiaomi’nin en yeni ve en yüksek donanıma sahip Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun dolar bazlı çıkış fiyatı 456$  olarak belirlenmiş. Ülkemizde hangi fiyatla satışa çıkacağı henüz netlik kazanmadı fakat dolar kuru baz alındığında fiyatın 3500-4000 TL bandında seyredeceğini tahmin edebiliriz.

Akıllı süpürge, Xiaomi tarafından bugün ön siparişe açılmış durumda.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için Trendyol üzerinden listeledik.


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Ev

Samsung Galaxy SmartTag ile evde kaybolan eşyaların sonu mu geliyor?

Samsung
Darüşşafaka

Samsung markası,geçtiğimiz Ocak ayında Galaxy SmartTag’ı piyasaya çıkardı. Bu küçük Bluetooth destekli ürünler sayesinde evde kaybolan eşyaların nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz. Bu cihaz ile birlikte eşyalarınızı koyduğunuz yeri unuttuğunuzda hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca Samsung, daha güçlü bant özellikleri içeren SmartTag + ‘ı bu yılın sonlarında piyasaya sürecek (SmartTag +, Galaxy S21 Ultra ve Note20 Ultra ile uyumlu olacak). Gelin hep beraber cihazın detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, 200W hızlı şarj destekli yeni telefonunu yakında tanıtacak!


Samsung

Samsung SmartTag için detaylar neler?

Samsung Galaxy SmartTag, yalnızca 13 gram ağırlığında ve küçük (39.1×39.1×9.9mm) bir cihaz. Maalesef cihazımız sadece Samsung Galaxy akıllı telefonlar ve Samsung cihazlarıyla çalışıyor. Çalıştırmak için ise Samsung’un SmartThings uygulaması kullanılıyor. SmartTag cihazımız Bluetooth 5.0 düşük enerji teknolojisiyle destekleniyor. Samsung Galaxy SmartTag, ortada bir düğme ve üstte bir klips, anahtarlık, sırt çantası veya evcil hayvan tasmasına takmak için kullanabileceğiniz bir delik bulunan basit bir tasarıma sahip. Ufak olmasına rağmen bombeli yapısından dolayı cüzdanda saklamaya uygun bir ürün değildir.

Samsung

reklam
Aorus reklamı

Samsung’un SmartThings uygulamasıyla Galaxy SmartTag ile birkaç şey yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ise, SmartTag ile telefonunuzu bulabilirsiniz. Bunun için SmartTag’in düğmesine iki kez basıyorsunuz ve akıllı telefonunuzun zil sesi aktif oluyor. Ayrıca Galaxy SmartTag’i evinizin etrafındaki IoT cihazlarıyla iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Samsung’un SmartThings uygulaması tarafından desteklenen bir cihazınız varsa, bunları açmak veya kapatmak için etiketin üzerindeki düğmeyi kullanabilirsiniz.

SmartTag ile kaybolan eşyalarınızı bulmak istiyorsanız ve cihaz Bluetooth kapsama alanında ise bu cihaz sizin için yardımcı olacak Uygulama üzerinde SmartTag’e yakınlığınıza göre bir sinyal seviyesine ulaşırsınız ve yaklaştıkça bu sinyal seviyesi artar. Yaklaşınca da SmartTag’i çaldırabilirsiniz. (Bir parkta köpeğinizi izlemek için de kullanılabileceği söyleyen kullanıcılar var. Ancak üstünde bu cihaz varsa bile can dostunuzdan gözünüzü ayırmamanızı tavsiye ederim. Çünkü henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğunu belirtmeliyim.)

Samsung SmartTag’in pili ve menzili nasıl?

Samsung Galaxy SmartTag’i deneyen kullanıcılardan aldığımız bilgilere göre günlük kullanımda yaklaşık 30 metre uzaktan cihazın çalıştırdıklarını öğrendik.  Cihazın amacı  evdeki kaybolan eşyalar bulmak ve  30 metre çoğu kullanıcı için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca cihaz tanıtılırken değerli eşyalar için bir güvenlik takipçisi olarak değil, yakınınızda tuttuğunuz günlük nesnelere bağlanması amaçlanmıştır. Ek olarak, Samsung cihaz için maksimum 118 metrelik bir menzil vaat ediyor. Galaxy SmartTag’in içindeki pil,  220 mAh standart bir düğme pil( CR2032). Bu pille cihaz yaklaşık olarak 300 gün çalışabilir. Ürün Türkiye’de 299 TL fiyat etiketiyle satılmakta.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Ev

Robot süpürge modelleri hangi zeminlerde kullanılabilir?

Robot Akıllı Süpürge
Darüşşafaka

Pandemi döneminde en çok tercih edilen teknolojik cihazlardan biri de robot süpürgeler oldu. Salgın döneminde ev içerisinde geçirdiğimiz süre arttı. Bununla birlikte temizlik ve hijyen konusu daha da önem kazandı. Evden çalışanların, fiziki engeli olanların, evcil hayvan sahiplerinin ve ev tozuna alerjisi olanların ilk tercihi robot süpürgeler oldu. Böylelikle robot süpürgelere olan talep arttı. Aynı zamanda bu durum ürün çeşitliliğini ve rekabeti de beraberinde getirdi.


İlginizi çekebilir:Samsung Robot Handy ev işlerinde yeni asistanınız olacak!


Robot süpürge

Robot süpürge modelleri hangi zeminlerde kullanılabilir?

Mevcut incelemelere göre, robot süpürgeler genellikle sert zeminlerde iyi performans gösteriyor. Aynı zamanda halı, köşe ve kenarlar ve evcil hayvan tüyleriyle de belirli oranda mücadele edebiliyor.

reklam
Aorus reklamı
Zemin Tipi Başarı(%) Min-Max skor
Sert zemin (%) 87 33-99
Halı (%) 34 8-60
Evcil hayvan kılı (%) 55 20-90
Köşeler ve kenarlar (%) 62 20-80

 

Bu tabloda ki sonuçlar şaşırtıcı değiller. Robot süpürgelerin daha küçük motorları var. Bu yüzden halının derinliklerine inmek veya evcil hayvan kılı toplamak için normal süpürgeler kadar emiş gücü üretemezler. Ayrıca, fırçaları ve kıl toplama yuvaları daha küçüktür. Bu yüzden geleneksel süpürgeler gibi her zeminde etkili olamazlar.

 

 

Geleneksel süpürgelerin yerini alabilirler mi?

Ev tipi elektrikli süpürgelerin, hayatımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. İlk piyasaya sürüldükleri günden bugüne kadar, pratikliklerini ve verimliliklerini sürekli olarak iyileştirerek; inanılmaz düzeyde gelişim gösterdiler. Ancak günümüz şartlarında onları kullanmak insanlara yorucu geliyor. Bundan dolayı geleneksel süpürgelerin kullanım oranı giderek azalıyor. Peki akıllı süpürgeler geleneksel süpürgelerin yerini alabilirler mi? İnceleme sonuçlarına göre, evinizin tek elektrikli süpürgesi olarak bir akıllı süpürge kullanmak yeterli olmayacaktır. Bundan dolayı eski süpürgenizi de kullanmaya devam etmenizi öneririz.

 

 

 

En yeni teknolojiye sahip akıllı süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler