Sosyal medya

Akıllı Ev

Otonom Robot süpürge seçimi

Robot süpürge
Darüşşafaka

Ev işleri için gerçekten kimin vakti var? Ev tipi elektrikli süpürgelerin, hayatımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. İlk piyasaya sürüldükleri günden bugüne kadar, pratikliklerini ve verimliliklerini sürekli olarak iyileştirerek; inanılmaz düzeyde gelişim gösterdiler. Bununla birlikte, dünya dijital devrimine ayak uyduramadıkları bir gerçek. En azından robot süpürge konsepti sahneye çıkana kadar. Tamamen otonom robot süpürge teknolojisinin icadı, akıllı ev devrimindeki gerçek atılımlardan biri oldu. 


İlginizi çekebilir ;Robot süpürge inceleme: Xiaomi Mi Robot Vacuum


Otonom Robot süpürge seçimi

2019’da 15 ila 17 milyon ABD hanesinin bir robotik elektrikli süpürge sahibi olduğu tahmin ediliyor. Peki, eviniz için en iyi robotik elektrikli süpürge nasıl seçilir?

Robot süpürge

reklam
Aorus reklamı

Emme

Emme gücü dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biridir. Hem sert yüzeylerden ince toz toplayabilen hem de yumuşak halı kaplı yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlayan bir model seçmek hayati önem taşır. Emme gücü yüksek olan bir robot süpürge sizi mutlu edecektir.

Bağlantı

Maksimum rahatlık ve verimlilik için, robot süpürge firmaları cihazları için mobil uygulama aracılığıyla kontrol özelliği sunmantadır. Bu özellik telefonunuzu kullanarak robot süpürge cihazınızı programlamanıza olanak tanır. Farklı odalar için farklı emiş seviyelerine sahip bir temizlik programı oluşturmaktan, kullanılmayan bölgeler için sanal duvarlar inşa etmeye kadar, herşeyi programlayabilirsiniz . Eviniz içinde harita oluşturan bir model seçmek en iyisidir. Bazı uygulamalar, elektrikli süpürgenin kamerasına erişmenize bile izin verir, böylece çalışırken ne yaptığını görebilirsiniz. Odayı uzaktan görüntüleyerek, rotayı tıkayan tüm engelleri görebilir ve gerekirse elektrikli süpürgenin yönünü aktif olarak değiştirebilirsiniz.

 

Navigasyon

Bazı modellerde hareket ve gezinme sorunları olabilir. Nesnelerin üzerine çarpmak, merdivenlerden aşağı düşmek gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Satın alırken navigasyon özellikleri gelişmiş bir robot süpürge tercih edilmelidir. Bazı modeller çalışmak için ışığa ihtiyaç duymaz, gece veya gündüz, aydınlık veya karanlıkta aynı seviyede gezinme hassasiyeti bekleyebilirsiniz.

İdeal olarak, engel tanıma ve önleme için optimize edilmiş LiDAR navigasyonu ve derinlik algısı olan bir model tercih etmek sizi mutlu edecektir. Bu teknolojiler kablolar gibi küçük öğeleri bile tanıyabilir, bu da sizi robot süpürge yolunu temizlemek zahmetinden kurtarır.

Pil süresi

Bir robotik süpürge için ortalama pil ömrü genellikle bir evi temizlemeye yeter diyebiliriz. Ancak en kaliteli modellerle, elbette seçilen ayarlara da bağlı olarak beş saate kadar çalışma süresi elde edebilirsiniz. Kendi kendine şarj olmasını sağlayan bir yerleştirme istasyonuyla birlikte gelen bir model satın almak, dikkat edilmesi gereken başka önemli noktadır. Robot süpürge pili azaldığında kenetlenme istasyonuna otomatik olarak gidebilir ve şarj olduktan sonra nerede kaldığını hatırlayarak aynı noktaya dönmesi ve işine devam etmesi sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır.

Ses

Düşük ses çıkartan bir elektrikli süpürge sizin ev ortamındaki konforunuzu kesinlikle arttıracaktır.

 

Güvenlik

Akıllı cihazlarla verileriniz ve gizliliğiniz için endişelenmeniz doğaldır. Evinizin bir haritasına sahip ve her şeyi kamera ile izleme olanağına sahip bir cihazı evinizde bulundurmak istemeyebilirsiniz. Engel tanıma ve önleme için yakalanan görüntüleri kullanımdan hemen sonra silen ve kopyalama yapmayan bir cihaz tercihi sizi mutlu edecektir.

Ek özellikler

Süpürme söz konusu olduğunda bir başka iş de torbanın boşaltılmasıdır ancak bazı robot süpürgeler sizi kendi kendini boşaltma işleviyle rahatlatabilir. Bazıları süpürgeler temizlikten sonra otomatik olarak torbalarını boşaltır veya mobil uygulama aracılığıyla size toz torbasını değiştirmenizi hatırlatır. Dikkat edilmesi gereken son bir yararlı özellik, nokta temizleme ve kenar temizleme yeteneğidir. Böylece  ulaşılması zor alanların temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Robot süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Ev

Xiaomi, Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu tanıttı!

Mijia Pro
Darüşşafaka

Birkaç yıl önce Xiaomi ilk elektrikli süpürgesini piyasaya sürdüğünde, kimse sektörde lider olacağını düşünmüyordu. Ancak şu anda Xiaomi, Çin’deki en güçlü akıllı ev ekosistemine sahip marka ünvanını elinde bulunduruyor. Bu başarıda Xiaomi’nin robot süpürgeleri ciddi bir rol oynadı. Üretici bugün, en güçlü süpürge robotu olan Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu duyurdu. Ürünün fiyatı 456$ olarak belirtildi.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, ilk görüntüleme çipini piyasaya sürdü!


Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun özellikleri neler?

Günümüzde bir çok akıllı süpürge farklı özellikler sergiliyor. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu engellerden kaçınma özelliğini destekliyor. Bu elektrik süpürgesi otomatik olarak kablolardan, terliklerden, masa ayaklarından ve halılardan kaçabiliyor. Aynı zamanda bir LDS lazer navigasyonu ve AI otonom öğrenme yeteneğine sahip. Yani onu ne kadar çok kullanırsanız o kadar fazla akıllanıyor.

Mijia Pro

reklam
Aorus reklamı

Akıllı süpürgelerde sensör sayısı ve paspas gibi özellikler kadar, ürünün hangi zeminlerde temizlik yapabildiği de önemli. Kullanıcılar akıllı süpürge seçerken bunları da göz önünde bulunduruyorlar. Örneğin bazı modeller sadece halı veya sert zemin temizliği yapabilirken, her ikisini yapan seçenekler de bulunuyor. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu da bu ikisini barındıran akıllı süpürgeler arasında yerini almayı başarıyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, AI (yapay zeka) zemin tanıma desteği sayesinde, verimli temizlik için farklı zemin malzemelerine göre farklı su çıkışı ve süpürme şemaları geliştirebiliyor. 550 ml büyüklüğündeki toz haznesi hem süpürme hem de paspas için ideal şekilde görevini yerine getirebiliyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu neden farklı?

Bilindiği üzere akıllı süpürgelerde de işlemci bulunuyor. Bu işlemciler süpürgelerin fiyat ve performanslarına göre farklılıklar gösteriyor. İşlemcinin yüksek performans sergilemesi aslında otomatik olarak akıllı süpürgenin de performansının yükselmesi anlamına geliyor. Örnek vermek gerekirse akıllı bir ev robotu evi temizlediği sırada evin haritasını da oluşturur. Harita oluşturduktan sonra bir rota belirler ve bu rota dahilinde temizliğine devam eder. Bu esnada işlemci performansı ne kadar yüksek olursa, robotun bu işlem sırasındaki hızı da o kadar artmış olur.

Mijia Pro

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, endüstrinin ilk AIoT amiral gemisi çift işlemcisini (4 çekirdekli CPU + 2 çekirdekli NPU) kullanıyor. Bundan dolayı bu süpürme ve paspas robotu, bütün bir ev haritası oluşturmayı ve rotaları akıllıca planlamayı daha hızlı şekilde yapabiliyor.

Bir önceki Xiaomi süpürme robotu farklı odaların haritalarını çizebilse de hangi oda olduğunu belirleyemiyordu. Bu sebeple kullanıcıların, oda isimlerini el ile teker teker girip robota tanıtması gerekiyordu. Ancak Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, herhangi bir odayı akıllı bir şekilde doğrudan tanımlayabiliyor. Örneğin, yatağı tanırsa, otomatik olarak bir yatak odası olduğunu belirleyebiliyor.

Tanımlama konusunda ne kadar kararlılık sağladığı veya kesin sonuçlar üretip üretemediği henüz son kullanıcı tarafından denenmedi. Bilindiği üzere çoğu zaman firmaların deneysel olarak uyguladığı özellikler kağıt üstünde işe yarasa da ürün son kullanıcıya ulaştığında aynı etkiyi göstermeyebiliyor. Fakat yine de bu özelliğin, eskiden kullanıcıdan beklenen işi azaltıp, akıllı teknolojileri daha da otonom hale getireceği aşikar.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun performansı nasıl?

Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, performans açısından 4000Pa güçlü emişi destekliyor. Bu seviyede bir emiş gücü akıllı süpürgeler için oldukça ideal. Bu emiş yeteneği sayesinde robot, hem büyük hem de küçük parçacıklarla kolayca başa çıkabiliyor. Batarya konusunda ise 5200mAh pil ile donatılmış. Özellikle geniş bir evde yaşıyorsanız, robotun tek bir şarj ile ne kadar süre çalışabildiği ve ne kadar sürede şarj olduğu kritik öneme sahip. Mijia Pro süpürme ve paspas robotu, barındırdığı bu büyük pil sayesinde, 250 metrekareyi tek bir şarjla temizleyebiliyor.

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunu

Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun fiyatı nedir?

Xiaomi’nin en yeni ve en yüksek donanıma sahip Mijia Pro süpürme ve paspas robotunun dolar bazlı çıkış fiyatı 456$  olarak belirlenmiş. Ülkemizde hangi fiyatla satışa çıkacağı henüz netlik kazanmadı fakat dolar kuru baz alındığında fiyatın 3500-4000 TL bandında seyredeceğini tahmin edebiliriz.

Akıllı süpürge, Xiaomi tarafından bugün ön siparişe açılmış durumda.


İndirimli ve kullanışlı ürünleri, sizin için Trendyol üzerinden listeledik.


 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Ev

Samsung Galaxy SmartTag ile evde kaybolan eşyaların sonu mu geliyor?

Samsung
Darüşşafaka

Samsung markası,geçtiğimiz Ocak ayında Galaxy SmartTag’ı piyasaya çıkardı. Bu küçük Bluetooth destekli ürünler sayesinde evde kaybolan eşyaların nerede olduğunu takip edebiliyorsunuz. Bu cihaz ile birlikte eşyalarınızı koyduğunuz yeri unuttuğunuzda hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca Samsung, daha güçlü bant özellikleri içeren SmartTag + ‘ı bu yılın sonlarında piyasaya sürecek (SmartTag +, Galaxy S21 Ultra ve Note20 Ultra ile uyumlu olacak). Gelin hep beraber cihazın detaylarına bakalım.


İlginizi çekebilir: Xiaomi, 200W hızlı şarj destekli yeni telefonunu yakında tanıtacak!


Samsung

Samsung SmartTag için detaylar neler?

Samsung Galaxy SmartTag, yalnızca 13 gram ağırlığında ve küçük (39.1×39.1×9.9mm) bir cihaz. Maalesef cihazımız sadece Samsung Galaxy akıllı telefonlar ve Samsung cihazlarıyla çalışıyor. Çalıştırmak için ise Samsung’un SmartThings uygulaması kullanılıyor. SmartTag cihazımız Bluetooth 5.0 düşük enerji teknolojisiyle destekleniyor. Samsung Galaxy SmartTag, ortada bir düğme ve üstte bir klips, anahtarlık, sırt çantası veya evcil hayvan tasmasına takmak için kullanabileceğiniz bir delik bulunan basit bir tasarıma sahip. Ufak olmasına rağmen bombeli yapısından dolayı cüzdanda saklamaya uygun bir ürün değildir.

Samsung

reklam
Aorus reklamı

Samsung’un SmartThings uygulamasıyla Galaxy SmartTag ile birkaç şey yapabilirsiniz. Bunlardan ilki ise, SmartTag ile telefonunuzu bulabilirsiniz. Bunun için SmartTag’in düğmesine iki kez basıyorsunuz ve akıllı telefonunuzun zil sesi aktif oluyor. Ayrıca Galaxy SmartTag’i evinizin etrafındaki IoT cihazlarıyla iletişim kurmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, Samsung’un SmartThings uygulaması tarafından desteklenen bir cihazınız varsa, bunları açmak veya kapatmak için etiketin üzerindeki düğmeyi kullanabilirsiniz.

SmartTag ile kaybolan eşyalarınızı bulmak istiyorsanız ve cihaz Bluetooth kapsama alanında ise bu cihaz sizin için yardımcı olacak Uygulama üzerinde SmartTag’e yakınlığınıza göre bir sinyal seviyesine ulaşırsınız ve yaklaştıkça bu sinyal seviyesi artar. Yaklaşınca da SmartTag’i çaldırabilirsiniz. (Bir parkta köpeğinizi izlemek için de kullanılabileceği söyleyen kullanıcılar var. Ancak üstünde bu cihaz varsa bile can dostunuzdan gözünüzü ayırmamanızı tavsiye ederim. Çünkü henüz gelişmekte olan bir teknoloji olduğunu belirtmeliyim.)

Samsung SmartTag’in pili ve menzili nasıl?

Samsung Galaxy SmartTag’i deneyen kullanıcılardan aldığımız bilgilere göre günlük kullanımda yaklaşık 30 metre uzaktan cihazın çalıştırdıklarını öğrendik.  Cihazın amacı  evdeki kaybolan eşyalar bulmak ve  30 metre çoğu kullanıcı için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca cihaz tanıtılırken değerli eşyalar için bir güvenlik takipçisi olarak değil, yakınınızda tuttuğunuz günlük nesnelere bağlanması amaçlanmıştır. Ek olarak, Samsung cihaz için maksimum 118 metrelik bir menzil vaat ediyor. Galaxy SmartTag’in içindeki pil,  220 mAh standart bir düğme pil( CR2032). Bu pille cihaz yaklaşık olarak 300 gün çalışabilir. Ürün Türkiye’de 299 TL fiyat etiketiyle satılmakta.

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Akıllı Ev

Robot süpürge modelleri hangi zeminlerde kullanılabilir?

Robot Akıllı Süpürge
Darüşşafaka

Pandemi döneminde en çok tercih edilen teknolojik cihazlardan biri de robot süpürgeler oldu. Salgın döneminde ev içerisinde geçirdiğimiz süre arttı. Bununla birlikte temizlik ve hijyen konusu daha da önem kazandı. Evden çalışanların, fiziki engeli olanların, evcil hayvan sahiplerinin ve ev tozuna alerjisi olanların ilk tercihi robot süpürgeler oldu. Böylelikle robot süpürgelere olan talep arttı. Aynı zamanda bu durum ürün çeşitliliğini ve rekabeti de beraberinde getirdi.


İlginizi çekebilir:Samsung Robot Handy ev işlerinde yeni asistanınız olacak!


Robot süpürge

Robot süpürge modelleri hangi zeminlerde kullanılabilir?

Mevcut incelemelere göre, robot süpürgeler genellikle sert zeminlerde iyi performans gösteriyor. Aynı zamanda halı, köşe ve kenarlar ve evcil hayvan tüyleriyle de belirli oranda mücadele edebiliyor.

reklam
Aorus reklamı
Zemin Tipi Başarı(%) Min-Max skor
Sert zemin (%) 87 33-99
Halı (%) 34 8-60
Evcil hayvan kılı (%) 55 20-90
Köşeler ve kenarlar (%) 62 20-80

 

Bu tabloda ki sonuçlar şaşırtıcı değiller. Robot süpürgelerin daha küçük motorları var. Bu yüzden halının derinliklerine inmek veya evcil hayvan kılı toplamak için normal süpürgeler kadar emiş gücü üretemezler. Ayrıca, fırçaları ve kıl toplama yuvaları daha küçüktür. Bu yüzden geleneksel süpürgeler gibi her zeminde etkili olamazlar.

 

 

Geleneksel süpürgelerin yerini alabilirler mi?

Ev tipi elektrikli süpürgelerin, hayatımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek. İlk piyasaya sürüldükleri günden bugüne kadar, pratikliklerini ve verimliliklerini sürekli olarak iyileştirerek; inanılmaz düzeyde gelişim gösterdiler. Ancak günümüz şartlarında onları kullanmak insanlara yorucu geliyor. Bundan dolayı geleneksel süpürgelerin kullanım oranı giderek azalıyor. Peki akıllı süpürgeler geleneksel süpürgelerin yerini alabilirler mi? İnceleme sonuçlarına göre, evinizin tek elektrikli süpürgesi olarak bir akıllı süpürge kullanmak yeterli olmayacaktır. Bundan dolayı eski süpürgenizi de kullanmaya devam etmenizi öneririz.

 

 

 

En yeni teknolojiye sahip akıllı süpürge modellerini Hepsiburada‘dan incelemek için tıklayınız!

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Forumdan Son Mesajlar

Darüşşafaka

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler