Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Redmi Go ucuzun da ucuzu

Redmi Go

Redmi Go hakkında daha önce sızıntılar olmuştu, Xiaomi sonunda haberleri resmileştirdi. Firma açıklamayı popüler sosyal medya adresi Twitter’dan yaptı.


İlginizi çekebilir: Honor 10 Lite hakkında her şey

reklam

Redmi Go özellikleri

Redmi Go hakkında Twitter’dan yapılan paylaşımda şu bilgiler bulunuyor:

  • 720p 5inç yüksek çözünürlüklü ekran
  • Qualcomm Snapdragon’un 1.4GHz hızında dört çekirdekli bir işlemcisi
  • 3000mAh dayanıklı batarya
  • LED flaşlı 8MP arka kamera
  • 5MP ön kamera

Bu bilgileri dedikoduları eşleştirecek olduğumuzda yonga setinin Qualcomm Snapdragon 425 olduğunu tahmin edebiliriz. Cihaz 1GB belleğe sahip olacak gibi ve 8GB da depolama alanına. Depolama alanı microSD kart desteği ile gelebilir.

reklam
Aorus reklamı

Cihazın adın da anlaşılacağı üzere telefon Android Go tabanlı gelecek. Onun üzerinde de Android 8.1 olacak.

Genel olarak değerlendirdiğimizde cihazın Xiaomi Redmi 2’nin güncellenmiş versiyonu gibi durduğunu söyleyebiliriz. Redmi 2 aynı arka kameraya, belleğe ve depolama alanına sahipti fakat bataryası, işlemcisi ve pili Redmi Go seviyesinde değildi. Go’nun ekranı daha büyük olsa da çözünürlük açısından hala Redmi 2 seviyesinde.

Redmi Go’nun özelliklerine baktığınızda ağzınız açık kalmıyorsa sorun yok çünkü telefon en düşük segmenti temsil ediyor. Amaç, mümkün olan en düşük fiyata günümüz koşullarına ayak uydurabilecek bir cihaz üretmek. Buradan yola çıkarak cihazın 90 dolar civarı bir fiyat ile raflardaki yerini alacağını söyleyebiliriz.

Adventure İstanbul
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

OnePlus 9, Sony IMX789 ile Birlikte Gelecek!

OnePlus 9

Sony IMX789 ile birlikte gelecek olan OnePlus 9 modelinin kamera özellikleri ortaya çıktı. İşte OnePlus 9’un kamera özellikleri.

OnePlus 9 ile ilgilidetaylar gelmeye başladı. Realme bugün gelen bilgilere göre cihazı 23 Mart 2021 tarihinde tanıtacak. Bu tarihe kadar tüm özelliklerini ortaya dökecek olan OnePlus 9, şimdi tüm kamera detayları ile karşımızda. Gelin OnePlus 9‘un kamerasına göz atalım.

reklam

İlginizi Çekebilir: Realme 8 ve 8 Pro’nun Tanıtım Tarihi ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!


reklam
Aorus reklamı

OnePlus daha önceden de açıkladığı gibi yeni modelinde Sony’nin IMX789 sensörünü kullanıyor. Sony IMX789 modeli ile cihaza 120FPS ile 4K video kaydı özelliği getiriyor. Öte yandan IMX789 çift yerel ISO, çok yönlü otomatik odak ve gerçek zamanlı HDR deneyimi sağlıyor.

Ek olarak OnePlus 9 bu sensör ile DOL-HDR özelliğine sahip olacak. Bu sayede aynı anda HDR kalitesiyle birden fazla poz yakalarken, hareketli nesnelerde oluşan gölgeyi gideriyor. Dolayısıyla daha kaliteli ve göze hitap eden fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

OnePlus 9

Yine Sony IMX789 ile 140 derece görüş alanlı ekstra geniş görseller çekebiliyorsunuz. 16:11, 4:3 ve 16:9 oranlarında çekim sunan Sony IMX789, 12 bit RAW fotoğraflar çekebiliyor.

OnePlus 9 tüm bu özelliklere Sony IMX789 sayesinde sahip oluyor. Realme ön kameraya da yeni güncellemeler alarak 5-10 kat daha hızlı ve 15cm daha yakın odak sağlıyor. Öte yandan hareketli nesnelerde dahi odak kilidi bozulmuyor.

OnePlus 9‘un kamera özellikleri bu şekildeydi. Bakalım OnePlus 9’un özellikleri ne zaman kesinleşecek. Fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Sizler için önerdiğimiz ürünleri ve ekipmanları Hepsiburada üzerinden incelemek için buraya tıklayınız!

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo’nun ülkemizde üretim yaparken kullandığı “CKD Üretim Sistemi” nedir?

CKD üretim sistemi 2

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Oppo, ülkemizdeki üretimine resmen başladı. Hatta, üretilen ilk model de Oppo A15S oldu. Fakat dikkatleri çeken başka bir durum da söz konusu. Konuyla ilgili tweet atan Sayın Sanayi Bakanı Mustafa Varank, attığı tweette, “Akıllı telefon üreticisi OPPO, CKD sistemiyle kurduğu Türkiye’deki fabrikasında deneme üretimine başladı.” dedi. Durum böyle olunca  birçok insan da, CKD’nin ne olduğunu merak etmeye başladı. CKD üretim sistemi nedir gelin kısaca açıklayalım.


İlginizi çekebilir: Oppo Türkiye’de üretime resmen başladı!

reklam

CKD (complete knock-down) üretim sistemi nedir?

Üretimde ve sanayide kullanılan birçok terim mevcut. Sektör dışından olan insanların da konuyla ilgili kafa karışıklıkları yaşayabilmesi haliyle çok doğal hale geliyor. Peki, Sayın Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın paylaşımından sonra insanların merak etmeye başladığı CKD üretim sistemi nedir? KD sisteminin alt yöntemi olan CKD, üretilecek olan ürünün bütün parçalarının ayrı olarak başka noktalardan gelerek; tek bir destinasyonda birleştirilmesi mantığına dayanıyor. Bu yöntemin uygulanmasının birçok sebebi var. Montaj için seçilen ülkede, montaj maliyetinin düşük olması; montaj destinasyonunun, hedeflenen pazara yakın olması gibi birçok parametre, CKD üretimi cazip hale getiriyor.

reklam
Aorus reklamı

Durumu daha iyi anlayabilmek için gelin üretici gözüyle düşünelim:

Üreticiler, üretecekleri ürünün en düşük maliyetle ortaya çıkabilmesini amaçlar. Bunun için ihtiyaç duyulan her komponenti en uygun fiyata mal etmeye çalışırlar. Ürünle ilgili gerekli parçalar ve malzemeler toplandıktan sonra; elbette ki bir üretim bandının kurulması gerekir. Diyelim üretici olarak; bütün komponentleri hedeflediğiniz maliyetlerde üretmeyi veya satın almayı başardınız. Peki sırada ne var? Tabi ki montaj. Montaj problemini, olabilecek en kaliteli şekilde, en uygun bedellerle çözmeniz gerekiyor. Ürün komponentlerini çok uygun fiyatlara toplasanız bile; üretim aşamasında masraflarınızı artırırsanız komponentleri ucuza alabilmiş olmanızın bir önemi kalmayacak. Bu durumda üreticiler, CKD sistemine yönelmeyi tercih ediyor.

ckd

Peki CKD ne gibi faydalar sağlıyor? Diğer üretim sistemlerinden farkı ne?

CKD sistemi, özellikle otomotiv endüstrisinde tercih edilen bir sistem. Çünkü hiçbir üreticinin, üreteceği bütün malzemeyi ve parçaları kendi bünyesinde üretmesi mümkün olmuyor. Örneğin lastikler İtalya’dan alınırken; amortisörler İsveç’ten alınabiliyor (Pirelli lastik ve Öhlins süspansiyonlara sahip bir otomobil hayal edin.). Otomotiv firmaları, özel üretim teknikleriyle üretilmesi gereken parçaları, farklı noktalardaki üreticilerden satın alıyor ve kendi fabrikalarında, nihai ürünlerine monte ediyorlar. Aynı mantık akıllı telefonlar için de geçerli. Örneğin işlemci üretmek çok zor ve zahmetli bir süreç olduğu için birçok akıllı telefon üreticisi Qualcomm veya MediaTek gibi markalardan bu ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu noktada, diyelim ki bir akıllı telefonun işlemci hariç bütün komponentlerini kendi başınıza üretebiliyorsunuz; bu durumda SKD üretim yöntemine de yönelebilirsiniz. Yani ürünü büyük oranda üretip; ihtiyaç duyduğunuz spesifik parçaları belirli üreticilerden alıp; nihai ürüne ekleyebilirsiniz. Ama günümüz akıllı telefon sektöründe bu durum çok zor.

CKD sisteminde Oppo, ülkemizde akıllı telefonlarını üretebilmek için; birçok farklı destinasyon ve üreticiden sağladığı parçaları ülkemizde bir araya getirecek. Ardından, oluşturulan üretim bandında bütün bu parçalar montajlanacak ve bugün gördüğümüz Oppo A15S gibi nihai ürünler ortaya çıkacak. CKD üretim sitemini bu şekilde özetleyebiliriz. Aklınıza takılan soruları yorumlarda bizlere sorabilirsiniz.

oppo-a15s-1608132553

Adventure İstanbul
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Vivo X60 serisi Snapdragon 870 ile piyasaya çıkacak!

Yazan:

Vivo X60

Vivo X60 serisinin küresel pazar versiyonları ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıktı. Amiral gemisi seri, küresel pazarda Snapdragon 870 ile piyasaya çıkacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Realme 8 ve 8 Pro’nun Tanıtım Tarihi ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!

reklam

Vivo X60 serisi küresel pazara Snapdragon 870 ile geliyor!

Vivo akıllı telefon dünyasına yeni ürünler çıkarmaya devam ediyor. Çinli teknoloji devi, X60 serisi için kollarını sıvadı. Hali hazırda Çin için tanıtılan X60 ve X60 Pro modelleri Exynos 1080 ile piyasaya çıkacak. Ancak firmanın küresel pazarda kullanacağı işlemci Exynos olmayacak. Vivo Malezya resmi internet sitesinde serinin posterlerini paylaşan firma, bu sayede cihazın kullanacağı işlemciyi doğruladı. Vivo X60 serisi küresel pazara Snapdragon 870 işlemcisi ile gelecek.


Akıllı telefonunuzu değiştirmek istiyorsunuz fakat uygun model mi bulamıyorsunuz? Sizler için oluşturduğumuz fiyat performans canavarı ürünlere, Hepsiburada üzerinden ulaşabilirsiniz!

reklam
Aorus reklamı

Vivo X60 serisi

Amiral gemisi akıllı telefon rekabetine hazırlanan seri, üç cihazdan oluşmakta. Bunlar X60, X60 Pro ve X60 Pro+. 5G özellikli olacak seri kamera anlamında da önemli işlere imza atmak istiyor. Bildiğiniz üzere firma Zeiss firması ile ortak çalışmakta. Kullandığı işlemci nedeniyle daha uygun fiyatlı olması beklenen akıllı telefonlarının, tanıtım tarihi de belli oldu. Merakla beklenen seri, 22 Mart tarihinde kullanıcılarını ve hayranlarını karşılayacak. Ancak satışların ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Bakalım Vivo yeni amiral gemisi serisi ile beklentileri karşılayacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler