Sosyal medya

İşlemci

Rapor: Qualcomm Huawei’ye işlemci satma iznini aldı!

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yaklaşık bir buçuk yıldır yoğun bir şekilde ambargo uygulanan Huawei, kendi çözümlerini üretmeye devam ediyor. Şu anda Intel, AMD, Sony ve Samsung Display gibi birçok üretici Çinli üreticiye tedarikte bulunabilmek için ABD’den gerekli lisansları almış durumda. Geçtiğimiz hafta Qualcomm’un da resmi olarak bu lisans için başvurduğunu bildirmiştik. Bugün Çin’den gelen bir rapora göre ise Qualcomm Huawei’yle üretim yapabilmek için gerekli lisansı aldı.


İlginizi çekebilir: Huawei çok yakında Honor markasının yeni sahibini açıklayabilir

reklam
Aorus reklamı

Artık Qualcomm da Huawei ile çalışabilecek!

Huawei şu anda kendi teknolojisi olan HiSilicon çipleri imal etme konusunda problemler yaşıyor. Bu sebeple şirket işlemci konusunda MediaTek gibi farklı üreticilere yöneldi. Eğer Çin’den gelen rapor doğru ise ve yakın zamanda resmileşirse Huawei’nin telefonlarında kullanacağı yonga setleri için seçenekleri arttı denebilir.

qualcomm snapdragon

Adventure İstanbul

Ancak rapora göre Qualcomm yalnızca Honor’ın satışı gerçekleşirse Huawei’nin talebini karşılayabilecek. Dün aktardığımız haberle Digital China Group’a yakın gibi görünen satışın ardından Qualcomm ile yapılacak ortaklık çok daha kolay olacak. Yaklaşık 15 milyar dolara gerçekleşmesi beklenen bu satıştan sonra bir Amerikan şirketi olan Qualcomm da resmi olarak lisansı alabilirse Huawei’nin omuzlarından büyük bir yük kalkmış olacak.

Bu haberi yazdığımız sırada resmi olarak Qualcomm’un başvurduğu lisansın onayı hakkında bir belge ya da açıklama bulunmamakta. Ancak Çin’den gelen erken raporlar ABD tarafından başvurunun onaylandığını söylemekte. Seçimlerin ardından ABD hükümetinin de değişmesiyle neler yaşanacağını ise zaman gösterecek.

Teknoloji evreninde neler olup bittiğine meraklı bir kişilik.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Qualcomm, eski Apple çalışanlarının işlemci firmasını alıyor

qualcomm

Mobil cihazlar devi Qualcomm bir işlemci oluşumu olan NUVIA’yı 1.4 milyar dolar karşılığında bünyesine aldığını açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

Bu anlaşmayla birlikte Qualcomm NUVIA firmasının tasarım mühendisliği uzmanlarının yanında yeni piyasalara da erişim sağlayabilecek. Yaklaşık iki sene önce firmayı kuran iki eski Apple mühendisi; güncel iPhone ve Mac cihazlarda kullanılan özel yapım ARM işlemci çiplerinin yapımında da yer almışlardı.

Anlaşma, Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf’un şirketteki 26 yılın ardından Mart ayında emekliliğe ayrılmadan önceki son katkılarından sayılabilirken; rekabet içinde olunan IBM, AMD ve Apple gibi firmaların da görmezden gelmemesi gereken bir hamle olarak karşımıza çıkıyor.

Adventure İstanbul

qualcomm

NUVIA firması özellikle 2019 yılında yaptığı fonlamalarla adını gerçek anlamda duyurmuştu. Şimdi ise kurucuların deneyimlerini göz önünde bulunduracak olursak Apple M işlemcilerinde olduğu gibi NUVIA’nın kendi işlemcilerinde de daha düşük güç ihtiyacıyla daha yüksek verim alabilmek için çalışmalar yapmaları muhtemel.

Qualcomm tarafı ise bir basın açıklamasında NUVIA teknolojisinin şirketlerinin çiplerine dahil edileceğini ve 5G odaklı Snapdragon serilerinin merkezde olacağını açıkladı.

Konuşmanın devamında ise yüksek verimli düşük güç ihtiyacı olan ve kompakt işlemcilerinin kendileri için uzun zamandır önem taşıdığını açıklayan Qualcomm Teknoloji Şefi Jim Thompson; NUVIA’nın yüksek performans tasarımı anlayışı ve işlemcilerinin, endüstride başrol oynayan kendi grafik ve yapay zekalarıyla birleşmesiyle birlikte işlem performansı ve ürün kapasitelerinde yeni bir seviye oluşturulabileceğini söyledi.

Birleşik Devletler tarafından anlaşmanın kalan prosedürlerinin halledilmesiyle ise NUVIA kurucu ve çalışanlarının Qualcomm firmasına katılmaları bekleniyor.

Devamını oku

Donanım

Exynos 2100 tanıtıldı: Samsung telefonların yeni güç kaynağı!

Samsung Exynos 2100

Samsung Exynos 2100 resmi olarak tanıtıldı. Büyük ihtimalle Galaxy S21 serisinde kendisine hayat bulacak olan Exynos 2100, Samsung’un yerleşik 5G modemini de bünyesinde barındırıyor. Yeni Exynos’un tek özelliği 5G değil; aynı zamanda bu işlemci 5nm EUV üretim sürecinden geçmiş durumda.


İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S21 serisinde kutuda şarj aleti ve kulaklık olmayacak

reklam
Aorus reklamı

Samsung, 12 Ocak 2021’de sanal olarak düzenlediği tanıtım etkinliğinde yeni mobil işlemcisi Exynos 2100’ü resmen tanıttı. Exynos 990’a kıyasla %30 daha hızlı olan Exynos 2100, bu artışını bünyesinde barındırdığı yüksek performanslı ARM Cortex-X1 çekirdeklerine borçlu. Cortex-X1 çekirdeğine ek olarak üç adet Cortex-A78, dört ade de Cortex-A55 çekirdeklerine sahip olan Exynos 2100’ün GPU tarafındaysa Mali GPU-78 bulunuyor.

Samsung Exynos 2100, 5nm olması hasebiyle seleflerine nazaran iki kat daha performanslı

Samsung Exynos 2100

Adventure İstanbul

Exynos 2100’ün kardeşi olan Exynos 990, 7nm üretim sürecinden geçen bir yonga setiydi; fakat Samsung, Exynos 2100’de 5nm’ye geçti. 7 nanometreden 5 nanometre üretim sürecine yapılan geçiş sayesinde, Samsung’un Exynos 2100’le donatacağı akıllı telefonlar %10’a kadar daha yüksek performans sergileyecekler. Bununla birlikte de Exynos 2100’den gücünü alan telefonlar, rakiplerine kıyasla %20 daha düşük güç tüketimine sahip olacaklar.

Önbellek kullanımında da oldukça verimli olan Exynos 2100, UFS 3.1 ve UFS 2.1 depolama desteğini bünyesinde bulunduruyor. Ek olarak LPDDR5 RAM bellek modüllerine de destek sunan Exynos 2100’de yerleşik olarak 5G modem de yer alıyor. GPU tarafında 14 çekirdekli Mali-G78 bulunan yeni Exynos işlemcinin, GPU performansında %40’lık bir artış yaşanacağını da belirtmiş olalım. Bu sayede Exynos 2100’ün yer aldığı telefonlar, özellikle oyun performansı konusunda kullanıcılarını son derece tatmin edecekler.

Exynos 2100 yonga setiyle tümleşik olan Görüntü Sinyali İşlemcisi (ISP), 200 MP’e kadar sensörlere sahip kameraları destekliyor. Üstelik tek yeteneği bu değil. Exynos 2100’deki ISP, aynı anda altı ayrı sensörü çalıştırabiliyor ve aynı anda dört sensörden gelen verileri işleyebiliyor. MCFP yongası sayesinde de çoklu kamera işlemlerinde daha kaliteli yakınlaştırma işlemi yapılabilmesini mümkün hale getiren Exynos 2100’de üç çekirdekli NPU da bulunuyor. Bu NPU sayesinde Exynos 2100 sahneyi ve yüzü analiz edip özel verileri işleyebilme konusunda epey bir iddialı.


Sizler için hazırladığım akıllı telefonlar listesine buradaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz


Devamını oku

Apple

Intel, Apple’ın ARM tasarımlarını taklit eden yeni ‘Alder Lake’ çiplerini tanıttı!

CES 2021 sırasında Intel, x86 mimarisi için “önemli bir atılım” olduğunu söylediği yeni nesil Alder Lake çip ailesini tanıttı.


İlginizi çekebilir: Apple, YouTube’da gizlilik odaklı iki yeni reklam yayınladı!

reklam
Aorus reklamı

Intel Alder Lake nedir?

Hibrit Alder Lake yonga setleri, hem yüksek performanslı hem de yüksek verimli çekirdekleri tek bir pakette birleştiren Apple’ın M1 yongalarına benzer bir tasarım kullanıyor.

Bu, Intel’in tıpkı geçen yıl ön gösterimini yaptığı “Lakefield” işlemcilere benziyor. Intel, Alder Lake ailesinin gelecekteki masaüstü ve mobil işlemcilerin temeli olacağını söylüyor ve bu çiplere sahip bir sistem ile donatılmış ilk bilgisayarların, 2021’in ikinci yarısında piyasaya çıkacağını belirtiyor.

Adventure İstanbul

12. nesil Alder Lake yongaları, Intel’in Tiger Lake ailesinde zaten ortaya çıkmış olan 10 nanometre SuperFin tasarımlarının “gelişmiş bir versiyonunu” barındıracak. Alder Lake çipleri ayrıca yüksek güçteki “Golden Lake” çekirdeklerinin ve yeni “Gracemont” enerji verimliliği çekirdeklerinin bir kombinasyonuna sahip olacak.

The first computers with Alder Lake chips are set to debut as soon as the second half of 2021. Credit: Intel


İşinize yarayabilecek indirimli ve kullanışlı ürünleri sizin için HepsiBurada üzerinden listeledik.


Intel’in Alder Lake ailesi için mobil cihazların ötesine geçen planları da bulunuyor ve bu hareketi bize, Apple’ın ARM tabanlı yongalarla elde ettiği başarıdan ilham aldığını gösteriyor.

Atılım, Apple’ın silikon çipleri karşısında Intel’in endüstrideki üstünlüğünü kaybedeceği ile ilgili üzerinde artan baskıdan doğdu.

Apple, Intel çipli bir macOS cihazını en son Ağustos ayında 2020 iMac serisiyle piyasaya sürmüştü. Bu noktadan sonra kaç Mac’in daha ileride Intel çiplerini kullanacağı henüz net değil.

Apple’ın yaklaşık iki yıl süreceğini söylediği Apple Silikon’a geçiş şimdiden başlamış durumda. 2020’de Apple, tescilli yonga setlerine sahip yeni Mac mini, MacBook Pro ve MacBook Air cihazlarını piyasaya sürdü. Bununla birlikte, Haziran 2020’de Apple, henüz bir sürümü görülmemiş olan “üretim hattında bazı yeni Intel tabanlı Mac’ler bulunduğundan” da bahsetti.

 

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler