Sosyal medya

Akıllı Telefonlar

Qualcomm Snapdragon İşlemcilerin İsimlerini Değiştiriyor

qualcomm

Qualcomm, yonga setleri için oldukça iyi bir adlandırma şemasına sahipti, ta ki birkaç yıl öncesine kadar. Sürekli genişleyen dizilimi üst üste binmeye başladığında, iki yonga setinin adlarına göre nasıl karşılaştırıldığını söylemeyi zorlaştırıyordu. Görünüşe göre şirket, önümüzdeki ay açıklanacak olan bir sonraki amiral gemisi işlemciden (Snapdragon 898) başlayarak, isim şemasını değiştirerek bunu ele almayı planlıyor.


Bakmakta fayda var: Xiaomi 11 Lite 5G NE vs Redmi Note 10 Pro Hız Testi | Hangisi Daha Hızlı?


Qualcomm, Snapdragon işlemcilerini sayı sırasına göre akıllı telefonların segmentlerine ayırıyordu. Snapdragon 400 serisi giriş seviye, Snapdragon 600 serisi orta seviye, Snapdragon 700 serisi orta-üst seviye ve Snapdragon 800 serisi üst (amiral gemisi) seviyede adlandırılıyordu. Ancak bazı ara işlemcilerde kafa karışıklığı da oluyordu. Örneğin Snapdragon 662 işlemcisi, Snapdragon 665 işlemcisinden daha güncel olup adlandırma olarak da geride yer alıyordu. Hal böyle olunca da Qualcomm bu kafa karışıklığını bir nebze olsun gidermek ve daha anlaşılabilir olmak için çalışıyor.

Twitter üzerinde teknoloji alanındaki güvenilir bilgi sızdırmasıyla ünlü Digital Chat Station ve Ice Universe, Qualcomm’un yeni en iyi işlemcisinin daha önce söylenti olarak Snapdragon 898 yerine “Snapdragon 8 Gen 1” olarak adlandırılacağını iddia etti. Aslında bu isimlendirmenin de kafa karışıklığını çokta ortadan kaldırdığını söyleyemeyiz.

Bu konudaki kafa karışıklığını daha öncesinde MediaTek Helio işlemcilerde görürken artık Dimensity 5G ailesiyle birlikte hem verimlilik hem performans hem de ısınma probleminin yanında isimlendirmeyi de çözmüştü. Önümüzdeki ay muhtemelen Xiaomi bir akıllı telefonda kullanılacak işlemcinin hangi isimle geleceğini hep beraber göreceğiz.

Ayrıca bakabilirsiniz: MediaTek Sorunsalı! | MediaTek’e Güvenmeli Miyiz?

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Eren İmdat

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval