Sosyal medya

İşlemci

Qualcomm Snapdragon 768 G özellikleri sızdırıldı

Snapdragon 768 G

Qualcomm’un Snapdragon 768 G işlemcisi satışa sunulmaya hazır hale geldi; fakat işlemcinin özellikleri, lansman henüz yapılmadan basına sızdırıldı.


İlginizi çekebilir: Qualcomm Snapdragon 875 hakkında detaylar orta çıktı!

reklam

Snapdragon 768 G teknik özellikleri neler

Twitter’da bazı Çinli hesaplar tarafından yayılan sızıntıya göre, 768 G yonga seti, tıpkı 765 G gibi 5G desteğine sahip olacak. Mimari anlamda da 765 G ile benzerlikler gösteren 768 G, performans yönünde ise 765 G’den ayrılıyor. 768 G, yüksek performanslı 2.8 GHz ve 2.4 GHz hızlara çıkabiliyor. Güç tasarrufu yönünde ise 1.8 GHz hıza sahip 6 adet çekirdek bulunuyor. Cortex A76 mimarisine sahip olan 768 G, kağıt üzerinde incelediğimiz zaman; performans ve tasarrufu aynı anda sunabilecek gibi gözüküyor.

Adreno 620 GPU’ya sahip olan 768 G, frekans anlamında ufak iyileştirmelere de sahip. Sızıntılara göre ise frekans, 625 MHz’den, 750 MHz seviyelerine çıkarılmış durumda. İşlemcinin, AnTuTu testlerinde ise iyi bir atılım yaparak 360.000 gibi saygı görebilecek düzeyde puanlara ulaşabilmesi bekleniyor. 765 G ile iyi iş çıkarmayı başaran ve beğeni toplayan Qualcomm, Snapdragon 768 G ile de bu başarıyı bir adım daha yukarıya taşıyabilecek gibi görünüyor.

reklam
Aorus reklamı

Snapdragon 768 G ile ilgili söylentiler bizleri heyecanlandırmış olsa da resmi lansmanı görmek için hala sabırsızız. İşlemci piyasasında son yılların en popüler markası olan Qualcomm, 768 G modelini de yakın zamanda tanıtacaktır diye tahmin ediyoruz. Gelişmeler için bizleri takipte kalın. Yorumlar bölümünden bizler ile iletişime geçmeyi de ihmal etmeyin. Ve son bir hatırlatma; sosyal mesafenizi korumayı ve ellerinizi bol bol yıkamayı unutmayın!

Adventure İstanbul

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşlemci

Lenovo yeni AMD Ryzen 5000 Pro APU işlemcileri sızdırdı

Lenovo

Lenovo ürün sayfasına yapılan güncellemede yeni AMD Ryzen 5000 Pro serisi APU işlemcileri ortaya çıktı. Buna göre işlemciler yeni ThinkPad bilgisayarlarda yerlerini alacaklar.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Lenovo ThinkPad P14 özellikler sayfasında; Ryzen 5 Pro 5650U ve Ryzen 7 Pro 5850U işlemcilerinin listelendiği görülebiliyor. Böylelikle işlemcilerin bu yıl içerisinde Lenovo iş laptoplarına gelmelerinin muhtemel olduğunu söyleyebiliriz gibi. Bununla beraber AMD tarafından ise konuyla alakalı herhangi bir resmi açıklama hala gelmedi.

Lenovo

reklam
Aorus reklamı

Sayfa bizlere işlemcilerin özellikleri hakkında da bazı bilgiler veriyor. Buna göre Ryzen 7 Pro 5850U sekiz çekirdekli on altı işlem parçacıklı bir işlemci iken; temel saat hızı 2.0GHz olacak. Artırılan saat hızı ise 4.4GHz olarak görülebilen işlemci 12MB da belleğe sahip. Diğer yandan Ryzen 5 Pro 5650U ise altı çekirdek ve on iki parçacığa sahipken; temel saat hızı 2.2GHz, artırılan saat hızı 4.2GHz, belleği ise 11MB olarak karşımıza çıkıyor. İki işlemcinin de güç tüketimi 10-25W arasında olup entegre ekran kartı barındırıyorlar.

Ancak Wccftech tarafından belirtildiği gibi P14 sayfası her soruyu yanıtlamıyor. Örneğin bahsi geçen Pro serilerindeki ekran kartları hakkında fazla bilinen bir bilgi mevcut değil. Aynı şekilde işlemcilerin için verilen bir çıkış tarihi de yok. Ancak Radeon RX 6700 XT ekran kartının da resmileştiğini düşünürsek; mobil alanda Intel-AMD rekabetini kızdıracak işlemciler için fazla beklemeyiz gibi.

Adventure İstanbul
Devamını oku

İşlemci

Intel Core i7-11700K sızıntılara rağmen AMD Ryzen 9 5900X’i geçebilir

Intel Core i7-11700K

Daha önceden çıkan sızıntılarıyla hayal kırıklığı oluşturan Intel Core i7-11700K işlemcisinin düşünüldüğünden güçlü çıkması muhtemel. Sızıntılarda Ryzen 7 5800X’ten geride olduğu görülmüş olan işlemci; yeni benchmark sonuçlarına göre AMD amiral gemilerini solluyor.


Bu arada eğer bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız; 882-4.410TL arası her kullanıma uygun sağlam bilgisayarlar için sürekli güncellenen bu ürün listesine bakabilirsiniz.

reklam

Donanımlar için ortalama puan belirleyen bir test sitesi olan UserBenchmark üzerinde görüntülenen Intel Core i7-11700K işlemcisi, sırasıyla çift, dört ve sekiz çekirdekli testlerde oldukça iyi sonuçlar veriyor. Diğer sızıntıları da göz önüne alarak bu bilgilerin kesinliği hakkında net bir şey söyleyemeyiz. Ancak sonuçların bu ayda erken erişime ve satışa çıkması beklenen Rocket Lake-S serisi işlemcilere dikkatleri çektiğini söylemek de yanlış olmaz gibi.

Intel Core i7-11700K

reklam
Aorus reklamı

Testlerden bahsedecek olursak, düşük çekirdekli işlemci testlerinde Intel’in AMD’yi geçmesi alışıldık bir durum. Hatta UserBenchmark üzerinde tek çekirdek skorundaki ilk birkaç sırayı Intel işlemcileri alıyor.

Bununla birlikte çift çekirdek, dört çekirdek ve sekiz çekirdekli testlerde de i7-11700K ve i9-11900F işlemcilerinin ilk iki sırada oldukları görülebiliyor. AMD Ryzen 9 5900X ve Ryzen 9 5950X ise bu alanda onlardan sonra gelseler de; daha yüksek sayıdaki çekirdek testlerinde rakiplerinden önemli ölçüde üstün geliyorlar. Ancak Ryzen 9 işlemcileri şu anda elde etmesi oldukça zor çipler. Dolayısıyla üstünlükleri de bir nebze önemsiz hale geliyor.

Son olarak Intel Core i7-11700K testlerinin şimdilik sadece üç örnek üzerinden test edildiğini hatırlatalım. Ryzen 9 5900X ise yirmi bir binin üzerinde bilgisayarda test edilmiş durumda. Dolayısıyla daha net sonuçlar için biraz daha beklemek gerekiyor. Ama sonuçların önemli şeyler vadettiğini açıkça görebiliyoruz.

Adventure İstanbul
Devamını oku

Haber

Samsung, bu yıl 3 farklı Exynos işlemci duyuracak

Samsung, geçmişte çokça eleştirildiği mobil işlemci konusunda her geçen yıl bir adım daha ileri gidiyor. Son olarak 5 nm tekniğiyle rakiplerini takip eden şirket, 2021’de Exynos serisine 3 yeni model kazandıracak.


İlginizi çekebilir: Huawei AppGallery aktif kullanıcı sayısı 530 milyona ulaştı

reklam

Samsung’un bu yıl duyuracağı Exynos işlemciler ortaya çıktı!

Akıllı telefon dünyasının popüler casuslarından Ice Universe, Samsung’un bu yıl duyuracağı işlemcileri paylaştı. Exynos’un yeni işlemcilerinin temelini 8XX modeli oluştururken, 12XX modeli fiyat/performans işlemcisi olarak varlığını sürdürecek. Samsung Galaxy S22 gibi üst seviye mobil cihazlara ise Exynos 2200 güç verecek. Dolayısıyla Samsung üretimi işlemci modelleri geçtiğimiz yıla kıyasla aynı sayıda kalacak.

reklam
Aorus reklamı

Ayrıca Samsung ve AMD’nin üzerinde uzun süredir çalıştığı RDNA Mobile GPU projesinde de gelişmeler mevcut. Yine Ice Universe’nin geçtiğimiz günlerde paylaştığı bilgiye göre, Koreli markanın orta ve üst seviye Exynos işlemcilerinde kullanacağı grafik birimi Haziran ayında görücüye çıkacak. Fakat AMD GPU’nun bu yılki işlemcilere girmesi konusunda bazı soru işaretleri bulunuyor. Entegrasyon çalışmaları henüz tamamlanmadığı için Haziran’da ön gösterim, yıl sonuna doğru ise nihai ilk işlemci duyurusunun yapılacağı belirtiliyor.

exynos amd rdna

Bilindiği üzere Qualcomm, amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888’in üretim sürecini Samsung’a vermişti. Dolayısıyla şirket, kendi bünyesinde ürettiği işlemcilerin kötü şöhretini unutturmak için eline büyük bir fırsat geçirdi. Exynos 2100 için gelen kullanıcı yorumları da Samsung’un doğru yolda olduğunu gösteriyor. Son olarak üç yeni işlemci serisinin ülkemizde satılan telefonlara da güç vereceğini belirtelim.

Adventure İstanbul
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler