Sosyal medya

Oyun

PUBG Report yayıncı ile karşılaşırsanız haber veriyor

PUBG

PUBG belki de oynandığı kadar yayınlanan bir oyun. Hal böyle olunca insan ister istemez öldürdüğü veya kendini öldüren kişilerin yayıncı olup olmadığını merak ediyor.


İlginiz çekebilir: Fortnite mobile oyun kolu desteği geldi!

reklam

PUBG oyununda karşılaştığınız bütün yayıncıları bileceksiniz

PUBG oynuyorsanız ve aklınıza aynı soru geliyorsa artık merak etmenize gerek yok. Yeni bir internet sitesi sayesinde artık bu sorunun cevabını öğrenebileceksiniz. PUBG Report, oyunun API‘si sayesinde oyun içi verileri alıyor ve Twitch yayınları ile karşılaştırıyor. Bütün işi site yaparken sizin yapmanız gereken tek şey siteye girip gerekli yere kullanıcı adınızı yazmanız. Bu sayede son iki hafta boyunca yayıncılarla yaşamış olduğunuz kanlı bıçaklı münasebetlere dair bilgi edinebilirsiniz.

reklam
Aorus reklamı

Ne yazık ki site sadece bilgisayar kullanıcılarına hizmet sağlayabiliyor. Fakat diğer platformlara da destek için tam gazla çalışıyorlar. Bir diğer kötü yanı ise sadece Twitch yayıncılarını takip ediyor olması eğer Youtube gibi başka bir platform üzerinden yayın yapan birisi ile karşılaşırsanız bunu öğrenmek de site aracılığıyla mümkün değil. Son olarak belirttiğimiz üzere iki haftadan eski verilere de ulaşmak söz konusu değil.

Yayıncılarla oyuncuların her geçen gün daha da iç içe girdiği bu dünyada böyle bir site çoğu kişinin merakını gidermesine yardımcı olacaktır.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Epic Games özel oyunlar yüzünden para kaybediyor!

Yazan:

Epic Games

Epic Games yürüttüğü özel oyun politikası ile yeniden gündeme geldi. Oyun dünyasında önemli bir yere sahip olmak isteyen dünya devi, daha önceden yürüttüğü “özel oyun” politikası nedeniyle olumsuz eleştiriler almıştı. Daha fazla kullanıcıya ulaşmak için ilk olarak kendi platformunda oyunları çıkarmak isteyen firma pek de istediği maddi getiriye ulaşamamış gibi gözüküyor. Firmanın özel oyunlar yüzünden kaybettiği para miktarı ortaya çıktı.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu

reklam

Özel oyunlar Epic Games için pek de karlı bir iş olmadı!

Oyun dünyasında, rekabet sadece yapımlar arasında gerçekleşmiyor. Özellikle günümüz modern dünyasında artık internetin önemi nedeniyle dijital oyunlar da piyasada büyük bir yere sahip. Tabi bu dijital oyunlar için de en önemli “mekanlar” yine dijital platformlar. Steam, Origin, Epic Games Store gibi birçok mağaza oyuncuların hizmetine sunulmuş durumdalar. Tabi ki de bu platformların varlığı da kendi içlerinde rekabet oluşturuyor. Yarışmacılardan biri olan Epic Games Store, bildiğiniz üzere 2018 yılının sonunda hayatımıza giriş yaptı. Tencent gibi büyük bir firmayı arkasına alan platform, oyun dünyasındaki pastadan daha büyük pay almak için yoğun çaba harcıyor. Haftalık bedava oyunlardan tutun, ücretsiz yapımları ile gündemde kalan platform, özel oyun politikası ile de adından söz ettiriyor. Firma, oyun geliştiricilerine önden ödeme yaparak, oyunlarını ilk kendi platformunda listelemek istiyor. Birçok büyük oyun da zamanında bu politikaya dahi oldu. Ancak görünüşe göre Epic Games bu hamlesi ile beklenen karı elde etmemiş olabilir.

reklam
Aorus reklamı

IGN‘de yer alan habere göre firma, bu politika yüzünden yüklü miktarlarda para kaybetti. Haberde yer alan detaya göre, Epic Games market hacmini arttırmak için bir nevi cebinden yemiş. Firma özel oyun politikası için görünüşe göre büyük miktarlarda paralar ödemek durumunda kalmış. Ayrıca firmanın haftalık bedava oyunlar nedeniyle de zarar ettiği ortaya çıktı. Epic Games, bedava oyunlar ve özel oyunlar için sadece 2020 yılında 444 milyon dolarlık ödeme yaptı. Ayrıca firma bu ödemenin yaklaşık olarak 265 milyon dolarlık bir kısmını geri kazandı. Bu rakamlara ilave olarak 2019 yılındaki 180 milyon dolarlık zarar da eklenince, firma için 300 milyon doları aşkın ciddi bir fatura ortaya çıkıyor. Metro Exodus, Control ve Total War Saga: Troy gibi yapımlar nedeniyle ciddi ödemeler yapan firma, şu an için zararı dert etmiyor. Firma IGN tarafından yapılan habere CEO aracılığı ile tepki gösterdi.

Epic Games

Epic Games: “Zara etmiyoruz yatırım yapıyoruz!”

Apple ile davası devam eden firma tabloyu olumsuz olarak değerlendirmiyor. Apple‘ın açıkladığı rakamlarla yapılan haberlere tepki gösteren firma, duruma itiraz etti. Epic Games‘e göre bu rakamlar zarar değil yatırım. Firmanın CEO‘su Tim Sweeney yaptığı açıklama ile firmanın geçtiğimiz yıl elde ettiği başarıları övdü. Ayrıca konuyla ilgili açıklama da yapan CEO, her işletmenin başlarda zarar etme ihtimalinin aktardı. Tim Sweeney bir çeşit yatırım yaptıklarını açıklayarak, doğru yolda olduklarını duyurdu. Firma geçtiğimiz yıl platformu sayesinde 103 adet bedava oyun dağıtmıştı. Ayrıca bu oyunları yaklaşık 750 milyon hesap aldı. Bununla birlikte firma, geçtiğimiz yıl 160 milyondan fazla yeni kullanıcıya platformunda yer verdi. Yine firmanın paylaştığı rapora göre oyuncular platformda toplamda 700 milyon dolardan fazla harcama yaptı. Bu harcamanın da 265 milyon dolarlık kısmı, üçüncü parti geliştiricilerin yaptığı oyunlardan elde edilmiş. Yani firma kazandığı paranın büyük bir kısmını kendi geliştirdiği oyunlara borçlu. Bu oyunlar arasında da en popüler olanı kuşkusuz Fortnite.

Ancak Apple‘a göre firmanın önü çok da açık değil. Zira Apple paylaştığı rakamların yanı sıra ilave bir tahmin daha yaptı. Teknoloji devi 2021‘in sonlarına doğru zararın katlanacağını açıkladı. Apple‘a göre Epic Games böyle devam ederse yıl sonu 600 milyon doları aşkın zararla karşılaşacak. Ayrıca firmaya göre, Epic Games 2027 yılına kadar herhangi bir kar elde edemeyecek. İşlerin ciddiyetini koruduğu bu durum ile alakalı Epic Games cephesinden resmi yanıt gelmedi. Firma şimdilik sadece IGN‘deki habere CEO‘su aracılığı ile tepki gösterdi. Bakalım market hacmini büyütmek isteyen Epic Games, kendi denizinde hayatta kalacak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Oyun

Age Of Empires 4 ile ilgili yeni detaylar ve çıkış tarihi belli oldu

Age Of Empires 4

Age of Empires 4 (IV) yolda. 7’den 70’e sıkı bir hayran kitlesi olan serinin dördüncü oyunun geleceği uzun bir süredir belliydi. Hatta, geçtiğimiz sene oyunun gameplay fragmanını bile görmüştük. Ancak bugün gelen haberler bize çok daha fazlasını göstermekte. Oyunun yapımcısı Microsoft, bugün gerçekleştirdiği “Age Of Empires Fan Preview” isimli etkinlikte oyunla ilgili birçok detayı oyuncularla paylaştı.  Oyun içinde yer alacak uygarlıklardan çeşitli campaign modlarına kadar birçok ayrıntının gün yüzüne çıktığı etkinlik bizleri heyecanlandırdı. İşte en popüler gerçek zamanlı strateji (RTS) serisinin yeni oyunuyla ilgili yeni öğrendiğimiz detaylar ve bugüne kadar bildiklerimiz…

Age Of Empires 4 oyunundaki yeni uygarlıklar ve çok daha fazlası

Age Of Empires 4

reklam

Aslında, ilk haberini 2017’de aldığımız Age Of Empires 4 (IV) ile ilgili bugüne kadar çok fazla bir bilgiye sahip değildik. Hatta, 2019’da yayımlanan oynanış fragmanı dışında pek bir şey görmedik desek abartmış olmayız. Fakat, bugünkü etkinlikte geliştiriciler Microsoft ve Relic Entertainment deyim yerindeyse bir geldi pir geldi. Zira, yeni fragmandan oyun içeriğine ve hatta çıkış tarihine kadar oyun hakkındaki birçok yeni detaya artık sahibiz. Öncelikle yeni oynanış (gameplay) fragmanıyla başlayalım:

reklam
Aorus reklamı

Açıkcası, en son oyunu 2005 yılında piyasaya sürülen serinin bu uzun oynanış fragmanı bizleri heyecanlandırdı. Gelelim oyun hakkına bugün öğrendiğimiz detaylara. Öncelikle, oyunun 8 adet uygarlık içereceğini belirtelim. Ancak, bugünkü etkinlikte bu 8 uygarlığın sadece 4 tanesini öğrenebildik. Bu uygarlıklar ise şu şekilde: Mongols, Delhi Sultanate, Chinese Empire ve English Empire. Bu uygarlıklardan Delhi Sultanate seride ilk kez karşımıza çıkarken, Çin, Moğollar ve İngiliz uygarlıkları serinin önceki oyunlarından tanıdığımız ırklar. Bunun yanında, uygarlıklarla ilgili diğer bir dikkat çeken detay ise oynanışın asimetrik olacak olması. Peki bu “asimetrik oynanış” ne anlama geliyor? Özetle, asimetrik terimini farklı uygarlıklarla oynarken oynanışın da tümüyle değişmesi olarak tanımlayabiliriz. Örneğin, Mongols’la oynarkenki savaş stratejileriniz, kaynaklarınız vb. Delhi ile oynadığınızdan bütünüyle farklı olacak. Yani, eski oyunların aksine sadece itemleriniz değil, farklı uygarlıklarla oynadığınızda gameplay’iniz de komple farklı olacak.


Bu haberi de sevebilirsiniz: PUBG Mobile yeni haritayla güncellendi! İşte tüm yenilikler


Çıkış tarihi, dört çağ ve diğer detaylar

Age Of Empires 4

Serinin hayranlarının çok sevdiği çağ atlama sistemi Age Of Empires 4 oyununda da karşımızda olacak. Bu çağların isimleri ise Medieval (Ortaçağ), Feudal (Feodal), Castle (Kale Çağı) ve Imperial (Emperyal Çağ) şeklinde. Çağlarla ilgili dikkat çeken diğer bir değişiklik ise şövalye gibi yürüyen askerlerinizin binalara saldırış şekli. Öyle ki, şövalyeler artık binalara kılıçla saldırmak yerine alevli toplar fırlatacak. Sadece kozmetik bir değişiklik olup oynanış açısından fark yaratmasa da, çağlara uygunluğu ve gerçekçilik açısından güzel bir hamle diyebiliriz.

Age Of Empires serisinin sevilen diğer bir özelliği ise oyunun hikayesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Campaign’ler. Bugün bu konuda da yeni bilgiler öğrendik. Öyle ki, oyunda 4 adet Campaign yer alacak. Fakat, şimdilik bunlardan sadece bir tanesi ile ilgi ayrıntılar paylaşılmış durumda. Bu Campaign’imizin adı “The Norman Quest”. Bu hikayede Normandy dükü William of Normandy’nin İngiltere’yi Kral Harold’un elinden almaya çalışmasının hikayesine tanıklık edeceğiz. Bunun yanında, bu Campaign’in Hastings Savaşı gibi ünlü muharebeleri de içereceğini ekleyelim.

Age Of Empires 4

Bugün öğrendiğimiz diğer bilgiler ise oyunun mekanikleri hakkındaydı. Örneğin, yeni “Stealh Force” mekaniği gerçekten de heyecan verici ve oynanışa iyi yönde etki edeceğine inandığımız bir yenilik. Bu yeni mekaniği, kısaca ordunuzu düşmanınızdan saklama olarak tanımlayabiliriz. Tüm bu teknik detaylara ek olarak, bugün tam olmasa da bir çıkış tarihi öğrendiğimizi belirtelim. Öyle ki, oyunun 2021 Sonbaharında çıkması planlanıyor.

 Yapımcılar, insanların oyunu oynarken tarih öğrenmesini umuyor

Age of Empires 4

Bugünkü etkinliğin dikkat çeken diğer bir yanı ise etkinlikte gösterilen belgeseldi. Adeta bir Netflix veya History Channel yapımı kalitesinde görünen belgesel, oyundaki Campaign’lerin tarihi yanına dikkat çekiyordu. Bu konuda konuşan Microsoft sorumlusu Emma Briddle, İngiltere’de büyümüş biri olarak İngiliz tarihini okuldan daha çok Age Of Empires’tan öğrendiğini söyledi. Geliştirici ekibi, oyundaki diller, gelenekler vb. gibi tarihi detaylara çok dikkat ettiklerini de ekledi. İşte tam da bu yüzden, geliştirici ekibinin umudu insanların oyundan tarih öğrenmeleri.

Kaynak: GameInformer, TheVerge

 

 

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Genel

The Last of Us Remake için çalışmalar başladı!

Yazan:

The Last of Us ile alakalı bomba gibi bir iddia ortaya atıldı. Naughty Dog yapımı seri başarıları ile adından sıkça söz ettirmişti bildiğiniz üzere. Geçtiğimiz günlerde serinin birinci oyunu için ortaya atılan iddia oyun dünyasını karıştırmayı başardı. Bloomberg’de yer alan habere göre Sony ve Naughty Dog ilk oyunun “Remake” sürümü için kolları sıvadı. Oyun PlayStation 5 için yeniden piyasaya çıkacak.


Göz atmak isteyebilirsiniz: Bilgisayar sevkiyatları, bileşen sıkıntısına rağmen artış gösterdi!

reklam

The Last of Us Remake mi geliyor?

Oyun dünyasında, yapımlar git gide teknik açıdan mükemmelleşiyor. Gerek sinematik yeterlilik olsun gerekse de gerçek dünya deneyimi ile oyuncular son yıllarda çok kaliteli yapımlarla karşılaşmaktalar. Bu yapımlar arasında da kuşkusuz The Last of Us serisi yer alıyor. Tek kişilik oynanışı ve etkileyici hikayesi nedeniyle hayranların beğenisini toplayan oyun çıkış yaptığı 2013 yılından bu yana hala övgüleri kazanabilmekte. Seri geçtiğimiz yıl piyasaya çıkan ikinci oyunu ile artık teknolojik anlamda da gerçekten damga vurdu. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan bazı iddialara göre firma serinin ilk oyununu da yeni nesle uygun hale getirmek istiyor. Bloomberg’de yer alan habere göre Naughty Dog ve Sony, bu yeni proje için kolları sıvadı. Başlarda Sony kendi içerisinden bir grup ile bu projeyi gerçekleştirmek istemiş. Ancak firma içi ortaya çıkan bazı anlaşmazlıklar nedeniyle, Sony geliştirici firma Naughty Dog‘dan yardım istemek durumunda kalmış.

reklam
Aorus reklamı

The Last of Us ve Uncharted oyunları ile birlikte oyun dünyasının önemli bir yere sahip olan Naughty Dog, serinin hayranlarını yeniden heyecanlandırmayı başardı. Bununla birlikte projeye dahil olan Naughty Dog, Sony içerisinde yine krize neden olmuş. Ortaya çıkan bilgilere göre firma içerisinde başlangıçta projeyi bitirmeye çalışan grup, geri plana atıldıklarını düşünerek, rahatsızlıklarını dile getirmişler. Dedikodudan ibaret olan bu gelişmeler ile alakalı henüz kesin bir açıklama iki taraftan da gelmedi. Ancak The Last of Us Part II‘nin başarısı nedeniyle, bu yeniden düzenlenecek ilk oyun için beklentiler bir hayli fazla. İlk olarak PlayStation 3 oyun konsollarına çıkan birinci oyun, daha sonra PlayStation 4 için “Remastered” versiyonu ile oyun dünyasının karşısına çıktı. Şimdi de PlayStation 5 sürümü için “Remake” adıyla çıkacak oyunda tam olarak nelerin değişeceği bilinmiyor. Zira “remake” ve “remastered” birbirinden tamamen farklı kavramlar. “Remake” adı, günümüz oyun dünyasında tamamen baştan yapılan oyunlar için kullanılmakta. “Remastered” kavramı ise küçük düzenlemeler ile daha modern hale gelen oyunlar için kullanılıyor.

The Last of Us Remake çıkış tarihi ne zaman?

Bloomberg’in haberine göre şirket içi büyük krizlere neden olan yapımın ne zaman geleceği belli değil. Ancak Naughty Dog‘un olaya el atması ile birlikte oyunun en azından önümüzdeki sene piyasaya çıkma ihtimali var. Hali hazırda yeni bir oyun geliştirmeyen firma bu oyuna kanalize olmuş gibi gözüküyor. Firma daha önceden yaptıkları açıklama ile Uncharted 5‘i geliştirmeyeceklerini duyurdu. Ayrıca serinin üçüncü oyunu ile alakalı bir bilgi ortaya çıkmadı. Hal böyle olunca The Last of Us Remake için çok uzun süreler beklememize gerek kalmayacak. Bununla birlikte Naughty Dog, bir ihtimal de olsa seri için çok oyunculu bir yapım geliştirebilir. Ancak kesinleşmiş bir durum henüz söz konusu değil. Bu yüzden gözler şimdilik “Remake” adıyla çıkacak oyuna döndü. Oyunun en azından serinin ikinci oyunundaki teknik seviyeye ulaşması bekleniyor.

HBO The Last of Us

Hali hazırda ilk oyunun yeni versiyonu için hayranların beklentileri artarken, bir de Part II‘nin yeni nesle gelme durumu ile karşı karşıyayız. Sony kendi içinde oluşturduğu bir diğer ekiple birlikte serinin ikinci oyununu yeni nesle kazandırmayı amaçlıyor. Oyunun bu yılın sonlarına doğru PlayStation 5 için çıkış yapacağı iddia ediliyor. Tüm bunların yanı sıra, The Last of Us için oyun dışında da gelişmeleri devam ediyor. Sevilen oyun serisinin bildiğiniz üzere yakında dizisi çıkacak. Dizinin başrollerinde Pedro Pascal ve Bella Ramsey bulunmakta. Reytingi yüksek başroller ile izleyici karşısına geçecek dizi ile alakalı beklentiler oldukça yüksek. Bakalım The Last of Us markası hayranlarını her alanda memnun etmeyi başaracak mı bekleyip göreceğiz.

Adventure İstanbul
Günün Alışveriş Fırsatı

Günün Alışveriş Fırsatı: Xiaomi Redmi Note 10 ve Poco X3 fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval

HWP COIN’den Haberler