Sosyal medya

Video

Poco X3 Pro vs Poco X3 NFC, Hangisini Almalısınız? | Krallar Kapışıyor!

Çok uzun süre boyunca, fiyat / performans dengesiyle Poco X3 Pro birçok kullanıcının kalbinde taht kurdu. Biz, çok uzun süre boyunca diğer markaların X3 Pro’ya cevap olabilecek nitelikte bir akıllı telefon piyasaya sunmasını beklerken; Poco çok iddialı bir hamle daha yaparak yeni bir fiyat performans kralı piyasaya sundu “Poco X3 Pro”. Böylece şuanda orta segmentte fiyat / performans denince akla gelen 2 cihaz var. Bunlardan biri Poco X3 Pro, diğeri de Poco X3 NFC. Peki hangisini satın almalısınız? Cevabı videomuzda.

Poco X3 Pro ve Poco X3 NFC modellerinin güncel fiyatlarını buradan (Hepsiburada) görebilirsiniz.

Poco X3 Pro ve Poco X3 NFC modellerinin güncel fiyatlarını buradan (Trendyol) görebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Poco X3 Pro İnceleme | Mekanın Sahibi Geri Geldi!


Poco’nun rakibi yine Poco oldu!

Poco X3 NFC ve Poco X3 Pro, yakın fiyat aralığındalar ve tasarımlarının dışında teknik anlamda da birçok benzer özelliğe sahipler. Fakat bu videomuzda benzerliklerinden ziyade ortaya çıkan farklılıklara değineceğiz ve 2 cihaz arasında yaklaşık olarak 200 TL gibi bir fiyat farkı varken; bu bedeli ödeyerek Poco X3 Pro’ya yönelmeli misiniz bu soruyu cevaplamaya çalışacağız.

2 cihaz arasındaki en kritik fark: İşlemci

İşlemciler söz konusu olduğunda Poco X3 Pro gerçekten de ciddi manada öne geçiyor. Gerek sentetik testlerde aldığı skorlar gerekse de oyun performansı konusundaki başarısıyla Poco X3 Pro, Snapdragon 860’la kullanıcılara bir akıllı telefondan bekledikleri bütün performansı sunabiliyor. Öte yandan Poco X3 NFC yine Qualcomm markalı bir işlemci taşımasına ve gayet güçlü bir işlemciye sahip olmasına rağmen; Poco X3 Pro kadar güçlü değil. Snapdragon 720G’nin geliştirilmiş versiyonu olan Snapdragon 732G de birçok talebe cevap vermeyi başarsa da; Snapdragon 860 kadar güçlü bir işlemci değil. İşlemcinin bir akıllı telefondaki en önemli unsur olduğunu da göz önüne aldığımız zaman; Poco X3 Pro’nun yarışa çok daha önde başladığını söyleyebiliriz.

Gorilla Glass 5 ve Gorilla Glass 6

Akıllı telefonlarda dayanıklılık denildiği zaman akla gelen ilk unsur, Corning markasının Gorilla Glass teknolojisi oluyor. Bu teknolojiyi daha üst seviyede sunmayı başaran modelse bu karşılaştırmada Poco X3 Pro olmuş durumda. Gorilla Glass 6’yı sunarak rakibinin bir tık önüne geçen Poco X3 Pro, darbe veya düşme gibi durumlarda Poco X3 NFC’ye nazaran daha iyi bir dayanım gösterecektir. Bu yönden eğer dikkatsiz veya sakar bir kullanıcıysanız tercihinizi yine Poco X3 Pro’dan yana yapmanız da faydanıza olabilir.

Kamera

Kamera tarafında Poco X3 Pro’da geriye doğru bir gidiş olduğunu gözlemliyoruz. Poco X3 NFC’de Sony’nin IMX 682 sensörü bulunurken; Poco X3 Pro’da Sony IMX 582 bulunuyor. Üstelik Poco X3 NFC’nin ana kamerası 64 MP çözünürlüğü desteklerken Poco X3 Pro 48 MP çözünürlüğü destekliyor. Buna nazaran X3 Pro’nun kamera performansı X3 NFC’den ciddi manada geride değil. Poco X3 NFC her ne kadar gündüz çekimlerinde kardeşinin önünde olsa da; gece çekimlerinde öne geçen taraf Poco X3 Pro oluyor. İş makro kameralara gelince de bir tarafta 8 MP makro kamera varken diğer tarafta 13 MP makro kamera bulunuyor. Fakat her ne kadar makro kameralar arasında çözünürlük farkı olsa da; iki cihazın da makro çekim performansı üst noktalarda değil. Bu noktada makro kameraların sizler için birincil kriterlerden biri olmaması gerektiğini düşünüyoruz.

Sonuç

Tümüyle aynı tasarıma ve hatta aynı kasaya sahip olan bu 2 cihaz, satın alacak insanların kafasını karıştırmaya meyilli. Fakat bize kalırsa, işlemci tarafındaki gücünü göz önüne aldığımız zaman tercihinizi Poco X3 Pro’dan yana kullanmanız faydanıza olabilir. Bunun için 200 TL fazladan ödemeniz ve gündüz çekimlerinden az da olsa feragat etmeniz gerekse bile Poco X3 Pro’nun güç ve performans konusundaki avantajı yabana atılamayacak düzeyde. Ayrıca akıllı telefonunuzla daha uzun soluklu bir kullanım yapmak istediğiniz zaman da daha güçlü bir işlemcinizin olması sizin avantajınıza olacaktır. Fakat bütçesi X3 Pro’ya yetmeyenler için de Poco X3 NFC hala güzel bir seçenek. 2 akıllı telefonun da sizi üzmeyeceğini söylemek mümkün.

Dileyenler için Poco X3 Pro’nun ve Poco X3 NFC’nin güncel fiyatlarını kontrol edebileceğiniz linkleri de karşılaştırma yazımızın üst bölümünde sizlerle paylaştık. Daha fazla bilgiye ise, yayınladığımız karşılaştırma videosundan ulaşabilirsiniz.

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Salih Eray Okan

Motosikletler ve teknoloji ile ilgili yenilikleri yakından takip etmeyi seven; aynı zamanda metal müzik tutkunu Hardware Plus yazarı

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir