Sosyal medya
Türk Telekom reklamı
Türk Telekom reklamı

Akıllı Telefonlar

OnePlus 8 ve 8 Pro’nun çıkış tarihi hakkında sızıntı iddiası!

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

2019‘da OnePlus, OnePlus 7 ve 7 Pro‘yu Mayıs ayı ortasında resmi olarak piyasaya sürmüştü ancak yeni bir söylentiye göre şirketin bu yıl farklı bir strateji uygulayacağı düşünülüyor.


İlginizi çekebilir: OnePlus 8 Pro , 120Hz ekranı ve delikli kamera tasarımıyla geliyor!

reklam
MSI reklamı

OnePlus 8 serisinin çıkış tarihi ile ilgili sızıntı nedir?

Bir Twitter sızıntısına göre, OnePlus 8 ve 8 Pro‘nun Mart ayı sonunda veya Nisan ayında çıkış yapması bekleniyor. Görünüşe göre Samsung, Huawei, Oppo ve Xiaomi gibi şirketler en yeni ürünlerini gösterdikten sonra, OnePlus geçtiğimiz senelerdeki gibi amiral gemilerini geç bir zamanda çıkarmayacak. Bu karar şirket adına bir strateji değişikliği anlamına gelebilir.

OnePlus 8

Açıkçası bu, özellikle henüz teyit edilmediği için diğer sızıntılar tarafından bile araştırılması gerekilen bir söylenti. Sızdırılan renderlarda hem 8’i hem de 8 Pro’yu daha önce görmüş olsak da piyasaya sürülmelerinin çok uzak olmaması mantıklı olur.

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan 8 Lite sürümü ve özellikleri üzerine bu sızıntı Lite versiyonun çıkış tarihini merak ettirdi. Üçlü kamera sistemi ve 6.5 inçlik ekranıyla orta seviyeli cihazlarda nasıl bir performans sergileyeceği merak konusuydu. Söylenti OnePlus 8 Lite‘ın, 8 ve 8 Pro ile birlikte piyasaya sürülüp sürülmeyeceğinin bilgisini de bizlere vermiyor. Ancak eğer Lite versiyon çıkacaksa üç telefonun aynı anda sürülmesi en mantıklı şey olur.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

Huawei Mate X için EMUI 11 beta sürümü yayınlandı

Huawei Mate X
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei, katlanabilir akıllı telefonu Mate X için EMUI 11 arayüzünü beta olarak dağıtmaya başladı. Bugünden itibaren etap şeklinde dağıtılan güncelleme, Mate X’in uygulamalarla optimizasyonunu daha da güçlendiriyor.


İlginizi çekebilir: Huawei Mate 20 serisi, EMUI 11 Beta testine katıldı!

reklam
MSI reklamı

Huawei, katlanabilir formdaki ilk akıllı telefon modeli olan Mate X için güncelleme desteğini sürdürmeye devam ediyor. İlk olarak 9 Kasım’dan itibaren Mate X’i EMUI 11’in beta programına dahil etmeye başlayan Huawei, bugünden itibarense güncellemeyi nihayet yayınlamaya başladı. Mate X’in yanı sıra Huawei, 3-5 gün önce hatırlarsanız Mate 20 serisini de EMUI 11 beta programına dahil etmişti. Anlaşılan şirket, ABD baskılarıyla boğuşurken bir yandan da güncelleme desteğini devam ettirmekten vazgeçmiyor.

Her ne kadar Android 11 tabanlı olmasa da, EMUI 11 beta güncellemesi sayesinde Mate X kullanıcıları Android 11’in önemli diyebileceğimiz birkaç özelliğine kavuşacaklar. Örneğin Android 11’le hayatımıza giren en önemli güvenlik özelliği olan tek seferlik izinler, EMUI 11’de de var. Bunun dışında Huawei, EMUI 10’a nazaran hem tasarım hem de performans anlamında yaptığı önemli değişiklikleri de yine EMUI 11 sayesinde Mate X kullanıcılarıyla buluşturmuş olacak.

EMUI 11, Huawei Mate X kullanıcılarının hayatına neler katıyor?

Huawei, üzerindeki tüm kısıtlamalara rağmen Android 11’deki yepyeni özellikleri EMUI 11 kullanıcılarının hayatına sokmaktan geri kalmıyor. Bu bağlamda Mate X kullanıcılarının hayatına girecek kilit özelliklerden bazıları şu şekilde:

Gelişmiş çoklu pencere

Çoklu pencere, normalde EMUI 11 dışındaki sürümlerde de var olan bir özellik ancak Huawei, EMUI 11’de çoklu pencereyi önemli ölçüde geliştirdi. Bu doğrultuda Mate X kullanıcıları, çoklu pencereyle birden fazla uygulamayı ekranın her bir köşesinde aynı anda çalıştırabilecekler.

Mate X ile tümleşik sistem çevirisi

EMUI 11′le beraber Mate X sahiplerinin çok seveceği bir başka özellik de telefonun yazılımıyla doğrudan tümleşik olan çeviri desteği. Yerleşik çeviri sayesinde harici bir uygulamaya gerek kalmadan, yabancı bir makale okurken metne parmağınızla basılı tutup anında çeviri gerçekleştirebileceksiniz.

Yeni Not Defteri

EMUI 11 beta güncellemesiyle Huawei Mate X kullanıcıları, Huawei Drive destekli yeni bir Not Defteri uygulamasına sahip olacaklar. Yeni uygulama, bahsettiğimiz gibi Huawei Drive destekli olduğundan dolayı notlarınızı eşzamanlı olarak aynı Huawei hesabınızın açık olduğu tüm cihazlardan görüntüleyebilecek ve düzenleyebileceksiniz.

Diğer:

  • Yeni düzenleme özelliklerine sahip Galeri uygulaması
  • Ekran kaydı yaparken hassas bilgileri gizleme
  • Daha akıcı ve yumuşak bildirim ve geçiş animasyonları
Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Huawei P50 yolda: Kirin 9000 işlemci ve Samsung ekran kullanacak

Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Huawei’nin 2021’in ilk amiral gemisi olacak akıllı telefon serisi Huawei P50 ile alakalı bugüne kadar hiç görmediğimiz bilgiler ortaya çıktı. Sızıntılara göre Huawei, P50’de Kirin 9000 işlemcisine yer verecek ve ekran tarafındaysa LG ve Samsung ile işbirliği içinde olacak.


İlginizi çekebilir: Huawei, Qualcomm işlemcili bir telefon geliştiriyor!

reklam
MSI reklamı

Huawei, tüm baskılara rağmen P50 serisini piyasaya sürmekte kararlı

Huawei, ABD yaptırımları tarafından özellikle son bir yıldır gördüğü zararlara rağmen amiral gemisi telefonlarını piyasaya sürmekten vazgeçmiyor. Teknoloji dünyasının yaralı ceylanı, bildiğiniz üzere geçen ay Google servislerini içermeden Mate 40 serisini tanıtmıştı. Hatta Mate 40 serisinin Huawei’nin amiral gemisi serüvenin sonu olacağı dahi konuşuluyordu; ancak görünen o ki Huawei için oyun daha yeni başlıyor.

Güney Kore merkezli yayın yapan The Elec’in konuya doğrudan aşina olan kişilerden aldığı bilgilere göre Huawei, 2021’in ilk çeyreğinde yeni amiral gemisi P50 serisini tanıtacak. The Elec’in raporlarında çok şaşırtıcı bir detay daha var; o da Huawei’nin P50 serisinde (en azından baz ve üst modellerde) Kirin 9000 işlemci kullanacak olması.

Huawei’nin ABD baskıları nedeniyle işlemci üretemeyecek hale gelmesinden dolayı, Mate 40’ın Kirin işlemcileri kullanan son seri olacağı konuşulurken, şimdi birden bire P50’lerde de Kirin 9000 işlemcinin yer alacak olması gerçekten sürpriz oldu.

Elbette ki Huawei tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için bu bilgilere kesin gözüyle bakmak şu aşamada mümkün değil. Ancak eğer The Elec’in yayınladığı rapor doğruysa, bu demektir ki Huawei Kirin 9000 yonga setinden epey üretmiş ve anlaşılan elindeki stoklara, yeni bir amiral gemisi üretebilecek kadar güveniyor.

Yalnız Huawei her ne kadar P50 serisini piyasaya sürebilecek güçte olsa da, şirket pazarda rahatça at koşturamayacak. Zira Huawei’nin hala boğuşmak zorunda olduğu bir donanım ve yazılım yasağı var, bu yasak kalkmadığı müddetçe P50 serisi ABD yaptırımlarından etkilenmeye ve Google Mobil Servisleri’nden mahrum kalmaya devam edecek. Bu sebepten mütevellit Huawei, satışlarının önemli bir kısmı için ibresini anavatanında tutmaya devam edecek gibi görünüyor.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

Oppo Reno 5 serisinden iki cihaz Geekbench’te görüntülendi!

Oppo Reno 5
Oppo Reno 4 reklamı Advertisement

Oppo Reno 5 serisi ile alakalı yeni bilgiler ortaya çıkmaya devam ediyor. Firmanın yeni akıllı telefon serisinden iki cihaz Geekbench’te görüntülendi.


İlginizi çekebilir; TikTok’a yeni rakip: Snapchat, Spotlight özelliğini kullanıma sundu

reklam
MSI reklamı

Geekbench’te farklı işlemcili iki Oppo Reno 5 cihazı!

Oppo yeni akıllı telefon serisi Reno 5 için artık geri sayıma geçti. Her geçen gün yeni detayların ortaya çıktığı seriden iki model Geekbench üzerinde görüntülendi. Test sonuçları ortaya çıkan iki akıllı telefon, teknik özelliklere bakıldığı zaman baz model ve Pro modeli çağrıştırıyor. PEGM00 kod adıyla teste giren ve baz model olduğu düşünülen akıllı telefon tekli çekirdek performansında 616 puan alırken, çoklu çekirdek performansında 1817 puanı hanesine yazdırdı. Test sonucunda Snapdragon 765 işlemciyle görüntülenen akıllı telefon, 8 GB RAM kapasitesi ve Android 11 sürümü ile kullanıcılarını karşılayacak.

Oppo Reno 5

 

Aynı şekilde PDST00 kod adıyla teste giren ve Pro model olması beklenen diğer akıllı telefon ise tekli çekirdek performansında 725 puan, çoklu çekirdek performansında ise 3000 puan almayı başardı. Dimensity 1000+ işlemci ile dikkat çeken akıllı telefon, baz modelde olduğu gibi 8 GB RAM kapasitesine ve Android 11 arayüzüne sahip olacak. Daha önceden ortaya atılan üç farklı işlemci iddiasının kısmen doğrulandığı bu sonuç ile birlikte gözler, Snapdragon 865 işlemcili modele çevrildi. Yıl sonu veya 2021 yılının başında kullanıcıların beğenisine sunulması beklenen akıllı telefon serisi için böylelikle artık geri sayıma geçilmiş olundu.

Oppo Reno 5

Devamını oku
MSI reklamı

HWP COIN’den Haberler