Sosyal medya

Sanal Gerçeklik

Oculus Rift, The Eye Tribe İsimli Girişimi Satın Aldı

2014 yılında Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alınan sanal gerçeklik firması Oculus Rift, The Eye Tribe isimli girişimi satın aldı.

Oculus Rift’in satın aldığı The Eye Tribe 16 kişilik bir ekipten oluşuyor ve göz takip yazılımı geliştiriyor. Oculus’un basın danışmanı bugün gerçekleştirilen satın alımı doğruladı ancak detayları ve The Eye Tribe ekibinden kaç kişinin kendilerine geçeceğini belirtmedi. Şirketin böyle bir teknolojiye yatırım yapması hiç de sürpriz değil. Sadece başınızı ya da gözlerini oynatarak kontrol edebildiğiniz bir sanal gerçeklik arayüzü son derece mükemmel olurdu.

reklam
Aorus reklamı

Ayrıca bu tarz bir teknolojinin bir çok yararı olabilir. Facebook gelirlerinin büyük bir çoğunluğunu reklamlardan elde ediyor ve bu reklamlar yaygınlaştığında sanal gerçeklik platformlarına da gelecek. Sanal gerçeklik ortamında kullanıcının nereye baktığını görmek o kullanıcının ilgisini çekebilecek reklamları ona gösterebilmek anlamına geliyor.

Star Wars hayranı, Sherlock Holmes düşkünü, fantastik ve bilim kurgu meraklısı, teknoloji takipçisi. Fransızca nasıl öğretilir onu öğreniyorum.

Yorum yapmak için tıklayın

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akıllı Telefonlar

HTC üst üste ikinci ay için de kar açıkladı

htc

HTC firması genelde biraz hayal kırıklığı yaşadığı bu dönemde bu sefer üst üste ikinci ayda da kâr ettiğini açıkladı.


İlginizi çekebilir:

reklam
Aorus reklamı

HTC uzun bir süre sonra üst üste kâr açıkladı

2020 yılının Kasım ayında kâr ettiğini açıklayan HTC, Aralık ayı için de 615 milyon Tayvan Doları; yani tam 21 milyon Dolar kâr açıkladı. Geçen senenin aynı dönemine göre %1.02’lik ufak bir artış anlamına gelen bu durum, 2020 genelindeki %42.03 düşüşe nazaran oldukça önemli bir rakam.

Ayrıca yıllık tatil dönemi de firmanın bu sayılarında önemli etki sahibi olmuş gibi duruyor. Çünkü Aralık ayında HTC firmasının aylık satış oranının Kasım ayına oranla tam %10.68 gibi önemli bir oranda artış gösterdiği görülebiliyor.

Adventure İstanbul

htc

Bunun sonucunda ise firma üst üste ikinci ayda da aylık ve daha da önemlisi yıllık bazda kâr açıklamış oldu. Bu önemli bir gelişme çünkü HTC’nin en son yıllık bazda üst üste iki ay kâr açıkladığı zaman takvimler 2017 Şubat ve Mart aylarını gösteriyordu. Bu tarih de firmanın amiral gemisi U11 cihazının çıkışından hemen önceydi.

Görünüşe göre HTC her ne kadar akıllı telefon cihaz üretimini tamamen boşlamasa da daha çok VR cihazlarına odaklanıyor gibi. Dolayısıyla bu stratejinin bu pozitif gelişmelerin akıbetleri konusunda nasıl bir etkisi olacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Devamını oku

Güncelleme

Microsoft Flight Simulator, VR için geldi

Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator, yeni gelen güncellemeyle birlikte birçok VR cihazı tarafından desteklenir hale geldi.


İlginizi çekebilir: Microsoft, McAfee ve büyük şirketler fidye yazılımlarına karşı beraber savaşacak!

reklam
Aorus reklamı

Windows Mixed Reality cihazına sahip olanlar, özelliği kapalı beta olarak ilk önce deneme fırsatı yakalamışlardı. Şimdi ise özellik herkese açık hale geldi. Böylece HTC Vive, Microsoft Mixed Reality veya Oculus gibi SteamVR veya OpenXR uyumlu sanal gerçeklik cihazı olan kullanıcılar; yeni gelen güncellemeyle birlikte oyunu sanal gerçeklik gözlükleriyle de oynayabilecekler.

Flight simulator

Adventure İstanbul

Aynı zamanda Sim Update 2 ile beraber gerçek zamanlı kar ve buz kaplamaları da Asobo stüdyosunun VR desteğinin yanında eklediği yeniliklerin arasında. Bu da oyunun en önemli özelliklerinden olan gerçek dünyada o andaki mevcut hava durumunu yansıtmayı amaçlayan işlevini bir adım daha ileri götürmüş gibi duruyor. Böylelikle kullanıcıların oyun deneyiminin önemli derecede artması muhtemel.

Son gelen güncellemede görebileceğimiz başka yenilikler de var. Bunlardan birisi Airbus A32Oneo için gelen iki yeni eğitim görevleri olmakla beraber yeni eklenen farklı görevler de görülebiliyor. Ayrıca güncelleme oyuna yeni ayarlamalar ve iyileştirmeler de getiriyor. Oyunun bazı sorunlarının çözülmesi ve yapılan optimizasyonlar da bu iyileştirmelerden birkaçı. Yine eklenen yeni özel üniformaların da oyuna güncellemeyle birlikte geldiklerini belirtelim.

Firmanın Youtube platformunda Microsoft Flight Simulator kanalı üzerinden paylaştığı VR tanıtım videosuna bu linkten ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Akıllı Telefonlar

HTC bu sene için ilk defa gelir artışı yaşadı

htc

Geçen yazdan itibaren akıllı telefonlarıyla birlikte geri dönme çabası göstermiş olan Tayvanlı firma HTC, yine iyi bir yıl geçirmedi. Ancak marka, Kasım 2020 ayında geçen senenin son aylarından sonra ilk kez bir büyüme yaşadı.


İlginizi çekebilir: HTC yeni bir gerçek kablosuz kulaklık geliştiriyor!

reklam
Aorus reklamı

HTC, geçen Kasım ayı için gelirini sitesinde yayınladı ve listede 555 milyon Yeni Tayvan Dolarıyla; yaklaşık 19.7 milyon Amerikan Doları gelir gözüküyor. Bu da 2019 yılında raporlanan 550 milyon Yeni Tayvan Dolarına (19.5 Amerikan Doları) oranla yaklaşık %1’lik bir artış anlamına geliyor. Bu rakamlara rağmen HTC için en iyi ay olarak hala Eylül’ü gösterebiliriz. Ancak bu yine de 430 YT Dolarıyla yaklaşık 15.2 Dolar kazançları olan Ekim ayına karşılık firma için dikkat çeken bir artış anlamına geliyor.

htc

Adventure İstanbul

2020’nin tamamı için konuşacak olursak HTC’nin geliri toplamda 5.191 milyar YT Dolarıyla 210 milyon Amerikan Doları seviyelerinde. Bu da geçen senenin bu dönemlerinde açıklanan 9.11 milyar YT Dolar gelirden (320 milyon Dolar) %44.8’lik bir düşüş demek. Her ne kadar bu matematiğe Aralık ayının rakamları eklenecek de olsa; genel anlamda elde edilen şeyin HTC tarafındaki hayal kırıklığını değiştirmeyecek olması muhtemel.

2021 için konuşacak olursak, HTC ana odak noktası olarak VR (Virtual Reality – Sanal Gerçeklik) üzerinde çıkardığı ürünlerini daha da genişletecek gibi duruyor. Bununla beraber 5G destekli yeni telefonların sunulması da yine Tayvanlı firmanın planları arasında olabilir.

Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

HWP COIN’den Haberler