Sosyal medya

Kripto Para

NFT piyasası öldü mü? NFT satışlarında %90 düşüş!

Blok zincir teknolojisinin son dönemdeki en popüler ürünlerinden olan NFT (Non-fungible token) satışlarında yaşanan keskin düşüş, NFT piyasası popülaritesinin yavaşça kaybolmaya başladığı iddiasını ortaya attı.

reklam
Aorus reklamı

NFT piyasası

NFT çılgınlığı 2021 yılı ile birlikte zirve yaptı. Pek çok ünlü isim gerek eski tweetleri, gerek beğenilen videoları, gerek fotoğrafları gibi pek çok şeyini dijital ortamda NFT şeklinde satışa sundu. Öyle ki bazen tek bir tweet için milyon dolarlık ücretler ödendi.

NFT satışları mayıs ayı başı ile zirve yapmasının ardından, kripto para piyasasında yaşanan sert düşüşü takiben bir aylık sürede yaklaşık %90 düştü. Kripto para piyasası sert dalgalanmalar ile sarsılırken, piyasanın NFT kanadı da can çekişiyor. Protos, “NFT pazar balonu patladı ve bunu kanıtlayacak grafiklere sahibiz” ifadesi ile NFT piyasasındaki düşüşü gözler önüne seriyor.

Protos’un verileri, 3 Mayıs günü NFTlerin 102 milyon dolar değerinde satıldığını, ancak analiz edilen son verilere göre geçtiğimiz hafta NFT satışlarında yalnızca 19,4 milyon dolar gerçekleştiğini belirtiyor.

Günlük bazda işlem gören NFT cüzdan sayısı da 12 bin seviyesinden 3 bin 900 seviyesine düştü. Bu da mayıs ayı başından bu yana %70 gerileme anlamına geliyor. Oyun, DeFi, koleksiyon, sanat, sporu gibi pek çok kategoride NFT satışı ve cüzdan hareketlerinde düşüş yaşanıyor.

NFT piyasası zirveyi yakaladığında en çok talep gören NFT seçenekleri kripto para koleksiyon ürünleri olmuştu. Bu talep ve ilgi bugün de geçerli. En çok talep gören ikinci kategori ise spor tokenları.

Bazı analistler NFT balonunun patlamış olduğunu ve bu maceranın yalnızca 4 ay sürdüğünü düşünüyor. Başka bir kesim ise NFT’nin blok zincir teknolojsinin en önemli ürünü olduğunu ve dijital sanatın ömrünün daha uzun olacağını düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
1 yorum

1 yorum

  1. Barış Altun

    7 Haziran 2021 at 23:11

    Devletler para basabilmek için kasalarında eşdeğer miktarda altın göstermek zorundadırlar. Eğer bunu yapmaz ve karşılıksız para basacak olurlarsa enflasyona neden olur ve para değer kaybeder. Kripto para piyasasında da buna benzer bir durum var aslında. üretilen dijital paraların meta karşılıkları olmadığından bu şekilde ani iniş ve çıkışlarla yatırımcısını tabiri caizse silkeliyor.. Bu noktada şahsi görüşüm kripto paraların meta karşılığı olarak NFT-Dijital sanat ürünleri ortaya çıkıyor. Bence üretilen her bir kripto paraya karşılık mutlaka meta karşılığı şartı getirilmeli. Bu etapta bu karşılığı nft ile sağlanabilir. Ancak burada bir sorun var: NFT’nin bir standardı yok.. saçma sapan bir şekilde elle çizilmiş uyduruk resimler grafikler bile nft olarak satılıyor. Bu yüzden NFT’ye bir kriter-norm-şart vs. standart getirilmeli ve satışa çıkan NFT’nin mutlaka sanatsal bir anlamı ve değeri olmalı… Mesela ünlü bir ressamın bir tablosunun ilk çekilen fotoğrafından diyelim 10 tane NFT üretilsin, bu tablonun bu 10 adet nft haricinde sisteme yüklenecek fotoğrafı sistem tarafından otomatik reddedilsin ve hiç kimse bu tablo için NFT üretemesin, veya X kişisi galata kulesinin fotoğrafından 100 adet NFT üretti, başka bir kişi galata kulesinin fotoğrafını NFT olarak sisteme yükleyememeli ki sistemin bir anlamı ve geçerliliği olsun.. Bu örnekler çeşitlendirilebilir ve NTF olur ve NFT olmaz kriterleri getirilebilir… böylece sistem bir balondan ziyade altın madeninden çıkan külçeler gibi NFT’lere değer katar…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin

El Salvador Başkanı Nayip Bukele Bitcoin airdrop programını duyurdu!

9 Haziran’da Bitcoin’i ülkenin yasal para birimi haline getiren ilk ülke olan El Salvador, vatandaşların kullanımını teşvik etmesi için Bitcoin airdrop dağıtımına hazırlanıyor. Başkan Nayib Bukele, bir eyalet adresinde, bir mobil cüzdan servis sağlayıcısı Chivo ile birlikte kayıtlı her kullanıcı için 30 dolar değerinde Bitcoin vereceklerini duyurdu. Chivo uygulaması Eylül ayında Google Play ve App Store’da kullanıma sunulacak.

reklam
Aorus reklamı

El Salvador Bitcoin airdrop

El Salvador Başkanı Nayip Bukele yaptığı açıklamada hükümetin  ulusal bir Bitcoin cüzdan seçeneği sunmak için büyük cep telefonu operatörleriyle birlikte çalıştığını bildirdi. El Salvador Bitcoin airdrop programı, ülke nüfusunun %70’inden fazlasının bankacılık tesislerine erişimi olmadığı için Salvador’un Bitcoin benimseme planının merkezi bir parçası. Tüm kayıtlı kullanıcılar, bir banka hesabına ihtiyaç duymadan cep telefonları aracılığıyla kolayca kullanılabilecek 30 dolar değerinde BTC alacaklar.

Vatandaşlar, uygulama içinde Bitcoin’i anında ABD dolarına çevirebilecekler. Chivo herhangi bir veri kullanmayacak, yani vatandaşların bir hücresel internet planına ihtiyacı olmayacak.

“Cüzdan uygulaması için bir hücre planınız olması gerekmez. Uygulamanın kullanıcıları, QR kodları yardımıyla ödeme yapacak ve para gönderecek. Ayrıca en büyük kripto para birimini alıp satmak da mümkün olacak. ”

Bukele, BTC airdropunun yanısıra yeni Bitcoin Yasası’nın 7 Eylül’den itibaren yürürlüğe gireceğini de duyurdu. Duyuru, cumhurbaşkanının yeni ulusal cüzdan programının nasıl çalışacağını kapsamlı bir şekilde açıkladığı eyalet adresiyle birlikte yapıldı.

Bukele, ülke için Bitcoin’in benimsenmesinde ön saflarda yer alıyor ve merkezi olmayan varlığın ülkeyi finansal sefaletten kurtarabileceğine inanıyor. Airdrop programı ve yeni Bitcoin ATM’lerinin kurulumunun yanı sıra Bukele, küçük ülkeyi temiz Bitcoin madenciliği için bir merkez haline getirmek için çalışıyor. Salvador’un Bitcoin madencilik operasyonları, %0 emisyonlu volkanik jeotermal enerji ile güçlendirilecek.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Kripto Para

Tokenize edilmiş hisse senetleri Solana’ya geliyor!

FTX borsası, Digital Assets AG ile birlikte Solana’da tokenize edilmiş hisse senetlerinin piyasaya sürülmesine öncülük ediyor. Tokenize edilmiş hisse senetleri Solana’ya geliyor.

reklam
Aorus reklamı

Digital Assets AG, finansal enstrümanları tokenize eden İsviçre merkezli bir şirkettir. Şirket Solana blok zincirinde tokenize edilmiş hisse senetleri piyasaya sürmekte. Kripto para borsaları Binance, FTX ve Bittrex Global için tokenize hisse senedi ticaretine güç veren şirket, daha önce özel bir blok zinciri kullanmaktaydı. Ancak Solana tabanlı teklif şu an sadece FTX kullanıcılarına sunulacak.

tokenize edilmiş hisse senetleri

 

FTX ve Solana yakından bağlantılıdır; FTX’in kardeş şirketi Alameda Research, Solana’da bir yatırımcı ve FTX ayrıca Solana blok zincirinde Serum adlı kendi merkezi olmayan borsasını işletmekte.

Digital Assets’te kurumsal geliştirme başkanı Brandon Williams, konu ile alakalı şunları söylüyor:

“Özel bir blok zinciri üzerinde çalışmaktan Solana üzerinde çalışmaya geçiş, tokenize edilmiş hisse senetleri ticareti ve kullanımı için çok daha verimli ve uygun maliyetli bir ortam sağlayacaktır. Blockchain üzerinde çalışabilecek tüm klasik finans ve sermaye piyasalarını öngörüyoruz.”

Solana ağı, Ethereum’a rakip olarak görülüyor. Pek çok kullanıcı Solana’yı işlemleri yürütmek konusunda Ethereum’dan daha hızlı ve ucuz olarak görüyor.

FTX başlangıçta Facebook, Google, Apple ve Tesla dahil olarak 55 Solana tabanlı tokenize hisse senedinde 7/24 alım-satım sunacak.

Tokenize edilmiş hisseler, şirketlerin hisse senetlerinden farklı değildir. Halka açık şirketlerin hisselerini temsil eden blok zincir tabanlı dijital varlıklardır. Merkezi ve merkezi olmayan borsalar artık Solana’da Dijital Varlıklar aracılığıyla platformlarına tokenize edilmiş hisse alım-satımı ekleyebilecek.

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

Bitcoin

ABD senatörü Bitcoin düşüşü hakkında konuştu!

ABD Senatörü Cynthia Lummis, düşen Bitcoin fiyatı konusunda gerçekten heyecanlı olduğunu ve düşüşü satın almayı planladığını söyledi.

reklam
Aorus reklamı

ABD Senatörü Cynthia Lummis, Bitcoin’in düşen fiyatı hakkında konuştu ve satın alım yapmayı planladığını söyledi. “Biraz daha düşer düşmez biraz daha alacağım” diyen senatör, Bitcoin’in büyük bir değer deposu olduğunu düşünüyor

Wyoming’den ABD’li Senatör Cynthia Lummis, Fox Business ile yaptığı röportajda salı günü 29.000 doların altına düşen Bitcoin fiyatı hakkında yorum yaptı. Kendisine Bitcoin’in fiyatının 29.000 doların altına düşmesi hakkında ne hissettiği soruldu. Senatör şu şekilde cevap verdi:

“Bu konuda gerçekten heyecanlıyım çünkü biraz daha düşer düşmez biraz daha alacağım.”

Temelleri iyi

Yapmış olduğu bir başka yatırım ile ilgili konuşan Lummis, Bitcoin ile benzerliğini şu sözler ile anlattı:

 “Sahip olduğum en sevdiğim hisse, United Rentals adlı bir şirket. Aldım ve taş gibi düştü. Onu tuttum ve yıllar boyunca benim için güzel bir performans sergiledi. Bitcoin’in de aynı şeyi yaptığını görüyorum çünkü temeller iyi.”

Lummis, kendisine bir düzenleme isteyip istemediği hakkında yöneltilen soruya “istiyorum” cevabını verdi. Kripto para birimleri için düzenli bir alanın olması gerektiğini düşündüğünü söyeyen senatör, bu alana yönelik artan bir inovasyon görmek istediği için düzenlemelerin aşırı kısıtlayıcı olmaması gerektiğinin de altını çizdi.

ABD Senatörü Cynthia Lummis, düşen Bitcoin fiyatını değerlendirmeyi düşünen tek isim değil. Bildirdiğimiz üzere önemli bir teknoloji şirketi olan ve Bitcoin’i sıkı destekçisi olan MicroStrategy yeniden 13.005 BTC alımı yaptı. Ünlü finans uzmanı Robert Kiyosaki, BTC fiyatının 24.000 dolar seviyesine düşebileceğini ve bu seviyeden alım yapmayı düşündüğünü belirtti. Geçtiğimiz günlerde elindeki BTC’lerin neredeyse tamamını sattığını açıklayan Jim Cramer de “Daha önce çok fazla sayıda alım yaptığım bölge olan 10.000, 11.000 ya da 12.000 dolar seviyelerinden Bitcoin piyasasına geri dönebilirim.” ifadelerini kullandı.

 

 

Adventure İstanbul

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Devamını oku

HWP Podcast

Teknoloji gündemini HWP’den dinleyin! Podcast’imize abone olun.

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsKarnaval