Sosyal medya

Kripto Para

NFT piyasası öldü mü? NFT satışlarında %90 düşüş!

Blok zincir teknolojisinin son dönemdeki en popüler ürünlerinden olan NFT (Non-fungible token) satışlarında yaşanan keskin düşüş, NFT piyasası popülaritesinin yavaşça kaybolmaya başladığı iddiasını ortaya attı.

NFT piyasası

NFT çılgınlığı 2021 yılı ile birlikte zirve yaptı. Pek çok ünlü isim gerek eski tweetleri, gerek beğenilen videoları, gerek fotoğrafları gibi pek çok şeyini dijital ortamda NFT şeklinde satışa sundu. Öyle ki bazen tek bir tweet için milyon dolarlık ücretler ödendi.

NFT satışları mayıs ayı başı ile zirve yapmasının ardından, kripto para piyasasında yaşanan sert düşüşü takiben bir aylık sürede yaklaşık %90 düştü. Kripto para piyasası sert dalgalanmalar ile sarsılırken, piyasanın NFT kanadı da can çekişiyor. Protos, “NFT pazar balonu patladı ve bunu kanıtlayacak grafiklere sahibiz” ifadesi ile NFT piyasasındaki düşüşü gözler önüne seriyor.

Protos’un verileri, 3 Mayıs günü NFTlerin 102 milyon dolar değerinde satıldığını, ancak analiz edilen son verilere göre geçtiğimiz hafta NFT satışlarında yalnızca 19,4 milyon dolar gerçekleştiğini belirtiyor.

Günlük bazda işlem gören NFT cüzdan sayısı da 12 bin seviyesinden 3 bin 900 seviyesine düştü. Bu da mayıs ayı başından bu yana %70 gerileme anlamına geliyor. Oyun, DeFi, koleksiyon, sanat, sporu gibi pek çok kategoride NFT satışı ve cüzdan hareketlerinde düşüş yaşanıyor.

NFT piyasası zirveyi yakaladığında en çok talep gören NFT seçenekleri kripto para koleksiyon ürünleri olmuştu. Bu talep ve ilgi bugün de geçerli. En çok talep gören ikinci kategori ise spor tokenları.

Bazı analistler NFT balonunun patlamış olduğunu ve bu maceranın yalnızca 4 ay sürdüğünü düşünüyor. Başka bir kesim ise NFT’nin blok zincir teknolojsinin en önemli ürünü olduğunu ve dijital sanatın ömrünün daha uzun olacağını düşünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

 

Günün Alışveriş Fırsatı: General Mobile GM21 Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 2: Yeni Samsung Galaxy A Ailesinin fiyatlarına buradan göz atabilirsiniz!

Günün Alışveriş Fırsatı 3: Yenilenen Reno 5 ailesinin fiyatlarına buradan bakabilirsiniz!

Bunlar da ilginizi çekebilir
Sena Sarıoğlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümü 4. sınıf öğrencisi. Blok zincir teknolojisi ve kripto para birimlerine yönelik çalışmalar yapıyor. Teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Barış Altun

    7 Haziran 2021 at 23:11

    Devletler para basabilmek için kasalarında eşdeğer miktarda altın göstermek zorundadırlar. Eğer bunu yapmaz ve karşılıksız para basacak olurlarsa enflasyona neden olur ve para değer kaybeder. Kripto para piyasasında da buna benzer bir durum var aslında. üretilen dijital paraların meta karşılıkları olmadığından bu şekilde ani iniş ve çıkışlarla yatırımcısını tabiri caizse silkeliyor.. Bu noktada şahsi görüşüm kripto paraların meta karşılığı olarak NFT-Dijital sanat ürünleri ortaya çıkıyor. Bence üretilen her bir kripto paraya karşılık mutlaka meta karşılığı şartı getirilmeli. Bu etapta bu karşılığı nft ile sağlanabilir. Ancak burada bir sorun var: NFT’nin bir standardı yok.. saçma sapan bir şekilde elle çizilmiş uyduruk resimler grafikler bile nft olarak satılıyor. Bu yüzden NFT’ye bir kriter-norm-şart vs. standart getirilmeli ve satışa çıkan NFT’nin mutlaka sanatsal bir anlamı ve değeri olmalı… Mesela ünlü bir ressamın bir tablosunun ilk çekilen fotoğrafından diyelim 10 tane NFT üretilsin, bu tablonun bu 10 adet nft haricinde sisteme yüklenecek fotoğrafı sistem tarafından otomatik reddedilsin ve hiç kimse bu tablo için NFT üretemesin, veya X kişisi galata kulesinin fotoğrafından 100 adet NFT üretti, başka bir kişi galata kulesinin fotoğrafını NFT olarak sisteme yükleyememeli ki sistemin bir anlamı ve geçerliliği olsun.. Bu örnekler çeşitlendirilebilir ve NTF olur ve NFT olmaz kriterleri getirilebilir… böylece sistem bir balondan ziyade altın madeninden çıkan külçeler gibi NFT’lere değer katar…

Yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir